Jump to content
FAS Goran
MACAK_FROM_CACAK

Xenoni / projektori - iskustva?

Recommended Posts

Da, na 0, nisam farove dirao. Tako je, 4300K, samo nije CN, neki noviji, kaže bolji...

Edited by Rasta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolja varijanta po tebe :) . Zaje*ano je da si navrteo na samim farovima u najvisi polozaj, a da gadjaju ispred auta. Tu bi onda imao problem sa samim mehanizmom nivelacije ili nosacima farova. Onda kada set stigne - imbus 6 u ruke, pa se izigraj i nasteluj. Izvini unapred ako znas - ovde sam do detalja objasnio proceduru za Bravo, kao i za sta je koji sraf:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/41139-štelovanje-farova/&do=findComment&comment=1456504

 

Stelovanje klasika, farovi takodje standardno pad snopa od 1%. Kad vec radis, par postova ispod tog, postavio sam i fabricku formulu i proceduru za podesavanje visine snopa maglenki. One sa donje strane imaju samo jedan sraf za nivelaciju, kljuc je 8 ili 10 bese...

Sa 4300K bojom nemas greske, ubedljivo najbolja vidljivost (pogotovo po mokrom), zato sam te i pitao.

PS: Od seta nemoj da bacas one plasticne okvire i sundjercice u koje idu same sijalice. Vrse posao jednom godisnje za tehnicki. A u tu svrhu sam (doduse, dok je sa bracom dostava normalnije funkcionisala) narucio i dodatni par gumica za dihtovanje rupa na poklopcima:

 

Untitled.thumb.png.d04dfc70a718953e054a101b8d94e058.png

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nakon par meseci vozikanja u gepeku reko aj sam da povežem set kratkih što sam uzo, taman da iskoristim abnormalno predivan dan, kad prc ! Žička viška ... :lol:

 

Gde ide ova crnka ? 

 

 

DSC02074.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rešeno. U dilemu me bačila sagorela džeksna, (buksna ostala, plastika se strošila). :o

 

Ali, tu nije bio kraj iznenadženjima.... :lol: Levi far je malo maglio pri pranju jer se rascvet'o u prednjem uglu, kad je bravac fasovao čukanje nekad, neki stubić najverovatnije. Tom prilikom su prsla oba tri nosača fara, tako da ga trenutno u mestu drži otpor vazduha pri vožnji ... :lol: 

Ipak, na stranu sve ovo, apsolutna pobeda je ručno izrezbarena drvena kajla koja drži desni kraj fara ... :rofl::thumbsup::respect:

Ne bih smeo vatru u ruku koje je drvo u pitanju, al' rek'o bi' neka leska. Sad da l' je iz Švice, il' domaća radinost, realno nije ni bitno... :D 

 

Edited by Rasta

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Rasta said:

Gde ide ova crnka ? 

Zuta zica na fabrickoj instalaciji je napon (ide na + pol halogene sijalice). Kod ksenonke se kaci takodje na njen + pol, koji ide na balast (obicno plava zica, kao i u tvom slucaju).

Druga zica na Bravu, tj. masa, na fabrickoj instalaciji bude obicno braon boje. I vezana je za kuciste projektora. Malo je zavucena, raskaci se i veze na tu tvoju crnku :) . Znaci + i - sa fabricke instalacije na balast, pa sa balasta konvertovan napon na elektrode ksenon sijalice (koje formiraju Voltin luk koji isijava).

Trivijalno, ali cisto ako nekome nekada zatreba.

39 minutes ago, Rasta said:

ručno izrezbarena drvena kajla koja drži desni kraj fara ... :rofl:

Vezes kanapce za drvenu kajlu, sprovedes u kabinu i napravis manuelnu nivelaciju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne, ne, ovu kajlu lakiram i kačim pod ogledalo, ipak je to ručni rad, umjetničko sočinjenije ! :thumbup:

Edited by Rasta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suma sumarum, okrenuo sam krug oko sela i niko mi nije ablendovao. Bolje je ipak i pored svega nego sa halogenim koje su čkiljile ko kandelaberi ... :D

Vozački far je lepo kljoknuo, tako da svetlo iz njega ispada na put na par metara ispred auta, znači prirodno nivelisan, ne mož' da smeta nikem, a suvozački kad je na najviše podignut ne smeta recimo detetu od otprilike jednog metra ... 

Nego kako da ištekam motorče nivelacije na vozačkom faru koje radi non-stop od kad sam turio ksendže ? 

DSC02076.thumb.jpg.47df0eef284e8f854bd00c5f62fafeaa.jpgDSC02084.thumb.jpg.ae4d01f6228665c0761b67c132708895.jpg

DSC02089.thumb.jpg.9812f6e6055ccab70c1779a3f9a5759d.jpgDSC02096.thumb.jpg.5bf5614e11b5413dfefb68431625b0f8.jpg

 

Edited by Rasta

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Ivan said:

Vezes kanapce za drvenu kajlu

Nego od toj kanapče, imate li na zajam malo, da vam je preskočilo ? Il' da poručim onlajn ? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Rasta said:

Nego kako da ištekam motorče nivelacije na vozačkom faru koje radi non-stop od kad sam turio ksendže ?

Pronašao, F13 za vozački, F12 za suvozački far.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Covek sam pita, sam odgovara :D .

Ima samo jedna kvaka - to sto kazes je (delimicno) tacno jer su F12 i F13, koliko se secam, osiguraci za napajanje i oborenog svetla i motorica nivelacije.

Tj. mislim da na osigurace neces moci da iskljucis samo motorce. Vec ces morati da skines njegov dzek u faru.

Tako mi je bilo i na Stilu, a F14 i F15 su za duga svetla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@IvanSve će to da sačeka drugi far, ovaj je svoje odsvirao.

 

Ne samo što se rascvetao u uglu i što su popucali svi nosači (sem jednog), kad sam ga konačno skinuo danas, video sam da bukvalno fale komadi plastike napred i odozdo i da je neko već bogato zalivao silikonom na nekoliko mesta ... hence i drvena kajla ...

 

Poručio sam danas drugi, pa ću rešavati jedno po jedno kad stigne ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Rasta said:

Poručio sam danas drugi

Polovan ili nov (oridjidji/zamenski)? Koja je cifra?

Da ne otkrivam toplu vodu, verovatno si i sam video - farovi na restyle Bravu se razlikuju. Imaju sive rozetne i beli migavac (za razliku od onih sa pocetka produkcije, koji imaju sjajne rozetne i zuti migavac). Takodje sam cesto vidjao da umeju da (slucajno ili namerno) pobrkaju sa farom sa restyle Crome (sive rozetne i zuti migavac).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polovan originalni za 70 eura. Rekao sam šta mi treba, a sutra ću def. znati imaju li ...

 

Inače na linku sa KP je upravo ta zadnja nenamerno pobrkana varijanta sa crome... <_<

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisi trebao drvenu kajlu da diras , to ce sad da "zaduje" po ovom vlaznom vremenu i nema to gde posle :D

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 hours ago, Rasta said:

Polovan originalni za 70 eura.

Pardon, sto eura. Sivi za restyle sam pronašao samo na jednom mestu i po toj ceni. Onih starijih imaš da biraš za 70.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je zato sto u kobasice jos uvek dominatno idu matori 1.9 sa pocetka produkcije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad kad bih kupovao bravoa, gađao bih zeldi 1.9, neko '08-'09...

Mnoogo ih više ima, samim tim i rezervnih delova...

 

za dizelke mož' da biraš proizvođača, a za zinbe... jbg. ako ima, iščeprkaš, ako nema, tu je flibej...

Pa onda pdv, pa carina na zbir vrednosti, dostave, i pdv, pa DHL :realmad: Pa FT1P :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stigo danas far, i naravno da se u transportu slomio srednji nosač :realmad: Ali dobro, i sa tim slomljenim ima dva više od "starog". 

Još mu je gorela šoljica, verovatno izbio kuršlus i tom prilikom je stradao jezičak na koji ide buksna, pa je bušen nosač, budženo, prevezivano ... Providna plastika ozgo prema haubi prepuna riseva, pod uglom kad pada svetlo vide se oštećenja i u dubini ... daj bože da nije i ona negde caknula. Ali ristajl jbg, sto ojra u startu  :wallbash:

 

Po#$%eo sam dok nisam povezao i izolovao, i opet to nije to jbg.

 

Je l' mož' da se prepakuju šoljice sa fara na far, one na "starom" su nove za ove na "novom"...

Edited by Rasta

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Rasta Može, al kad već otvaraš far, onda uzmi projektore nove i miran 100%
Baš sam sad naručio za sebe set projektora 3" i ksenona H7 Bear i planiram zamenu ovih dana. 
Kod tebe ide 2.5", ali može i 3". 

Nazovi morimoto su ojko 25 eur, ovi su bili mislim 42 eur ili tako nešto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo to htedoh da predlozim, ali reko' da ne otkrivam toplu vodu... Pre bilo kakve konacne montaze, ako se iole sumnja u stare projektore - kada su farovi vec skinuti, najpametnije je montirati nove projektore. Sto rece Andreja, moze neki "Morimoto" (pod znacima navoda) Mini H1. Pod znacima navoda, jer se zna sta kod nas stize za cifru 10 puta manju nego ranije - tako da ni to (kao i sam far) ne treba kupovati napamet. Ako je ikako izvodljivo, najbolje probrati i proveriti iz neke gomile, tako moze da se sklopi nesto da valja. U tom slucaju moze da se iskoristi i postojeci H1 ksenon set, a takvi projektori su standardno od 2.5''.

Moze i neka druga vrsta sijalice ili veci projektor od 3'', ali u tom slucaju na Bravu mora uglavnom malo da se secka i kroji rozetna. Nista to danas nije ni skupo ni komplikovano, najveci je problem naci nekog ko ce to sve lepo i pedantno da probere, otvori, montira, sklopi nazad i lepo usteluje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ipak ću da sačekam sa pakovanjem jer je providna plastika na ovom celom faru baš narisana s gornje strane, ne vredi truda. 

Najbitnije je da je ceo, radi motorche nivelacije, može da se koriguje da ne smeta onima koji dolaze u susret. Sinoć sam na brzinu malo proverio kako baca snop na jednom parkingu, i spustio malo za svaki slučaj, mada možda nije ni bilo potrebno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za koji ti je to auto?

Za Punto 2 idu 2,5 je su i oni toliko veći od fabričkih?

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...