Jump to content
neshaoct

F1: Ferrari

Recommended Posts

Fetel: Verujem u Leklera

sebastian-vettel.jpg

Vozač Ferarija Sebastijan Fetel rekao je danas da očekuje da će u narednoj sezoni biti sve u redu na stazi između njega i novog timskog kolege Šarla Leklera. Fetel je četiri godine u Ferariju proveo pored Kimija Raikonena, sa kojim je imao dobar odnos van staze. Raikonen će od sledeće godine voziti za Zauber, odakle je u Ferari došao 21-godišnji Lekler. On će uneti drugačiju dinamiku u ekipu i mogao bi da se bori sa Fetelom, koji je u poslednje četiri godine imao prednost u Ferariju u odnosu na Raikonena.

''Još ne poznajem dobro Šarla, ni on mene ne poznaje. Poznajemo se površno, on je dobro dete i ne očekujem da će biti nečeg pogrešnog na stazi. Bićemo rivali isto koliko smo Kimi i ja bili rivali. Pokušaćeš da budeš prvi, a to znači da ćeš pobediti sve ostale, uključujući i timskog kolegu'', rekao je Fetel za ''Autosport''. Četvorostruki svetski prvak dodao je da svi žele da vrate Ferari na pobedničke staze. ''U poređenju sa mnom, on je u drugačijoj fazi karijere. Vreme će pokazati, ali iz onoga što znam i koliko ga poznajem, čini se da je dobar momak'', naveo je Fetel. On se našalio, rekavši da je posle četiri godine ''možda Raikonenu dosta svega'', ali je naglasio da će mu nedostajati Raikonenov mentalitet da ''ne trpi gluposti''.

Fetel je rekao da bi voleo da je Raikonen ostao u ekipi. Obojica su na prošlonedeljnoj dodeli nagrada FIA rekli da će ostati prijatelji, iako više nisu u istom timu. Lekler je po završetku sezone obavljao testove za Ferari u Abu Dabiju. On je rekao da će iskoristiti svaku priliku da napreduje, što uključuje i dobru saradnju sa Fetelom. ''Moram da nastavim da napredujem i koncentrišem se na oblasti u kojima sam i dalje slab. Pokušaću da naučim mnogo od svih u timu, kao i od mog klupskog kolege. Moram da se pripremim najbolje što mogu. Ne mogu da dočekam da sednem u bolid na prvom testiranju uoči nove sezone i u prvoj trci'', rekao je Lekler.

preuzeto sa - Auto Blog

''Kimijev odlazak iz Ferarija veliki udarac za F1''

187355-raikonen.jpg

Šef ekipe Mercedesa Toto Volf izjavio je da će svi u Formuli 1 izgubiti zbog odlaska Kimija Raikonena iz Ferarija u Zauber. Finski automobilista je u dva navrata branio boje italijanskog tima, u kojem je proveo poslednjih pet godina, ali su se čelnici Ferarija odlučili za Šarla Leklera što se tiče naredne sezone. Za Raikonena je poslednja sezona bila najbolja od njegovog povratka u Formulu 1 posle dvogodišnjeg izleta u reli. ''Ledeni'' je osvojio pol poziciju u Monci, trijumfovao je u Sjedinjenim Državama, a i dalje je jedan od najpopularnijih vozača u šampionatu. Volf zbog toga smatra da će Formula 1 pretrpeti veliki udarac jer Finac neće imati vrhunski bolid.

''Mislim da će se mnogo toga promeniti u Formuli 1 jer Kimi više neće biti u Ferariju i neće imati bolid u kojem će moći da dođe do pobede'', rekao je Volf u intervjuu za nekoliko medija. ''On ima specifičan karakter. Jedan je od malog broja ljudi, koji zbog pojave društvenih mreža i ega koji gubi kontrolu, ostaje veran sebi. Ima svoje vrednosti, njih se drži i autentičan je. To je ono što navijači voli. Tako da će njegov odlazak iz Ferarija biti veliki udarac za sve nas''. Volf je istakao da je, ipak, sreća što će Raikonen ostati u Formuli 1, za razliku od Fernanda Alonsa, za kojeg je takođe rekao da će nedostajati svima. ''Kimi je rekao da želi da uživa u Zauberu, ali se ove godine pokazalo da oni imaju najbolji bolid od ostalih. Takođe mu je tim na 40 minuta od kuće, imaju odličnu vezu sa Feradijem, pa zašto ne bi nastavio da radi ono u čemu uživa? Svi smo previše bili zaneseni time šta treba da uradi - da li treba da ode jer nema pobednički bolid. Ali, svi smo ovde da bismo bili srećni, da bismo uživali i ako je vožnja ono u čemu zaista uživa onda je u pravu što prati svoju strast'', istakao je Volf.

preuzeto sa - Auto Blog

Živeo Ledeni!

Послато са LG-M250 уз помоћ Тапатока

Bron: Lekler neće praviti ustupke Fetelu kao Raikonen

brawn_leclerc.jpg

Nekadašnji šef ekipe Ferarija Ros Bron predviđa napetu atmosferu u garaži Ferarija između prvog vozača te ekipe Sebastijana Fetela i mladog Monačanina Šarla Leklera. Posle četiri sezone saradnja Sebastijana Fetela i Kimija Raikonena u Ferariju je završena, a za to vreme Finac i Nemac nisu doneli titulu italijanskoj ekipi ni u konkurenciji konstruktora ni u konkurenciji vozača. Finac više nije član Ferarija, a na njegovom mestu je mlada zvezda Šarl Lekler koji je bio u Zauberu.

''Ne vidim da će Šarl Lekler činiti i praviti ustupke kao što je to Kimi radio u nekim situacijama. Kimi je svoj čovek i nemojte da me shvatite pogrešno ali mislim da je on znao kako stvari stoje u timu. Sebastijan je imao neke jako dobre vožnje u 2018. godini, imao je veliku ulogu u napretku tima, ali na kraju nije doneo titulu. Imali su jaku godinu ali moraju da naprave sledeći korak pa i Seb i tim moraju da opravdaju očekivanja'', kaže bivši šef Ferarija Ros Bron ''Ne znam dinamiku ili hemiju u timu niti Sebastijanov odnos sa ekipom i kako to funkcioniše. Imao je jednu ili dve greške, ali to se dešava. Tim je napravio loše poteze u tehničkom smislu u nekoliko trka i onda su se vratili na stara podešavanja koja su vratila formu ekipe'', kaže Bron koji se prisetio i Ferarijeve dominacije na početku veka kada je Mihael Šumaher imao veliki uticaj na tehnički tim. ''Kao vozač, moraš da budeš uključen i ne možeš da budeš neutralni posmatrač. Sećam se kada sam bio u Ferariju, ako je bilo nekih nesigurnosti, Mihael bi mi lupao na vrata da pričamo o tome i da priča sa inženjerima kako bi se nešto unapredilo. To motiviše tim i to može da bude pokazatelj ljudima kako da gledaju na drugačiji način i iz drugačije perspektive''.

preuzeto sa - Auto Blog

Arrivabene više nije šef Scuderie Ferrari

Maurizio-Arrivabene.jpg

Iz tima Scuderia Ferrari mesecima su stizale informacije da neće biti personalnih promena, ali upravo je stigla vest da je nastupila promena, i to ni manje ni više, nego na čelu tima. Maurizio Arrivabene dobio je otkaz, a na njegovo mesto postavljen je Mattia Binotto. Prema dobro obaveštenim izvorima o događanjima u timu, predsednik Ferrarija John Elkann, odlučio je da u ovu ''vruću stolicu'' smesti Binottoa, zato što smatra da je pravi izbor. Mattia Binotto je sve samo ne novajlija ili novopridošlica u timu, i do sada je bio tehnički šef tima.

Smena Arrivabenea u osnovi i nije preveliko iznenađenje. Iako je pod njegovim rukovodstvom stvoren automobil koji je većim delom sezone bio čak i najbrži, previše grešaka, loših taktičkih odluka, i očigledno odsustvo timskog trkanja, doveli su do toga da je tim sam sebe eliminisao iz borbe za titulu. Arrivabeneu su ponajviše zamera što između Vettela i Rakkonena nije postavio jasne timske zadatke, kao što je to bilo urađeno u Mercedesu. Sa sistemskih i taktičkih grešaka, Arrivabene je fokus prebacivao na spor razvoj bolida tokom sezone, pa su se sve više mogle čuti i glasine o izraženom neslaganju Arrivabenea i Binotta u kom pravcu tim treba da ide, i kako konačno da dođe do titule. Šta više, još krajem decembra, Arrivabene je negirao da postoji mogućnost da Binotto napusti tim, frustriran celom situacijom, a za svoju poziciju upućivao novinare da pitaju izvršnog direktora Ferrarija, Louisa Camilleria.

Na kraju, po svemu sudeći, uprava fabrike je odlučila da je Binotto pravi čovek za vođu tima. To možda i nije loš stav. Bonotto je u Ferrari došao 1995. kao inženjer za test motore, a od 1997. do 2003. isti posao je radio ali za trkačke motore. Nakon što je preuzeo i ulogu glavnog inženjera, postao je šef za motore i KERS, da bi krajem 2014. postao izvršni direktor za pogonske grupe. Od 2016. bio je tehnički direktor tima, nakon odlaska Jamesa Allisona iz Ferrarija. Za sada nije jasno ko će preuzeti funkciju Binotta, mada postoji mogućnost da njegovu dosadašnju ulogu podele šef aerodinamike Enrico Cardile i šef odeljenja za motore Corrado Iotti.

preuzeto sa - Auto Blog

Za mene ocekivano... Druga polovina i prosle i ove sezone kao preslikani - Ferrarija takticki nigde, kada je bilo najpotrebnije. A zna se kakve je mogucnosti imao SF71H.

Ponadao sam se da ce od VN Belgije stvari krenuti drugim tokom. Ali onda sledi VN Italije i 8 trka maltene agonije, jedino je pozitivan bio Kimijev poslednji bljesak u USA.