Jump to content
FAS Goran
MACAK_FROM_CACAK

Xenoni / projektori - iskustva?

Recommended Posts

Čovek objasnio led, šta izbegavati šta birati i sl, malo duže traje ali daje neku osnovu šta birati možda za upućene krenuti od 15:48

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trenutno na autu radim "bixenon retrofit" i pitanje je sledeće - da li balast od xenona sme da se ubaci u kućište fara? 

 

U faru od Crome unutra mesta kao u sobi. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isto sam tako montirao xenon u Giulietti (ali nisam menjao projektor, samo sam suknuo xenon u ovaj fabricki), i ugurao balast u far, i generalno nemam problema. Cuo sam verzije i da ne treba to raditi zbog grejanja balasta, ali uradio sam test, radilo mi je svetlo nekih 20 minuta, i kroz poklopac sam drzao prst na balastu i nije bio nesto preterano vruc. Sijalica je sama 'hladnija' od halogenke (35w spram 55w), tako da stvarno ne vidim problem da balast bude u faru, pogotovo tamo gde ima pregrst mesta :) Meni elegantnije izgleda kada se nista ne razvlaci pod haubom... 

 

E sad, prva sijalica mi je crkla posle nekih 6 meseci, medjutim lik sto mi je prodao kaze da nema veze sa tim kako sam montirao, nego da sam samo 1 u 500 kojima crkne sijalica u garantnom roku. Nedavno sam montirao novi set, pa cemo videti kako ce se pokazati ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probao neko ovo ?

 

xenon01.jpg

 

 

Edited by neshaoct
prebacio sliku na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tanko, tanko, tankosava:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/71882-grande-sporting-multijet/&do=findComment&comment=1585114

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/71882-grande-sporting-multijet/&do=findComment&comment=1585269

 

Po mom skromnom misljenju i iskustvu, u tom rangu cena projektor+xenon je i dalje neprevazidjen. Bar ovo sta sam sve vidjao u praksi. Sa bilo kakvim aftermarket LED na oborenom svetlu, nema potrebe ni gubiti vreme ni bacati pare. Kome je bitna funkcionalnost i dobra vidljivost, naravno. Tu naravno ne racunam fabricke LED sisteme sa stotinama usmerenih dioda, koji naravno i kostaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slažem se da je xenon + projektor bolja opcija.
Ali imam običan far, ne bih ga sekao da ubacujem projektor, a ne bih ni samo klot xenon sijalicu stavljao, ovo na slikama mi izgleda korektno,bolje nego halogena. Jedino mi se baš ne sviđa što je uzak snop,moraću razmislim
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 hours ago, Ivan said:

Tanko, tanko, tankosava:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/71882-grande-sporting-multijet/&do=findComment&comment=1585114

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/71882-grande-sporting-multijet/&do=findComment&comment=1585269

 

Po mom skromnom misljenju i iskustvu, u tom rangu cena projektor+xenon je i dalje neprevazidjen. Bar ovo sta sam sve vidjao u praksi. Sa bilo kakvim aftermarket LED na oborenom svetlu, nema potrebe ni gubiti vreme ni bacati pare. Kome je bitna funkcionalnost i dobra vidljivost, naravno. Tu naravno ne racunam fabricke LED sisteme sa stotinama usmerenih dioda, koji naravno i kostaju.

 

Sta mislis o vec ugradjenom led chip u sistemu kao gore samo sto je 3" ? Kontam da snom nije uzak obzirom da je 3" socivo.

 

https://bear.rs/proizvodi/xenon-kompleti/xenon-projektori/bi-led-projektori-3-h8-dupli-led-chip-ugradjen-canbus.html

 

Ima dosta modela - https://bear.rs/proizvodi/xenon-kompleti/xenon-projektori.html

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, DraganUS said:

Kontam da snop nije uzak obzirom da je 3" socivo.

Problem nije u velicini sociva, nego u izvoru svetlosti. Ksenon sijalica ima Voltin luk postavljen tacno u zizu projektora, gde i fabricki treba da bude. Na taj nacin refleksijom od soljice projektora, pa dalje ispod metalnog shielda, najefektivnije isijava svetlost. Takvu pozicioniranost bilo kakva LED sijalica tesko moze da postigne.

Druga prednost ksenon sijalice je sto ravnomerno isijava u krugu od 360 stepeni u soljicu, sto takodje tesko moze da postigne neka LED sijalica. Na taj nacin se dobija sirina snopa i odlican hotspot, tj. mesto najjaceg osvetljenja tacno oko mesta "Z" preloma snopa. A to u praksi znaci da je snop najjaci tamo gde treba da bude, ispred ose fara - a to opet u praksi znaci jak i dugacak snop.

Treca stvar (koju jeste da mozes da biras), ali npr. ovi LED kompleti koje postavljas su mahom sa bojom od 5500K, naspram ksenona koji uvek pikiras na 4300K, ako hoces pravu funkcionalnost. Na mokrom je 4300K dominantna boja.

Kada se sve to skupi u zbiru, dobijes rezultat kakav imas na gornjim slikama. U sustini, bilo kakav da je far (projektor/reflektor) ili ovi kompleti - sa LED sijalicom se dobija jacina, ali nema dovoljnog fokusa i pravilnog rasporeda svetla. Uglavnom se dobije bljestanje, a tanak rezultat na putu (sto je i najbitnije). Bar ovo sto sam do sada imao prilike da vidim u praksi, a pratim sve oko osvetljenja bas detaljno, recimo od kad su se kod nas "zalaufali" ksenoni, tamo 2008.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta misliš dal ima poente ubacivati samo xenon sijalicu u običan far ?
Vidim da ljudi to furaju,nikad nisam imao uvek mi izgledalo budz, al hteo bih malo bolje svetlo (golf 6 je u pitanju)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima, kod mene je tako, u fabricki projektor ubacen kineski CN Light ksenon :)

Cut off nije kao kod projektora namenjenih za ksenon ali fino skroz izgleda i odlicno svetli :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemam projektor uopšte, običan far

 

xenon02.jpg

 

 

Edited by neshaoct
prebacio sliku na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikako. Možda ako hoćeš da budžiš, da ubacis kompletan projektor (tipa morimoto) u oboreno svetlo sa sve xenonom. Ovako xendža u običan far....paaa stavi pa sedi ispred da vidiš kako je drugima :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/21/2021 at 10:00 AM, stefanan said:
Slažem se da je xenon + projektor bolja opcija.
Ali imam običan far, ne bih ga sekao da ubacujem projektor, a ne bih ni samo klot xenon sijalicu stavljao, ovo na slikama mi izgleda korektno,bolje nego halogena. Jedino mi se baš ne sviđa što je uzak snop,moraću razmislim

Pa to i rekoh ovde

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma vidim ja, al reko da nisi otišao u krajnost pa da gi metneš a on sjaji ka PVO reflektor :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  

5 hours ago, ISV_01 said:

Ovako xendža u običan far....paaa stavi pa sedi ispred da vidiš kako je drugima :D 

al reko da nisi otišao u krajnost pa da gi metneš a on sjaji ka PVO reflektor :D

Ni tu ne treba generalizovati i za reper uzimati one koji bi ranije samo okacili ksenon set i tu se sva prica zavrsava. To su isti oni koji zaslepljuju i sa obicnim sijalicama, a takvih je gomila po ulicama. Kvalitetnija sijalica/set, stelovanje farova ili ispravni motorici nivelacije su za njih spanska sela.

Itekako i reflektorski far, sa dobrom sijalicom, moze lepo da se upuca. Ali jbg, treba malo truda, iskustva i odvojenog vremena. Tamo od 2008. sam na Stildzi vozio xenon godinama, a da mi maltene niko nije blicao. Desavalo se jedino kada dolazim sa nekog prevoja, gde bi zasmetao bilo koji far. Ali sam znao da potrosim i po sat-dva vremena (na zidu i u putu) da nastelujem da i ja vidim i da ne smeta ljudima koji dolaze u susret.

Ali to je bilo drugo vreme... Aftermarket projektori nisu ni postojali, vrlo malo kola sa fabrickim projektorima, ksenon je bio top tehnologija za osvetljenje. Tek nekoliko godina kasnije se pojavio Morimoto projektor, cena mu je bila preko 200 EUR za par (kao i cena xenona kada su se pojavili). U odnosu na danas, cela ta igranka sa farovima je bila neuporedivo skuplja, nepristupacnija, retko ko se bavio sa tim... Da tada sredite farove, trebalo je opusteno preko 400 EUR. Za razliku od danas, gde je ponuda ogromna, a cena ugradnje, kao i samih projektora i xenona bagatela.

Jos jedna stvar je sto je danas puno kola sa fabrickim projektorima, koji su maltene standard od Compact klase pa navise. Tako da xenon u starom, reflektorskom faru bas upada u oci cak i kada je lepo nastelovan. Takodje je pitanje da li ce u nekom trenutku krenuti da se sankcionise na putu (kao sto su relativno skoro istrebljene folije na staklima), mada te najave slusam od pomenute 2008.

U svakom slucaju, pored ovako velike ponude i bagatelnih cena - licno danas nikada ne bih stavljao xenon u reflektorski far.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
23 hours ago, stefanan said:

Pa to i rekoh ovde emoji16.png

Prevideo sam skroz. 

 

Mozda eventualno da nadjes farove sa socivima, pa tako zamenis? Aftermarket ugradjena sociva u obican far, tesko da ce proci tehnicki. 

 

E sad, sto kaze Ivan, moze to mozda lepo da se ustima i u reflektorski, ali ja bih ipak isao na malo kvalitetniju halogenku, lepo podesen snop i teraj. 

 

Generalno, nisam imao losa iskustva sa halogenom sijalicom u reflektorskom faru. Vozio sam Stila i Kiu Ceed sa takvim farovima i bilo mi je dovoljno dobro svetlo. Problem su mi predstavljali projektorski farovi sa halogenom sijalicom. E to je da ocoravis. Ali tu je i resenje lakse. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam stavio xenon sijalice u reflektorski far na A3. Lik mi ugradio, nastelovao farove. Bukvalno mi nijednom niko nije blicnuo za godinu i po dana koliko sam vozio. A pri tom snop nije bio nesto preterano spusten, bio sam odusevljen vidljivoscu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobra sijalica sa pogodjenom zizom (tj. Voltinim lukom tamo gde treba da bude), malo volje i vremena da se to usteluje i itekako moze.

Takvu reputaciju su (s razlogom) svojevremeno dobili zbog istih onih bezobzirnih koji su tako koka-zraka vozili i standardne sijalice. Znam ih gomilu koje je apsolutno bolelo *** da se pozabave stelovanjem ili ne daj Boze pocrkalim motoricima nivelacije. Ali je bitno da sljasti kad se stane ispred auta i da bude plavo svetlo - to su im bili glavni kriterijumi. A ne kvalitet svetla na putu i jos bitnije da ne smetas drugima.

Daleko od toga da savetujem da se danas ne ugradi bar projektor :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam kako ce se na tehnickom gledati to sa reflektorskim farovima gde je naknadno ugradjen projektor. Pratim na instagramu par servisa koji se bave reparacijom farova i vidim da maltene svakodnevno kace slike gde su ubacili projektore u far bez istih. A s druge strane, prica se o tom tehnickom kao da ce da bude ne znam ni ja koliko rigorozan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Većina to radi samo zato što je takav far lepši... kao što i većina bira plavlje sijalice zbog estetike.
Apsolutno ništa ne fali reflektorskom faru po pitanju vidljivosti.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...