Jump to content
FAS Goran
Dusman

Uvoz polovnjaka iz Evrope (norme, inicijative, katalozi...)

Recommended Posts

Ako je automobil dovežen ovde, znači da je sve već plaćeno i jedino plaćanje imaš ti za registraciju (ako je na ime kupca). Ako je dovežen posle nove godine, a imao je jednu cenu pa sada drugu, opet znači da je digao cenu da "iskoristi priliku".

Share this post


Link to post
Share on other sites

S' tim što ako je auto carinjen na fizičko lice (a u velikoj većini slučajeva nije), onda imaš i prenos.

Ali na placevima su ti 99,9% carinjeni na pravna lica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To uvek moras da pitas prodavca jer se prave budale i nece da kazu da mora da se radi prenos. Znaci, ako je carinjen na fizicko lice, mora da se radi prenos vozila kao i da je bilo u registraciji, ako je na pravno (firmu,plac) dobijas ga na ime.


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja vodim Jankovica da gleda detalje, Gileta da nam pravi drustvo i MS PK (ne znam mu ime) da zajebavamo prolaznice 

 

kad se mi tamo pojavimo, onako kako treba, ili ce da zatvore plac ili ce auto da nam poklone :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Veća tražnja polovnih automobila, nema uvoza

 

98521-polovnjaci.jpg

 

Kako prenosi RTS, za samo dve nedelje prodato je oko 5.000 polovnih vozila. Kupci su pomalo zbunjeni i uplašeni da će one najjeftinije automobile morati daleko više da plate po katalogu AMSS. Uvoz je, kažu prodavci, zaustavljen dok se ne odluči koja stopa carinjenja će se primenjivati. Ukidanje carina na uvoz automobila proizvedenih u Evropskoj uniji, od 1. januara izazvala je različita tumačenja o tome da li se i dalje neke dažbine moraju naplaćivati. Ako bi se vozila carinila po katalogu Auto-moto saveza, cena bi im bila viša za 300 do 800 evra. Uvoz je, kažu prodavci, zaustavljen dok se ne odluči koja stopa carinjenja će se primenjivati. Za to vreme, trgovina polovnim automobilima je oživela.

 

Za samo dve nedelje prodato je oko 5.000 polovnih vozila. Kupci su pomalo zbunjeni i uplašeni da će one najjeftinije automobile morati daleko više da plate po katalogu AMSS. Borjan Vučković iz ''Auto salona'' rekao je da je povećana tražnja za vozilima ali novog uvoza nema. ''Mnogi od kolega ne rade carinjenje. Sve stoji, u principu mi nemamo novi uvoz od Nove godine. Treba naći neko rešenje. Ovaj novi katalog nije dobar, ali nije dobar ni onaj stari, treba sesti sa carinom i uvrditi šta je realno'', naveo je Vučković i dodao da po ovim uslovima ne može da se uvozi.

 

U Upravi carina kažu da uvoznici kucaju na otvorena vrata i da, ukoliko postoje valjani i objektivni dokazi koliko je automobil plaćen u inostranstvu, biće priznata faktura bez obzira na katalog, što važi i za uvoznike. Zamenik direktora Carine Srbije Duško Marinković rekao je da praktično se ništa nije promenilo i da i dalje faktura ostaje osnovno merilo za osnovicu za carinjenje.

''Što znači da je faktura ispravna i da su uz nju priložena sva dokumeta da je to stvarno plaćena cena. Tek ukoliko carina posumnja da je faktura ili dokument falsifikovan ili da ne odgovara objektivnom stanju pristupa se daljim utvrđivanjima koliko je stvarno plaćen automobil'', kaže Marinković. U tom slučaju primenjuje se jedino moguće sredstvo, a to je katalog vrednosti AMSS. Cilj je, kažu u carini, da se spreče dosadašnje malverzacije oko uvoza gde su dažbine naplaćivane po izuzetno niskim stopama. Kao dokument građani mogu podneti validan ugovor overen kod notara i razne druge potvrde koje se ne mogu falsifikovati.

 


Share this post


Link to post
Share on other sites

izgleda da ne dizu svi cene.....

Poštovani, 
Obaveštavamo Vas da je cena vozila Citroen C4 Picasso resty 6brz koji ste odabrali i sačuvali unutar Vašeg profila povećana.

Stara cena vozila: 10150 EUR.
Nova cena vozila: 9650 EUR.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Uspeo sam da provalim kako funkcionise carinjenje po trenutnim katalozima i evo konkretnog primera za ono sta sam pisao da obrazlozim jer mene zanima konkretno ovaj primerak

 

cxcb10060.jpg


 

Posto sam se vec cuo sa prodavcem uz vracanje PDV-a cena bi bila oko 8962 eur ( pdv je oko 22 % ).

Po katalogu AMSS taj auto vredi:

Minimalna kataloska vrednost Vaseg vozila je: 2.916.932,00 odnosno 25365 eur.1 e=115 rsd

Maksimalna kataloska vrednost Vaseg vozila je: 3.990.611,00 odnosno 34700 eur.

 

Koriste dva nacina kalkulacije,kada koriste max i minimalnu novonabavnu vrednost vozila.

 

Prvi nacin sa max vrednoscu

34700 se umanjuje za vrednost PDV-a i opsta carinska stope ( rekli mi na carini da ona ostaje pri kalkulaciji osnovice za carinjenje) koja je 12,5 %,dakle to je nekih 20% ( PDV) +12,5 % je 32,5 % pa je umanjenje onda na osnovicu od 34700 eur na 23422 eur.

Amortizaciona stopa za svaki automobil je 15,5%.Koga vise zanima nacin kalkulacije ima ovde http://www.tfzr.uns.ac.rs/Content/files/0/V12%20SRFM%20-%20Obracun%20amortizacije.pdf.Dakle kada se uzme u obzir amortizacija taj auto ce vredeti 34700 - ( 4 x5378 ( godisnja amortizacija iznosi 5378))=13186 eur

Dakle ovo je polazna OSNOVICA za dalju kalkulaciju pa bi ona dalje iznosila (carinska osnovica od 12,5 % na 13186 + osnovica tj 13186+prevoz 500) i to je 12037 eur-a.Od toga ide PDV 20 % i drzavi se placa 2408 eur-a.

 

Drugi nacin na koji primenjuju osnovicu za carinjenje je manja novonabavna vrednost vozila umanjenjena za amortizaciju ( racuna se onda na manju novonabavnu vrednost vozila) i to je osnovica,pa bi u ovom slucaju to bilo 9641 eur o onda bi ukupan trosak bio 2270 eur-a ukoliko bi cena vozila bila procenjena na 25365 eur.

Na ove dobijene cifre dodajte jos troskove speditera i jos nesto sitno.

 

Nadam se da sam uspeo da razjasnim.

Jos nesto da dodam,bez obzira na starost auto uvek se uzima njegova novonabavna cena i na osnovu toga se pravi kalkulacija i zato su polovnjaci poskupeli.

Edited by neshaoct
formatiranje by Dovla & prebacivanje by neshaoct

Share this post


Link to post
Share on other sites

Juče u 11 je trebalo da stupi na snagu korekcija kataloga, ali je prolongirano za utorak.

Kako moj špediter kaže, neće nešto bitno smanjivati osnovicu, ali će biti veće umanjenje na predjenu kilometražu i stanje auta nego do sada.

Po njemu, i dalje će se to osetiti na onoj klasi najtraženijih polovnjaka (2001-2004 godište), dok kod ovih novijih i skupih automobila mogu se očekivati nešto niže dažbine od trenutnih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Juce zvao da pitam koliko bi kostala carina za jednu Alfu koju sam nameravao da uvezem iz Svajcarske, i umalo se nisam onesvsetio. Spediter u Subotici mi je rekao da sva davanja prema ovoj raspaloj drzavi iznose 1900 evra ako radim neke papire preko Madjarske, a preko 2500 evra ako uvozim direktno iz Svajcarske. Taj auto mene gore kosta oko 2100 evra, a prema AMS katalogu ovde vredi 6950. Ovi nasi su definitivno izgubili svaku vezy sa realnoscu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Taj auto mene gore kosta oko 2100 evra, a prema AMS katalogu ovde vredi 6950. Ovi nasi su definitivno izgubili svaku vezy sa realnoscu....

Uzas!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa ovim novim obračunom najviše će biti pogodjeni ljubitelji i kupci žabara - Alfe, Fiata i Lancie.

Tu je sad izuvanje :crazy:

 

Kao jedan od primera, sadašnja davanja za Golf 5 Tdi 2005. sa DSG-om su samo nekih 100€ viša od davanja za Alfu 156 JTD karavan 2002. godišta :question:

Jedini izuzeci od ovog izuvanja su neki modeli Grande Punta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja koliko sam shvatio najviše su pogođena vozila koja se uvoze iz Italije, ali da li je to sada definitivno i više nema micanja propisa gore ili dole i koliko je realno sada veći trošak pri uvozu?

Recimo Alfa 159 2009+, Fiat Bravo 09+, Fiat Croma 09+ da li je i koliko skuplja nego pre?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vozila iz Italije i jesu najviše pogodjena, jer je raniji katalog bio medju najjeftinijima. Ali bez obzira na zemlju uvoza, najviše su skočile kataloške vrednosti za vozila proizvedena u Italiji.

 

Od ova tri za koja si pitao, mogu ti dati informaciju kolika su davanja za Bravo 2010, 1.6 Mjet 90 ks - nešto preko 1200€ sa špedicijom.

Edited by totti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da rezimiramo: Sada je nebitno odakle se auto uvozi. Italija, Nemacka, Svajcarska...Tunguzija. I nebitno je koliko si ga tamo platio. Zveknu te da platis koliko odrezu na osnovu AMSS kataloga  i ciao. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je.

 

Uprava carine provlači i priču da su fakture merodavne i da se priznaju. NETAČNO. Ja sam pre neki dan nosio izvod iz banke sa swiftom, pa su mi onda tražili i da ga overim u banci (iako na izvodu piše da je važeći i bez pečata) i opet nisu priznali fakturu. Maksimalno što "učine" je da daju popust do 15% u odnosu na katalošku vrednost.

Njihovo objašnjenje je doslovce ovako: Ranije su od 1000 faktura 900 bile falš i sumnjive, pa nas sad boli dupe da sve proveravamo :blink:

 

Inače, priznaju fakture samo od pojedinih velikih lizing kuća, sa naglaskom na pojedinih :rolleyes:

 

Mada, kad sam juče video u novinama slike jednog funkcionera carine iz Novog Sada u provodu i pročitao sa koliko promila je izazvao saobraćajnu nesreću, mnoge stvari postaju jasnije :whistle:

Edited by totti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko god da je lose uvodjenje kataloga amss gde ce neka vozila biti precenjena, mnogo je gore imati toliko fals faktura koliko je bilo ranije. Takodje, koliko shvatam sada nije isplativo uvoziti izraubovana vozila....sto je svakako dobro.

Ne mozemo svi varati i krasti drzavu, svima ce nam se to obiti o glavu. Putevi, bolnice, vrtici....nista od toga se ne moze ni iz cega graditi i odrzavati. Uzasno smo sebicni kao narod. Samo mufte hocemo a posle nam kriv djavo sto nam je tako kako je sada...

Inace, ni malo se ne bunimo kada steta treba da nam bude isplacena po tom istom amss katalogu...:unsure:

Edited by TheCityAndTheStars

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...