Jump to content
FAS Goran
alexa72

Fiat Nuova Bravo - parking senzori

Recommended Posts

Obzirom da sam nov i da još uvek nemam automobil,a danas sam gledao nekog Bravo Emotion 2010 godište i jedino mi nije jasno jel noramlno da njemu senzori ,a ima i prednje i zadnje fabričke,rade non stop bez obzira da li je u rikvercu ili prvoj.Znači u leru i kada priđete senzoru oni rade,a naravno kada nema prepreke oni se nečuju i naravno sve ovo može da se ugasi na prekidač.Ali zar nije uobičajeno da senzori rade tek pošto se ubace u brzinu ili je logika fiata drugačija u odnosu na druge.Hvala i svaka pomoć mi znači.

 

U međuvremnu saznao iz manuala da je to ok da rade non stop do brzine od 15kmh.Hvala u svakom slučaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima logike ,ali prvi put se susrećem sa takvim načinom razmišljanja.Obično je kod svih automobila da se aktiviraju tek pošto se ubaci u neku brzinu ,ali se i gase čim se iz brizine izbaci.

Ali ovo čak ima više logike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verovatno si uglavnom sretao aftermarket senzore i to zadnje koji se kače na parking svetlo da ne bi stalno pištali

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogami i meni je to jako cudno. Emotion bravo koji sam imao prilike da vozam imao je parking senzore nazad koji su samo radili kada je menjac ubacen u rikverc. Prednji parking senzori po meni imaju samo smisla kada je auto u prvoj brzini, sve ostalo ili je neki zajeb ili zbudz nekog neukog majstora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam se sretao samo sa aftermarket senzorima,jer sam imao više automobila sa prenjim i zadnjim.I sada imam jedan takav,a u fabričkoj verziji..Nije nikakava budževina majstora na ovom fiatu bravo,jer su baš fabrički i nije kvar jer sam u međuvremenu pročitao u uputsvu da je to u stvari logika funkcionisanja.

 

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/38953-uputstva-fiat-nuova-bravo/

 

I kod drugih vozila tek pošto se ubaci u brzinu počinju da rade.

Konkretno vozila za koja garantujem su pasat 6 highline ,insignija cosmo,reno laguna 3 initiale.,a da imaju i prednje i zadnje i da rade tek po ubacvanju 

 

Da li postoje neki sistemski kvarovi na modelu Bravo iz 2010 sa 1.6 mjet.?

Edited by alexa72

Share this post


Link to post
Share on other sites

imam problem sa parking senzorima samo kada kisa jaca pada dok se auto ne osusi piste mi prednji senzori non stop moram na dugme da ih ugasim,ustvari ne piste sve do prvog aktiviranja dok ne ubacim u rikvec,kad predjem 30 kmh ugase se ili ako se pomjeram u mjestu lagano moram ja da ih ugasim problem se javlja samo na jako mokrom vremenu ima li ko kakvu ideju ili savjet auto je nuova bravo 2010 2.0 mjet,multiecu scan pise gresku uvjek u1701 to je nesto can bus linija komunikacija body i nekog uredjaja...

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovaj, jesu li tako dobro uglavili prednje senzore u boju auta ili stvarno nema prednje senzore za parkiranje

https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/14963090/fiat-bravo-16-mjt-navtemp?ref=featured-branding-search

Znam kod npr Ivana da se mogu jedva primetiti u donjem delu branika jer je taj deo em manjih dimenzija em su senzori tu 'skoro pa jedva pasovali'.

PS
Jel moguca ugradnja prednjih parking senzora na vec postojaci modul zadnjih parking senzora ili bi trebao modul menjati ceo ? Ofc ovako nesto ne bih ja radio vec platio nekom po preporuci za ugradnju

Nije meni problem parking, ali kako je devojka pocela da vozi, razmisljam da to ugradim jer je solidno nepregledan napred zbog njuske.Screenshot_20200304-110506.jpgScreenshot_20200304-110512.jpgScreenshot_20200304-110518.jpgScreenshot_20200304-110524.jpg

Sent from my S10 PRO using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema senzore, video bi kruzice da ima..
Ako su aftermarket onda idu na zasebnu centralu i pale se na dugme..

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fabricki su pozadi, zato i pitam da li moze jer ako su i pozadi i napred vezani za jednu centralu, to bi bilo extra. Znam da ima dugme na centralnoj konzoli kod dugma za servo da se mogu prednji senzori iskljuciti po potrebi (tu negde u tom redu).

Sent from my S10 PRO using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa i da moze, verujem kada vidis koliko kostaju senzori iz originala i ako uopste mogu da se nadju, da ces brzo odustati od zamisli :)

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@djomla

Bogami, kakvi su putevi na deonicama u fazi 'navikavanja na auto', pocecu da intenzivnije razmisljam o njima

 

Sent from my S10 PRO using Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
51 minutes ago, Woodoo said:

Kako samo na to pored svih kvalitetnih Ivanovih upisa u svim podforumima?

 

Ma dobro, ne sporim to naravno, nisam ni mislio bukvalno da smo samo na -funny photos- i na oglasima...nego smatram "predstavljanja autmobila" za najbitniji deo foruma, pa zato i kazem.
Vise bila licna sala moja/Ivanova pa da ne sirimo sad pricu... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ISV_01 ako su oranice, bolje onda ostavi čeličare, manje će da boli. Pa kad snajka uđe u štos, onda nek se otvori za felne, nek' to bude "cena" učenja.

Sent from my 3310 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, ISV_01 said:

Ovaj, jesu li tako dobro uglavili prednje senzore u boju auta ili stvarno nema prednje senzore za parkiranje emoji848.png
Znam kod npr Ivana da se mogu jedva primetiti u donjem delu branika jer je taj deo em manjih dimenzija em su senzori tu 'skoro pa jedva pasovali'.

Nije valjda da pored ovakvog foruma jos uvek verujes generickim tekstovima po oglasima, njihovoj kilometrazi, opisima ;) ...

Iz aviona se vidi da em nema ultrazvucnih sondi u braniku, a njih ne mozes da "sakrijes". Em unutra nema dugmeta kojima se pale/gase. Ako prednji senzori postoje, to dugme je poslednje sa leve strane okvira, kacio sam ranije svoje fotke:

 

200520185443.jpg.d37a3d1c014177a061d313f8d1ca1375.thumb.jpg.09f297814bd69f6b0394bc923db5bc88.jpg

 

Prednji/zadnji senzori se pale automatski ubacivanjem u rikverc, takodje mozes u svakom trenutku da ih upalis/ugasis na dugme, a svakako se i sami gase kada se predje neka brzina. Nisam corio, ali mislim 20 km/h. Buzzer za prednje senzore pisti u levom A stubu, buzzer za zadnje u desnom C stubu.

Sto se tice aftermarket resenja, a zanimaju te prednji - imas opciju i sa 8 sondi. Po cetiri napred/nazad i malo je veca centrala. Da ne komplikujes sa 2 seta, ako hoces samo buzzer. A ako ces i sa ekranom, onda je logicno da ces ugraditi komplet sa 8 sondi.

PS: Tek sad vidim - pozadi su ti fabricki senzori?

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan

Znas, postoje ljudi koji kada slikaju auto za prodaju (a slicno je i za prodaju stanova) odjednom im slika na nekom detalju sa FHD/2-4K predje na VGA rezoluciju da eto omakne im se..vazda bude i bitan detalj da te nateraju da se zagledas, pitas ili eventualno dodjes..

 

Znam da se prednji gase sa oko 20km/h i da na fabrici ima taster, a posto bi klasican buzzer koji i sad imam sa fabrickim zadnjim senzorima, defakto bi trebao samo aftermarket centralu sa 8 sondi + ugradnja senzora napred? (Pod uslovom da se zadnji senzori mogu napakovati na tu centralu)

 

Pretpostavljam da bi aftermarket senzori napred onda imali dugme za iskljucivanje negde uglavljeno (mozda ako nabavim konzolu sa radija sa tim ili samo dugme) ?

 

Moze li ovo da se izdvoji u posebnu temu, poceh da spamujem u temi za shoping default_(.gif

 

Sent from my S10 PRO using Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu ga negde cujem, iskreno nisam se ni interesovao, ako nekome tacno zatreba lako cemo naci ;) .

@ISV_01

Ugradis senzore, islikas, objasnis i sve premestimo i napravimo DIY :D (sredicemo temu, ne brini). Ovo sto sam ti napisao se odnosi na sve senzore - znaci prednji/zadnji se pale ubacivanjem u rikverc automatski, mozes da ih manuelno palis/gasis na dugme i svi se gase automatski kada predjes (recimo) 20 km/h.

Nisam kod sebe gledao ima li neke razlike u centralama (moguce da ima, treba videti po SN). Vec na ovoj centrali samo za zadnje senzore je komplikovanije nego na aftermarket, jer imas jos i dodatnu vezu preko CAN magistrala sa Body Compom. Buzzer bi tu trebao da je integrisan u tablu:

 

198002415.thumb.png.75040bf4fcb33f9ba14f1ce2e21bbe77.png

 

Dok kod sistema prednji/zadnji imas jos dodatne 4 ultrazvucne sonde, 2 odvojena buzzera (u stubovima napred i nazad), prekidac za manuelnu aktivaciju/deaktivaciju, vrlo moguce drugaciju centralu i to ti je sve :D :

 

198000267.thumb.png.14172b6ff9e0bfad63614fa1439acea5.png

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan

Po S/N se razlikuju za modul senzora, moguce da je neka mizerna razlika. Opet, ako mogu da ustede makar pola eura, ne bi me cudilo da su totalno razlicite po broju ulaza senzora, ali ako nisu...bice zanimljivo
Screenshot_20200304-132555.jpg

Sent from my S10 PRO using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ISV_01 Zamisli ugradis senzore i devojka nasadi negde branik? I bude "Mislila sam da moze jos malo"

Onda ce biti bolje da sam felne kupio... A ima onih sport felni na kp po 160 eur :) 
 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@andreja.micovic

 

Bilo za malo

 

Sent from my S10 PRO using Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, ISV_01 said:

Po S/N se razlikuju za modul senzora, moguce da je neka mizerna razlika. 
Screenshot_20200304-132555.jpg

Da, razlikuju se po SN. Evo proverio sam po svom VIN, kod mene ide ova druga centrala, 51792836. Za Compatibility kaze "508" i "!52B", imas tamo u sifarniku sta znaci.

Srecom postoji Google da ne kopam po gepeku - pa kaze da se te dve centrale razlikuju, sto ti kazes "mizerno" :D , jer ova "moja" za prednje/zadnje senzore ima jos jedan konektor za prednju grupu sondi (C konektor centrale M084, na onoj semi koju sam ti ostavio):

 

72896_2.thumb.png.e5e2e392a0cbc8874ecd33f16fb997fa.png modulo-central-pdc-51792836-fiat-bravo-012-a-014-D_NQ_NP_736426-MLB27655214171_062018-F.thumb.jpg.754a9345bc1a988472bfc4c54b795fd3.jpg

 

Tako da bi morao da menjas sve komplet sa centralom i opet ostaje pitanje da li bi ta nova centrala trebala/mogla se poravna preko Proxy Alignement. Ako si bas ljubitelj fabrickog izgleda, moze da se pokusa - ali em je petljancija i kupusanje pola auta, em ces malo teze naci delove jer su retki sa tom opcijom (treba ti centrala, 4 sonde za napred, kabliranje, 2 buzzera, prekidac kod volana, drugaciji okvir oko muzike,...).

Po meni su ti prednji parking senzori apsolutno bespotrebna stvar, uz jos neke stvari koje imam na autu i koje su tu cisto da kazem da postoje (Stop&Start, tempomat i sl.). Ko za toliko nema osecaja za prostor na ovako malom autu, ne treba ni da seda za volan. Zadnji senzori OK, cisto da pripomognu ako je nesto sto ne mozes da vidis iza (zbog visokih linija bokova i velikih C stubova). Mada se ni na njih nikada ne oslanjam 100%.

Ako ti bas toliko trebaju i prednji senzori - neki aftermarket, uz buzzer i prekidacic za aktiviranje ce ti biti sasvim dovoljni - em jeftinije, em daleko lakse za montazu, em bez maltretiranja i cekanja da iskopas delove.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...