Jump to content
FAS Goran
lanciathema

(Ne)kultura u saobraćaju

Recommended Posts

Vozači nekažnjeno bacaju đubre

Izvor Blic

Umesto da svaki vozač koji izbaci smeće kroz prozor svog vozila bude rigorozno kažnjen i nateran da pokupi za sobom, kao što je to u većini zemalja u Evropi i svetu, u Srbiji takvi prolaze i dalje nekažnjeno. Ne pomaže ni Zakon o zaštiti životne sredine, jer uprkos strogim kaznama, u našoj zemlji javna čistoća nije stavka o kojoj građani po pravilu brinu. U Evropi vozači uz kaznu moraju i da se vrate i pokupe izbačeno smeće

Vozačima je poznato da ulaskom u zemlje Evropske unije rizikuju rigorozne kazne ukoliko prekrše zabranu bacanja smeća kroz prozor. Tako ćete, na primer, u Nemačkoj, biti zaustavljeni odmah ili posle čak stotinu pređenih kilometara ako ste izbacili iz svog automobila otpatke od hrane ili pića. Nakon što vam predoče snimak vašeg prekršaja, naplatiće vam kaznu, a zatim vas naterati da se vratite nazad i svoje otpatke pokupite. Kazne za narušavanje javne čistoće u ovoj zemlji kreću se od 25 evra za bacanje opuška cigarete, 50 evra za bacanje žvake, pa naviše.

Štampa je pisala o engleskom vozaču kojeg je komunalna policija britanske opštine Medvai primetila da je bacio opušak cigarete na ulicu dok je bio u kolima, pa mu je na kućnu adresu poslala kaznu u visini od približno 90 evra. Da je ovaj vozač kaznu platio u roku od 10 dana, ona bi bila smanjena na 70 evra, međutim, kako on to nije učinio, zbog sudskih troškova ceh njegove bahatosti je na kraju dostigao cifru od skoro 200 evra.

U našoj zemlji komunalna policija tek treba da se oformi, pa će tada na sebe da preuzme i obavezu prevaspitavanja bahatih građana.

- Zaštita javne čistoće i kažnjavanje vozača koji prljaju regulisano je odlukama skupština lokalne samouprave, tako da je to još u nadležnosti komunalnih inspekcija. Kada bude formirana komunalna policija, javna čistoća će da bude u njenoj nadležnosti, kao što je to slučaj sa mnogim zemljama u okruženju - kažu za "Blic nedelje" iz Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu.

U ovom trenutku, dok se ne oformi komunalna policija, nadležnost nad održavanjem javne čistoće pripada samo komunalnim inspekcijama, koje niti imaju zakonska ovlašćenja da legitimišu prekršioce, niti imaju službena vozila kojima bi mogli da ih ganjaju po našim putevima.

 

Za to vreme Crnogorci su ovo pitanje rešili, pa tamo ne samo da vozači ne smeju iz vozila da bacaju otpatke, već zakon predviđa da budu kažnjeni ukoliko se ne zaustave da bi uklonili s ulice ono što je ispalo vozačima ispred njih. To će ih koštati između 40 i 100 evra.

Da ima načina da se ovo pitanje reši, pokazuju i primeri Velike Britanije, SAD i Australije, gde je prekršioce moguće kazniti i uz "malu pomoć" drugih učesnika u saobraćaju. U tim zemljama postoje sajtovi na internetu na kojima svako ko primeti da je vozač iz svog vozila izbacio smeće može da ga prijavi. Jedna od glavnih poruka koje se s ovih adresa upućuju stanovnicima tih zemalja je da je prljanje iz vozila ozbiljan prekršaj i da sve što građani treba da urade jeste da prijave počinioce, a država će dalje da radi svoj posao i da ih kazni. Policija ne kažnjava Iz Ministarstva unutrašnjih poslova "Blic nedelje" je dobio odgovor da kažnjavanje osoba koje izbacuju smeće iz svojih vozila nije u njihovoj nadležnosti, pa po tom pitanju oni ne reaguju.

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je uzas sta se radi po Srbiji. Gledam ih kako bacaju tetrapak od soka napolje, pakle od cigareta, istresaju piksle, mislim strasno. Jednom sam vozio ortaka u kolima, a ja, koji necu da prljam grad, svoje otpatke bacam kod suvozaca na patos do prvog kontejnera. On dasa ladno kao da mi pomogne, otvara prozor i hoce to da izbaci napolje. Ja poludeo, ne pitajte kako sam ga iznapusavao, mislim onako, drugarski, bez uvreda. Najvaznije je da sam mu dao do znanja da to nije ok.

Sada apelujem i na ostale:

NE BACAJTE SMECE PO GRADU, NE MORATE DA CISITE GRAD, ALI NEMOJTE NI DA GA PRLJATE...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako vam je za utehu nije ni u Becu bolje.

Posto su moji poreklom sa Kosova pa sam cesto putovao dole i ostala mi je u secanju Pristina kao jedan od prljavijih gradova kod nas.

Isto je i u Becu,psecih kobasica ima na svakom metru ali ozbiljno parkovi koji su napravljeni za decu da se igraju smrde na psece izmete da ne poverujes.A kad dune vetar pogotovu preko vikenda lete novine i plasticne kese kao u filmovima.Evo pre par minuta sam bio kod druga u ulici i pade pikavac pored mene,neki kreten bacio kroz prozor od zgrade.

Doduse iz auta jos ne bacaju ali na parkingu samo vidis gomilice pikavaca kad se auto skloni.Verovatno im busni patosi pa ispada kroz njih.

:rofl:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za to vreme Crnogorci su ovo pitanje rešili, pa tamo ne samo da vozači ne smeju iz vozila da bacaju otpatke, već zakon predviđa da budu kažnjeni ukoliko se ne zaustave da bi uklonili s ulice ono što je ispalo vozačima ispred njih. To će ih koštati između 40 i 100 evra.

Super su resili, mom kumu doletela flasa soka na soferku letos.... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije sad da je tuđa trava uvek zelenija ali ipak,

u Austriji postoji zakon da vlasnici pasa moraju ukloniti sa ulice sve što njihivi ljubimci urade, tu su plastične vrećice i sličan pribor za tu namenu. Verovatno se toga ne pridržavaju svi ali ogroman broj da (nema pasa lutalica). Kod nas ništa slično nikom ni ne pada napamet.

Iako u Crnoj Gori nije najidealnija primena zakona o zabrani bacanja đubreta zakon ipak postoji, na svakom parkingu pored puta i van naseljenog mesta postoji kanta ili vreća za tu namenu pa onaj ko želi to da poštuje ima prilike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iako u Crnoj Gori nije najidealnija primena zakona o zabrani bacanja đubreta zakon ipak postoji, na svakom parkingu pored puta i van naseljenog mesta postoji kanta ili vreća za tu namenu pa onaj ko želi to da poštuje ima prilike.

Pa EKOLOSKA drzava.

Tako sami kazu a kenjaju i pisaju u more koje ih lebom rani.

:whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vozači nekažnjeno bacaju đubre

Izvor Blic

U našoj zemlji komunalna policija tek treba da se oformi, pa će tada na sebe da preuzme i obavezu prevaspitavanja bahatih građana.

Pozdravljam tvoj apel i meni se licno jako gadi kad vidim da stanu na parking i istresu punu pepeljaru pikavaca dole OPUSTENO a kad

negde putujesh obavezno se desi da ti doleti neki tetrapak i/ili kutija od necega na soferku (pikavci u voznji su "normalna" pojava)

Samo htedoh da kazem neshto propo ove recenice. Ne znam za druge gradove ( i da li je to na nivou grada ili drzave) ali u NS imamo neshto shto se

zove komunalna policija ... imaju autice kao policijske samo su zeleno beli i imaju uredno rotaciju plavu na kojoj pishe izmedju

svetla "komunalna policija" kao i na vozilima sve isto kao kod policije samo su zeleni i ne pise policija nego komunalna policija

Ne znam da li su oni oformljeni za tako neshto ili za neshto drugo ali postoje.... Jel ih ima i u drugim gradovima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Beogradu trenutno nema, ali su krenuli da je uvode, tj. doneli odgovarajuće odluke, čini mi se da je i bio konkurs za prijem...u svakom slučaju uskoro bi trebalo da zaživi i u Beogradu... :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ima završena je obuka prvih 110 BG komunalaca- upravo su položili pismeni deo testa ( uskoro i praktični ) mada je veliko pitanje koliko će zaposliti (odnosno poobarati) jer NEMA para u budžetu za ovu godinu pod stavkom "komunalna policija" :wallbash: tako da za sad nemaju kola, uniforme itd mada je navodno u procecu nabavke :whistle:

e sad ono što meni smeta u celoj priči nije problem da se skoncentrišu na nelegalne trgovce, ove i one skupljače đubreta, razne klošare, obesnu omladinu koja lomi parkovski mobilijar itd

već će njima najLakši izvor "prihoda" i ispunjenja kvota biti vlasnici kučića - ono aha: nema brnjicu 5000 din, nije na povodcu još toliko a nisi pokupio minuli rad, e to je još 5000 :wallbash:

da se razumemo ja sam apsolutno za skupljanje :horse: za svojim psom ako to uradi na betonu van zelene površine ( što Megy neradi jer je to naučila :thumbup:) ali na zelenim površinama mora biti dozvoljeno jer u suprotnom će biti egzodus kučića iz grada u Košutnjak, Avalu itd... ili su trebali reći od 2015 kreće i ko do tad ne prihvati nove propise ili se neotarasi kučeta, neka plaća ili se povinuje...

a letos sam par puta video patrole na konjima ( u Knezu, na kališu duž keja ili na Adi ) i naravno konji se iskenjaju jedno pola tone govana ja to vidim

i pitam kera na biiip jeli ko će ovo da skuplja :question: a on meni onako drsko - šta te boli k... i to nije moj posao :wallbash::wallbash::wallbash: a jel imaš LK i što pas nije vezan :harhar:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Narodna skupština Republike Srbije na sednici Osmog vanrednog zasedanja u 2009. godini, 8. jula 2009. godine, donela je Zakon o komunalnoj policiji (u daljem tekstu: Zakon), koji je objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 51/2009, od 14.07.2009.

Članom 50. Zakona, propisano je da Zakon stupa na snagu osmog dana (22.07.2009. g) od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", a počinje da se primenjuje po isteku šest meseci od dana stupanju na snagu (23.01.2010. g).

KOMUNALNA POLICIJA je (shodno članu 2. Zakona) organizaciona jedinica u sastavu organa gradske uprave, konkretnije - obrazuje se kao unutrašnju organizacionu jedinicu u sastavu jedinstvenog organa gradske uprave, odnosno uprave obrazovane za pojedinu oblast.

SVRHA KOMUNALNE POLICIJE je (shodno članu 1. Zakona) obezbeđenje izvršavanja poslova koji su u nadležnosti grada.

BROJ komunalnih policajaca - mora da odgovara broju stanovnika grada prema poslednjem popisu, tako da na svakih pet hiljada stanovnika - ne može biti više od jednog komunalnog policajca (ovo je u skladu s načelom ekonomičnosti, kao i radi ujednačenog ostvarivanja svrhe komunalne policije u svim gradovima, pa pri obrazovanju i uređenju komunalne policije - grad obezbeđuje ovaj broj komunalnih policajaca).

Komunalnom policijom rukovodi načelnik komunalne policije.

Poslove komunalne policije obavljaju - komunalni policajci.

Načelnik komunalne policije i komunalni policajci u obavljanju poslova iz delokruga komunalne policije imaju posebna ovlašćenja utvrđena ovim zakonom, uključujući i ovlašćenja za upotrebu određenih sredstava prinude.

I - POSLOVI I OVLAŠĆENJA KOMUNALNE POLICIJE

- Pomoć u izvršenjima (asistencija)

Komunalna policija pruža pomoć nadležnim organima grada, kao i preduzećima, organizacijama i ustanovama koje na osnovu odluke skupštine grada odlučuju o pojedinim pravima građana, pravnih lica ili drugih stranaka (u daljem tekstu: ovlašćene organizacije), kada - po oceni nadležnog organa grada ili ovlašćene organizacije postoje pretpostavke da sprovođenje njihove izvršne odluke neće biti moguće bez prisustva komunalnih policajaca ili upotrebe sredstava prinude (član 4. Zakona).

- Hitne mere i spasilačka funkcija

Komunalna policija preduzima hitne mere - zaštite životne sredine,

zaštite od elementarnih i drugih nepogoda,

zaštite od požara i druge zaštite iz nadležnosti grada,

kad te mere ne mogu pravovremeno da preduzmu drugi nadležni organi grada i ovlašćene organizacije, o čemu odmah obaveštava te organe odnosno organizacije. Takođe, u slučaju opasnosti izazvanih gornjim nepogodama i ugrožavanjima - učestvuje u vršenju spasilačke funkcije i pruža pomoć drugim organima, pravnim i fizičkim licima na otklanjanju posledica (član 5. Zakona).

- Saradnja sa građanima

Komunalna policija u obavljanju poslova sarađuje sa građanima

Građani mogu komunalnoj policiji podnositi - prijave, peticije i predloge, na sledeće načine:

- pismenim putem,

- elektronskom poštom,

a u hitnim slučajevima - telefonom i

- neposrednim usmenim obraćanjem, o čemu komunalna policija pravi službenu zabelešku

- Saradnja sa gradskim inspekcijskim službama - (Član 7. Zakona)

- Saradnja sa policijom - (Član 8. Zakona)

POSLOVI KOMUNALNE POLICIJE

- održavanje komunalnog (i drugog zakonom uređenog) reda od značaja za komunalnu delatnost;

- vršenje kontrole nad primenom zakona i drugih propisa i opštih akata iz oblasti komunalne i drugih delatnosti iz nadležnosti grada;

- Ostvarivanje nadzora u javnom gradskom, prigradskom i drugom lokalnom saobraćaju, u skladu sa zakonom i propisima grada;

- zaštita životne sredine, kulturnih dobara, lokalnih puteva, ulica i drugih javnih objekata od značaja za grad;

- podrška sprovođenju propisa kojima se obezbeđuje nesmetano odvijanje života u gradu, očuvanje gradskih dobara i izvršavanje drugih zadataka iz nadležnosti grada (u daljem tekstu: održavanje gradskog reda).

NAČIN OBAVLJANJA POSLOVA KOMUNALNE POLICIJE

Poslovi komunalne policije obavljaju se - organizovanim prisustvom komunalnih policajaca na mestima održavanja reda, preduzimanjem drugih preventivnih mera i primenom ovim zakonom predviđenih ovlašćenja komunalne policije.

Poslovi komunalne policije obavljaju se, a ovlašćenja primenjuju u skladu sa načelima:

- zakonitosti,

- profesionalizma,

- saradnje i

- srazmernosti.

U svom radu komunalni policajci rukovode se i - principom rada - sa najmanjim štetnim posledicama, a, sredstva prinude - primenjuju se - samo kad je to apsolutno nužno i u meri koja je neophodna za izvršenje zadataka i bez nepotrebnih štetnih posledica.

OVLAŠĆENJA KOMUNALNE POLICIJE

U obavljanju poslova komunalne policije, komunalni policajac ima sledeća ovlašćenja:

- upozorenje

Komunalni policajac upozoriće lice koje svojim ponašanjem, delovanjem ili propuštanjem određene radnje može da naruši zakonom i drugim propisima uređeni komunalni ili drugi red iz nadležnosti grada. Upozorenje se daje

- usmeno, pisano ili putem sredstava javnog informisanja.

Usmenim naređenjem izdaju se

- obavezna uputstva i zabrane, nalažu se

- mere i radnje od kojih neposredno zavisi uspešno obavljanje poslova iz delokruga komunalne policije

Kad komunalna policija preduzima

- hitne mere i vrši spasilačku funkciju, usmena naređenja izdaju samo dok te poslove ne preuzmu nadležni organi grada i to radi otklanjanja neposredne opasnosti za ljude i imovinu, kao i neodložne zaštite životne sredine i druge zaštite iz delokruga grada

- provera identiteta

Komunalni policajac može izvršiti proveru identiteta - lica čije ponašanje ili delovanje predstavlja kršenje propisa iz delokruga komunalne policije. Proveru identiteta, komunalni policajac može izvršiti i na opravdan usmeni zahtev službenog lica nadležnog organa grada, odnosno ovlašćene organizacije

Provera identiteta, vrši se

- uvidom u ličnu ispravu ili na osnovu izjave lica čiji je identitet proveren, a pre provere identiteta

- komunalni policajac je dužan da upozna lice sa razlozima provere njegovog identiteta.

- dovođenje

Ako komunalni policajac ne može da utvrdi identitet lica (proverom iz člana 19. Zakona), to lice će bez odlaganja dovesti nadležnom organu radi:

- utvrđivanja identiteta.

- pregledanje lica i predmeta

Komunalni policajac može izvršiti pregled lica zatečenog u kršenju propisa iz delokruga komunalne policije, vozila i predmeta koji su u neposrednoj blizini ili pod nadzorom lica koje pregleda. Pregled lica mora vršiti lice istog pola.

- privremeno oduzimanje predmeta

Predmet koji je pribavljen, upotrebljen ili nastao kršenjem propisa iz delokruga komunalne policije - komunalni policajac će privremeno oduzeti, izdati potvrdu o privremeno oduzetim predmetima i predati ih nadležnom organu (odnosno - postupati sa tim predmetima u skladu sa nalogom tog organa). U slučaju kad se protiv lica od koga je predmet oduzet ne pokrene postupak pred nedležnim organom, predmeti će se odmah vratiti licu od koga su oduzeti.

- video nadzor

U cilju sprečavanja kršenja propisa iz delokruga komunalne policije - određeni prostor i objekti mogu se obezbediti video nadzorom.

Uređaji za video nadzor moraju biti vidljivi, sa istaknutim natpisom da je prostor ili objekat obezbeđen video nadzorom.

- upotreba sredstava prinude, i to:- fizičke snage;

- službene palice i

- sredstava za vezivanje.

Fizičku snagu i službenu palicu komunalni policajac može da upotrebi samo ako u obavljanju poslova na drugi način od sebe ili drugog ne može da odbije istovremeni protivpravni napad.

Službena palica ima tehnička obeležja utvrđena podzakonskim propisima policije o sredstvima prinude, odnosno o posebnoj opremi za obavljanje policijskih poslova.

Sredstva za vezivanje - komunalni policajac može, u skladu sa zakonom, da upotrebi protiv lica koje pruža otpor ili pokušava da pobegne.

Sredstvima za vezivanje smatraju se službene lisice, plastične zatege i druga za to namenjena sredstva prema Zakonu o policiji i sa tehničkim i drugim karakteristikama utvrđenim podzakonskim propisom o sredstvima prinude.

Obzirom na ovlašćenja (koja mogu zadirati u lična prava i slobode) zakonodavac je posebno pažnju posvetio ovom pitanju - detaljnije regulišući pitanje kontrole primene ovih mera (Čl. 27. - 30. Zakona i Pravilnik o načinu i postupku vršenja kontrole komunalne policije).

Komunalni policajac (u obavljanju službene dužnosti) ima status službenog lica i uživa krivičnopravnu zaštitu propisanu zakonom.

U Zakonu su predviđene kazne za prekršaj (od 10.000 do 50.000 dinara) za lica koja ometaju ili sprečavaju komunalnog policajca u obavljanju poslova komunalne policije.

Preuzeto sa www.propisi.com

Nashao sam detaljno sta treba da rade i shta se od njih ocekuje pa ako nekog zanima.....

Kao shto rekoh u NS su vec uveliko u funkciji

Share this post


Link to post
Share on other sites

I druže kako to funkcioniše u praksi kod vas u NS :question: pre svega me zanima trkeljisanje vlasnika kučića ... ako znaš nekog ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemoj pogreshno da me razumesh ne hvalim se ja sto njih kod nas ima (stavishe) samo kazem da ih ima :unsure:

Sto se tice sprovodjenja zakona nad vlasnicima pasa nemam pojma iskreno kako to funkcionishe (imam samo papagaja i ribice a njih retko izvodim u shetnju ;) ) ali vidjam po parku sve vishe "bezicnih" povodaca!? Da li su ih ispazarili zato shto su platili kaznu ili zato shto misle da im se tako kuche lepshe oseca nemam pojma ali to je jedino shto sam primetio .. niko od vlasnika ne videh da nosi lopaticu ili kesicu za ciscenje... a to je ono shto je problem jer kad pustim klinca da se igra po parku ... ma znash na shta mislim.... :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ajd da otvorim malo dusu :) Bas sam trazio ovakvu temu na forumu. Subjektivan sam, kao i mnogi, mislim da sam korektan vozac a imam i fino iskustvo (oko 200k km predjeno sa svojim autom i preko 600k km sa sluzbenim za nekih 11 godina voznje koliko imam svoj auto). Nekako slabije vozim od kako sam presao u NS u kancelariju i osim do BG ili BN, par puta se desi da odem negde dalje na produzeni vikend. Mada i to mahom bude Morahalom ili Zlatibor. 

I primetno je da je na putevima mnogo vise automobila nego pre par godina. Od BG do NS mi se vise puta desilo da vozim skoro pa u koloni 20tak km. 

Elem, par situacija od juce posto sam se vracao sa Zlatibora, mada su vecini poznate.

Nedelja popodne, svi se vracaju kuci i normalno kolona od Zlatibora pa skoro do Cacka. Vozi se pristojno 60-70-80 km/h, zavisi od dela puta. Majstor koji vozi ispred mene non stop gas, kocnica, gas, kocnica... Pritom se nabije uz lika ispred da ne ostavi par m mesta da mozes da ga obidjes nego redovno cimanje. Ako krenes u obilazak moras 4-5 auta preskociti. I onda naravno se javi neki lik sa skodom skalom koji obilazi 15 vozila i kamion, ulece ispred svih i naglo koci. 

Nesrecni ap Preljina - Beograd, kazem nesrecni jer je dobar deo ogranicenje 100 km/h, gomila krivina, malo uze trake, tunel sa betonskom podlogom... Meni je tempomat uvek na 140 km/h, to je 2500 rpm i taman mi je tako, optimalna brzina, ok potrosnja. Ulazim u tunel sa betonskom podlogom, u levoj traci jer je ogranicenje 80 km/h, ja sam na nekih 100-105 km/h, desna traka puna, iza mene neki nervozni mi ablenduje da se sklonim. Em sam debelo preko prekoracenja, em je losa podloga, em desna strana puna, pa gde ces?! Izadjemo iz tunela, dam gas da se sklonim, vidim njega nema nigde iza. Stvarno mi nije jasno...

A redovna situacija, i bas su mi je ostalo da uglavnom NP table to rade, kamion, sa 2 prikolice (one sto voze telad), samo krene u obilazak kamiona ispred jer ovaj ispred ide 80 km/h, a on bi isao 93 km/h i j*be mu se sto ja idem 130+ km/h u levoj traci (ili bilo ko drugi).
I kad god se vracam za NS, redovno levom trakom voze NS table (navika voznje po Bulevaru oslobodjenja gde su u desnoj traci mahom parkirani automobili) i retko ko se sklanja kad primete da neko dolazi iza njih. 

Malo mi je apsurd to sto onda, kad predjem granicu prema zapadu, vecina njih vozi po ogranicenju, cak i znacajno ispod, daje migavac, vodi racuna gde parkira... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto bi nasi stari rekli: "batina je iz raja izasla".

Na zapadu se propisi postuju jer postoje kazne koje se izvrasavaju. Kod nas postoje kazne ali se ne izvrsavaju ili se cak i ne sankcionisu prekrsioci. Iskreno mislim da vecini tako i odgovara, kad vecini bude smetalo mozda se nesto i promeni.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se nenormalno mnogo nerviram u saobraćaju. I ne znam odakle bih krenuo da nabrajam šta me sve nervira. Mnogo se neznalica nakotilo u poslednjih 3, 4, 5 godina... a nekada ih nije bilo toliko. Pominjao sam već - ubeđeni smo kao nacija da smo odlični vozači, a kad odeš negde preko vidiš da smo realno totalni antitalenti i za vožnju i za shvatanje vožnje.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam za vas, ali mene iritira kada neko krene u preticanje i pocne da blica. Sta znaci to blicanje? Idem po ogranicenju, obilazi ako hoces, sta imas da mi blicas...

Ove sto se nalepe na branik i tako voze sve vreme, necu ni da komentarisem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, totti said:

Mnogo se neznalica nakotilo u poslednjih 3, 4, 5 godina... a nekada ih nije bilo toliko.

Jeftini auti, po jedan za zenu, po jedan za klinca, a ja imam svoj a i sluzbeni... I tako... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Macvanin said:

Ove sto se nalepe na branik i tako voze sve vreme, necu ni da komentarisem.

Izlozbe takvih imas na Gazeli maltene svakih dan, naslagani i zalepljeni po par njih.

Voznja na braniku i gledanje samo u vozilo ispred, nepracenje saobracaja sto je dalje moguce, zevanje u mobilne, inat da se slucajno neko iz trake pored ne ubaci...

Isto ponasanje samo prenesu i na otvoren put.

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 hours ago, Macvanin said:

Ne znam za vas, ali mene iritira kada neko krene u preticanje i pocne da blica. Sta znaci to blicanje? Idem po ogranicenju, obilazi ako hoces, sta imas da mi blicas...

Ne znam da li mislimo na istu situaciju ali ja po nekoj navici uvek blicnem kad krenem da obilazim, cisto da dam neki znak. Pogotovo ukoliko ispred ima jos automobila pa ne znam dal ce taj ispred mene da krene u neko obilazenje bez migavca. Ne vidim sta je lose u tome, samo jedan dodatni signal u procesu obilazenja

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 minutes ago, rkoma1986 said:

Ne znam da li mislimo na istu situaciju ali ja po nekoj navici uvek blicnem kad krenem da obilazim, cisto da dam neki znak. Pogotovo ukoliko ispred ima jos automobila pa ne znam dal ce taj ispred mene da krene u neko obilazenje bez migavca.

A dzaba bajo, u mom slucaju bude izletanja kao da je sam na ovom svetu, umalo par puta mu nisam usao na zadnje sediste ili me udario bocno. Ljudi se skoncentrisu na dolazeca vozila i vozilo ispred, mi sto uveliko obilazimo smo irelevantni. Takvo je moje iskustvo, na zalost. 

 

Meni vise na nerve idu oni sto parkiraju... Pa svuda i svakako.. Ti uspore saobracaj vise nego bilo koji spor vozac. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene izuzetno nervira ostavljanje auta nasred puta kod vrtica, dvosmerna ulica, a zakrce tako da jedva jedan auto moze proci, a sto je najgore uvek bude parking mesta 50ak metara dalje od vrtica koliko hoces.

 

Generalno svi sto parkiraju i ostavljaju automobile kojekuda, kao i na bulevaru u desnoj traci pred semafor, pa parkiranje ispred ulaza u dvoriste od zgrade samo na "5" minuta itd.

 

Eh da nervira me i paralelna voznja na bulevarima kad nema guzve, a opet ne mozes da obidjes. Svasta mi smeta da ne nabrajam sve sad :D  

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
25 minutes ago, rkoma1986 said:

Pa jel blicnes? :D

Zmignem ja al ko zna gde on gleda :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, rkoma1986 said:

Ne znam da li mislimo na istu situaciju ali ja po nekoj navici uvek blicnem kad krenem da obilazim, cisto da dam neki znak. Pogotovo ukoliko ispred ima jos automobila pa ne znam dal ce taj ispred mene da krene u neko obilazenje bez migavca. Ne vidim sta je lose u tome, samo jedan dodatni signal u procesu obilazenja

Ne, samo ja budem ispred. Pravac toliki da mu ne vidis kraj, nigde auta na istom. Idem prema ogranicenju, drzim se svoje trake ali ljudi blicaju... Ne znam, mene to uzasno iritira.

Nikada, ali bas nikada nisam blicao ljudima. Ako vidim da mogu bezbedno da izvrsim preticanje, izbacim zmigavac, potopim gas i to je to. 

Edited by Macvanin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...