Jump to content
FAS Goran
MilosLB

Poliranje farova

Recommended Posts

Hvala za preneto iskustvo, kad se budes setio dopisi i kako se ponasa nakon odredjenog vremena...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mora, istina. Ali ako mislis da traje -  verovatno je potrebno, samo je pitanje vremena kad ce ponovo da krene. Polimerizaciji mozda treba dosta duze, ali ako se uzme u obzir da i fabricki isporucen far propadne posle nekog vremena (pa moramo da poliramo), zastita je sigurno dobar korak.

 

Za smirglanje i poliranje ljudi kazu uglavnom par godina si miran, a kod caleta smo 2014. polirali farove na Stilu starom 12 god i odmah stavili UV foliju, i dalje su farovi u sjajnom stanju (evo skoro 10 god)....

Edited by ostoja
2024! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na mom bravu, jedan far je nov, 2018. godine zamenjen (stavljen novi OE) , drugi je fabricki. Taj drugi fabricki, pre 2 godine je samo smirglan i poliran i posle godinu dana je opet pozuteo... Nakon toga je osmirglan, uradjena polimerizacija i naneta keramika i evo ove godine, posle ~ godinu i po dana je opet malo pozuteo, vidi se razlika izmedju njega i ovog novog iz 2018. Toliko. 


Na AR 156 sam smirglao farove i lakirao i ti farovi su bili bez greske narednih 6-7 godina. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 minutes ago, MiloshBg said:

Na AR 156 sam smirglao farove i lakirao i ti farovi su bili bez greske narednih 6-7 godina. 

Najbolja i najdugotrajnija varijanta, ako se uradi kako treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam  burzera sto radi detailing, tacnije dvojicu ali ovaj jedan vise ne polira farove, samo lakira jer realno to najduze traje. Moze i poliran far da potaje dugo ako se odradi kvalitetna zastita posle poliranja ali te zastite su obicno skupe za takvu svrhu u domacoj radinosti ali i onaj sonax u kesicama za male pare moze da posluzi neko vreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se sa svim, vecina nas je u kucnoj varijanti radila keramicki premaz (pomenute Sonax, Turtle Wax kesice). Koji stiti neko vreme ali nije svemocan i farovi krecu opet blago da zute i proces se mora ponoviti. Cak u zadnje vreme vidim i da pojedini pljuju po tome i da je navodno slaba UV zastita :D .

Lakiranje koje Milos i Vule pominju je mozda i najbolja opcija. Rade jos zastitu i sa folijama ali i tu zavisi kako ce drzati. Na DS-u mi je bivsi vlasnik (picajzla :D) preventivno zalepio providne folije i stvarno se odlicno drze, farovi su vizuelno kao fabricki. A i vidjao sam kod par forumasa koji su to isto radili po renomiranim servisima, da se odlepljivalo po ivicama, pravili baloncici... Verovatno zavisi i od pripreme, folije, pedantnosti, oblika fara...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auto je malo musav, pa su i farovi. Farovi su polirani u kucnoj radinosti sredinom 2014e i potom lepljena UV providna folija u nekom od servisa za zatamnjivanje stakala (pisah gore).

Nemamo garazu ni nadstresnicu, tako da caletu auto stoji napolju (doduse na izlivenoj betonskoj ploci pored kuce, i cale obicno baci karton ili neku ponjavu preko soferke da se ne ukuva kad sedne da vozi, ali to nema veze sa farovima).

 

Nema zutila, samo sloj prasine preko.

 

vazno:

Ovo NIJE providna folija koja se lepi na karoseriju za zastitu boje i od sitnih ostecenja, nego bas neka za stakla.

Na mom bivsem Stilu sam 2018. ili 2019. polirao farove i koristio tu foliju za zastitu karoserije i losija je - far je bistar, ali kad se zalepi ta folija blago se zamuti, dok kod caleta zamucenja uopste nema.

 

IMG_20240131_123846223.jpg

Edited by ostoja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi automobili sa plastičnim farovima koji su sa velikim površinama, kao kod brava , pežoa itd , izlođćženi gornjim delom suncu imaju istu sudbinu.
Oni farovi za koje znam da su polirani i na njih stavljena kvalitetna providna UV folija, evo i posle 2-3 godine, isti bez promena.

Sent from my SM-A546E using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupio sam onaj set za polimerizaciju i odradio jednog punta, ok je ispalo, glavna stvar je u pripremi fara posle samo kadjenje ide brzo i tu nema neke nauke, u sustini nema razlike u odnosu na poliranje ni koad konacnog izgleda ni kod procesa sem kao sto rekoh olaksava posao onom ko nema polirku pa mi jeftinije ovo da kupi. Jedino sto me bas nervira kod ovog seta  jer sto nije na 220v vec na 12v i kaci se ne upaljac auta, ali videcu da prepravim to na stipaljke pa direks na akumulator 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko u BG pedantno lepi foliju na farove? A da nije 70e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...