Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Sharance, to si u pravu. Tacno je da od novembra do aprila vozimo po suvom ili kisom najvise, od toga daj boze da te zadesi 15ak puta da je sneg na putu i u pravu si skroz da bi u ovom slucaju trebali da kupujemo sto bolje zimske gume upravo zbog voznih karakteristika koje imaju po ovakvim nasim uslovima, ali jbg. te gume su dosta i skuplje pa narod gleda opet da ima i 4zimske zbog zakona a i zbog zime i onda kupuju sto jeftinije. Ima i onih koje to ne zanima pa stave bilo koje 4 samo da su zimske. Ja licno, volim da dobijem najbolje za svoj novac pa uvek gledam gde se sta nudi i za koju cenu pa prema tome i prosudjujem...

Slazem se, pogotovu sa poslednjom recenicom.... 

Malo istrazis sta ima na trzistu u tvojoj dimenziji, po kojim cenama, proveris testove na netu, pa na kraju uzmes ono sto mislis da ce ti doneti najvecu upotrebnu vrednost za tvoj novac. Neko ce uzeti Wintere zato sto su najjeftinije, a neko ce dodati 1000, 2000, 3000 po gumi pa uzeti nesto skuplje i kvalitetnije.

Po meni, dobra guma nema cenu i ni jedna guma nije preskupa ako stvarno daje vrhunske performanse. Pitanje je samo da li mozes finansijski da se uklopis ili moras da pravis kompromise.

 

Najbitnije kod auta je da ti rade kocnice, upravljacki sistem i da imas dobre gume. Sve ostalo dolazi na red tek posle ove 3 stavke. Ako ti ne radi motor, ne mozes ni da krenes, ali ako ti ne radi kocenje, kako ces da stanes?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je vec receno ali ajde da ponovim. Vecina cak i manjih radova na limariji na novijim modelima je skuplja od seta cak i premijum guma. Da ne pominjemo ugrozavanje zivota.

Novi set guma se vozi 3-5 ili 6 godina. Koliko dana snega ima za 6 godina, da li neko moze da predvidi? Kolika je mogucnost saobracajne nezgode ako se svih 6 zima vozi sa letnjim pneumaticima? Da li oni koji voze zimi sa letnjim pneumaticima su bas toliko savesni da prate vremensku prognozu do takvog detalja da ne krecu sa kolima ako ce u intervalu koriscenja biti poledice? Koliko kosta opustenost u odlasku u goste, na vikend, selo bez razmisljanja da li ce ili ne biti padavina? Ukoliko neko ne zeli da stavlja zimske gume tokom propisanog perioda mora da bude savestan u koriscenju vozila i spreman da ga nekada danima ostavi u garazi. Sumnjam da su svi tako savesni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Letnje gume gube svoje karakteristike na temperaturi manjoj od 7 stepeni. Licno sam se uverio u to!

Kao sto vec rekoh, zimske nisu samo za sneg nego za niske temperature.

 

A samo jedan primer, prosle zime se jedan gledalac obratio redakciji SAT-a jer je imao udes sa Punticem, propisno ga je olupao zbog neopropisno parkiranog autobusa. Autobus se pokvario, majstor ga nije propisno obelezio i covek sa novim Puntom bocno naleti i totalira punta. NIJE USPEO da naplati nista od osiguranja jer je imao LETNJE GUME!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@YUgisha

Hahahah.... da znaš da si skroz u pravu, ubeđuju jedne druge a već svi voze sa zimskim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

neko bi rekao tigrice su ovakve ili onakve ali ja kazem bolje i tigrica nego bilo koja letnja zimi :thumbup: prosle zime vozio sa jednim parom zimskih napred ali posto sam nedavno pri prvm snegu ovogodisnjem imao ''mali zaokret na kruznom uz srecne okolnosti da niko nije naisao pa nije bilo tezih posledica :blushing: ,odmah namontiran i drugi par pozadi :thumbsup: inace iznenadjen sam bio cenom istih jer me je prosle god jedna vintera kostala celih 6000 a ove 4700 din :question: ne znam zasto je pojeftinilo ali mi je drago :cheers: i sada je mali tenkic spreman za zimske carolije :smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

eto i ja cu da budem dosadan sa zimskim gumama i da ih propagiram, naravno povucen vlastitim iskustvom (iskustvima)

ovo su samo neki od primera...

 

1. Pre tri godine vozim (tipo) sa skoro novim letnjim gumama, nizbrdica, prvi sneg, utabao se, prava zimska idila, spustao sam se mic po mic, cini mi se 2 km na cas, malo li pustim da ubrza ili pipnem kocnicu - KAO SANKE... U tom trenutku pored mene na dole prosisa punto sa nekih 30-35 km na cas, bacim ja pogled na saru koju je ostavio - Tigar winter1...  jedva sam se spustio, preznojio i odmah potom kupio zimske.

2. Pocetak prosle zime, vozim (fiat uno) po ravnici, nailazim na kruzni tok, napolju negde -7, napred nove zimske save eskimo, pozadi sasvim solidne letnje. Namerno uletim u kruzni malko zustrije (ali ne ostro kao reli, vec sasvim civilno), nikoga nije bilo, a meni se zadnji deo auta okrene za 180 stepeni... Naravno posle ovoga kupim iste save jos dve...

 

Da rezimiramo situaciju(e), dok nije bilo ovog novog ZOBS-a, vozili smo ko je sta hteo i ko je sta imao, isto tako i mi u porodici, kuca mi je na brdovitoj ulici, cesto idem do sela gde takodje ima uzbrdica, i ko nije napravio razliku kako se opustenije i sigurnije auto ponasa po snegu, kisi, bljuzgi, hladnoci sa zimskim gumama u dnosu na letnje, moze i dalje da pljuje po njima, a mi cemo da ih branimo, jer tako smo u mogucnosti  :laughing:  :laughing:  :laughing: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad sam skontao moj problem :D

U mojoj porodici smo pre uvodjenja ovog zakona cepali vintere non stop!

Zasto? Bile dostupne uvek, u skoro svakoj dimenziji i bile jeftine. Zimi sasvim solidne, leti tu i tamo, ali opet bolje od tadasnjih letnjih u toj ceni. A i dimenzije su bile 13-14 mozda na jednom autu 15".

Tako da nije bilo bitno, kao i sad na mom jugu, imam 4 wintere, gaze se i zimi i leti, kad ocelave bacim 2 lose, one 2 bolje nazad, 2 nove napred i u krug.

Ali na stilu pricam drugu pricu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ima jos uvek da se kupe TG621 ti je bolja opcija za voznju cele godine na jugu. Solidna je, da ne kazem odlicna za sneg a mnogo bolja od wintere za leto.

Edited by TheCityAndTheStars

Share this post


Link to post
Share on other sites

TG621 je krs nevidjeni... imao sam dve, i nijedna nije trajala duze od 20 hiljada kilometara. Ispali klobuci na bokovima! :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

U vezi ucestalih lancanih sudara ovih dana. Steta je sto se ne objavljuju bar neki detalji policijskih izvestaja ali bas "smrdi" da ucesnici nisu imali zimske pneumatike....

Sto se tice wintere, vozio sam za vikend po zaledjenom planinskom putu, tanak sloj leda kao staklo na putu a rizle nigde. Ne mogu da kazem da sam prezadovoljan, osecalo se da proklizavaju ali su ipak drzale auto na putu uz opreznu voznju. Toliko se osecalo da je klizavo da sam iskljucio city servo i imao bolji osecaj sta se desava na putu. Ispred mene je lik malo produzio u sanac u krivini, verovatno je imao letnje gume jer nije vozio brzo. Posle nije smeo ni po ravnom da ide.

Edited by TheCityAndTheStars

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na Doblu od pre nekih 20 dana wintere napred i mogu reći da bar na ovo vlažno i hladno vreme (bez snega doduše) nemam nikakve zamerke.

4 godine terao zimske Kleberke i ubio 90000km verovali ili ne i to leto-zima non stop. Pojeo sam ih do dž. :crazy: pa je bilo krajnje vreme za zamenu. Videću kako će se pokazati na snegu, mada teretno je to auto nema divljanja pa mislim da će u skladu sa tim biti ok!

Edited by Markobgd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ove godine sam ponovo svoje poverenje poklonio kontinentalu. Naime prosle godine za zimsku sezonu sam uzeo kontintinental ts850 i stavio ih napred. Nazad sam imao michelin alpin 3 sa oko 5-5.5mm sare. Sa takvim setom do kraja marta sam presao oko 18-20kkm. Toliko sam bio zadovoljan setom i kako sam se dobro i kvalitetno navozao da sam ove godine 2 proslogodisnje sa 7mm prebacio pozadi a napred stavio nove ts830p. To je drugi auto i po kisi i po vlaznom. Jos jedno zapazanje. Nemam nista protiv ljudi koji voze po suvom letnju gumu zimi ali takodje morate biti svesni da se i ta guma trosi i da se njoj smanjuje zivotni vek. Tako da i oni koji voze zimske gume ne placaju nikakav ekstra porez vec samo daju novac unapred koji bi svakako da lii kroz eksploataciju samo letnjih guma.


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolege,pozdrav.Imam jedan problem da mi evo poslednjih 10 dana kako zakocim tako auto proklizava.Stavio sam zimske gume jos 1.Novembra i one su Fulda montero 3 velicine 175/65/14 82T obe prednje su iste i vozim ih vec 3 zimu,takodje gume su M+S,sto koliko ja znam znaci da mogu i leti i zimi da se voze,mada ih ja u aprilu skidam i stavljam letnje,.Sara je duboka i ne vidim neka ostecenja na gumama.Pozadi vozim Wintere 165/70 R14 81T i one su takodje 3 zima stare i duboka sara,e al njih vozim vec 2 leta bez menjanja.Doduse ja sam za 3 godine kolioko imam puntica presao 20k kilometara sto je smesno.e sad bi ja onda kupio dve nove zimske i montirao napred,a ove prednje turio pozadi.

 

Moje pitanje je sto bre klizam,sta da radim i koje prednje gume da kupim....neke tigruse ili sta vec....molim vas kolege za preporuku

 

Hvala

 

Pozdrav,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nista ne diraj. To mora tako :D To i meni kliza jer je masan asfalt,nema kise a ni snega da bi ga ispralo malo. Ja sam se utripovao pa zamenio gume bzvz. Nemoj i ti da bacas pare bez potrebe!


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala kolege,imam abs a klizam malo i ne iskosi se auto ,nego recimo idem 60 ,pa vratim u drugu i kocim ,i kad treba da stanem on uradi ono ksssssssss i ode jos malo napred,

 

Da je asfalt masan to jeste uzas vec danima nema kise ili snega samo neka prljavstina .

 

moj puntic je inace ELX iz 2003,imam ABS,itd.....cisto me je zanimalo jel mi se nika ovo nije desavalo a gume su kazem ko nove duboka sara i nisu puno presle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

haha milance ti ko da vozis moj auto....da bre kad krecem slajfuje uzbrdo isto...pa bre ne verujem evo pricam i sa kolegama sa posla koji imaju putnice ,jugice i ostalu boraniju od kola i kazu da bre i nama se desava to....e a sad dosao kolega koji ima bmw od 3500 kubika i 2 tone i kaze ma jok to mi se nikad nije desilo menjaj ti gume....i sta sad...

 

evo ja za svaki slucaj gledam po netu ,nasao sam TIGAR 175/65 R14 WINTERA 82T  za oko 4k po gumi.Ako moram mislim da je to OK guma buduci da imam njihove letnje i da su mi ok.

 

Pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ti kazem da je meni isto kao sa starim gumama! Drugar mi vozi passata 5+ i njemu se desava isto to a kupio i on nove gume. Cak sam i probao ja da ga vozim i isto mu se desava kao meni. Javi ti kad zamenis gume kako je stanje? :)

Meni se desava u glavnom uvece to da kliza,valjda malo kad se ovlazi asvalt onako prljav i masan pa da ne znam sta je i koja guma da je klizalo bi. :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...