Jump to content
FAS Goran
zlox

Skijanje...

Recommended Posts

Pogledaj šta sam pisao u par prethodnih postova, februara ove godine, naveo sam neke tadašnje cene.

Ne bih da zvučim kao promoter Bjelasice, ali, meni je skijanje na Bjelasici bolje nego na Kopaoniku, u smislu plaćeno-dobijeno, gde posebno mislim na vreme čekanja na žicama, visinske razlike i dužine staza. Mada, znam ljude iz CG koji isključivo idu na Kopaonik, ali, moje je razumevanej da je to zato jer im Bjelasica ne zvuči dovoljno "fancy", pošto ljudi iz CG masovno idu na Bjelasicu.

Na Bjelasici treba izbegevati vikende, jer je Podgorica sada na sat vremena od ski centra. I bude pakao. Kao i vikendom na Kopu.

Naravno, izbeći njihov raspust, a prošlog Sretenja sam shvatio da možda ima smisla izbeći i Sretenje. Prošle zime (za vreme Sretenja) je došlo do eksplozije turista iz Srbije i svi domaći su bili fascinirani naglo uvećanim brojem skijaša iz Srbije te nedelje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ove godine planiram Bad Kleinkircheimer (ja ovo ne mogu da izgovorim a jedva sam i prepisao :) :) :) )

600 km autoputa, koliko sam video, cene u privatnom smeštaju su normalne, a ski pas jeste nešto skuplji ali obzirom na dužinu staza i sve što prati skijanje bi trebalo da bude na daleko većem nivou nego na "domaćim" skijalištima.

Kopaonik je otišao u q, zadnje 2 ili čak i 3 godine sam ludeo, nema vode, nema snega, gužva... a cene prilično visoke. 

Može da prođe za neko skijanje u drugoj polovini februara, kad prođu praznici, i to, recimo ponedeljak - četvrtak i tako i prvi deo marta i to je to.

Po mom nekom mišljenju, ići na Kopaonik u sezoni je čist mazohizam.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/26/2023 at 9:57 PM, bane1321 said:

Rezervisani termini, na dobroj Staroj, čeka se sneg!

Možeš li nam reći nešto više o cenama, uslovima za skijanje i smeštaju tamo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Che Guevara

Smeštaj je dvojak... Skuplja varijanta je Hotel Stara planina (pansion je ranga veličine 400e za četvoro, po danu) i malo jeftiniji planinarski dom Midžor ili privatni smeštaj u nekom od sela. Najbliže selo je Crni Vrh, oko desetak kilometara od gondole odnosno par kilometara manje od staze Konjarnik.

Cene su raznolike od 30e na gore. Preporuka je vila Nada, ili Stara vodenica - MiSti ako želiš klipu (polupansion). U selu ima tri-četiri kafane. Cene su vrlo povoljne. Bajka preporuka za kuvana jela. Na stazama ima dve kafanice, jedna kod gondole jedna na početku staze Konjarnik - čuvena Plaža!

IMG-6c2fe5b6a3d11dfd2283a98c0bd1e212-V.thumb.jpg.ef3344d6ea477fe35d6749f19e2e471d.jpg

 

Staza ima 4, sa raznim varijantama uz ski put praktično 8. Jedna crna, tri crvene i četiri plave. 

Od sela do gondole, koja je pored hotela Stara planina, mora da se ide sopstvenim prevozom. Pozitivno je što postoji veliki besplatan parking, negativno je što znaju da očiste samo jednu petinu parkinga.

Gondola ima kapacitet 8 ljudi i kreće od hotela, tu su i desetak radnjica za opremu, čini mi se da je u februaru bilo 700rsd/dan. Svakako pitaš domaćine gde si smešten za preporuku, jer obično imaju dil sa nekim za popust. Pored je i mesto za kupovinu ski passa.

Gondola vozi na vrh Jabučko Ravnište odakle kreću 7, 7a i 7b.

Da bi došao na Babin zub moraš da odskijaš do četvoroseda. Prema jabučkom ravništu idu 5a i 5b, a imaš i konekciju preko ski puta da ideš skroz do podnožja. Sa druge strane su Sunčana dolina i Konjarnik 1 i 1a... 

Pozitivno je što kapacitet smeštaja ne prelazi polovinu kapaciteta gondole i što bolji skijaši odu na dolinu i Konjarnik, a mi rekreativci, ostanemo sa ove strane, pa nema gužve!

Ski pas je oko 3000 po novim cenama.

IMG_20230210_140120.thumb.jpg.ed101babf62b80c43306e36234df1bb4.jpg

 

 

Edited by bane1321

Share this post


Link to post
Share on other sites

U subotu počinje ski sezona na Kopaoniku.

Za vikend rade žičare Karaman greben i Mašinac sa pripadajućim stazama.

U subotu besplatan ski pas, u nedelju popust 70%.

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam skijas, pa prenosim drugarevo iskustvo. Na Staroj planini. Odmah do zicare, blizu hotela je mala kafana ili sta vec. Na spratu imaju skroman smestaj. Nit je velik nit ih ima puno. Ali. Kako mi drug rece, da je veoma povoljno. Dobija se smestaj a moze se dodatii obrok kod njih. A gondola na 50m. Nit se majes oko putovanja, ustanes, klopas. I na stazu.

Ne znam ime kafanice ili smestaja. Ali ga svi znaju ko je bio na staroj pl.

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/30/2023 at 4:57 PM, ortakov said:

Po mom nekom mišljenju, ići na Kopaonik u sezoni je čist mazohizam.

 

Slažem se sa tobom. Na žalost, takvo je stanje na Kopaniku.


Ja planiram ove godine opet na Bjelasicu, ali, rezervisao sam izvan termina našeg Sretenja, jer je prošle godine za vreme tog praznika došlo do enormnog rasta broja skijaša iz Srbije. Toliko da su se domaćini prošlog Sretenja "krstili i levom, i desnom"  

 

Rado bih opet otišao do FR na skijanje, ali, sin (koji inače voli da vozi) neće da ide (jer odjednom više ne voli da skija), a kćerka (koja je luda za skijanjem) neće da vozi :)  Suprugu nisam ni pitao  

 

A ja sam da vozim do FR, to ne bih. Pa mi je dobra i Bjelasica :) 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minutes ago, moron said:

Suprugu nisam ni pitao 

To jedna od pametnijih odluka :)

 

Moji su mali (13 i 9 god) i ne mogu da voze. Žena ne želi da vozi i uvek je sve na meni.

Oni vole da skijaju (sem žene) ali, pošto je tamo i neka banja, neka se banja, mi ćemo da skijamo :) 

Još malo, dok dovoljno porastu, neću ih ni pitati, ja idem, a ko ide samnom, ide, ko neće, pa i ne mora :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj sin (sada ima 22 godine) je od svojih malih nogu bio fanatik i kamikaza za skijanje. Ja često nisam imao hrabrosti da ga pratim (pa ni iz daleka). Ali mu je pre oko 2-3 godine nešto "kvrcnulo" u glavi. I sada neće.

Kćerka (20) još uvek dosta voli da skija, a od negde 10-te godine vozi i dasku. I mislim da mnogo više voli skijanje nego i more.

Suprugu je unazad par godina napustilo zdravlje kolena za bilo kakvo brže skijanje. I mada je to ružno reći, kao još uvek dosta lud skijaš, uglavnom više volim kada ona ne skija sa nama. Da nas ne usporava :) 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prošle godine, žena padne, povredi prst. Ode da snimi, sve OK, nije ništa puklo, ali nju boli. Ispostavi se da je pukla tetiva i da mora na plastičnu hirurgiju ... Katastrofa ... a ona je zubar, pa joj baš ruke i trebaju :)

 

Deca ko deca, lete po stazi, ne čeka niko nikoga, tu i tamo se provozamo zajedno i to je to. 

Sin je problematičan, ništa se ne plaši, vozi brzo. Dok je bio manji, mogao sam da ga cimam, kako se meri brzina, pa će mu uzeti ski pas, međutim, sad porastao, zna za jadac :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja hanuma je imala nesreću na Kopaoniku na ekskurziji kao mala i neće ni da vidi skije. Ona bi da šeta po planinama bez prestanka, na Kopu je to nemoguće, a na Staroj se oduševila ruti od glavnog puta, pored Planinarskog doma Midžor, do kafića Plaža i to me je spasilo tri dana zvocanja prošle godine.

Klinke su naučile osnove skijanja, a zbog gore pomenutog, supruga nas je pustila same ove zime. Čeka se januar!

 

U međuvremenu u četvrtak, "Bože zdravlja" ekipa iz ulice ide na Staru!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo Jabučko Ravnište, oko gondole... Očekujemo sutra Babin zub... Put od sela dovde Lele neočišćen, staze nisu baš u nekom stanju 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš mi je žao da si se povredio. Koliko će ti trebati za „sanaciju“?
Kako ste se „transportovali“ tamo i nazad ?
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja pomislio da je to bio neko drugi :)

I ja kada sam bio u FR na sankanju, najpre uočih jednu našu škodu na parkingu i to parkiranu kako ne treba  :)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnogo nezgodna povreda. Sreća je što nisam pokidao ligamente, samo su istegnuti, ali dobro istegnuti. Kako god, oporavak od najmanje 3 meseca a onda još 3 za rehabilitaciju. Moglo bi to i brže, operacija, mada nisam ja prof. sportista, tako da za tim nema potrebe.

Moram da smršam, barem 15 - 20 kg, da mirujem (što je za mene, gotovo nemoguće) tako da će oporavak verovatno biti i duži. Da se nadam da ću da se spremim za sledeću ski sezonu :) 

Odlučio sam se da idem kombijem, zato što mi je više pun q7 pakovanja stvari. Kad god idemo negde na put, izgledam kao da se selim, natrpan sa svih strana. Ovako, samo sam otvorio vrata i rekao, PUNI :) 

Mnogo dobra stvar, ide dovoljno brzo, troši normalno, cena putarina ista kao i za put. vozilo i praktično, ne postoji ni jedan jedini razlog zašto bi vozio "običan" putnički auto :) Jbg, troši oko 10 litara kada se vozi 150 - 160 ali, to je pa i normalno. Nema veze da li je uzbrdo, ravno, kako god, vuče super, normalno se ponaša, nema ljuljanja, ništa, jedna vrlo funkcionalna sprava.

Pritom, mi smo svu opremu nosili iz BG. Čak sam i stolice na rasklapanje poneo :) Kad se spustimo na parking, sa opremom, samo izvadim stolice, sednemo, jedno po jedno i kreće obuvanje cipela, vađenje opreme ... Reakcije su bile vrlo pozitivne :) Većina ljudi, koji nisu uzeli zakup / čuvanje opreme u lokalnom centru (cena držanja opreme u tom centru je za 7 dana 150€ za nas 4) donesu opremu i obuvaju se tu na parkingu. Tako smo i mi, i neka, nemica, poljakinja, jbm li ga, posle navlačenja svoje obuće, razvlačenja, mučenja, kada je videla stolice, bila je u fazonu, pametna odluka :) 

Ovde je bilo dosta (uslovno) ljudi iz bivše SFRJ. Bilo je ljudi i iz Srbije i nisam primetio da su bili nešto "bahati", bezobrazni, šta god. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od sutra na Staroj planini u funkciji staze 5a i 5b i ski put!!!

Sudeći po kamerama, spremaju se i Sunčana dolina i Konjarnik, topovi za veštački sneg rade punom parom!

 

Najlepše od svega je što sam od prekosutra tamo!!!:thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 hours ago, moron said:

Kako si tako povredjen vozio ?

Bolno :) 

Vozi i supruga mada nije presudno. Eventualno da me stave u gips, pa da ne mogu da vozim :) a i auto put, leva noga nije mnogo potrebna :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam skijas, kao dete jesam par puta stao na skije, naucio osnovno, da skrecem i kocim i to sve na blagim nizbrdicama, mada imalo je talenta u meni ne mogu reci i uvek sam voleo nesto tako blaze adrenalinsko gde ima brzine ali kako ni moji nisu skijali nikad nismo ni isli na zimovanje (tj jesmo jednom) pa i nisam mogao da naucim ali bih voleo da jesam kad cujem kako skijasi pricaju o tome, ali sam zato bio jako brz na sankama u svim varijantama :)  imam par skijasa iz blizeg okruzenja i svi su u fazonu dao bih 3 leta za jedno zimovanje, kod mene je obrnuto.

Sto se tice kombija, prava stvar za putovanje, ja da ga imam na more bih samo njime isao, ne razmisljas o pakovanju i sta ces da poneses i doneses a voznja nista losija nego u autu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, OMP said:

i svi su u fazonu dao bih 3 leta za jedno zimovanje, kod mene je obrnuto.

Meni je leto generalno smor. Čak i leti, gledam kako da pobegnem negde na planinu, pa da se izležavam, jer za drugo i nisam kad je vruće. 

Skijanje ko skijanje, nekome adrenalin, meni ne. Meni je to nekako zabava, odmor, retko jurim, osim kad treba sina da stignem da negde ne polomi lobanju :)

Nema većeg gušta nego kad se popneš na preko 2000 metara, pa osetiš onaj ludački čist i hladan vazduh, a još ako sunce opali ... pa polako, nizbrdo ;) Dok sam bio mlađi, kuvano vino / rakija, pa u krug... i slanina, slanina i još malo slanine ... i spavanje .... zimi mogu da spavam od 19:00 do 06:00 i onda, naspavan, odmoran, opet NAPOLJE.

Leti, na moru, uglavnom tražim hladovinu, kad nema gde, onda klima, a onda sinusi, boli glava ... Ne mogu da spavam, vruće mi je, a kada ostavim upaljenu klimu, sutra sam zapušen ceo.

Plivam, ne sećam se kada sam naučio, tj od kada znam za sebe, plivam, pa opet, nije mi to neko uživanje. Lepše mi je da uđem u Drinu, da se spustim 20 - 30 metara, da se ohladim, pa da "blenem" u nekoj ladovini, nego da idem na more, pa se čvarim na + 50 stepeni.

Skijam isto tako, skoro pa od kada znam za sebe. Međutim, skijanje je mnogo skupo, čak i kada imaš više od proseka, skupo je. Na stranu ski pas, oprema, ali, treba odelo, pa kada se to pomnoži sa brojem članova, posebno oni mlađi što svake godine menjaju opremu (a ja imam kombinaciju M/Ž - dobitna) pa nismo baš bili u prilici tako često skijamo.

 

Žena je već zakukala, a gde ćemo na more ove godine :) a ja sam u fazonu, Bansko, bazen, jeftino, zdravo, jbš more :) 

Videćemo, kod nas je to ravrnopravan odnos, jednom sam ja pogrešio a jednom je ona u pravu ;) 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...