Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

  

On 9/26/2020 at 1:59 PM, Ivan said:

Nisam ih jos video uzivo, ali mi deluju interesantno - GoodYear je izbacio novu Vector4Seasons Gen-3, kojoj su u trecoj iteraciji izbacene klasicne zimske lamelice (a ima bolje rezultate na snegu), ubaceni su ojacani i ravni bokovi (slicno kao CrossClimate ili Contijeva AllSeasonContact). Dakle dezen jos jedan korak blizi letnjoj gumi:

 

Goodyear-Vector-4Seasons-Gen-3-6-1.jpg

Da citiram sam sebe :D - na prethodnoj strani pomenuh da mi je sarom (a i na osnovu prethodne generacije) vrlo interesantna najnovija 3. iteracija GY Vector4Seasons, komercijalni naziv Gen-3.

I opa - evo je vec na prvom uporednom testu, na prvom mestu :) . Tehnologija ide dalje, lepo se vidi koliko su iza i stariji modeli iz vrha (tipa CrossClimate). Sto rece kolega, uporedite rezultate guma iz vrha, sa "Reference Summer" i "Reference Winter" (trebalo bi da pise i koje su u pitanju) - verujem da ce se oni sa predrasudama poprilicno iznenaditi. Takodje, slazem se, odlicni rezultati za Vredestein, interesantan test generalno. Oba pomenuta modela su tek "ispod prese"...

Jos par fotki "live" i izmene na Vector4Seasons Gen-3 u odnosu na prethodnu iteraciju:

 

e0151bc9-61f3-4c73-b83a-98af7a182448.thumb.jpg.1ae0dda38fc5b4e022421105f9bb07bf.jpg 7c6c42bf-e660-44f7-b8f5-78e0ab9a0bff.thumb.jpg.631fdf5a083fb229d32327424984c715.jpg

 

goodyear-vector4seasons_gen3_disegno.thumb.jpg.25fa2e6746a7eca265ca2e340b361299.jpg gyvector2e3-b-1024x578.thumb.jpg.c9bd00e68834c9d634f7f5fd00c14bcd.jpg

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 minutes ago, Ivan said:

  uporedite rezultate guma iz vrha, sa "Reference Summer" i "Reference Winter" (trebalo bi da pise i koje su u pitanju) 

Ne piše koje su (ni u časopisu). 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ostane kao nezavisan zadrzaj na nasem forumu - cisto da izvucemo najbitnije rezultate testa.

 

AllSeason 2020., dimenzija 205/55/16, AutoBild test:

 

1. Goodyear Vector 4Seasons Gen-3
2. Vredestein Quatrac
3. Continental AllSeasonContact
4. Michelin CrossClimate+
5. Falken EUROALL SEASON AS210
6. Firestone MultiSeason Gen 02
7. Hankook Kinergy 4S2
8. Kleber Quadraxer 2
9. BFGoodrich g Grip All Season 2
10. Bridgestone Weather Control A005 EVO
11. Nexen N Blue 4 Season
12. Pirelli Cinturato All Season SF
13. Kumho Solus 4S HA32
14. Maxxis Premitra All Season AP3

 

Najbitniji rezultati uporednih testova:

 

Untitled1.thumb.png.40db84eefdbbe131d6981e05be11d05d.png Untitled2.thumb.png.c7ac8ea8fb12c021e494d591a50878b5.png Untitled3.thumb.png.d3dc5acd586b46923d012dc903779c80.png Untitled6.thumb.png.729bb138a3bd69b893a1e1b982908e06.png

 

Untitled4.thumb.png.50eb81e20dfb5628d033458966042f04.png Untitled5.thumb.png.c40dc5437eeda3df795d94127a8a2177.png Untitled7.thumb.png.519f6a0ab08f8d4c15c6ce3ea2b2340b.png

 

Detaljno na ranijem linku: https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2020-Auto-Bild-All-Season-Tyre-Test.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan

 

Možda da prebaciš onda i komentare, ja sam prekucao ono što Englez nije.

------      ------

Sila povlačenja na snegu [N]:

Kleber 2580
Kontinental 2565
Fajerstoun 2565
zimske 2560
Gudjer 2555
BF Gudrič 2545
Kumho 2525
Hankuk 2510
Mišelin 2510
Vredštajn 2490
Maksis 2415
Neksen 2415
Pireli 2410
Falken 2395
Bridžston 2350
letnje 760 

 

Slalom na snegu (sila bočnog ubrzanja u m/s²):

BF Gudrič 4,05
Kontinental 4,01
Kleber 3,99
zimska 3,95
Gudjer 3,94
Mišelin 3,87
Hankuk 3,85
Maksis 3,81
Vredštajn 3,78
Neksen 3,77
Fajerstoun 3,70
Falken 3,69
Kumho 3,66
Bridžston 3,59
Pireli 3,57
letnja 1,89

 

Proglisiravanje u krivini [m/s²]: 

letnje 3,41
Hankuk 3,15
Vredštajn 3,06
Kumho 3,03
Kontinental 2,97
Gudjer 2,96
Maksis 2,95
Falken 2,88
zimska 2,82
Pireli 2,80
Bridžston 2,71
Neksen 2,58
Mišelin 2,53
BF Gudrič 2,47
Kleber 2,21
Fajerstoun 2,20

 

Vreme u krugu po vlažnom :

letnja 11,77
Vredštajn 11,77
Hankuk 11,83
zimska 11,88
Kontinental 11,93
Gudjer 11,93
Kumho 11,98
Fajerstoun 11,99
Falken 12,09
Bridžston 12,11
Mišelin 12,13
Kleber 12,21
Pireli 11,23
BF Gudrič 11,29
Neksen 11,33
Maksis 11,34

 

(Bukvalno krug a ne krug na stazi; takođe, baš na vlažnom a ne na većem sloju vode.)

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dok čekam da stigne Fiat Tipo, hteo sam da ustanovim koje AllSeason gume da kupim u dimenziji 

205/55 R16. Auto će se voziti jako malo (cca 7000km godišnje), po putevima sa više kiše, kratkog leta i snega do 7 dana godišnje. Kapiram da mi treba guma koja je "više zimska" nego letnja. Šta biste preporučili?


Opcije su mi sledeće:


Michelin CROSSCLIMATE+

Continental AllSeasonContact

Fulda MULTICONTROL

Goodyear Vector 4 Seasons Gen-3

Edited by samo_da_pitam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisi imao mogucnost da ga dobijes sa tim GoodYear vector 4 kao all-season (mislim to su zimske gume, nego kao ajd "ALL SEASON") gumama. Pasa ga je dobio bas sa tim gumama...

Edited by Milutinac

Share this post


Link to post
Share on other sites

@samo_da_pitam

Imao sam privatno CrossClimate. Odlična. 

Poslovno vozim Kleber (dve verzije), obe su meni dobre. A koštaju značajno manje.

Danas da kupujem privatno, uzeo bih taj AS Continental ili GoodYear. ne zato što mislim da su bolje od Michelina, već, tek da malo promenim.

 

Edited by Ivan
Skinut nepotreban citat, dodat tag

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako vec gledas GY, ja bih vec sacekao Gen-3. Pre svega jer su unapredjene, dosta blize letnjoj gumi, bas ovo sto Milutin rece. Gen-2 je bila takodje dobra, ali dosta blize zimskoj. Za uslove voznje koje pominjes (koji su vrlo slicni mojim uslovima) Gen-3 je dosta pribliznija. Pitanje je samo kolika ce im biti cena, CrossClimate su tu ubedljivo najskuplje.

Jesi li vec nasao negde Gen-3 u prodaji (posto je nov model) ili se tek raspitujes? Dopisi obavezno cene i gde ih ima, ako posedujes info ;) . Mozes da uzmes u obzir i najnoviji Vredestein Quatrac, pokupila je odlicne rezultate (imas par postova iznad) a sigurno ce biti jeftinija od Michelin, Conti i GY...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Milutinac

zapravo nisam 100% siguran sa kojim će gumama stići auto, ali koliko sam informisan, sa letnjim. Bilo koja druga guma bi mi više odgovarala, i nemam ideju šta da radim sa letnjim koje ću voziti od trenutka preuzimanja auta do vulkanizera, osim da ih prodam, jer već planiram AllSeason.

 

@moron

hvala na odgovoru. Slično i ja razmišljam.

 

@Ivan

Kucao sam traženu dimenziju kod navedenih proizvođača, našao modele a cene gledao na idealo.de. Evo ih cene koje sam našao, po gumi sa isporukom. Ni jedan brand mi nije iz oka ispao pa nisam privržen ni jednom. Na drugom autu imam letnje Continental, užas, i zimsku Fuldu kojom sam prezadovoljan. Iskreno, i od ovih AllSeason bih uzeo Fuldu, da se ja pitam. Kapiram da iako nije najbolja ne verujem da će u ovoj maloj vožnji po gradu to moći da se primeti. Pošto će dete biti voženo u tom autu od kuće do vrtića, rado ću čuti preporuke vas koji se razumete. Suština je da tražim AllSeason gumu za hladnije i kišovitije vreme u odnosu na Srbiju. Niti su leta topa kao u Srbiji niti su zime hladnije, a snega gotovo da nema. 

Evo ih cene:

 

 

Michelin CROSSCLIMATE+ 77 €
Continental AllSeasonContact 67 €
Fulda MULTICONTROL 57 €
Goodyear  Vector 4 Seasons Gen-3 60 €
Goodyear  Vector 4Seasons Gen-2 70 €

 

 

 

Edited by neshaoct
popravio tagove

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam sa novih poslovnih kola skinuo letnje ( sa kojima su kola došla ) sa manje od predjenih 20 km i stavio ih na oglas. Prodao ih za oko 2/3 cene odmah. A Kleber AS koji sam tada stavio je već na 79 kkm. I sada ću da ga menjam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@samo_da_pitam

 

Sredio sam gore tagove na Forumu. :thumbup: 

Kako je tvoje korisničko ime na Forumu? :) ''Il'' Nuovo ili ''samo_da_pitam''?

Kao što tvoje korisničko ime nije ''Il Nuovo'', tako ni za ljude koje si tagovao nije HGT, Abarth ili Regolari... :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@moron da, tako će verovatno i biti. Ako dođu letnje idu na prodaju odmah. Samo se pitam da li će iko kupiti letnje gume na početku zime. Ali ima nas raznih.

6 hours ago, neshaoct said:
Sredio sam gore tagove na Forumu.  
Kako je tvoje korisničko ime na Forumu?  ''Il'' Nuovo ili ''samo_da_pitam''?
Kao što tvoje korisničko ime nije ''Il Nuovo'', tako ni za ljude koje si tagovao nije HGT, Abarth ili Regolari...  

Hvala na trudu a i zapažanju. Pola sam odgovarao sa telefona pola sa računara. Maltretiralo me je formatiranje tabele sa cenom, pa sam se trudio da editujem da se drugi ne maltretiraju prilikom čitanja, a tagove članova kopirao nerazmišljajući.
Hvala svakako

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preporuka za BfGoodrich all season, kako se i na testu vidi, zlatna sredina, a celo leto i ono "kobajagi" zime što smo imali super su mi se pokazale! Imam ih doduše samo na zadnjim točkovima.

U petak imao jedno stresno iskustvo sa Lassom (imam ih napred) po kiši, proklizale su fino na malo jačem gasu!

Za mesec dana idu i BfG napred - zimske!

Share this post


Link to post
Share on other sites
33 minutes ago, samo_da_pitam said:

@moron da, tako će verovatno i biti. Ako dođu letnje idu na prodaju odmah. Samo se pitam da li će iko kupiti letnje gume na početku zime. Ali ima nas raznih.

Veruj mi, ode to  :) Ja prodao sa dva vozila letnje. Ako dovoljno "poniziš", sve ode odmah  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma proda se bukvalno sve, nema brige. Nego, evo info iz prve ruke, posto i sam razgledam jer polako stize na red, varijanta mi je:

- ili kupovina novih zimskih 17'' i da ostavim dobre P7 Cinturato letnje

- ili kupovina premium AllSeason i prodaja P7 Cinturato

 

U zadnjem testu debelo nahvaljenu novu GoodYear Vector4Seasons Gen-3, u dimenziji 225/45/17, nasao sam za tacno 10.000 din po komadu. S obzirom da je npr. medium-range tipa Kleber Quadraxer 2 ili BFG G-Grip AllSeason-2 u toj dimenziji oko 9-10.000 din. A CrossClimate 13.000 din - mislim da je cenom odlicno pozicionirana.

PS: Da ne zaboravim, tu cenu nadjoh u firmi "Pneumatik", kruzni put oko Cacka (032/331677). Vec par puta sam kod njih primetno jeftinije uzimao gume ako idem na tu stranu (jeftina je i montaza/balans), verujem da ce ovde u BG biti poprilicno skuplje.

2 hours ago, samo_da_pitam said:

Na drugom autu imam letnje Continental, užas

Pretpostavljam neka od iteracija Conti EcoContact :) . PremiumContact i SportContact su vrhunske gume, prve jedne od boljih koje sam licno ikada imao. Tako da i tu treba praviti razliku i ne generalizovati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@samo_da_pitam

 

1) Ovaj test iznad je upravo u 205/55 R16. Ukoliko hoćeš baš svesezonske – po meni je pobednik novi »Vredštajn Kvatrak«, vidi rezultate i komentare a pusti bodovanje. 

To je ova guma (ima nekoliko »Kvatraka«, novi je bez broja):

 

Vredestein-Quatrac.jpg

 

2) Čekaš nov auto? »Fiat« kod nas uz neku vrlo razumnu doplatu isporučuje aute sa svesezonskim gumama.

 

3) Obzirom na klimu koju si opisao, ti imaš još više argumenata za dva seta guma. Ukoliko se baš odlučiš za svesezonske, one su same po sebi veliki kompromis – kupi najbolje (Vredštajn, Gudjer, Mišelin ovih dana izbacuje »Krosklajmat 2«...) ili ih ne kupuj uopšte. 

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno, ne generalizujem. Jeste, EcoContact došle uz auto. Taj moj komentar je bio više u fazonu da jedan te isti proizvođač ima gume različitih kvaliteta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verovatno je taj »Kontiekokontakt« u svetu eko-antikontakta vrlo dobra guma. Mada jeste činjenica da su Nemci kroz časopise žestoko gurali Kontinental do pre petnaestak-dvadeset godina, a sigurno u nekoj meri to rade i dalje, blaže jer sada već prave uzorne gume.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@037

1. Hvala za otvaranje očiju. Prvi put čujem za "Vredštajn Kvatrak". U mojoj dimenziji je jeftinija od svih koje sam pobrojao (55€).

2. Da ne dužim, ali auto je "sa lagera" i ništa, pa ni gume, nije bilo moguće birati.

3. Baš ne delim mišljenje. Za primarni auto imam dva seta guma, dok za ovaj, koji će se voziti do circa 2, 3km dnevno nemam nameru da imam dva kompleta.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

3) Okej.

 

1) Nema na čemu. Samo, »Auto bildu« su naveli cenu od 375 € za komplet »Mišelin Krosklajmata +« u Nemačkoj, a 355 za »Vredštajn«, tako da si možda naleteo na stariju, »Kvatrak 5«... ? Doduše, vidim da si gore našao cene i drugih modela daleko povoljnije od ovih u časopisu.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko sam ja gledao testove za Hankok Kinergy 4S (1st gen) i namere da možda uzmem opet Hankok ali  noviju tj 4S2, mislim da ću odustati od toga. Razlog je što na trenutnoj 4S sa DOT 0117 i ~6mm šarom se toliko KRUNI/KIDUCKA šara na gazećem sloju mahom bliže ka kraju tj ka boku gume da je to zaista razočaravajuće. Zašto - ne znam. Trap je kontrolisan, balansirane sve gume, pritisak dobar al džaba. Nije slučaj na pojedinačnom pnemuatiku već na sva 4, što samo daje zaključak da je trošenje Hankoka, koje niste naveli ovde za 2020 a u Auto Bild-u iz 2018 ima, najizraženije, iako su njegove vozne karakteristike (za 1.gen 4S) tu oko BFG-ja. Slikaću pa da izneverujete. 

 

Pri tome nisam vozač koji cepa, potpisuje ili overavam kočnice. 

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ti pricaj nekom drugome, imali smo priliku svi da vidimo uzivo :D .

3 hours ago, samo_da_pitam said:

Prvi put čujem za "Vredštajn Kvatrak".

Lepo ti napisah da imas kompletnu listu sa testiranja par postova iznad ;) :

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/28085-pneumaticiletnji-zimski-iskustva/&do=findComment&comment=1572040

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desava se to na mnogim gumama, meni je to bio slucaj i kod Good Year UG8. Moje misljenje je da je to samo od gradske voznje po suvom vremenu

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, 037 said:
3) Okej.
 
1) Nema na čemu. Samo, »Auto bildu« su naveli cenu od 375 € za komplet »Mišelin Krosklajmata +« u Nemačkoj, a 355 za »Vredštajn«, tako da si možda naleteo na stariju, »Kvatrak 5«... ? Doduše, vidim da si gore našao cene i drugih modela daleko povoljnije od ovih u časopisu.

Nije neuobičajeno. Na oficijelnom siteu GoodYear gen 3 je 85€, idealo.de je pronalazi za 60€. Ima puno takvih primera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...