Jump to content

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

Recommended Posts

18 hours ago, YUgisa said:

48672818693_f4e702bb68_q.jpg,

48673321627_19f6ca7f12_q.jpg 

Retka slika na kojoj se moze videti kako yugo-divlja zver pije vode. Kazu da neki fotografi nikada za zivota ne dobiju pravu priliku da uslikaju ovo...retki oni kojima se posreci.

Kao onaj sto sto je ispucao 50000 snimaka kako bi snimio onu pticicu kako dodiruje kljunom vodu. E to je to ;)

Da nastavimo tamo gde smo stali u julu.

Napravljen nosac hladnjaka ulja, posto bivsi vlasnik to nije nikako resio kada je promenio fabricku poziciju hladnjaka da bude unutar veznog lima, takodje ukloljen i 4ti nosac ventilatora koji je bio delimicno odsecen jer smeta pri toj izmeni:

48594476192_7dfcfa3e6a_q.jpg 48608540716_1cd5157412_q.jpg

48718154478_f11f3e412a_q.jpg 48718491761_b2ce1fbcfa_q.jpg

Posto je poceo motor da slini ulje na meracu za nivo, zamenio sam gumicu i dodao jedan "O ring" tako da se nadam da sad nece biti problema:

48672740513_5c6951384e_q.jpg

Prepravljena creva za hladnjak ulja sa selni na AN spojke:

48608180408_0e19675666_q.jpg 48608541266_d12cc523ac_q.jpg 48608180013_244d9ea620_q.jpg

I posle skoro 2 godine, 3 nedelje mucenja sa delovima koji ne rade ono sto je predvidjeno i jednog nervnog sloma, napokon napravljen Oil Accumulator Can:

48731490671_2d2ba267c8_q.jpg 48731162318_4996932ca6_q.jpg 48731164273_b808ef9ca4_q.jpg

48731164878_81b9079b83_q.jpg 48731492746_3470570afa_q.jpg 48731164438_30febab2e6_q.jpg

Za one koji zele vise o sistemu, da krenemo od pocetka. Poenta Oil Accumulator Can-a je da poboljsa konstantnost pritiska ulja u motoru koji zna da opadne u krivini i pri kocenju (teoretski i pri ubrzanju, ali ne mom autu :D ) kada pumpa povuce vazduh umesto ulja. Takodje omogucava zadrzavanje ulja pod pritiskom i nakon gasenja motora i moze da ga oslobodi pre startovanja motora kako bi se izbegao suv start. To se postize postavljenim klipom u rezervoaru, ~2/3 rezervoara je ispunjeno uljem dok je ~1/3 rezervoara ispunjena vazduhom pod pritiskom koji sluzi da pomeri klip i istisne ulje u motor kada opadne pritisak ulja u motoru. Sistem moze da sadrzi oko 0.9 do 1.2l ulja u zavisnosti kako je podesen.

Sto se tice konkretno ugradnje na moj auto, OAC sam povezao sa motorom tako sto sam ga spojio na mesto gde fabricki dolazi davac pritiska ulja koji sam prebacio u sam rezervoar za OAC, to mi ujedno omogucava da nagledam situaciju u celom sistemu, da pratim da li je rezervoar dovoljne zapremine (da li se prazni skroz u voznji), kao i da znam kad se rezervoar u potpunosti ispraznio pre startovanja motora. Zbog konstruktivnog ogranicenja elektromagnetnog ventila (pod naponom pusta ulje u jednom pravcu, a bez napona u drugom pravcu), napravio sam stelujuci davac pritiska ulja koji se nalazi izmedju motora i ventila/rezervoara, kada u motoru opadne pritisak ulja, davac daje signal ventilu da ispusti ulje u motor, kad se pritisak stabilizuje, ventil se gasi i omogucava motoru da vrati ulje nazad u rezervoar. Menjanje pritiska vazduha u rezervoaru omogucava stelovanje brzine reagovanja sistema tj kojom brzinom ce se ispustiti ulje nazad u motor, dok stelujuci davac pritiska ulja mi omogucava da nastelujem kad ce da se vrati ulje u motor. U normalnoj voznji planiram da bude namesteno ispod pritiska ulja koji motor stvara pri leru, kako sistem ne bi stalno ispustao ulje u motor, dok za voznju na stazi cu da podignem da ispusta pritisak ulja cim malo opadne maksimalan pritisak ulja u motoru kako bi najefikasnije zastitio motor. Pored kontakt brave sam stavio prekidac koji gasi ventil kako bih izbegao ispustanje ulje iz rezervoara u slucaju kada necu startovati motor, ali imam potrebu da dam kontakt.

Tebi bi vredela sedmica na loto, kakva bi to garaža bila puna unikata.

Послато уз помоћ Тапатока

Pa da tako osvojim pare, verovatno bih pokrenuo radionicu za "restomod" tj da restauriram stare aute sa nekim novijim tehnologijama i da resavam fabricke greske, posto fabricki auti i ja se ne slazemo :D

Ja bi ti odmah dovezao Ascona C sa 2 vrata , da turimo C20 LET motor, sve disk kočnice i.....

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka

Pa sad je prvi na redu projekat Yugo 1.6 16v, pa onda ide moj auto ali posle juna sledece godine, imam slobodan termin :D

Yugo.jpgPhoto3248.jpg

Edited by YUgisa