Jump to content
FAS Goran
Milutinac

“Putevi Srbije” predložiće Ministarstvu saobraćaja povećanje putarine za 20%

Recommended Posts

Putarine: Do Niša za 876 dinara?

''Putevi Srbije'' predložiće Ministarstvu saobraćaja povećanje putarine za 20 odsto. Za održavanje saobraćajnica ima samo devet milijardi dinara, što nije dovoljno ni za rupe

eko_putarina.jpg

''Putevi Srbije'' predložiće nadležnom Ministarstvu saobraćaja povećanje cene putarine za 20 odsto za sve kategorije vozila. Međutim, zvaničan zahtev ka Nemanjinoj 11, kako za “Novosti” otkriva Zoran Drobnjak, v. d. generalnog direktora “Puteva”, biće upućen tek kada se postigne konkretan dogovor sa Vladom Srbije - hoće li se menjati cenovnici na naplatnim rampama, kada i za koliko tačno procenata. Trenutno ova usluga za putničke automobile, za relaciju Beograd - Niš, košta 730 dinara ili 6,5 evra. Ako prođe predlog “Puteva” vozači će za ovih oko 250 kilometra morati da izdvoje 876 dinara.

- Cena putarine nije se menjala od februara 2008. godine - ističe Drobnjak. - Javnost hoće i u Srbiji kvalitet puteva kakav je u Hrvatskoj. Ali, u toj zemlji za 50 kilometara od Zagreba prema Sloveniji putarina košta 6,5 evra, a kod nas je to relacija od 250 kilometara. Naravno, nećemo slati zahtev za poskupljenje pa da nas Vlada onda odbije, već ćemo se prvo dogovoriti o tome šta je prihvatljivo.

Prihod “Puteva” od naplate putarine u prošloj godini iznosio je 14.601.717.912 dinara, što je za 278.708.761 dinar više nego 2011.

Ukupan broj vozila koja su koristila auto-put (na svim deonicama) u 2012. je 34.481.288, što je za 430.246 vozila više nego u 2011.

Kada je reč o šleperima, koji su u najskupljoj kategoriji, prošle godine ih je na našim auto-putevima bilo 3.368.942, što je za 1.468 vozila manje nego 2011.

- Ukoliko ne bude značajne promene kursa dinara u odnosu na evro, u ovoj godini očekujemo povećanje broja vozila za tri odsto i ukupnog prihoda od putarine za 5,8 odsto, što je ukupno oko 15,6 milijardi dinara bez poskupljenja - navodi Drobnjak.

- Osim prihoda od naplate putarine u ovoj godini na ime subvencija iz republičkog budžeta očekujemo još 5,4 milijarde dinara.

Kada se odbiju svi obavezni troškovi “Puteva” za kredite, kamate, investicije, projektovanje, plate zaposlenih - za održavanje putne mreže

ostaće samo devet milijardi dinara.

To znači 900.000 dinara za godišnje održavanje jednog kilometra u nadležnosti “Puteva”. S obzirom na to da para nema, prioritet u održavanju ove godine imaće auto-putevi i putevi prvog reda.

Novca će biti jedva da se zakrpe rupe. Jer, putna mreža Srbije je u lošem stanju, a da bi se adekvatno održavala neophodno je 300 miliona evra godišnje.

preuzeto sa Novosti.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Idioti :angry: Neka krpe udarne rupe kojih su putevi puni sad poslije ovih snjegova i kiša. Danas sam veleslalom vozio izbjegavajući ih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da je putarina 500 din imali bi puno više prihoda i manje rupa u ogradi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ovo je bezobrazluk da nema dalje. Idiot navodi da je cena putarine od Zg prema sloveniji 6,5e! Cena je 6 ali kuna sto dodje manje od 1e mozete proveriti na hak.hr. Pa toliko kosta i od Bg do iskljucenja za Mladenovac. Ma ovo je strasno sta nam mediji rade. Svaki balvan moze da kaze sta zeli,bez obzira na posledice. Pa mi sada treba da se pomirimo sa njihovom pljackom i da kazemo pa kad je tako svugde sta da radimo mora i kod nas. O SRBIJO

Share this post


Link to post
Share on other sites

A šta čovek dobija za 710 dinara koliko ja plaćam od NS do Bg ? Jel neko od direktora iz ''Puteva Srbije'' prošao tim "autoputem" ? :realmad::rant:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jutros sam 5 (čitaj pet) jbnh minuta čekao da radnik na naplatnoj rampi kod Šimanovaca uzme karticu, prekategoriše istu (jer se lik kod Mitrovice uspavao pa je kombi očitao kao 3. kategotriju...) i kad sam mu dao 200 rsd da platim (nisam imao sitnije, ali uvek vodim računa da imam sitno kod sebe kako bi skratio plaćanje putarine) čekao sam da nađe 30 dinara da mi vrati kusur. A put od rampe do rampe traje 20-25 minuta. :rofl:

A najpametniji su saobraćajci koji zaustavljaju strance odmah po izlasku iz rampe.....ma katastrofa......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako ih nije sramote vise da daju takve izjave? Krivi su takodje i ovi jadni i nepismeni koji sebe nazivaju novinarima a ustvari ne znaju ni dve ovce da sacuvaju. Muka mi je vise od ovakvih likova koji nam na nasu veliku zalost kroje sudbinu a svaki vid borbe protiv njih je besmislen a svaki uspesan nacin borbe je nezakonit. :realmad:

Jos kaze kada se odbiju svi obavezni troškovi “Puteva” za kredite, kamate, investicije, projektovanje, plate zaposlenih - za održavanje putne mreže

ostaće samo devet milijardi dinara. Pa zar mi placamo kamate i plate zaposlenih da bi imali rupe po putu?! Valjda bi trebalo da se prvo zakrpe rupe a za plate i kamate ako ostane? Ovako mi placamo nekoga da ne radi svoj posao a zivi jako lepo i jos nas pravi budalama. :realmad:

Kao sto rece @Branko, cena putarine ZG-Bregana je 6 Kuna a ne Evra. Cena putarine od SRB/HR granice do ZG, tj. Lipovac-Ivanja reka je 121 Kuna sto je 16 Evra i 10 Centi. Kada cenu putarine podelimo sa 257km koliko je duzina te deonice puta dobijamo da je cena po kilometru 0.06265 evra po kilometru. Ako to pretvorimo u dinare po kursu od 112 onda dobijamo cenu od 7 dinara po kilometru. Naravno da je to duplo veca cena od putarine u Srbiji ali su i put i putna infrastruktura bar deset puta bolji nego u Srbiji. O ljubaznosti radnika na naplatnim rampama necu ni da govorim. Ne znam mu ime ali bih pohvalio jednog radnika na naplatnoj rampi Ruma koji je uvek nasmejan i uctiv za razliku od svih ostalih. :thumbup:

O bezbednosti puteva u Srbiji i saobracajnoj infrastrukturi necu ni da govorim jer je NEMA uopste. :down:

P.S.Zaboravio sam da kazem da cene putarina u Hrvatskoj nisu menjane od pocetka 2008 godine. Toliko znam jer putujem cesto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mili boze bisera! Porede ove nase kratere sa Hrvatskom!!! Pa neka predju preko grane, pa kada vide onda neka porede!!!

Ta prica o cenama moze da pali kod onih koji u svom zivotu nisu nikada videli nista preko granice i ne umeju da koriste komp! Mos misliti! Hrvati povecali cenu pa ne daj boze da kod nas ostane ista!

U R. Srpskoj i Hrvatskoj lokalni putevi su u boljem stanju nego ovo sto kod nas nazivaju auto put!

Neka ga dovedu na iole pristojnu razinu a sada kada je u ovakvom stanju ne bi trebalo ni da se naplacuje!

Sta reci vise?

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ti si kolega cim placas 710 din.?:-)

Imas srece,kod mog gazde se ne vozi autoputem,samo magistrala:-)

Radim u Pošti na prevozu materijala od SO do BG i nazad a idemo DAF-om tako da mi firma plaća uživanje na autoputu . :smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako ih nije sramota da pominju hrvatske autoputeve, pa ta prica moze da prodje jedino kod nekoga ko nije izasao van svog atara.

Pricao sam sa "obicnim" ljudima tamo, imaju i oni primedbe na cene, nacin izgradnje i finansiranja, ali se GRADI i nesto itekako desava, uz normalno odrzavanje postojece infrastrukture. Gledao sam bas deonicu autoputa kod Vrgorca (ovaj noviji deo Dalmatine), to su tuneli, vijadukti, put kao staklo, autoput samo nice... Milina ti je bre ono samo da vidis, a kamoli da se provozas. I onda to uporedi sa trenutnim stanjem jedne deonice naseg koridora 11:

26112012793.jpg

Za poredjenje cena autoputa - no comment, vec su ljudi rekli sve.

Jeste da ovo nije socijalna kategorija, uzgred i Hrvati imaju duplo veci standard od nas, ako ne i jace...

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet se spominje...

Srpski putari traže poskupljenje putarine

auto_put_putarine.jpg

"Putevi Srbije" uputiće vladi zahtev za poskupljenje putarine, najavio je vršilac dužnosti generalnog direktora tog javnog preduzeća Zoran Drobnjak.

Putarina bi trebalo da poskupi za 20 odsto, za iznos PDV-a, rekao je Drobnjak i naveo da putarina na našim drumovima nije menjana pet godina. On je za ponedeljak najavio sednicu Upravnog odbora na kojoj će tema biti inicijativa za poskupljenje putarine.

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Putevi su još gori u odnosu na pre pet godina. Nisu nešto napredovali tako da nema potrebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitevi iz dana u dan sve gori i gori...a cene putarina sve skuplje i skuplje...O, kuda ide ova zemlja :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma idioti zaposlili babe, tetke, striceve i ostalu rodbinu pa sada biju po narodu da bi mogli da daju plate, o putevima da ne govorim...sramota!!! Niti se odrzavaju, niti ih obezbedjuju kada zima to nalaze...strasno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam na njihovoj strani ali pre pet i vise godina, putarina bg i nazad je bila 260din! Kao i sad! Tada je za te pare moglo da se kupi gorivo (dizel-Plin) za ceo taj put.

Tada je za te pare moglo da se kupi 10-20hleba ili 5-6litra mleka.

znaci sve je otislo po 100-200% u vis, samo putarina nije.

Nije problem u putarini, problem je sto su plate za taj period otisle u vis za 2-3%! Za one koji su uopste uspeli da zadrze radno mesto!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bi me zacudilo da "Putevi Srbije" predloze Ministarstvu uvodjenje naknade za koriscenje rupa na putevima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sad bio do prodavnice i samo gledam i slusam kako lupaju ovi koji ne znaju gde su dosli, pa ono je sve krater do kratera, Jankovicu iako si ubacen od strane Puteva Srbije :D ako slucajno prolazis mojom ulicom pripazi na rupe i ratkapne po putu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolega, sve što si napisao stoji i slažem se sa tobom.... :yes

....ali, samo leti od "bakšiša" zarade po još jednu platu. A do naplatnih rampi (konkretan primer za Mitrovčane koji rade na Šimanovcima) stižu "stopom". Koliko sam njih povezao, ni jedan se nije udostojio da časti putarinom (170 rsd iz SM do BG-a)!!!!!

Kvalitet auto-puta SM-BG iz godine u godinu opada i opada - to opadanje je toliko progresivno da se već sada oseti koliko je put propao u odnosu na proleće prošle godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...