Jump to content
FAS Goran
chikavili

bahatoparkiram.com / bahatoparkiranje.com

Recommended Posts

Znaci samo ovi sto imaju njive su problem, ovi sto su dosli iz manjeg grada u BG nisu problem? :laughing: Znaci ja mogu da budem (beo)gradjanin, nisam dodjos  :laughing: A jel ovaj iz BG dodjos ako parkira bahato u drugom gradu?  :harhar: Ili onda nije seljak sa sela nego seljacina iz grada  :laughing: 

 

Mogli bi malo oladiti sa stereotipovima, niste ni vi iz BG od zlata i iznad drugih ljudi iz ostalih delova Srbije. I vi se isto bahatite po drugim gradovima a mogu biti siguran da i "cistokrivni" Beogradjani idu u druge gradove, nisu samo "seljaci"... Vecini ljudi smeta kad im nesto nije po volji u "dvoristu" ali se bahati isto tako u tudjem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se tiče zajedničkih površina oko zgrade to zavisi od toga kako je formirana građevinska parcela i da li je uopše formirana tako da ne mora da znači automatski da je prostor oko zgrade rezervisan za stanare. Postoje zgrade gde je parcela formirana ispod same zgrade i kada izađu napolje već su na tuđem zemljištu. Ako je sve po propisima onda svakako deo zemljišta oko zgrade pripada stanarima i tu niko drugi nema pravo da se parkira, ali to mora da se proveri, često nije tako. Trebalo bi da zgrada koja ima građevinsku dozvolu ima i deo zemljišta oko zgrade i da to isto pripada svim vlasnicima posebnih delova, odnosno stanova, garažnih mesta i lokala u zgradi.

Osim toga ovde se brkaju pojmovi zajednička prostorija i javna površina. Hodnik i stepenište zgrade nije javna površina nego zajednički prostor koji koriste svi stanari zgrade i koji su dužni da održavaju preko skupštine stanara koju mora da ima svaka zgrada prema važećim zakonima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je uređeno kao dvorište,onda ni stanari zgrade nemaju pravo da se parkiraju,niti da dvorište koriste kao parking.

 

Zajednički prostor je na osnovu prava svojine,ali je javna površina gde je svakome dozvoljen ulazak i kretanje i niko nema pravo da to ospori.

Zajednički prostor obuhvata ono što je nečija svojina (stanara) ali nije deljivo i ne postoje tačne granice vlasništva. Dakle ne možeš komšiji da kažeš ovo ej moj hodnik,odavde je tvoj.U zgradi ono što je de facto tvoje to je stan,lokal ili garažno mesto ostalo potpada po zajednički prostor i vlaništvo je isključivo onoga čije je zemljište.

 

Da bi parking bio deo zgrade investitor mora da ga unese u projekat,da plati uknizenje i da plaća održavanje istog.To je veoma redak slučaj kod naše gradnje ima par slučajeva u novogradnji kad su menjani urabnistički planovi,ali to pravo imaju oni koji su kupovali nove stanove posle 2008 ili tako nešto. Zato 90% novogradnje ima podzemne garaže.

 

Parking je uređena površina ako se gleda urbanistički i taj deo zemljišta mora da se vodi kao parking,ali ovo je Srbija pa se mnogi parkiraju u dvorištu koje nema parking mesta nego se stanari interno dogovorili,al kad bi došao apuk svi bi loše prošli.Naveo sam već primer u predhodnom postu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste po novim pravilima urbanizma.Ali ne moraš da pokriješ sve stanove parking mestima,određeni procenat samo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj deo me iritira bas :/ Nekad po stanu ima vise od jednog auta, a sta tek bude kad ne pokrijes sve stanove. Tj znam tacno sta bude.. Juzni Bulevar, Gospodara Vucica, Trebinjska i ostale ulica u tom delu Vracara/Vozdovca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim ja se secam nesto iz srednje skole da je bilo (valjda nesto tipa 70%) ali nekako mi se cini kako vidim po gradu da je to bas relativno definisano. Na ovim zgradama gde sam isao na praksu i gde sam posle radio dok sam bio "gradjevinac", bile su mi najzanimljivije te podzemne garaze, ulazi su kao da svi voze terence po strmoci prilaza a parkinzi unutar garaze kao da se voze fice i peglice :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma to ulazi u kvadraturu kad se kupuej stan pa mnogi ni ne razmatraju.Zato sad ide mali procenat ne znam tačno time se bave ovi sa arhitetkture.Sestra prošle godien kupila stan novogradnja 2013.Kao ima parking kontaktiramo par ljdi iz opštine taj parking je u stavri javni put koji je odavno zapušten,al kad dune ovima iz grada mogud a kažu to je put i prolaz.Pa kupila dva parking mesta u podzemnoj 500€ jer niko to ni ne kupuje,a i podzeman je nepraktična tačno se vidi da je rađena eto zato što mora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

zamislite se samo ... kako bi svi vi reagovali kada bi se neko parkirao na javnu povrsinu a ta javna povrsina je ustvari ulaz/izlaz na vasu privatnu parcelu i ne mozete nikuda ... ili bi mu olupali auto ili zvali pauka ili bi strpljivo cekali da dodje vlasnik/vozac i skloni auto .... da vam se to ne bi desilo postavili bi ste parking barijeru na javnu povrsinu sto po zakonu ne smete ... i vrlo brzo bi vam na kucu stigla komunalna policija .... znaci to je stvar kucnog nevaspitanja i nekulture odakle god bio poreklom ...

za izgradnju podzemne garaze ispod stambene zgrade postoje pravila i zgrada ne bi dobila upotrebnu dozvolu da to neko radi "eto sto mora" i ne moze da bude neprakticna ... mora da ima svu pratecu infrastrukturu ( ventilaciju, kanalizaciju, elektricnu energiju, protivpozarni sistem, odredjenu visinu,.... ) a cena od 500 evra po parking mestu mi se cini mnogo mala ... u beogradu je kvadrat garaznog prostora isto kao i kvadrat stana .... 

procenat ucesca parking mesta u stambenom planiranju ...pa nema tu nikakvih procenata ...sto se tice drzave grade se garaze ili parking mesta tamo gde se moze i ako ima para ali prioritet je izgradnja stambenog i poslovnog prostora a za garaze ako ostane ... a privatnici ce pre da izgrade stan nego garazu i radije ce da ukopavaju stan u prizemlju nego da naprave garazu za stanare te zgrade jer se moze desiti da neko nece da kupi garazno mesto ili covek nema kola pa kome ce to onda da uvale ...

kada je moja zgrada gradjena 1959 u Beogradu je bilo negde oko 5000 automobila i tada je projektant moje firme, koja je gradila zgradu za svoje radnike, planirao da ce za 50 godina biti 10 puta vise automobila tako da je to "dvoriste" u stvari odmah planirano kao parking za stanare ...

po svetu u centru grada nema parkiralista , do centra se stize gradskim prevozom a tamo gde i postoji parking mesto tolike su cene parkiranja da se ne isplati doci kolima ... stanari koji zive u centru grada ( jako ih je malo jer su cene stanova i stanarine previsoke ) imaju garaze ( nadzemne ili podzemne ) i u njih niko ne moze uci osim stanara ...

prema tome ne vidim zasto ne bih cuvao parking mesto u dvoristu zgrade u kojoj zivim i koje nije javna povrsina nego zajednicka povrsina stanara zgrade....

jos malo pa ce biti ono: dodjose divlji i oterase pitome ...

Edited by amladenbk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto ti je predugacak post, procitah samo ovo kako bi reagovali..

Pa reagovao bih silom, jer ne mozes sa budalama fino

Ali to nije razlog da ovde pominjes rec dodjos

Znam par njih kojima smetaju "dodjosi" i svi su oni sami veoma losi ljudi, ja sam rodjen u bg, al smatram da su beogradjani najveca stoooka (pa nek me sad banuju :D)

O tome bih mogao sad da ispisem 20 strana, al nema poente ovde spamovati.. pa se odjavljujem sa teme

Share this post


Link to post
Share on other sites

...znaci to je stvar kucnog nevaspitanja i nekulture odakle god bio poreklom ...

za izgradnju podzemne garaze ispod stambene zgrade postoje pravila i zgrada ne bi dobila upotrebnu dozvolu da to neko radi "eto sto mora" i ne moze da bude neprakticna ...

Znaci ipak nije problem dodjos nego prosecan drzavljanin ove drzave?

A ti kao da zivimo u uredjenoj drzavi a ne u banani, mora da bude prakticna i postoje pravila :D Zao mi je sto nemam pristup nekim garazama da ti slikam prakticnost :D jedna zgrada nije cak ni imala ulaz za podzemnu garazu jer su mislili da ce oterati ovog u kucici iza zgrade za male pare kad mu zaklone sunce, kuca jos stoji a zgrada je useljena :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam samo jednu dilemu kod kategorizacije dodjosa koji prodaju njivu pa dodju u BG da kupe stan i kola od ostatka para. Kako se zovu Beogradjani koji nemaju kola a onda prodaju neku njivu od tetke koja nije imala dece i od tih para kupe kola?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad kućni savet traži pare za sijalice, svi se razbeže, ali kad deli javna parking mesta, nastane opšti haos kod prabeogradjana :D

Bas tako zemljace☺

Share this post


Link to post
Share on other sites

povlacim sve sto sam napisao ... molim admina da obrise sve moje postove na ovoj temi ....

:welcome:  :welcome:  :welcome:  :welcome:  :welcome:  :welcome:  :welcome:  :welcome:  :welcome:  :welcome:  :welcome:  :welcome:  :welcome:  :welcome:  :welcome:  :welcome:  :welcome:  :welcome:  :welcome:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbg, kad pogledas, 90% beogradjana su dodjosi, samo je pitanje ko je kad dosao :)

Stvar je samo opste kulture, nista vise.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pauk je uvek najbolje resenje, jeste da se ceka u proseku po pola sata, ali kada nekog opletu po dzepu zazirace od tog mesta, ne mora ga ni odneti pauk na kraju, samo kada vide da je rizik realan odustace sami, takodje i oduzeto vreme sve boli.

 

Recimo ni pomenuto izduvavanje guma nije lose, nije pricinjena materijalna steta ako ne vozi tako, a oduzima vreme pa makar da je samo jedan tocak u pitanju.

 

Mentalitet da je neko javno dobro nasledno mi je neshvatljiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...