Jump to content
FAS Goran
the_reaper

O akumulatorima...

Recommended Posts

Pa ovo je jače od onoga što fabrika stavlja. Drugo, pitanje je da li bi taj od 72Ah i stao po dimenzijama.

 

A išao sam i na Vartin accu finder i on uopšte ne daje 72Ah za moj auto nego se drži 60Ah odnosno 63 u toj njihovoj premium liniji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od viska glava ne boli, a nije neka razlika u ceni.

Kod mene je stalo na misice, a verujem i da je na Bravu tako tj da bi mogao da se uglavi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne treba naravno predimenzionirati accu, ali da vidis kako 760 A startne struje polece na -20 :) (kod mene je Exide Premium 77Ah).

Drugo, imajte u vidu da su uputstva za Stilo pisana 2001. a za Bravo 2007 i kakvi su se akumulatori tada pravili...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da prenesem iskustvo za Exide 47Ah 450A koji je kod mene skoro 2 godine. Bio sam prosle nedelje da proverim u kakvom je stanju i izmereno je 78% napunjenosti. Po savetu prodavca ostavio ga da se napuni preko noci, sutradan ponovo na proveru i sve OK, vratio se na 100%.

Rekose mi u ovlascenom maloprodajnom objektu gde je kupljen i proveren da bi bilo dobro da se jednom do dva puta godisnje akumulator dopuni  ne bi li duze trajao. Ono sto ga najvise  oslabi jeste gradska voznja i kratke relacije, pogotovo zimi kad su pored svetala ukljuceni i drugi potrosaci tipa grejanje, grejac zadnjeg stakla i retrovizora, muzika pa nije zgoreg da se pred zimu akumulator dopuni.

 

Usput sam i na drugom Puntu dizelu dopunio Vartu Blue dynamic 52Ah 470A s kojom auto za sad odlicno vergla i pali. Na njemu stoji godina proizvodnje 2012. i garancija 36 meseci koja je verovatno istekla ali verujem da ce moci da istraje barem jos jednu godinu a mozda i duze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad mi je prodavac dao temu za razmišljanje i o FIAMM akumulatoru.

 

Nudi se Titanium Plus 64Ah i 610A što je isto kao i Varta silver. Jedino ima i Exide od 64Ah ali sa 640A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preskoci Excell, i licno sam cuo, a i par ljudi ovde iznelo svoj eiskustvo da je bilo problematicnih serija.

Axicu, jos 3 puta toliki interval pa da donosis zakljucke :) . Dve godine za Exide je nista. Prosli njihov xTra+ od 75 Ah mi je izgurao 6 godina bez ikakvog mazenja i pazenja.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hahahahha, ma ja sam zadovoljan Exide-om i upravo taj period trajanja koji si napisao mi je prodavac potvrdio. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Axicu, nikad ne veruj prodavcima :p .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prosle subote sam remontovao anlaser i tom prilikom sam rekao elektricaru da mi proveri punjenje alternatora, dok je unimer bio zakacen na accu, a prilikom startovanja motora majsor mi rece da mi je accu nacet, u pitanju je Bugarski Magnum, sa garancijom do 25.02.2016. rece majstor da se nisu nikako pokazali.

 

Pa posto sam saznao da cu mozda morati da uzimam drugi accu poceo sam pomalo po netu da gledam sta je ono sto je najbolje za nekog JTD-a.

 

Prava mera za 1.9 JTD masinu je ovaj akumulator:

 

http://www.eponuda.com/akumulatori/exide-premium-ea722-72ah-720a-akumulator-cena-213150

 

http://www.exide.info/spec/ea722.html

 

A direktno kod uvoznika kosta 10522,00 din (info o ceni dobijen telefonom).

 

Evo ga i cenovnik, ali rekao bih da ga nisu skoro azurirali.

 

http://www.andreja.co.rs/images/cenovnici/cenovnik_andreja_exide_putnicki_2015-2.pdf

 

Sve cene umanjuju ako im se donese stari accu. jedan amper starog akumulatora racunaju 10,00 dinara.

 

Mozda ce nekome koristiti ovo posto ide zima.

Edited by Ivan BG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve smo to vec davno napisali, samo treba iscitati. Takodje i da se za stari accu dobija crvendac na otpadu, a kod Andreje 10 din/Ah, kao sto rece imenjak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ovaj momak iz Andreje mi je dao 600 dinara za akumulator (60Ah) i još mi je zamenio pa ja ništa nisam ni pipao. Ako sam i mogao da dobijem neku stotinu više, nema veze jer je usluga super.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav,

 

Evo moj Marelli je vec pri kraju. Izdise. Da li da idem opet sa 60Ah ili je potrebno uzimnati jaci akumulator (Bravo 1.9 110KW). Mada postoje i drugi parametri (startna struja) na koje je potrebnno obratiti paznju Evo gledao sam na stranici Varte preporuku, pa mi izbacuje nekoliko modela:

 

http://www.varta-automotive.com/en-gb/search-batteries?ids=5634000613162,560901068E962,560901068D852,560500056D842,5604080543132,5564000483122&application=pc&year=2008&manufacturerNo=35&modellineNo=6242&modeltype=22545

 

Sta je od ovog optimalno?

 

Pozz

Edited by Ivan
Prebaceno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bas sam bio juce kod kolege koji ima prodavnicu i covek je kupovao akumulator za tvoju verziju auta, koliko sam skontao kod tebe ide samo jedna verzija akumulatora zbog dimenzija gde upada i ide akumulator sa povecanom startnom snagom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolega sa foruma je pre par dana uzeo Exide Premium 64ah za 1.6 Brava.

Po meni je to dobar izbor, ako vec ne moze da stane veci aku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je, evo me :)

 

Ja sam juče uzeo Exide Premium EA640 od 64Ah i 640A startne snage a izvadio sam Marelli sa 60Ah i 540A.

 

Dimenziono su isti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja iskrena preporuka ide za FIAMM Titanium + seriju. Dobri su i Midac akumulatori mada nisu tako masovno zastupljeni na našem tržištu. Oba su italijanski proizvođači pri čemu imaju nešto niže cene u odnosu na Vartu a iste garancije. Da ne kažem da su mi Varta Blue i Black na ćaletovom automobilu redovno otkazivale koji mesec nakon isteka garancije dok FIAMM koji sam uzeo za prethodni auto sada kod strica i gura svoju 5. zimu bez greške (po isteku garancije dolivena destilovana voda jednom i napunjen na kućnom punjaču).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...