Jump to content
FAS Goran
Dusman

Uvoz polovnjaka iz Evrope (norme, inicijative, katalozi...)

Recommended Posts

Nisam pitao ironično nego stvarno jer ne znam koliko vredi u inostranstvu, ali sam skontao iz narednih postova ;)

Nisam ni mislio da je ironično :cheers:

 

Evo, sad mi špediter daje jedan primer: osnovica za carinjenje za Punto 1.2 od 60 konja, 2002. godište - 1200€ :wallbash:

Znači samo papiri za njega (PDV + špedicija) su sad nešto malo preko 450€.

Stvar je u tome da nema nikakve logike da se za osnovicu za carinjenje uzima cena koja je ovde na tržištu, a u kojoj već ima carine, transporta, špedicije, marže i registracije. Sad, na ovom primeru Punta nije ogromna razlika jer je jeftin, ali recimo za novi Bravo... :wacko: Mene su papiri za njega ukupno koštali 820€, a sad će biti (ako uzmemo prosečnu cenu po AMSS katalogu od 6000€) oko 1400-1450€ headshot-suicide.gif

 

EDIT: špediteri dogovaraju neku vrstu bojkota i štrajka, pred granicom gomila kola koja čekaju eventualno ukidanje ove uredbe, iz inostranstva niko ne kreće sa šleperima, svi nešto čekaju... Opšti haos :whistle:

Edited by totti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad racunam nesto po ovom njihovom kat. na netu, za Fiat bravo 2008, ako sam dobro upisao.....

 

Minimalna kataloska vrednost Vaseg vozila je: 482.342,45

Maksimalna kataloska vrednost Vaseg vozila je: 779.368,76

Tu sad ide 20% na to, jesm li u pravu?

 

Ja mislim da se registrovanjem auta na PZ,PR, KM,UR,GL,PE,ĐA tj. kosovsko-metohijske tablice izbegava plaćanje PDV-a. Međutim  taj na koga registruješ mora da ima prebivalište na neki od pomenutih gradova na KiM i posle 60 dana (toliko je zabrana otuđenja automobila) može da promeni prebivalište i da preregistruje auto na BG, KG, NS ili grad u kome se bude prijavao. Naravno od dana kad dobiješ npr. PR tablice ti možeš da voziš auto sa ovlašćenje bez obzira što se auto vodi na njegovo ime. E sad mislim da je caka da mora da se auto carini na teritoriji KiM, tj. Bujanovac, Merdare ili Leposavić. Nakon toga ti od njega možes da prebaciš auto na svoje ime i da platiš samo prenos. Mislim da ta rupa u zakonu još uvek važi i da je većina koristi pri kupovini kako novih tako i polovnih vozila jer se uštedi neplaćanje PDV-a i hiljadarka i više eura ti ostane u džepu. ;) Primera radi moja sestra je kupila novog Megana i umesto 18.000 ispalo joj je na kraju oko 14.500 nov auto što je složićeš se fina ušteda.

Edited by Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za lica sa Kosova se radi povraćaj PDV-a, samo što to skoro svi izbegavaju, jer ti onda za 15 dana dodje inspekcija u žešću kontrolu od A do Š i guze te 10 dana.

Mnogo velika jebada za male pare  :thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ja mislim da se registrovanjem auta na PZ,PR, KM,UR,GL,PE,ĐA tj. kosovsko-metohijske tablice izbegava plaćanje PDV-a. Međutim  taj na koga registruješ mora da ima prebivalište na neki od pomenutih gradova na KiM i posle 60 dana (toliko je zabrana otuđenja automobila) može da promeni prebivalište i da preregistruje auto na BG, KG, NS ili grad u kome se bude prijavao. Naravno od dana kad dobiješ npr. PR tablice ti možeš da voziš auto sa ovlašćenje bez obzira što se auto vodi na njegovo ime. E sad mislim da je caka da mora da se auto carini na teritoriji KiM, tj. Bujanovac, Merdare ili Leposavić. Nakon toga ti od njega možes da prebaciš auto na svoje ime i da platiš samo prenos. Mislim da ta rupa u zakonu još uvek važi i da je većina koristi pri kupovini kako novih tako i polovnih vozila jer se uštedi neplaćanje PDV-a i hiljadarka i više eura ti ostane u džepu. ;) Primera radi moja sestra je kupila novog Megana i umesto 18.000 ispalo joj je na kraju oko 14.500 nov auto što je složićeš se fina ušteda.

 

 

 

Koliko ja znam geografiju Bujanovac i Merdare nisu na teritoriji KiM.

Kasnije ne mozes da prebacis auto na sebe i na svoje ime, a da prethodno ne platis to PDV ili carinu ili sta se vec placa i kako se to zove!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merdare je granicni prelaz a za Bujanovac nisam siguran ali znam da vozilo mora da udje na teritoriju KiM da bi se uvazilo da je oslobodjen PDV-a. Mozes da prebacis na auto svoje ime i da ne platis porez vec ces platiti samo prenos. Znaci ako ti npr. imas prebivaliste u licnoj karti  Smederevo, odjavis se sa te adrese i prijavis se sa prebivalistem npr. u K. Mitorovici a boravak prijavis u Smederevu na staroj adresi. Auto registrujes dole na KM tablice i 60 dana nemas pravo da menjas prebivaliste i tablice na automobilu jer je zabrana otudjenja u tom periodu. Nakon 60 dana odjavis prebivaliste iz KM i ponovo se prijavis u SD sa adresom i tad promenis tablice tj. uzmes SD. Nakon nekog vremena resio si da taj auto prodas nekom, on ce platiti samo prenos ali ne i PDV jer bi porez platio da si ga prodao dok je bio na KM tablicama tj. u onom roku od 60 dana.

Edited by Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam pratio na casu :D izostavio sam ovaj deo oko mog prebacivanja prebivalista dole, pa nazad, to je nesto drugo.

 

Po meni to je sve velika mucka i cimanje, prvo ne znam zasto je drzava sve to dozvolila da moze da se radi, a nama guli kozu sa ledja, mada posle poslednjih politickih dogadjanja, ne verujem da ce semenkari dozvoliti takve mutne radnje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mućka baš i nije, ti sve radiš legalno ali cimanje jeste jer će ti trebati probne tablice, pa da odvezeš auto dole, pa pitanje koliko će dugo oni da carine. Uostalom ako ne kupuješ novi auto ne isplati se raditi sve ovo za polovan auto.

 

Što reče toti počela je inspekcija da češlja otkad su ljudi saznali za ovo.

Edited by Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iz minuta u minut šok informacije  :help:

 

Sad su mi bili iz Balkana, osnovica za carinjenje Alfe 159 2008. godište - 12.000e, platili papire 2600e  :laughing:

Za neki Megane (nisam pitao za godište) koji je na tržištu 3700-4000e, nova osnovica je 7700  :laughing:

 

Ko ima šta da rasproda, rasprodaće. Cene će otići u tri lepe  :thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pežo se prodaje za 239.500 dolara (176.300 evra) kod zastupnika u Havani. Međutim, u katalogu proizvođača navodi se da je osnovna cena ovog automobila 46.000 dolara (34.150 evra). :D Možemo da prodajemo naše polovnjake na Kubi za 20.000 dolara. :D Zadovoljstvo bi bilo obostrano.

Nego odosmo sa teme, kad bude neša ovo video počeće da viče. :police::ouch:

Share this post


Link to post
Share on other sites

End uvoza polovnih automobila u Svrbiju.... Osim ako im Evropljani ne udare neke packe zbog ovakvog dvostrukog oporezivanja ako  im to nije  dato svojevoljno :popo: Mozda bi neko trebalo  da potegne potanje  zakonitosti  ovako neceg u Briselu.... :evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema tu ničega nezakonitog. Takva odredba odavno važi za drugu robu, sada je samo uređena i za automobile. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad su mi bili iz Balkana, osnovica za carinjenje Alfe 159 2008. godište - 12.000e, platili papire 2600e  :laughing:

Za neki Megane (nisam pitao za godište) koji je na tržištu 3700-4000e, nova osnovica je 7700  :laughing:

http://www.registracija-vozila.rs/index.php?option=com_chronoforms&view=form&Itemid=217

 

159 jtd 2008 po njima je:

 

Minimalna kataloska vrednost Vaseg vozila je: 1.152.188,14

Maksimalna kataloska vrednost Vaseg vozila je: 1.576.291,35

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.upravacarina.rs/cyr/Stranice/Vest.aspx?ListItemID=687

 

Gomila laži i gluposti, ali mi je jedan deo posebno zanimljiv:

 

Чињеница је такође да поменути каталог АМСС користе и друге државне институције попут Пореске управе и осигуравајућих друштава, јер је то једини расположиви каталошки извор информација о вредности возила на домаћем тржишту.

Verujem da se i osiguravajuća društva vode ovim katalogom prilikom isplate šteta ili da isplaćuju ovaj iznos prilikom kradje auta.

 

 

I još nešto:

 

Пре него што је донета одлука о примени каталога АМСС, Управа царина је консултовала водеће увознике и шпедитере који су потврдили да им увођење уједначене праксе одговара.

Po meni, ok bi bilo i da su uveli jedinstveni katalog i da uzmu najskuplji za reper. Ali ovaj AMSS-ov je čista nebuloza! Pa koja to Alfa 159 2008. košta 12.000€? Ne samo u inostranstvu, već i ovde? Jedino ako su uzeli Kubanski katalog da se po njemu ravnaju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što bi rekao moj instruktor vožnje: staviš pola ljuske jajeta na glavu i vičeš 'nepravda pa to ti je'.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@totti

Postoje odredjena pravila kako se odredjuje vrednost vozila. Krece se od novonabavne vrrdnosti pa se po odredjenim kriterijumima umanjuje (uglavnom godine starosti). Meni su za kasko proracunali da auto vredi preko 10k € i to je osigurana suma iako je placen daleko manje.

Ono sto AMSS treba da ubaci u katalog jeste dodatno umanjenje/uvecanje cene i skladu sa stanjem na trzistu.

Ponavljam, ne branim nikoga, ali su se ovde dobro pokrili...

Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledajte ovo povecanje cena sa vedrije strane, Srbija ce u znacajno manjoj meri biti auto otpad Evrope a niko nece ni biti na gubitku osim trgovaca automobilima. Ko ima 3.000-8.000 eur da plati za auto koji je presao 300k km, imace i para da kupi novi 500L na vise nego povoljan kredit. Porodica 500L ce se povecavati, radnici u Kragujevcu ce praviti decu. Od poreza iz FAS-a ce se graditi autoputevi, porodilista, skole.... Mozda, kada se desi rast prodaje 500L, FAS odluci da pocne proizvoditi jos jedan model u Kragujevcu pa ce bivsi kupci polovnjaka imati mogucnost da biraju izmedju dva modela....

E da, zaboravih.... :) 10.000 500L - sa najnovijim 1.3 mjet motorima ce mnogo manje zagadjivati okolinu nego 10.000 komada kojima je dusa izvadjena u Italiji sa skinutim dpf, blokiranim egr.... Tako da ni zdravstveni boljitak nije zanemarljiv. Koliko kosta makar jedno dete manje sa astmom?

Edited by TheCityAndTheStars

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nece se nista bitno promeniti. Polovnjaci ce kostati koji stotinu € vise i to je to. Mislim da je u Bosni postignut slican efekat pre neku godinu.

Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...