Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Ja ih eto od 12 meseci vozim 4 i po...eventualno pet i mogu samo da kazem vrhunske, bas ih vozim striktno u zimskom periodu, kad jedva cekam da mu obujem F1 :D

Ne bih cak ni eksperimentisao sa premium markama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do prošle zime sam vozio Fuldine KristalMontero na Suzuki Swift-u i pokazale su se dosta dobro. Čak sam i jedno kratko vreme zimi putovao svaki dan na relaciji Beograd Zrenjanin, bez ikakvih problema. Doduše to je po vojvođanskoj ravnici... Samo jednom prilikom su me razočarale, na poslu smo imali stare kancelarije na dedinju u nekoj strmoj ulici i nisam uspeo da se uparkiram sa njima po onom žestokom snegu od prošle godine. Čak je pokušao i naš profesionalni vozač iz firme ali ni on nije uspeo. 

 

Od ove nov auto i nove zimske gume. Posle silnog pretraživanja interneta odluka je pala na Goodyear UltraGrip 8. Od ove godine vozim i ćerku u autu pa su mi dobre gume postale mnogo važnije nego možda pre, zato prelazak sa Fulde na Goodyear. Za sada sve 5 ali još je jako rano za neke zaključke.

Edited by Suzuki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na ovom putu gore se nemože  sa letnjim gumama šanse nema ovo je zaleđen put tu kopnog puta nema u tom trenutku su javljali na lokalnoj radio stanici temperaturu od -7 i put nije svuda ravan ima i velikih uzbrdica i oštrih krivina i usko je očišćeno, a so i rizla nije bacana. Od mnogo ljudi sam čuo da sava s3 nije za suvog asfalta i da se krivi. Ja sam prošle godine sa tim gumama dolazio do Beograda i 70% puta je bilo pod snegom taj dan u Beogradu su bile suve i mestimično mokre ulice i eto nije im bilo ništa. Šta se dešava na suvom ili blago zagrejanom asfaltu zaista ne znam nisam ih vozio. Vozio sam i vinteru i bf gudrič na drugim automobilima koje sam imao, ali za sneg i led nema bolje gume od save s3 to smem da potpišem gde hoćete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja i planiram da vozim Savu samo zimi-kad su i obavezne,posto imam drugi set tockova sa letnjim gumama...

I kad sam pitao kako se ponasaju kad otopli mislio sam samo onih prvih prolecnih dana dok ne stavim letnji set.

Sticajem okolnosti danas su u igru usle i

BFGOODRICH G-FORCE WINTER i KLEBER KRISALP HP2

Evo sta kazu testovi:
 

SAVA Eskimo S3+
Safety:
 
Dry braking   8.4/10
Wet braking  5.6/10
Wet grip        7.9/10
Aquaplaning 8.8/10
Snow:
 
Snow braking              7.7/10
Accelerates on snow   10/10
 
KLEBER Krisalp HP2
Safety:
 
Dry braking   7.3/10
Wet braking  4.2/10
Wet grip        6.8/10
Aquaplaning 6.7/10
Snow:
 
Snow braking              7.6/10
Accelerates on snow   7.3/10
 
BFGOODRICH G-Force Winter
Safety:
 
Dry braking   7.0/10
Wet braking  4.1/10
Wet grip        6.6/10
Aquaplaning 7.5/10
Snow:
 
Snow braking              7.4/10
Accelerates on snow   6.9/10
 
 
Tako da ce izbor pasti na Savu verovatno.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas ja krenuo do vikendice da uzmem nešto i razmišljam kako ću da nakvasim noge jer je od puta prilično daleko. Planinski deo pa kad padne sneg niko ne izlazi a o čišćenju i da ne pričam. Sneg nekih 10cm neočišćen. Bilo mi je toplo i limuzini i nisam želeo da se smrzavam. -2 a u kolima 23, reših da probam da izađem do vikendice kolima. Mislio sam da će možda negde da se pomuči ali Stilo izgleda nije ukapirao da je napolju sneg. Ide uzbrdo kao da je proleće...Continental-ke dobre kao prvi dan iako im je treća sezona. Inače kola držim u garaži i kad napada i preko pola točka mogu lagano da isteram kad me mrzi da čistim. Znam da nije neki izazov ali svake zime ista priča s njima i Stilom a bilo je i većih izazova samo nisam pisao. Podeliću sliku sa Kop-a od prošle ili pretprošle god. gde sam lagano izašao i par dana vozikao bez problema. Lanci mi već 3 god. služe samo za ukras. Dakle preporuka Continental !   

 

IMG_0667.jpg  IMG_0662.jpg

Edited by Mr.Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li neko zna sta je ova michelin ice x guma.

 

michelin_x_ice_xi2_lg.jpg

Da li je stariji model od michelin alpina ili je za druga trzista?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prijatelji slika je napravljena danas oko 16h na putu Nova Varoš Sjenica nije nikakva reklama neumem da je obrađujem, ako je problematična molim vas samo je obrišite. Inače slika napravljena iz fiat tipo gume sava eskimo s3 stara četiri sezone isključivo se vozi po ovakvo zaleđenom putu. Sve četiri su sava nazad 5 mm šare napred 6mm. Još ovu sezonu i kupujem nove s3. Inače na celom putu je sneg i led i nigde nisu montirani lanci.

Postavljena slika

Ja bese u Sjenici pre par godina u Januaru mesecu po snegu sacuvaj boze i sa gumama tigar wintera. I nigde nisam stao,a promasili put,odosmo na Goliju i dodjosmo do kraja puta,samo ja,cistac i lada niva. Ja prezadovoljan sa gumama tada bio,a i sada. Lance nigde nisam stavljao niti sam ih imao. Imam cak i slike ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

I kad sam pitao kako se ponasaju kad otopli mislio sam samo onih prvih prolecnih dana dok ne stavim letnji set.

Ma ni najmanji problem ja sa njima nisam imao...da sam otisao na Miseluk ili Venac s namerom da ih testiram pa da ti kazem, ali nisu za to...ovako u redovnoj upotrebi jako dobre

Neces se pokajati sigurno...bas ako ih uzmes stavi ovde utiske posle nekog vremena

Ps - bas sad sam pogledao...prosle godine letnje goodyear sam stavio 10. Aprila...znaci eto do tog nekog perioda sa njima sam bio prezadovoljan

Edited by milutin-NS

Share this post


Link to post
Share on other sites

O savinim sve najbolje sto se tice voznje, ali vrlo kratko traju... Doduse, imao sam savine jedino na sportskom biciklu... i potrosio ih za jednu godinu - svega par hiljada kilometara! ... neko toliko ne predje godisnje sa kolima ;) To su mi bile najbolje gume koje sam ikada imao... lake za voznju, odlican grip i leti i zimi, lezale su u krivini bez ikakvog proklizavanja. Posle toga sam stavio barum (sa kojima sam presao bar 10.000 km i jos su mogle da se "voze" kada sam ih bacio). Sa tim barumima je bilo duplo teze doziti, cak sam pao 2 ili 3 puta po vlaznom kakav su los grip imale... i od tada ne volim barum gume ni da cujem, a kamoli stavim... Da sam ih vozio pre savnih imao bi mnogo bolje misljenje o njima, al problem je kad se covek na dobro navikne, pa onda istog dana vozi dvoje guma na istom vozilu.

P.s. tema je letnje vs. Zimske gume... nigde ne pise da ne sme da se pise o gumama za bicikl! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ja sam proslu zimu skinuo zimske pneumatike 15. marta ujutru i stavio letnji set Michelin energy saver, to vece je pao dobar sneg putevi nisu bili rascisceni nikakvih problema nisam imao, malo karikirate stvari, ovaj put sto je na slici tu i letnje glat prolaze.

Niko nista ne karikira. Vozac sam 22 godine, vozio sam mnogo zima sa letnjim gumama i znam kolika je razlika i izuzetno pizdim na ovakve komentare.

Sent from my Casio Scientific Calculator using Tapatalk - now Free

 

Druze nisam ja klinac ako mislis na to otprilike smo generacija,a prvi put u zivotu za moj vozacki staz sam kupio zimske gume 2011 godine do tada sam uvek vozio letnje. Koliko si ti zimskih guma potrosio za svoj vozacki staz? Ja nisam uspeo ni jedan. Ali komentari ja dam gas auto krene ja stisnem kocnicu on zakoci su totalno smesni i jos razni testovi licnih pneumatika sto se pisu na forumu su totaln smesni, kao da ih je pisao moj sin koji ima 9 godina. 90% ljudi se vozi na krs novim gumama koji su po TESTOVIMA NE PREPORUCLJIVE ali ti ADAC testovi za njih ne vaze jer oni krenu auto krene oni zakoce auto zakoci i to je dovoljno dok u temi protektorane gume isti ti traze TEST za protekte i insistiraju na tome dok velika vecina vozi krs gume koji nisu prosli ADAC test ali to nije bitno.

Ja gulim trenutno Michelin Alpin A4 i velika je razlika izmedju letnjih i zimskih, putevi zimi su uglavnom prohodni i cisti i ako sad znam koja je razlika izmedju zimskog i jetnjeg pneumatika opet ih ne kupio nikada, a morao sam da ih kupim zbog ZOBS-a. Da ti ne pominjem da je prozla zima bila kao prolece i da smo dzaba gulili gume, a mogu ti reci da za toliki vozacki staz koji imam uvek vodim racuna o pneumaticima uvek su mi na kolima bile nove premium gume i nikada nisam imao problema ni zimi ni leti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam ni rekao da si klinac, samo sam pomenuo koliko godina vozackog staza ja imam i ne znam kakve to veze ima sa tobom.

Ja, za razliku od tebe, ne vozim samo ociscenim putevima.

Dok nisam imao zimske gume, desavalo mi se najmanje 1-2 puta po sezoni da se negde zaglavim i polomim se dok se iskobeljam, a na svu srecu zbog pazljive voznje proklizavanja se nikada nisu zavrsila lose (a bilo ih je, kao i dva izletanja sa puta pri 30km/h). Od kako koristim zimske gume (poslednjih 5-6 godina, sto znaci pre novog ZOBS-a), nijednom nigde nisam ostao zaglavljen i samo jednom mi je proklizao auto i to po cistom ledu i ne mnogo. Dvojica mojih prijatelja koji su se prepirali samnom i tvrdili da im zimske gume ne trebaju, obojica su imali udese, bas zbog letnjih guma po snegu. Sta mislis da li su se predomislili posle toga?!

Ja cu da nastavim da kupujem i koristim zimske gume, a ti radi i misli kako ti volja, svako ima pravo na misljenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja na bajsu imam 2 seta guma,kao i na autu :laughing:

Leti i po asfaltu idu Continetal slikovi,za offroad Schwalbe kramponke od kevlara :w00t:

 

 

ps.Hvala svima na savetima :thumbup: prvi put kupujem gume za auto :blushing:

Edited by Dante Bg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam takođe odlučio da ne kupujem zimske gume (ili bar ne dok finansijski ne budem sposoban da ih kupim a da i "ne trepnem") jer je to u kraju/podneblju gde živim, totalnoj ravnici sa svega nedelju dana leda i snega od 5-10 cm, odnosno blagom klimom, čisto bacanje para. U krajnjem slučaju mogu da se strpim i ne vozim auto dok god kolovoz ne bude bez snega i leda (a i trenutni propisi mi savršeno idu na ruku). Takođe, imam i službeni auto sa zimskim gumama često na raspolaganju ako baš zatreba (jedan je evo slučajno već dve nedelje parkiran kod mene a da nije ni upaljen). Napominjem da imam 24 godine iskustva za volanom i nijedan udes/čukanje/bilo šta do sada, a još sam i odrastao u kraju gde je znalo da bude i po dva metra snega, tako da itekako dobro znam šta je sneg i led i kako se tada ponašati i voziti. Godišnje prelazim malo manje od 20.000 km svojim i oko 60.000 km službenim autom.

Ajde sad raspalite... :)

Tapatalk

Edited by Sasa_NS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze lii neko r

Moze li mi neko reci nesto vise o gumama marke HANKOOK

A onda i model VENTUS PRIME, neki test ili nesto slicno, u kom su rangu i tako...

Prime ili Prime 2? K 105 ili 115?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad je meni jasno zasto su mi zimske Dayton-ke neudobne... posle Goodyear EfficientGrip koje sam imao kao letnje, a koje su prve na ovoj listi naravno da mi se nijedna druga (pa jos zimska) nece svideti! :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sasa_ns

Ne sta ko da raspali po tebi. U skladu si sa zakonom, imas sluzbeni ukoliko zatreba. Verujem da bi vecima postupila kao ti na tvom mestu jer niko nema para za bacanje.

Poenta je da gledas prognozu i ne vozis auto ukoliko ce biti poledice, tj ne kreces na put u takvim slucajevima.

Ja stavljam zimeske gume oduvek, imam dva seta od 2008 a pre toga sam kupovao dve nove univerzalne svake jeseni i nikada nisam imao problema zimi. Vozim opusteno i ne razmisljam kakvo ce vreme biti kada sednem u auto.

Jako me nerviraju vozaci koji zbog ovih propisa ostave letnje gume a ne obaziru se na prognozu, pa kad padne najmanji sneg pola grada zapadne u kolaps zbog njih. Prakticno hiljade vozaca trosi svoje vreme i novac zbog manjeg broja bahatih i bezobraznih. Skoro pa podjednako su opasni ovi iz druge grupe nastale posle novog ZOBS-a,.sto voze zimske gume cele sezone....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam takođe odlučio da ne kupujem zimske gume (ili bar ne dok finansijski ne budem sposoban da ih kupim a da i "ne trepnem") jer je to u kraju/podneblju gde živim, totalnoj ravnici sa svega nedelju dana leda i snega od 5-10 cm, odnosno blagom klimom, čisto bacanje para. U krajnjem slučaju mogu da se strpim i ne vozim auto dok god kolovoz ne bude bez snega i leda (a i trenutni propisi mi savršeno idu na ruku). Takođe, imam i službeni auto sa zimskim gumama često na raspolaganju ako baš zatreba (jedan je evo slučajno već dve nedelje parkiran kod mene a da nije ni upaljen). Napominjem da imam 24 godine iskustva za volanom i nijedan udes/čukanje/bilo šta do sada, a još sam i odrastao u kraju gde je znalo da bude i po dva metra snega, tako da itekako dobro znam šta je sneg i led i kako se tada ponašati i voziti. Godišnje prelazim malo manje od 20.000 km svojim i oko 60.000 km službenim autom.Ajde sad raspalite... :) Tapatalk

Nema sta da raspalimo...nemas zimske gume - ne vozis kad ima snega...sve jasno.

Maaada...ne bih se slozio da je bacanje para ali ok...

Ali oni znalci sto - JA nisam imao nikad zimske gume, to je cista laz da se uzmu pare ovom narodu, JA znam da vozim i bez guma...pa kad ne mogu da krenu sa semafora, a kamoli - e po njima treba raspaliti... necim...tvrdim :)

Edited by milutin-NS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...