Jump to content
FAS Goran
Steelo

Fiat Stilo - zadnji brisač

Recommended Posts

Da li je neko skoro kupovao aftermarket zadnji brisac (metlica sa nosacem) za stilo karavan? Meni to riknulo pre onog velikog snega i nije bilo po radnjama, tj. bilo je samo za ne karavan stila (razlikuju se u promeru osovine). Orginal je bio uzasno skup, a posle nisam ni vozio kola toliko. Sad mi vec nedostaje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam napravio konusnu bugiju sa fi 6 na fi 8 mm tako da kupim obican i razbusim kako mi treba.....naravno konus ispadne kao fabricki...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nisam nista uradio, evo slika (slikano telefonom, pa su malo losije) pa me zanima da li je ovaj deo na prozoru sastavni deo mehanizma ili je ostatak od starog brisaca, jer je stari pukao...

bbb102.jpg bbb103.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, razbusim brisac na tu dimenziju, i sta mi je onda granicnik da ne odleti do stakla?

koliko vidim nema nicega. napred do toga usrafim maticu a onda?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo staviš brisač pa onda maticu. Matica drži da ne otpadne...

Skini jedan prednji brisač i videćeš kako stoji... Isto je i za zadnji...

Moja preporuka je da kupiš polovan zadnji brisač, pa samo da promeniš metlicu...

Edited by etibor

Share this post


Link to post
Share on other sites

znaci razbusim na potrebu sirinu, navucem brisac do prozora i navrnem maticu?

Edited by batana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pokušao sam da skinem zadnji brisač na Stilu karavanu, ali je ona matica koja drži metlicu brisača bila tako rdjava da je pukla i otcvikala šraf. Nemam pojma kako da skinem sad metlicu, a sve to radim da bio došao do motora koji očigledno ne radi zbog vode i kondenzacije kao što je neko objašnjavao na početku posta. Da li ima neko ideju kako da skinem motor, a da ne uništim sve ostalo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre toga unutrašnji tapacirung 

image.jpg

Hvala na odgovoru. Unutrasnji tapacirung je skinut i ja sam oslobodio motor brisaca sa unutrasnje strane, ali je problem spolja. Meni je sraf 4 otcvikovan i sad nemam za sta da uhvatim da skinem brisac, osim da ga izlomim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cekaj, skidao sam to sve kod mene i znam kako ide, pa mi nije jasan tvoj problem, tj. objasni malo detaljnije ili baci neku slicicu.

Ako nemas sraf 4 (ako je pukao ili ti fali deo osovine) valjda samo treba da svuces metlicu a onda sve ostalo izvlacis sa unutrasnje strane?

Ja sam moj motor sam remontovao (tj. i motor i mehanizam). Ako ti zatreba nesto od delova vidi po otpadima, a ceo ispravan motor ti je 20 EUR, cisto da se ne potresas.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prsni ga sa nekim sprejom, mada bi trebao sa laganom upotrebom sile da se svuče. Pazi samo na staklo. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cekaj, skidao sam to sve kod mene i znam kako ide, pa mi nije jasan tvoj problem, tj. objasni malo detaljnije ili baci neku slicicu.

Ako nemas sraf 4 (ako je pukao ili ti fali deo osovine) valjda samo treba da svuces metlicu a onda sve ostalo izvlacis sa unutrasnje strane?

Ja sam moj motor sam remontovao (tj. i motor i mehanizam). Ako ti zatreba nesto od delova vidi po otpadima, a ceo ispravan motor ti je 20 EUR, cisto da se ne potresas.

Matica je zapekla iako sam prskao WD40 i  zajedno sa srafom sam je odvalio. Sada su plasticna osovina brisaca i sraf u sredini jedno telo i oni su poravnati.  Mogu da cupam brisac, ali ce se polomiti (probao vec). Ako nije jasno, slikam sutra, pa saljem. Nije problem u 20 EUR, nego sto ne mogu da uradim prostu stvar, da skinem j... motor brisaca. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Cekaj, skidao sam to sve kod mene i znam kako ide, pa mi nije jasan tvoj problem, tj. objasni malo detaljnije ili baci neku slicicu.

Ako nemas sraf 4 (ako je pukao ili ti fali deo osovine) valjda samo treba da svuces metlicu a onda sve ostalo izvlacis sa unutrasnje strane?

Ja sam moj motor sam remontovao (tj. i motor i mehanizam). Ako ti zatreba nesto od delova vidi po otpadima, a ceo ispravan motor ti je 20 EUR, cisto da se ne potresas.

Matica je zapekla iako sam prskao WD40 i  zajedno sa srafom sam je odvalio. Sada su plasticna osovina brisaca i sraf u sredini jedno telo i oni su poravnati.  Mogu da cupam brisac, ali ce se polomiti (probao vec). Ako nije jasno, slikam sutra, pa saljem. Nije problem u 20 EUR, nego sto ne mogu da uradim prostu stvar, da skinem j... motor brisaca. 

 

Da nastavim tuznu pricu. Matica koja je na brisacu koja se navlaci na nazubljeni konus je tako zapekla da sam brusilicom morao da odsecem maticu, koja je sama spala na pola secenja konusa i tek onda sam oslobodio motor. Motor radi odlicno, ali je plasticna osovina (na slici 2) zapekla (rdja i prljavstina) i pruzala je otpor osovini brisaca. Unutar nje ima 4 mala zljeba i ona se verovatno fabricki podmazuje. Sada sam podmazao mascu i sve radi lepo samo sto sam unistio rucicu brisaca, maticu 4 i osovina je poluupotrebljiva tj. isecena je do pola. Da li neko ima ideju da li mogu da nabavim osovinu koja prolazi kroz plasticni nosac 2 i ima nazubljeni konus na vrhu ili moram da kupujem ceo komplet. Verujem da je ta osovina ista kod vecina Fiata (Jugo ?) sa zadnjim brisacem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne. Ako se dobro sećam, gurneš ručicu od sebe. Ka sebi prskaš prednjim prskalicama.

Tapatalk HD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Funkcija zadnje prskalica se aktivira guranjem rucice napred, odnosno obratno od prednje.

Sve to i malo vise , ovde ...

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=40855

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=21901 :thumbup:(Nesin zastitni znak)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  :thumbup:(Nesin zastitni znak)

 

:laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na nebu, na suvozacevoj strani, iznad one kvake za drzanje ruke, su mi se pojavile dve fleke. Neki kazu da tuda ide cev za dovod tecnosti za brisace za zadnji brisac, pa me interesuje, da li je to istina, i da li se to moze popraviti bez nekih vecih finansijkih napora?

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav imam problemcic sa zadnjim brisacem.Kad ga aktiviram na rucici nece da radi dok kad ubacim menjac u rikverc upali se bez problema takodje i kad aktiviram prskalicu radi.

 

Znaci nece da radi samo kad okrenem ono cudo na rucici za zadnji brisac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najverovatnije da je prekidač na ručici crkao.

Meni su sve funkcije prestale da rade na desnoj ručici, pa sam komlet komande menjao.

Ako ti ne smeta puno teraj tako, mada mi je jedan poznanik rekao da to navodno može da se otvori,

sredi...možda neko zna

Edited by shara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav,

 

da li je neko skorije uspeo negde da pronađe zadnji brisač za stilo karavan, svuda imaju samo za hečbeke?

 

Postoje neke dve verzije od Championa, jedna je A353R a druga A337R i za nju negde piše da je za karavan. Da li je neko možda video ili probao uživo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupio sam ovaj Champion A337R i naravno ne može za karavana jer ide na tanju osovinu pa ću morati da razbušujem konusnu metalnu čauru na njemu.

 

Inače razlika između ova dva modela Championa (353 i 337) je u obliku same ručke brisača, 353 je savijena a 337 skoro ravna.

 

Nigde u radnjama nema da se kupi originalni Valeo brisač a niko drugi ne radi zamenske za karavana.

Jedina opcija za originalni je preko ovlašćenih servisa i distributera delova i košta nešto preko 5000 din :thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzmes ruku brisaca na otpadu i zamenis gumicu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...