Jump to content
FAS Goran
neshaoct

F1: Ferrari

Recommended Posts

Leclerc izjavio da ne želi da bude Vettelova druga violina u Ferrariju

 

llec_o_ferariju.jpg

 

Novi vozač Ferrarija ne želi da samo daje podršku svom budućem timskom kolegi.

Pre samo nekoliko dana Ferrari je objavio da je Charles Leclerc novi vozač tima, dok se sa druge strane Kimi Raikkonen seli u Sauber. Modagašanin je svestan da dolazi u veliki tim, koji ima svoj način funkcionisanja ali da će njegov status na stazi zavisiti u odnosu kakva je situacija u šampionatu. ''Mislim da je to manje-više isto u svakom timu. Vozači imaju jednak status na početku sezone, ali u nekom momentu mogu da se uključe timska naređenja jer možda neko od nas ima veću šansu za titulu. Mislim da je to normalno, pa tako verujem da će nas pustiti da se slobodno trkamo od samog početka'', kazao je Leclerc.

 

On je izjavio da malo zna Sebastiana i da su imali neke prilike da do sada sarađuju: ''On je uvek bio fin prema meni. Svaki put kada odradim dobar posao u simulatoru, ili kada se to desi u Formuli 2, uvek bi mi posao poruku i to je bilo baš lepo. Nikada nisam imao prilke da radim sa njim, ali sam siguran da mogu puno da naučim.'' I pored toga što je samo posle jedne sezone došao u veliki tim, Leclerc očekuje da može biti kandidat za titulu naredne sezone: ''Teško je pričati o mojim ciljevima ali sam siguran da ću dati svoj maksimum sa bolidom kojim budem imao. Ove godine oni imaju bolid da se takmiče za titulu, pa ako i naredne sezone ude tako juriću maksimalno najboljji rezultat.''

 

Preuzeto sa: pole-position.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Ferarijeva vrata su uvek otvorena za Mika Šumahera''

 

Mich-Schumacher-Kimi-Raikkonen.jpg

 

Šef Ferarijeve F1 ekipe Mauricio Arivabene kaže da je još rano govoriti o mogućnost i da sin Mihaela Šumahera Mik sedne u bolid te ekipe, mada poručuje i da mogućnost za saradnju uvek postoji. Mik Šumaher vozi trenutno svoju drugu sezonu u evropskoj Formuli 3. Posle debitantske sezone 2017, u aktuelnoj se bori za titulu i trenutno je drugi u generalnom plasmanu sa 261 bodom. Trenutno zaostaje samo tri boda za Britancem Denom Tiktumom. Iako Mik ima tek 19 godina, uz pokazani potencijal logično je da se postavlja pitanje da li za njega ima mesta u timu u kom je njegov otac osvojio pet šampionskih titula.

''Što se tiče Mika Šumahera najvažnija stvar je da treba da ga pustimo da se razvija i da raste bez pritiska. Poslednji rezultati su veoma veoma dobri i želimo mu veliku karijeru. Sa takvim imenom koje je ispisalo istorijske stranice Ferarijeve istorije mislim da su mu vrata u Maranelu uvek otvorena naravno, ali to je odluka porodice Šumaher'', rekao je šef Ferarijeve ekipe Mauricio Arivabene. ''Pustite te momke da se zabavljaju. Uvek ponavljam mladim vozačima da budu fokusirani, koncentrisani ali da se u isto vreme zabavljaju i da rastu polako. Onda ćemo videti šta će biti u budućnosti. Kako možete da, u Maranelu, kažete ne takvom imenu?''.

 

Ferari će u predstojećoj sezoni već imati promenu u svojoj garaži jer će umesto Kimija Raikonena voziti Šarl Lekler. Interesantno da je vozač iz Monte Karla samo godinu i po dana stariji od Mika Šumahera. 

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fetel: Ovakvi nemamo šanse

Kimi: Čudna dešavanja...

 

fetel raikonen.jpg

 

Vozač Ferarija Sebastijan Fetel kaže da taj konstruktor može mnogo više od onoga što je prikazao na Velikoj nagradi Singapura. Najbrži u Singapuru bio je aktuelni šampion Luis Hamilton, a Fetel je trku završio na trećoj poziciji. ''Nismo bili dovoljno brzi i konstantni tokom trke. U početku smo bili agresivni, ali to nije uspelo. Rekao sam da možemo da pobedimo jedino sami sebe. Nismo prikazali sve što smo mogli'', kazao je Nemac. Posle takvog ishoda u 15. trci šampionata, Hamilton beži Fetelu 40 bodova u generalnom plasmanu. ''Ne treba da se osvrćemo na ovu trku, nego da se fokusiramo na borbu za titulu. Ovako kako smo vozili danas nismo imali nikakve šanse'', jasan je Fetel.

I njegov klupski kolega Kimi Raikonen bio je nezadovoljan posle trke. Finac je završio na petoj poziciji, sa 0.779 sekundi iza Hamiltona. ''Sve je išlo po planu, ali je posle postalo malo čudno. Na ovakvim stazama sve mora biti savršeno. Staza je dugačka, specifična, sa puno krivina. Takođe, i uslovi su se promenili u odnosu na trening'', izjavio je Raikonen.

Do kraja sezone ostalo je još šest trka, a naredna se vozi 30. septembra, za Veliku nagradu Rusije u Sočiju.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arrivabene spreman da snosi krivicu za Ferrarijeve propuste

 

arriv_krivica.jpg

 

Šef italijanskog tima izjavio je da je on glavni krivac na propuste u ovogodišnjem šampionatu.

Sebastian Vettel sada ima 40 poena zaostatka za Lewisom Hamiltonom, dok Ferrari sada zaostaje čak 37 poena u šampionatu konstruktora za nemačkim timom i to šest trke pre kraja. Italijanski tim je u Belgiji i Italiji držao stvari u svojim rukama, ali na vikendu u Monci nije uspeo da zabeleži pobedu kao i da su kola krenula nizbrdo i tokom VN Singapura. Odmah posle toga Maurizio Arrivabene izjavio je da je on glavni krivac za slabe rezultate:

“Kada nemamo rezultata, to je moja odgovornost. To nije ni Sebastianova odgovornost, niti bilo kod inženjera i mehaničara. To je moja odgovornost. Ako želite nekoga da krivite, krivite mene. Prihvatam bilo koju kritiku. Posebno od ljudi koji su imali uspeha na ovoj poziciji.”

 

Preuzeto sa: pole-position.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fetel: Ciljam pobedu u svih šest preostalih trka

 

russia2018 vettel.png

 

Pred 16. trku u Svetskom šampionatu Formule 1 Sebastijan Fetel ima 40 bodova zaostatka za Luisom Hamiltonom. Do kraja je ostalo šest trka, a pred trku u Sočiju vozač Ferarija poručuje da neće ništa menjati u svojoj vožnji. U Singapuru je Sebastijan Fetel završio tek kao trećeplasirani iza Maksa Ferstapena dok je prvi bio Luis Hamilton. Britanac je na taj način uvećao svoje šanse za osvajanje titule šampiona sveta. Vozač Ferarija ne namerava da promeni išta u svojoj vožnji pred Veliku nagradu Rusije u Sočiju.

 

''Sa naše tačke gledišta veoma je jednostavno. Imamo bodovni zaostatak i moramo da ga nadoknadimo. To je nađ cilj i najbolji način je da završimo ispred, idealno bi bilo ispred svih ostalih. Plan je da se ne menja ništa. Pokušavamo sve što možemo i verujem da imamo šanse. Imali smo neke trke koje je trebalo da dobijemo, a nismo. Neke smo dobili, a nije trebalo'', kazao je Fetel pred trku u Sočiju koja je na programu 30. septembra. ''Nikad ne znaš šta će se desiti i sve je moguće. Ciljam pobedu na svih preostalih šest trka. Prvo ciljam pobedu ovde, posle toga idemo da dobijemo sledeću pa sledeću trku. Nema poente gledati pet ili šest trka unapred. Bolje je da vodiš računa samo o onome što je pred tobom''.

Prošle godine Ferari je u Sočiju osvario dvostruku pobedu, pa Skuderija očekuje sličan ishod i ove godine. ''Prošle godine je to verovatno bilo iznenađenje, da smo bili toliko konkurentni ovde. Ove godine očekujemo da budemo konkurentni. Kada pogledate naše poslednje trke, imali smo problema sa ritmom u trkama i to je uvek bilo iz nekog drugog razloga. Ne smeju rezultati da nam prave smetnju i moramo da se fokusiramo na posao''.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

AMuS: Da li je Ferrarijeva snaga odjednom nestala?

 

fer_snaga_amus.jpg

 

Prema prvim GPS podacima ovaj nemački sajt sugeriše da je italijanski tim izgubio snagu na pravcima.

Kako se još ranije špekulisalo Ferrari je pomak na svojoj pogonskoj jedinici napravio još za VN Kanade, ali su svi rivali ovo stanje priznali tek kada je karavan stigao u Austriju. Tada je italijanski tim pokazao svoju novu moć, pa je na pravcima bio znatno brži od Merecdesa, koji jednostavno nije mogao da parira crvenim bolidima. Tada je Ferrari svoja unapređenja obajsnio kroz fenomen efikasne aerodinamike i pametne isporuke snage, odnosno kroz dugačiji protok snage koje dolaze kroz baterije i kao i mešanje goriva sa uljem kroz agregat.

FIA je posle niza reakcija od strane Merecdesa i Renaulta obajsnila da je Ferrarijev bolid legalan, kao i da je snaga koja je dolazila kroz bateriju uvek davala propisanih 4MJ. Upravo to je Italijanima na trkama od VN Austrije pa do VN Italije davalo prednos od 0.3s do 0.5s u odnosu na Merecdes, ali kako AMuS navodi ta moć je nestala u Singapuru.

“Mi to jasno možemo da vidimo na našim GPS merenjima.” kazao je šef Renaulta Cyril Abiteboul o padu Ferrarijeve brzine na pravcima.

U Rusiji Vettel je uspeo da posle odrađenog servisa obiđe Hamiltona na stazi, ali je posle jedne greške dozvolio Britancu da mu se približi i na kraju obiđe. Ipak, šef nemačkog odelenja Andy Cowell veruje da Ferrari ipak ima jači agregat:

“Oni su u Rusiji imali više snage u drugom i trećem sektoru.”

Da li je Ferrarijeva snaga nestala ili je u pitanju nešto drugo, ostaje da se vidi, ali jasno je da su stvari krenule na gore kada je FIA rešila da stavi još jedan dodanti senzor na Ferrarijevoj bateriji koji prati isporuku snage kroz sistem. Tim iz Maranela je jedini tim koji koristi dve baterije za povraćaj energije.

 

Preuzeto sa: pole-position.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fetel želi razgovor sa Ferstapenom u četiri oka

 

1538915027146_1016935332-sut-20181007-dcd1807oc460.jpg

 

Vozač Ferarija Sebastijan Fetel rekao je da želi privatni razgovor sa Maksom Ferstapenom, a ne da u javnosti vode rat reči oko defanzivnog stila vožnje mladog Holanđanina. Nemački automobilista smatra da je vozač Red Bula bio previše agresivan u svojim pokušajima da zadrži treće mesto na Velikoj nagradi Japana, kada je došlo do njihovog okršaja u devetom krugu. Ferstapen je prethodno imao duel sa Kimijem Raikonenom u Ferariju, kojeg je izbacio sa staze, a zbog toga Fetel smatra da je potrebno razgovarati sa holandskim vozačem. ''Brz je, ali ne pomaže to kako se vratio na stazu pravo na Kimija. Ne želim da ovo na kraju bude: 'Seb kaže ovo, Maks kaže ovo'. Razgovaraću sa njim o tome kada bude pravo vreme, tako bih želeo. Pošto mi takva pitanja bivaju postavljena, moram da odgovaram'', istakao je Fetel. Fetel i dalje naglašava da njegov pokušaj preticanja u krivini ''Spun'' nije bio previše ambiciozan i dodaje da nije trebalo da čeka bolji trenutak, posebno jer je znao da Ferstapen već ima kaznu od pet sekundi zbog incidenta sa Raikonenom.

 

''Šta mislite o tome koliko puta možete da priuštite da čekate. Jasno je da se ne trkam samo sa njim, u idealnoj situaciji se trkam i sa momcima na vrhu. Njegova baterija je bila pri kraju, video sam svetlo da treperi, tako da sam sačuvao svoju da bih pokušao da ostanem uz njega i imao sam dobar izlaz iz ukosnice. Bio sam baš iza njega u krivini 12, bio sam pored njega kada je stisnuo kočnice i skrenuo ka meni. Imao sam slične okršaje sa drugima i uspeli smo da obojica nastavimo dalje. Nije to glavno mesto za preticanje, ali ako ste jedan pored drugoga mislim da je to fer u takvom scenariju, u takvom trenutku. Dao sam sve od sebe da bih izbegao kontakt, ali pošto je on nastavio da mi zatvara vrata, gde sam mogao da odem'', rekao je Fetel. Ferstapen je trku na legendarnoj ''Suzuki'' završio na trećem mestu, tri pozicije ispred Fetela, čiji je zaostatak u odnosu na vodećeg u generalnom plasmanu Lusa Hamiltona porastao na 67 bodova.

 

Šampionat Formule 1 se nastavlja Velikom nagradom Sjedinjenih Država 21. oktobra.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fetel: Nije lako, ali timski duh Ferarija nije poljuljan

 

Sebastijan-Fetel.jpg

 

Vozač Ferarija Sebastijan Fetel smatra da je njegova ekipa dosta olakšala posao vozaču Mercedesa Luisu Hamiltonu tokom trke za Veliku nagradu Japana, posle koje je Britanac povećao prednost u generalnom plasmanu na 67 bodova u odnosu na Nemca, samo četiri trke pred kraj šampionata. Fetel je trku u Japanu završio tek na osmom mestu i znatno umanjio svoje šanse za osvajanje titule, posle nove pobede Hamiltona.

''Još ima šanse. Poslednjih nekoliko trka smo im baš olakšali posao. Čestitke za njih, uradili su sve što je trebalo. Moramo da gledamo sebe i da odradimo naš deo onako kako treba, pa ćemo videti'', rekao je Fetel. Nemac je dodao da uprkos lošim rezultatima u poslednje vreme, timski duh u Ferariju nije poljuljan. ''Nije bilo lako u proteklih nekoliko nedelja, ali timski duh nije narušen. Daćemo sve što možemo. Pružićemo otpor i uraditi sve u narednim trkama'', zaključio je četvorostruki šampion Formule 1. Četiri trke do kraja šampionata, Hamilton ima 331, drugoplasirani Fetel 264, a trećeplasirani Valteri Botas 207 bodova.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fetel: Ferari mora da se dokaže u poslednjim trkama

 

179855-fetel.jpg

 

Iako Sebastijan Fetel zaostaje 67 bodova za Luisom Hamiltonom u Svetskom šampionatu Formule 1 Nemac veruje da i dalje ima šanse za titulu kao i da Ferari u poslednje četiri trke mora da se dokaže. Do kraja šampionata Formile 1 ostaje da se vozi samo još u Sjedinjenim Državama, Brazilu, Meksiku i Abu Dabiju. 100 poena je ostalo na raspolaganju Sebastijanu Fetelu, a on ima pred sobom Luisa Hamiltona koji je u prednosti 67 poena. U Japanu je Ferari bio katastrofalan jer je završio iza Mercedesa i Red Bula koji su zauzeli prve četiri pozicije.

''Mislim da imamo veliki potencijal u ovom timu. Poslednjih nekoliko nedelja nam je bilo prilično teško, ali mislim da možemo da budemo bolje plasirani. Nismo i to se desilo sa razlogo. Moramo da gledamo napred i iako je bilo teško poslednjih sedmica duh tima, je neverovatno moćan. Momci su pozitivni i jaki'', kazao je Sebastijan Fetel. ''Baš to pravi ovaj tim veoma jakim i mislim da će tim biti jak i u sledećoj trci i u budućnosti. Imamo mnogo potencijala i moramo da radimo i da kopamo još dublje. Hoćemo da dokažemo da možemo bolje od onoga što smo imali na poslednjih nekoliko trka'', kaže nemački vozač.

 

Brijatore kritikovao Fetela i Ferari

 

Nekadašnji šef Benetona Flavio Brijatore, a sada menadžer dvostrukog svetskog prvaka Fernanda Alonsa, kritikovao je vozača Ferarija Sebastijana Fetela. On smatra da je Nemac prerano odustao od borbe za titulu. ''Mislim da je Fetel napravio mnogo grešaka ove sezone. Sebastijan mora da shvati da trka traje 53 kruga, a ne samo jedan. Ne morate da pobedite na svakoj trci da biste postali šampion, ali morate da nastavite da se borite i težite da pobedite'', rekao je Brijatore. Italijan nije štedeo ni Fetelov tim, koji ima 78 bodova manje od Mercedesa u borbi za titulu u konkurenciji konstruktora. ''Valja napomenuti da je greške nije pravio samo Fetel. Ceo njegov tim je u poslednje tri, četiri trke više puta napravio strateške greške'', dodao je Brijatore. Aktuelni šampion Britanac Luis Hamilton iz Mercedesa blizu je odbrane titule jer četiri trke pre kraja sezone ima 67 bodova više od Fetela i u Teksasu 21. oktobra može i teoretski da odbrani trofej i sa pet titula izjednači se sa Huanom Manuelom Fanđom.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Ferari ne može da se izbori sa pritiskom''

 

179907-masa.jpg

 

Bivši vozač Formule 1 Felipe Masa smatra da njegova nekadašnja ekipa Ferari, ove sezone nije u stanju da se izbori sa pritiskom osvajanja šampionske titule. Ferari je dobro počeo sezonu sa dve pobede Sebastijana Fetela, ali je potom sa nekoliko nerezonskih odluka ostao samo na teoretskoj šansi da ima šampiona. Mercedes i Luis Hamilton su to oberučke prihvatili, pa je Britanac neprikosnoven na poslednje četiri trke i u SAD bi mogao do odbrane titule. Ako Hamilton u Ostinu pobedi, a Fetel bude bio slabije plasiran od trećeg mesta, britanskom vozaču sledi nova titula, peta ukupno. Felipe Masa je za Ferari vozio od 2006. do 2013. godine, a 2008. godine je samo za bod ostao iza Hamiltona u šampionskoj trci.

''Ferari je osvojio titulu 2007., a posle 2008. godine je počeo sa problemima i nikada više nije bio najbolji. Možda je sada osećaj kao kada sam 2013. godine odlazio iz Ferarija. Postoji pritisak da se osvoji titula, a oni se bore da ga smanje. Oni se muče da rade efikasno. Ove godine, iako nisu izgubili sve šanse, možda je tako zato što su napravili neke greške, a možda i zato što Mercedes ima manji pritisak. Mnogo je lakše raditi sa titulom u rukama, kao što je slučaj u Mercedesu'', rekao je Masa.

 

Ferari ne odustaje od borbe za titulu

Direktor Ferarija Mauricio Arivabene rekao je danas da njegova ekipa ne odustaje od borbe za šampionsku titulu u Formuli 1. Vodeći u generalnom plasmanu vozača je Luis Hamilton iz Mercedesa, koji ima 67 bodova više od Sebastijana Fetela iz Ferarija. Britanac u nedelju u trci u Ostinu može da osvoji titulu ako pobedi. U konkurenciji konstruktora Ferari zaostaje 78 bodova za Mercedesom, četiri trke pre kraja šampionata.

''Znam da situacija izgleda nemoguće, ali ponekad je naš posao da se borimo sa nemogućim. To ćemo pokušati da uradimo'', rekao je Arivabene za Sky TV. Ferari je vodio u konkurenciji vozača i konstruktora pre letnje pauze, ali je posle toga i pobede u Belgiji, Hamilton pobedio u svakoj trci. U Ferariju su počinjene strateške greške, ali i greške vozača, dok je Mercedes napredovao, ali Arivabene ne želi da krivi nikoga iz ekipe. ''Mi pobeđujemo i gubimo zajedno'', naveo je on. U poslednje četiri trke Fetel je izgubio 50 bodova i nije uspeo da parira Hamiltonu. Fetel je posle trke u Japanu rekao da se Ferari neće predati i da će se boriti do kraja šampionata.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Italijanski mediji: Ferrari daje još jednu šansu Vettelu?

 

vet_mediji_ita.jpg

 

Nemački vozač ima težak zadatak da na VN SAD ostane u borbi za titulu u ovoj sezoni.

Kako navode italijanski mediji, Ferrari bi možda mogao da preispita svoje planove sa Sebastianom Vettelom u narednoj sezoni. Luigi Perna, novinar La Gazzetta dello Sport danas je napisao da bi Ferrari mogao da da još jednu šansu Nemcu u 2019.

“Snovi o tituli si skoro pa završeni, iako smo možda imali bolji bolid od Meredesa. Ali, ako Vettel ne može da pobedi u šampionatu i u narednoj godini, onda bi Ferrari mogao da ga otpusti na kraju naredne godine. ” napisao je Perna.

Nije tajna da Vettel u ovoj sezoni nije bio ljubitelj italijanski medija, koji su umeli da ga dosta kritikuju u svojim izdanjima.

 

Preuzeto sa: pole-position.rs

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neće žabari da priznaju da ima nešto i do njih a ne samo do vozača. Vidi se iz trke u trku koliko Vetel daje a koliko daje tim. Loša taktika nema veze sa vozačem, a tu su najviše podbacili. A gde je problem što ne mogu da izbalansiraju bolid, što se ponovo vidi sa variranjem max brzine iz trke u trku i prilagođavanju stazama. RB i Merc si im tu dali domaći.
Dakle, vozači su im najmanji problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bas tako.. Imao je i Nemac gresaka ali daleko vise je tim pravio sranja nego Fetel. Lose odluke, jako jako losa taktika kada se uporedi sa Mercom pa cak i RB. 

Al ko sto ti kazes, uvek im je vozac kriv.

Npr taj Kimi je strasan vozac al taktika za njega u poslednje 2,3 sezone je kriminalna.

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, dekirs said:

A ko ce da im vozi ? Glupi Italijani sve gore od goreg. Lepo je Alonso rekao da ce sve ostati isto i kad on ode... Nazalost ostalo je. 

Hamilton

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neće taj iz Mercedesa nigde. :D 

Možda Rikardo...uspe iz drugog puta da dođe u Ferrari. Ove godine mu nije bio dobar ''tajming'', ali...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raikonen: Dokazao sam da nisu bili u pravu

 

185405-kimi raikonen.jpg

 

Mnogo je čekao Kimi Raikonen, čak 2044 dana, na novu pobedu u Formuli 1. Finac je na Velikoj nagradi SAD došao do željenog trijumfa, sprečio je Luisa Hamiltona da već u Ostinu proslavi titulu, ali je i posle svega ostao smiren i hladan. Raikonen je došao do 21. pobede u Formuli 1, prve posle 2013. godine i slavlja u Australiji na ''Albert parku''. Od tada su mnogi sumnjali u njega, ali je on vozio svoju vožnju. Posle pobede u Teksasu rezultat je ''odgurnuo'' u drugi plan. ''Ovo za mene nije velika stvar, ona je važnija za mnogo drugih ljudi. Ako do se do pobede dođe, dođe, da nije došlo to moj život ne bi promenilo ni malo. Srećan sam što smo ovde i što smo pobedili, ali mislim da je naveća razlika to kako sada ljudi gledaju na mene. Ako ljude posmatrate tako u zavisnosti da li oni pobeđuju ili gube, to u mojoj glavi ne pravi veliku razliku. Ali ja sam srećan, samo zato što sam dokazao da neki ljudi nisu bili u pravu me zabavlja'', rekao je Kimi Raikonen posle pobede u Ostinu. Finac će u naredne dve sezone voziti za Zauber i za sada uopšte ne brine o godinama iako ih ima 39.

 

''Možda sam stariji, ali to nije toliko loše. Uživam što imam još nekoliko godina vožnje. Ovde smo došli da pobedimo, ja to uvek pokušavam. Nije bilo lako, inače bi to svako mogao da uradi. Ovog vikenda smo bili veoma dobri na mnogo načina, a imao sam dobar osećaj u vezi bolida. Videćemo šta će biti u sledećoj trci, ali ja se mnogo ne žalim. Sigurno je da ćemo večeras proslaviti, a sledeće nedelje ćemo ponovo ići na pobedu'', istakao je Finac. Šampionat Formule 1 nastavlja se već sledećeg vikenda Velikom nagradom Meksika u Meksiko Sitiju, a Luisu Hamiltonu iz Mercedesa je potrebno još pet bodova za petu titulu šampiona.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li i Binotto uskoro napušta Ferrari?

 

binotto_trac.jpg

 

Prema nekim nepotvrđenim informacijama izgleda da je Meredes jako zainteresovan za Ferrarijevog tehničkog direktora.

Izgleda da će Mattia Binotto biti jedna od ključnih ljudi na tržištu inženjera, jer se prema nekim izvorima navodi da bi on uskoro mogao biti na putu ka Merecdesu. Švajcarac koji je veoma dugo u Ferrariju i koji je pre svega zaslužan za veliki napredak tima u ovoj godini, viđen je od strane Sergia Marchionnea kao novi šef tima, odnosno da na tom mestu zameni Maurizia Arrivabenea.

Ipak, posle smrti doskorašnjeg prvog čoveka FIAT grupe, novi čelni ljudi italijanskog tima stvari nisu videli na ovaj način, pa je tako forma Ferrarija pala kao i da su posle toga objavljene promene u vozačkoj postavi za narednu sezonu. Priča se da Arrivabeneu nije odgovaralo to što je Charles Leclerc doveden umesto Kimija Raikkonena, kao i da Binottovo unapređenje je takođe bio veliki sukob interesa. Izvori navode da je ovaj sukob sada stišan, ali kako italijanski mediji pišu Švajcarac je vido nezadovoljan svojim stautusom u timu, zbog čega su za njegove usluge zagrizli Merecdes i Renault.

Nemački tim je već na sličan način preoteo Jamesa Allisona, dok Renaultu je svakako potreban ovako visoko cenjen tehnički direktor.

 

Preuzeto sa: pole-position.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fetel gospodski: Luis je bolji cele sezone, zaslužio je

 

184964-fetel ferari.jpg

 

Vozač Ferarija Sebastijan Fetel čestitao je najvećem rivalu Luisu Hamiltonu na odbranjenoj tituli u šampionatu Formule 1. Hamilton je osigurao šampionski naslov i ove sezone osvajanjem četvrtog mesta na Velikoj nagradi Meksika, dve trke pre kraja. Vozač Mercedesa posle 19 trka ima 358 bodova, a njegov prvi pratilac Fetel 294.

''Vozio je sjajno cele godine. Bio je bolji od mene. Rekao sam mu da je zaslužio titulu, da uživa u momentu i da nastavi tako i sledeće godine, da bude najbolji što može, kako bismo se opet borili'', izjavio je Nemac. Hamilton je drugom titulom u nizu došao do ukupno pet, čime se izjednačio sa Huanom Manuelom Fanđom na drugom mestu večne liste. Ispred je samo Mihael Šumaher sa sedam. ''Pet titula je nešto neverovatno, ali sve je to zasluženo. Ovo je za mene težak momenat. Shvatiš da više nemaš mogućnost da budeš osvojiš titulu... Ali, sada je na nama da naučimo lekcije i donesemo prave zaključke. Imamo talentovan tim. Probaćemo da pobedimo Mercedes u konkurenciji konstruktora'', zaključio je Fetel, koji je četiri puta bio šampion. Do kraja sezone ostale su još dve trke - u Brazilu i Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Prva je na programu 11. novembra u Sao Paulu.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arrivebene još jednom demantovao navode da Binotto napušta Ferrari

 

arri_o_binoto.jpg

 

Šef Ferrarija osvurno se na niz lažnih vesti koje su puštene sa namerom da destabilizuju tim.

U nedelji kada je Ferrari i matematički izgubio sve šanse da dođe do nove vozačke titule, pojedini mediji ponovo su počeli da prenose vesti kako bi tehnički direktor Mattia Binotto mogao da napusti tim, zbog sukoba sa šefom Maurizziom Arrivbeneom. Švajcarac je najzaslužniji za poboljšanje performansi tima, a pre nego što je postao tehnički direktor ranije je izvršavao funkciju prvog čoveka za razvoj motora.

Sa druge strane Arrivebene je dao izjavu za Motorsport.com, a ujedno bio je i upitan za budućnost Mattie Binotta u Ferrariju:

“Hajdemo da još jednom razjansimo stvari. Sve vesti o Mattiji su lažne, one su to bile stvorene da naprave nestabilnost u timu, da izazovu problema ga ih nema, tako da ne želim da ih komentarišem. Tokom sezone bilo je više pokušaja destabilizacije, priče o vozačima kao i o tehničkom osoblju. Takođe bilo je i vesti o mojoj poziciji. Sve što vam treba pitajte direktora Louisa Camillerija.”

On je dodao da on još ne žuri sa dovođenjem novih ljudi kako bi pojačao svoj tim, koji se još bori za tutulu konstruktora.

“Niko još nije počeo da se pozdravlja, ali mi moćemo da krenemo sa prvim razgovorima sa novim ljudima. Ali za to treba vreme, mi već mislimo o novoj sezoni. Imamo dobar i kompaktan tim. Ako imamo neke nove članove, onda oni trebaju da dođu bez ikakve žurbe. I to je stres, ako je potrebno da ih imamo. Nama je potrebna stabilnost a ne revolucija. Lično, ja nikada nisam verovao u revoluciju, već u evoluciju.” dodao je Arrivabene.

 

Preuzeto sa: pole-position.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fetel: Bila je ovo iscrpljujuća godina

 

179855-fetel.jpg

 

Vozač Ferarija Sebastijan Fetel istakao je da će mu biti potrebno vreme da se oporavi od sezone u kojoj je izgubio od Luisa Hamiltona u borbi za titulu. Fetel i njegov tim su napravili nekoliko grešaka tokom sezone, koje su ih koštale mogućnosti da se bore za šampionski naslov. Najvećom se smatra izletanje sa staze na Velikoj nagradi Nemačke u trenutku kada je vodio, kao okretanje na stazi u Monci posle kontakta sa Hamiltonom. Na kraju je Nemac završio drugi u generalnom plasmanu.

''Bila je ovo iscrpljujuća sezona. Definitivno mi je potrebno neko vreme da se odmorim'', kazao je Nemac neposredno posle trke za Veliku nagradu Abu Dabija, te dodao da će biti motivisan naredne sezone. Fetel je trijumfovao samo jednom na poslednjih 11 trka, poslednji put u Belgiji krajem avgusta. ''Moram da abaliziram neke stvari i vidim šta je bio loše. Nikad nisam imaao porblem da prihvatim vlastitu grešku. Jasno je da smo izgubili pit negde sredinom sezone i stvari se nisu završile kako želimo. U pojedinim momentima nisam bio dobar koliko je trebalo'', zaključio je nemački vozač.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...