Jump to content
FAS Goran
Dusman

Uvoz polovnjaka iz Evrope (norme, inicijative, katalozi...)

Recommended Posts

Ako imas 3-4 milijarde eur u lizing automobilima kao neke kuce u EU, sta mislis koliko te u nabavci izadje Megan ili bilo koji drugi auto? Da odes u KG i kupis hiljadu 500l da li bi ti da ligratis parking senzore i patosnice ili ide tu neka drugacija prica. Niko tu nije blesav.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izgleda da smo blesavi samo mi koji smo kupili nove automobile, jer ce po tvojoj logici uskoro lizing kuce da poklanjaju par godina stare automobile, jer ce ih iz dana u dan imati sve vise na lageru usled sve vece krize

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nov auto je uvek najbolja opcija ako ces da ga vozis 10 godina ili za 3 da predjes 200 hiljada. Lizing kuce imaju svoju biznis logiku koja je drugacija nego kada ti ili ja kupujemo auto za sebe.
BTW neka @totti kaze koliko kosta u .de auto sa Dekra sertifikatom da je dobar :D


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izgleda da smo blesavi samo mi koji smo kupili nove automobile, jer ce po tvojoj logici uskoro lizing kuce da poklanjaju par godina stare automobile, jer ce ih iz dana u dan imati sve vise na lageru usled sve vece krize

 

Upravo tako, s tom razlikom što lizing kuća neće prodati samo jedan auto po toj ceni već 200-300-500kom ;) A znaš šta je još tužnije? Čak i kada ih prodaju po tim cenama, oni su u plusu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

BTW neka @totti kaze koliko kosta u .de auto sa Dekra sertifikatom da je dobar :-D

Uh, ne radim još uvek sa .de, pa nemam pojma  :question:

 

Što se lizing kuća tiče, ti i Dovla ste potpuno u pravu. Tu su velike pare u igri i uslovi za velike igrače su potpuno drugačiji. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobar je onda profit  za ovaj megane, takav ovde nije ispod 6500eur. Sigurno troskovi carinjenja i spedicije nisu vise od 1500eur..... :clap:

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Mislis jaci motor- veci porez ili....

 

Ne mora da znači, ali ako je za jači motor bila veća novonabavna vrednost onda je i sada veća osnovica. Dakle, taj raspon koji je pojavljuje je u zavisnosti od novonabavne vrednosti vozila, a ona zavisi od motora, paketa opreme, da li je limunzina ili karavan itd. Takođe, ne postoji "tamo neko" ko otprilike određuje vrednost nego u tim katalozima ima tačno napisan (kad sam gledao za kasko) spisak svih kombinacija motora i paketa opreme i godišta tako da se za određeni automobil pronađe tačna vrednost prema karateristikama koje ima. 

 

 

@dovla, a jel znas mozda koliku amortizaciju stavljaju po godini starosti tj da li imaju negde da po tom katalogu se godisnje "doda" 30,000km.

Taj katalog amortizacije je "napisan" pre 25g kada su prosecni auti prelazili 30-35k km a danas nam dolaze auta iz Italije sa 200,000km za dve godine i oni istu amortizaciju uzimaju kao i neki nas iz Srbije koji je presao 55000km.

Edited by Zhorz

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Zhorz

 

Koliko znam (a može se proveriti) nema. Postoji opcija da prijavljena cena može varirati u nekom određenom procentu u odnosu na katalošku "usled stanja" (što podrazumeva kilometražu, ali i čukanje, pohabanost i sl). 

 

Ako misliš na katalog AMSS-a, koliko znam on se formira svakih 6 meseci, a cene se formiraju na osnovu novonabavne vrednosti, proračuna amortizacije (po nekim određenim pravilima) i prema tržišnom kotiranju (mada ovo nije baš uvek primenjeno). 

 

Možemo pisati AMSS-u i pitati ih kako se tačno formira katalog. Ne smišlja ga sigurno "neko tamo" već postoje pravila ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad mi javljaju da postoji mogućnost da za jedno nedelju, dve uvaže nemački katalog kao zvanični, što bi opet pristojno spustilo cene. Trenutno ni prevoznici nemaju posla, sve stoji, skoro ništa se ne uvozi...

Izgleda da su uvideli kakvu pi*dariju su napravili... :whip:

Edited by totti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja koliko znam Srbija je u Evropi ... nismo u Aziji ili Africi, mada kako "napredujemo", sve vise vucemo na tu stranu :D

 

Jedno mi je jasno, dok ne skupim pare za bolji auto vozicu Punta, a posle kad budem imao dovoljno i kupio sledeci, necu imati potrebe da se bunim jer imam nov auto i bicu srecan! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izgleda da su uvideli kakvu pi*dariju su napravili... :whip:

Da li je moguce da su bili toliko bahati u startu ili je izgleda neko tek sada aktivirao poneku preostalu mozdanu celiju?

Bas si me juce smorio kad si rekao da su mi dazbine za onaj X5 skocile za preko 2000 EUR :) .

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne sviđa mi se to. Mislim, super je ako vrate neki kršten katalog i ako cene ostanu normalne, ali mi se ne sviđa da usled "neuvoženja" oni nešto menjaju... ako već jedeš go*na jedi ih onda do kraja čisto da pokažeš karakter ako ništa drugo. Mislim, nije trebalo ni da menjaju to tj. trebalo je uključiti mozak pre toga, ali ovo je čisto glupiranje. 

 

Takođe, uvoznici isto kenjaju... znalo se za to mesecima unapred i sad odjednom iznenađenje, kao da nisu mogli da pogledaju ranije kataloge i da urgiraju da se to na vreme promeni... 

 

 

p.s. Ovih dana sam malo nervozan na "misliću o tome kad se desi" stav, pa me u konkretnoj situaciji nerviraju i jedni i drugi :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma mi smo banana drzava u kojoj jedino vazi zakon da ako politicarima zafali para oni mogu da ga uzmu kako hoce jer zakon za njih ne vazi, a cak i ako se desi neka tuzba i drzava izgubi opet ceh placamo mi

slicno je i za zamenu dozvola, zako o novim vozackim dozvolama poceo da vazi 10.06.2009., a ja dobio papirnu dozvolu u Novembru 2009, objasnjenje u SUP-u je bilo pa nema novih dozvola jos, ne znamo kada ce ih biti, sto te briga uopste.

takodje, znam dosta ljudi kojima je izdata stara papirna dozvola 2010 godine

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Takođe, uvoznici isto kenjaju... znalo se za to mesecima unapred i sad odjednom iznenađenje, kao da nisu mogli da pogledaju ranije kataloge i da urgiraju da se to na vreme promeni... 

O ovome je počelo da se šuška tek petnaestak dana pred Novu godinu  :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verujem da su oni "glavni" uvoznici znali priču na vreme (ne bih ulazio sada u to da li je 15 dana, mesec - nije ni važno ;) ), ali je sigurno bila varijanta "misliću o tome posle Nove godine". Nije to priča samo za uvoznike polovnjaka već sva preduzeća posluju tako u Srbiji. Svi misle samo o svom dupetu, a kad počne da ih svrbi tek tada se češu. Eto primer za auto-škole... sve kao teški uslovi, propisi nedostižni blabla truć i odjednom sada kada je neko presekao 25. oktobra odjednom svi uslovi dostižni, dobijaju se licence i auto-škole sada rade bez zatvaranja, bankrota i ne znam ni ja čega sve što su govorili da će da ih snađe. 

 

Država je tu da pravi probleme (jer tamo rade kancelarijski moljci, a ne stručnjaci sa terena i to je drugi problem), ali su zato privrednici tu da svaki glup državni predlog spreče i daju odgovarajući za dato problem. Međutim, neće niko od privrednika da se bavi time jer "ima svoj posao", a onda kad mu taj njegov posao stane jer ga je država zabola, onda su mu svi krivi, samo on nije kriv... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao što najavih, biće korekcija...

http://www.polovniautomobili.com/auto-vesti/aktuelno/poslednja-vest-bice-korekcije-amss-kataloga.php

 

 

U Upravi carina odbijaju da prihvate ponuđen kompromis, tj. „švake“ katalog, uz objašnjenje da u njemu postoje niža i viša vrednost, u zavisnosti da li je automobil kupljen od fizičkog lica ili kompanije/auto placa, što daje mogućnost za manipulaciju.

Ipak, slažu se da neke cene u AMSS katalogu nisu realne, te će početi da rade na korekcijama. Do promena će brzo doći, analizira se situacija, a svi konstruktivni predlozi i ideje su dobrodošli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo sad dobih email od polovnih automobila u kojima me obavestavaju:

 

Poštovani
 
Obaveštavamo Vas da je cena vozila Fiat Bravo 1.9 mjt emotion koji ste odabrali i sačuvali unutar Vašeg profila povećana.
 
Stara cena vozila: 5990 EUR.
Nova cena vozila: 6150 EUR.
 
Pozdrav,
Tim sajta PolovniAutomobili.com

 
:thumbdown: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo je nelogično da vozilo koje je već ovde ima povećanu cenu nego je neko izgleda iskoristio priliku da dodatno zaradi na vozilu koje je već ovde :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja imam 4 snimljena oglasa za alfu 147. Tri od cetri su podgli cenu za 200 - 300e. Koriste priliku


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...