Jump to content
FAS Goran
Веrkut

Metan (CNG, KPG, CH4)

Recommended Posts

37 minutes ago, shuxx said:

Na 8 l bmb, ide sigurno 10 i vise L tng. Moje iskustvo je da na potrosnju benzina ide 25% vise tng.

tako je ,ali metana je oko 5(kg),sto ce reci da je metan oko 50% isplativiji od TNG a

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se tiče cene zamene boca kad im istekne 20 god, za Punta je ukupno oko 90.000din, plus ostale dažbine.

Punto ima boce oko 10kg, za veće boce u drugim automobilima je naravno skuplje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tražio sam po netu neki servis koji se bavi metanom pa sam našao taj koji je iz Čačka, a išao sam logikom da je možda jeftinije tamo nego u Beogradu (ja sam iz BG a) pa bi se možda isplatilo otići tamo ako je dosta jeftinije. Naravno treba proveriti i ostale servise.

Nisam imao predstavu koliko to zapravo može da košta dok nisam nazvao.

E sad, neki taksista sigurno može da uštedi na gorivu za nove boce i za godinu dana, tako da teoretski ako kupiš nov auto sa metanom i za godinu dana uštediš za nove boce u razlici na gorivu, imaš još 19 god da štediš za sebe :)

Mada, ja gledam kad moj Punto bude star 20god mislim da neće biti isplativo da konkretno u njega uložim 900-1000eur za metan. Ako još uvek tada budem imao ovaj auto verovatno ću izbaciti metan i voziti na benzin, ako se ne promeni nešto vezano za te boce (ili ako ne promenim auto :) )

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
15 hours ago, shuxx said:

Na 8 l bmb, ide sigurno 10 i vise L tng. Moje iskustvo je da na potrosnju benzina ide 25% vise tng.

Sent from my SM-A536B using Tapatalk
 

Uneo sam podatke iz svog iskustva sa 2 komada Z10 na plin.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
15 hours ago, snebojsa said:

Što se tiče cene zamene boca kad im istekne 20 god, za Punta je ukupno oko 90.000din, plus ostale dažbine.

Punto ima boce oko 10kg, za veće boce u drugim automobilima je naravno skuplje.

mislim da sam se nekom prilikom raspitivao, boce od 4 kg su bile oko 400eur. Informativno.

 

To je ok cena za njihov vek trajanja, 20 god, ali su skupe za prvu investiciju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

400€ komad? I jel su to sad ove nove boce?

Послато са 2203129G помоћу Тапатока

8 litara benzina
ili
8.5 litara plina +1/2 litra benzina
 
U svakom slučaju, 10000 km pokriva investiciju u plin (500 EUR)
Svak slast ako je tako mala razlika u potrošnji. Ja tako malo razliku ni na jednom plinašu nisam uspeo da dobijem

Послато са 2203129G помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoji 4 klasa boca, celicne, polu celicne, kompozitne. I naravno razlicitih litraza.

Bolje nazovite servise i pitajte nego da ovde nagadjamo.

Koliko se ja secam. Prosle godine. 4kg boca je bila oko 400e. To sam zvao informativno.

Sent from my SM-A536B using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kog servisa druže? Kolko vidim opet se dodje do 90.000
p.s.
ima li polovnih tih boca,aman

Edited by mitros

Share this post


Link to post
Share on other sites

Informacija je iz onog servisa iz Čačka što sam zvao, pričam samo ono što znam, za polovne boce ne znam da li ih ima.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/18/2023 at 6:51 PM, mitros said:

Kog servisa druže? Kolko vidim opet se dodje do 90.000
p.s.
ima li polovnih tih boca,aman

Da li uopste moze da se atestira polovna boca koja je bila ugradjena u neki drugi auto?

Share this post


Link to post
Share on other sites

i kad ugradis, onda opet atest instalacije u autu gde se upisuju nove boce (koje su same atestirane zasebno)? ili jedan atest resava obe stvari?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Đavo bi ga znao,problem je sto se nema gde zvanicno ni pitati

Edited by mitros

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel išao neko skoro autom na metan do Grčke?

Planiram da idem za nekih dve nedelje pa me zanima gde su sve pumpe? Moj puntić može sa jednim rezervoarom da izgura nekih 160-170 km pa kontam da bi trebalo napraviti neki plan. Naravno tu je i pun rezervoar benzina kad nestane metana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

instaliraj aplikaciju Ecomotori, imaš na playstore

 

Bgd, paraćin, novootvorena Bedem energy solutions ( NIŠ ) iz Pančeva je na 500m od Niš sever naplatne rampe. Posle ka jugu nemaš u srbiji. 

 

u MKD imas u Kumanovo, pa blizu Skoplja

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav
Imam punta na Metan, prilikom sipanja gasa pusta mi na ventilu, ko to moze ra resi u Beogradu
Hvala


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imaš servis odmah pored pumpe Kryogas na Bogosloviji, mislim da je Dragoslava Srejovića adresa.

 

Edited by snebojsa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio tamo 85€ kosta da prebace sa starog tipa tocilice na novi :) ima decko isto to za 50€ mada mislim da je dranje i da koriste jer ih ima malo


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...