Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Sajam Automobila Beograd 2020. / 2022. / 2023. / 2024.

Recommended Posts

Dobro, izvinjavam se za reč "prevarno". Mada, svakako je "obmanujuće" oglašavanje :) Jer ti (kao oglašivač) ne ukazuješ unapred "primaocu oglasne poruke" ( potencijalnom kupcu) da će on da dobije dodatni popust ako ne prihvati "ponudjeno finansiranje", već kupac ima (ili ima nameru da obezbedi) "svoje finansiranje".

A i "obmanjujuće" oglašavanje je zabranjeno. Pa i kažnjivo.

 

Pri svemu tome, ovakvo (obmanjujuće) oglašavanje nije problematično samo sa aspekta kupca, već i sa aspekta (ostalih) firmi koje nude finansiranje (kroz lizing ili kredit), jer se na tržištu tih usluga stvara privid kako ta banka ili lizing firma koja je u tom trenutku deo "prodavčevog finansiranja", navodno nudi duplo povoljnije uslove finansiranja od onih koji suu tom trenutku uobičajeni i tržišni.

 

Sad, ako je takvo postupanje "za pohvalu", onda ja možda pogrešno gledam na sve te obmane ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sreca moja sto ne kupujem "Nov" auto...

Mozda kupim neki NOV NOV NOV, ali oni su nekoliko puta jeftiniji od "Nov"

Citam tvoje komentare, neko bi rekao da na tom nivou poslovanja je sve "svetski", ali zapravo je veca muljavina nego na pijaci polovnjaka, bar sto se cena tice.

Dizu cene, a nude pomoc od drzave.
Skuplje u bednoj srbiji, nego u bogatijoj sloveniji.

Koliko li su prodavci izgubili kupaca, javnom izjavom da tokom sama nema nikavog popusta. Sta li im je trebala ta izjava. Verovatno su preoptereceni upitima, pa da smanje redove koji cekaju da kupe auto sa nekim popustom.

Divim im se na poslovnosti

Sent from my SM-A536B using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
25 minutes ago, moron said:

Sad, ako je takvo postupanje "za pohvalu", onda ja možda pogrešno gledam na sve te obmane ...

Pogrešno gledaš. SVI kršteni dileri automobila na ovoj planeti rade na način koji ti eto smatraš ''obmanom'', ''suprotan zakonu'' ili šta već.

Uostalom, podnesi prijavu ako smatraš da je protivzakonito, pa nas obavesti šta je epilog. :D

 

Treba ljude informisati o tome i pojasniti zašto to dileri rade, i ukazati šta je interes kupca u svemu tome. Zato je pomenuta tema davno i otvorena.

Al' nema koristi od toga da se jure bombastične fraze (''prevara''/''obmana''/''srpska posla''/''protivzakonito'') koje ne odgovaraju istini samo da bi eto... zvučalo opasnije šta li :D:D 

 

Kao što piše na linkovanoj temi, činjenica postojanja finansiranja koje nude dileri može i da se iskoristi od strane kupca - čim vidiš da ono postoji i informišeš se na koliko je meseci i kolika je rata za konkretan auto, možeš da izračunaš koliko to ustvari kamate oni plate umesto tebe.

Onda za svoje finansiranje automatski tražiš (barem) za toliko nižu cenu (to bude baš onaj iznos koji dileri obično predstave kao ''dodatni popust'' kada vide da ćeš sam sebi obezbediti finansiranje), a ustvari treba da tražiš još više popusta od toga jer taj iznos i nije nikakav ''dodatni popust'' kada sam sebi obezbediš finansiranje.

 

@shuxx

Istu stvar (prodaju finansijskih usluga) rade i iole ozbiljni placevi polovnjaka :thumbup: a ne samo prodavci novih automobila.

 

 

Edited by neshaoct
dopuna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, podnosio sam ja prijave, protiv raznih uvoznika i to baš za prevarno oglašavanje, npr, ovakve:

 

Quote

"Poštovani,

 

Podnosim prekršajnu prijavu protiv KIA MOTORS ADRIA GROUP, doo, Beograd-Zemun, Ugrinovački put 10m, MB 20259264, uvoznika vozila brend KIA za Srbiju, zbog kršenja člana 16, st. 2. Zakona o oglašavanju ( "Zabranjeno je oglašavanje prodajnih podsticaja kojim se oglašava ... prividno sniženje cene robe ili usluga, ... ako je ranija cena neistinito prikazana ..." ), što je kažnjivo po čl. 78, st. 1. tač. 6, i st. 3, a za šta se može izreći i zaštitna mera zabrane obavljanja delatnosti u trajanju od 6 meseci do jedne godine u smislu čl. 79. Zakona ..."

 

Pa ovde ide opis radnje ... :) 

A kraj ide ovako:

Quote

"... Šta više, zbog činjenice da se zabranjene radnje ponavljaju godinama ( uvek iznova i iznova sa novim fiktivnim "akcijama" ), smatram da bi u odnosu na uvoznika bilo nužno izreći i zaštitnu meru zabrane obavljanja delatnosti, jer su za to ispunjeni svi uslovi iz Zakona o prekršajima.

 

Jer, ako ja kao gradjanin Republike Srbije imam obavezu da poštujem zakone ove zemlje, smatram da te zakone treba da poštuju i ostali. Uključujući i uvoznika vozila brenda KIA za tržište Srbije.

 

Sa poštovanjem"

 

I dobijao sam uvek tipske "odgovore" (pod naslovom "Obaveštenje o provedenom postupku inspekcijskog nadzora" ) , kao ovaj:

Quote

"Poštovani,

 

obaveštavamo Vas da smo po Vašoj predstavci-prijavi, a  u skladu sa nadležnostima tržišne inspekcije proveli postupak inspekcijskog nadzora privrednog društva „KIA AUTO“ Doo i pri tom inicirali prekršajni zbog konstatovanih nepravilnosti koji se odnose na oglašavanje prodajnih podsticaja.

 

S poštovanjem,

 

Republički tržišni inspektor

Dragoslav Radić, dipl.pravnik"

 

Problem je što se uvoznicima ekonomski više isplati da plaćaju kazne, a da nastave sa nedozvoljenom praksom.

 

 

Edited by neshaoct
stavio citate radi preglednosti

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 minutes ago, moron said:

Pa, podnosio sam ja prijave...

Pa, znam (mislim da svi znaju :D), zato i kažem da podneseš opet.

Ne znam šta je to Kia oglašavala, tj. da li je konkrento ova priča oko prodaje finansijskih usluga, ili je nešto ipak malo drugačije bilo u pitanju...

 

Ono što takođe ima efekat (vremenom sve veći) je racionalno pojasniti ljudima iz ugla kupca, zašto saloni automobila nude kredite/lizinge, koji je tu njima interes i šta je najbolje po tom pitanju uraditi iz ugla kupca.

Al' tebi nekako kao da je bitnije da opljuneš po nekom dileru, nego da racionalno (bez emocija :D) pojasniš ljudima zašto se to radi, kako to mogu da okrenu u svoju korist, i koji je generalno lek za to (da ljudi sami sebi obezbede finansiranje). :thumbup: 

 

 

Edited by neshaoct

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam imao nameru da gornjim postovima opljunem ili uzdignem pojedinačno ovaj ili onaj brend, i mislim da sam na ovoj temi u poslednja 24 sata ovde negativno pomenuo 3 uvoznika/brenda.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
46 minutes ago, moron said:

Pa, podnosio sam ja prijave, protiv raznih uvoznika i to baš za prevarno oglašavanje, npr, ovakve:

 

 

Pa ovde ide opis radnje ... :) 

A kraj ide ovako:

 

I dobijao sam uvek tipske "odgovore" (pod naslovom "Obaveštenje o provedenom postupku inspekcijskog nadzora" ) , kao ovaj:

 

Problem je što se uvoznicima ekonomski više isplati da plaćaju kazne, a da nastave sa nedozvoljenom praksom.

 

 

a da malo omasovimo, da šaljemo više nas, da vidim da li će im se tada isplatiti da plaćaju kazne

 

uzgred budi rečeno, bez advokata tj sudski, mislim da se ne može dobiti uvid u to da li je inspekcija naplatila kaznu, tj to ide preko slučaja / suda, i mi nemamo uvid u konačan ishod

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, shuxx said:

a da malo omasovimo, da šaljemo više nas, da vidim da li će im se tada isplatiti da plaćaju kazne

 

uzgred budi rečeno, bez advokata tj sudski, mislim da se ne može dobiti uvid u to da li je inspekcija naplatila kaznu, tj to ide preko slučaja / suda, i mi nemamo uvid u konačan ishod

Ako si snalažljiv i imaš viška vremena, većinu tih stvari možeš da saznaš i sam, i krajnje legalno.

Samo bi trebalo da odeš do pisarnice prekršajnog suda i pretragom preko imena ("okrivljenog") saznaš broj "njegovog predmeta".

Neki sudovi (pisarnice) ti takve informacije (o broju predmeta) daju čak i telefonom.

A dalji "tok predmeta" možeš da pratiš na ovom sajtu.

 

https://tpps.sipres.sud.rs/

 

Tačno je da nemaš pravo na sam uvid u sudski spis (kao što ga ima stranka iz tog predmeta), ali, ono što se "o toku" svakog pojedinačnog predmeta upisuje na sudski portal (a javo je dostupno), je dovoljno u 99% slučajeva da shvatiš šta se tu desilo i da li je okrivljeni oglašen krivim ili ne, da li se i ko žalio na odluku i kakva je odluka po žalbi doneta.

 

Evo ti samo jedan primer "toka predmeta" sa onog sajta ( totalno sam bez veze ukucao broj "Pr" predmeta).

 

22 ПР 121/2023 - РЕШЕН - ПОВРЕДА ПРОПИСА О КРЕТАЊУ И БОРАВКУ СТРАНАЦА
Редни број    Датум радње    Радња
1                    25.01.2023.         Захтев за покретање прекршајног поступка
2                    25.01.2023.         Решење о покретању прекршајног поступка
3                    25.01.2023.         Осуђујућа пресуда - извршење пре правноснажности

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio juce do sajma, vise tradicije radi i da vodim klinca nego sto mene zanimaju ova moderna vozila tako da nisam puno ni obracao paznju na cene i sl. ali sem maseratia i jos par modela nije imalo sta da se vidi a da je meni zanimljivo cak ni ribe nisu ko nakad, propala stvar nacisto :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja htedoh da odem. Ali je vreme bilo prelepo, pa je priroda prevagnula. Bio sam prosle godine, i zaista uzivao u onom delu sa starim automobilima.



Sent from my SM-A536B using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, moron said:

Zbog klinaca to jedino i vredi. Da se malo "uvedu u materiju" :)

 

Ma ovaj moj je u toj materiji vise od mene :) ja te neke nove modele i ne znam on ih vise prati po netu, pogotovo elektricne

bt tradicija odlaska na sajam u mojoj porodici traje preko 30god, mene su kao klinca svake godine vodili (retki su bili slucajevi da nekad nismo otisli), posle kad sam poceo da studiram sam odlazio sam ali je i otac znao da dodje do BG pa da idemo zajedno, a svog klinca sam prvi put prosle godine vodio posto od korone nije ni bio sajam a pre toga je on bio mali za to.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, OMP said:

ali sem maseratia i jos par modela nije imalo sta da se vidi a da je meni zanimljivo

Bas smo skoro caskali na nekoj drugoj temi. Sa ovim modernim trendovima i prevarama auto-industrije, nemam zelju ič da odem vec godinama unazad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio u subotu na Sajmu. Vodio ćerkicu na prvi sajam, da vidi kako joj mali 500 odgovara, da krenemo da štedimo odmah (ako se ovaj trend sa rastom cena nastavi)!:D

Najveći utisak, pozitivni, ostavili su mi Kinezi. Prošli put kada je Džili izlagao neki SUV (čini mi se mešavina Toyote napred i BMW pozadi) kvalitet izrade je bio očajan, a "koža" je smrdela dva metra oko auta. I na Džoli Atlasu i na Čeriju  FX kvalitet izrade enterijera je odličan. Malo zaostaje MG, ali sve je bolje.

Iskoristio priliku da sednem i bolje pogledam dimenzije nekih auta koji mi ulaze u neko maštanje za zamenu Scenica, tako da sam ja isprobavao prednja sedišta i gepek, a ćerka prostor pozadi.

Njen izbor je Škoda Karoq, Jeep Compass i naravno FIAT 500!:wub:

Elem nisam shvatao da su Opelovi novi modeli toliko odvratni unutra, dizajnirani sekirčetom (sem Grandlanda), Suzuki tradicionalni plastikaner, Korola cross korak unazad u odnosu na "normalnu" Korolu (valjda nisu hteli da prave konkurenciju RAV4), od kosokih me XCeed oduševila (jedan od retkih auta iz Koreje koji još uvek liči na auto, čini se jako dobro izrađen), još jedan auto koji me je razočarao je TRoc (majko mila), ali zato Škoda Karoq u sport paketu mmmmm. Pežo ima prelepe i čini mi se kvalitetno odrađene aute (ali cena je astronomska)...

Cene su kao one iz 2019. + 10.000€, Sandero je dogurao do 17.000! 

O lepoti na štandu Alfe :wub: i u prvoj premium hali da ne trošimo reči!

Lepa je bila i izložba old tajmera ispred!

O hostesama... Ne mogu da shvatim i svarim da se prelepe devojke unište onim silnim plastičnim zahvatima!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

vrelegume.jpg VreleGume: 55. Međunarodni salon automobila u Beogradu

 

Pred vama je ''Vrele gume'' izbor zanimljivosti, noviteta i premijera viđenih na 55. Međunarodni sajam automobila u Beogradu!  Sajam se vratio u praktično u punom formatu:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I mene kinezi prijatno iznenadili , navodno onaj Atlas je na bazi volvoa i motor je volvo tako mi rece onaj lik na standu, ako ne laze :) a stand im jeste odmah do volvoa :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma nemam pojma ne pratim ta desavanja mada znam za dzili kao marku odavno a auto uopste nije los na izgled...skoro sam video onaj link & co, isto suv, na stranim tablama ni on nije uopste los, ne bih ni znao za tu marku da se par godina ne vozi u WTCR-u tad sam prvi put cuo mada ona limuzina je ruzna

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 hours ago, bane1321 said:

I na Džoli Atlasu i na Čeriju  FX kvalitet izrade enterijera je odličan. Malo zaostaje MG, ali sve je bolje

Ja sam istog dojma. Jedino sto mislim da Dzili mora biti bar 5k jeftiniji od hyundaija/kie da bi bio konkurentan. Ima dosta prostora, deluje evropski, nije plastikaner u tolikoj meri. Dobra odluka je i 7 godina garancije. Sad jedino da vidimo servise koliko, sta i gde. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

U normalnim uslovima konkurencije. Pre2 god npr. Niza cena bi se podrazumevala.

Danas. Videcemo. Mozda su popusti distupni pri kupovini, cenkanje. Mada 5k eur... tesko....

Sent from my SM-A536B using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

na dzili je neka akcija 3 soma sajamski popust ali opet je cena u rangu poznatih brendova

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites

@darkman14

Da treba da se potvrdi, pre svega kroz servisnu mrežu....

Uživo mi je delovao za broj veći od Kiše Sportage! Al međutim...

Edited by bane1321

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...