Jump to content
FAS Goran
phantom

Zima bez zimskih guma? / zimske gume od...?

Recommended Posts

Kupis tamo gume, namontiras i dodjes nazad sa novim gumama i novim felnama

Rado bih ja to da sam dolazim,pa pretvorim Punta u VAN verziju,al nakačila se neka rodbina pa će biti tesno i ovako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kao sto rece JLZ ,da li je neko upucen u to ,sta se desava sada sa gumama za zimu ,jel ostalo kao prosle god kada padne sneg ili mora od 1 .11 :question:

 

Mislim da ako bude ono da mora od 1 novembra ili kada vec pocinje sezona ,to ce biti bas bezveze ,sta ako bude lepih dana kao sto zna +10 C ima da se gume tope kao lude :wallbash:
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opušteno, šta se se odjednom svi digli. Malo jači pad temp. i odmah panika kao da smo okovani ledom.

Sve ostaje kao i prošle godine.

Kupujem krokodilku tako da nema redova. Prvo ja pa Panda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zovni Dejicu. Još ćete i carinu za gorivo da platite kada se budete vraćali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rok 1. novembar: Nemate zimske gume - kazna do 800.000!

 

147611-gume.jpg

 

Sva vozila u Srbiji bi od utorka, 1. novembra, trebalo da imaju zimske gume, jer ako vas na putu zateknu sneg i led, a vi ste bez zimske opreme i policija vas uhvati, moraćete da platite novčane kazne koje se kreću od 6.000 do 800.000 dinara! ''Naime, ukoliko prođe prvi novembar i dođe do stvaranja zimskog pokrivača, a vi nemate zimsku opremu, uslediće novčana kazna za vozača - ako je vlasnik fizičko lice kazna je od 6.000 do 20.000 dinara, dok je za pravna lica iznos kazne od 100.000 do 800.000 dinara'' - kaže Damir Okanović, direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja i dodaje: ''Ukoliko je na kolovozu sneg, led ili poledica, zimske pneumatike moraju da imaju putnička vozila sa do devet mesta za sedenje i teretna najveće dozvoljene mase do 3.5 tona. Pneumatici moraju biti na svim točkovima, a dubina šare najmanje četiri milimetra. Zimske gume moraju imati i terenska vozila''. Okanović savetuje vozače da se na vreme obezbede, jer je vožnja bez zimske opreme veoma skup sport. ''Ako nemate zimske gume, vozilo se smatra tehnički neispravnim. A ako dođe do saobraćajne nezgode zbog nedostatka zimske opreme, osiguranje će isplatiti štetu oštećenom, ali će onda tražiti od vlasnika i vozača vozila koji nema zimske pneumatike da isplati tu štetu'' - upozorio je on.

 

O vrstama usluga i cenama govorio je Predrag Vučković, koji smatra da je pre svega zbog bezbednosti važno nabaviti adekvatne gume od 1. novembra. ''Na tržištu postoji veliki izbor, od najjeftinijih domaćih, do najskupljih uvoznih, pa se u zavisnosti od proizvođača i veličine cene kreću od 4.000 do 18.000 dinara. Za Punto koji je kod nas najvoženiji auto, jedna zimska guma košta 3.850 dinara, a montaža iste 350, što znači da bi ukupan trošak zamene pneumatika bio 16.800 dinara. Dok bi, na primer, vozač Škode za zamenu sve četiri gume trebalo da izdvoji minimum 32.000 dinara. Prosečni troškovi montaže, demontaže i balansiranja guma su oko 500 dinara, dok dubina šare ne sme biti manja od četiri milimetra - kaže on i ističe da vozači treba da budu svesni da zimska guma nije neophodna samo u slučaju padavina, već da je veoma bitno koristiti zimske pneumatike po vlažnom kolovozu, ali i kada je potpuno suvo pri niskim temperaturama.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se mene tice, zima moze da pocne i zavrsi se kad god hoce :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

pre bih uveo zakon da se leti moraju imati letnje nego ovu glupost (po snegu će ljudi i sami skapirati da ne mogu sa letnjim). Niste svesni koliko ljudi vozi na zimskim na 40 stepeni baš zbog ove gluposti od zakona

takođe i po medijima treba više tu temu potencirati nego novembar i zimske gume

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taman tako... A da ne pričam što većina vozi na zimskim gumama ž kategorije samo da bi ispoštovali zakon. Onda tu istu gumu voze cele godine potpuno legalno.

Sve u svemu, bar 10 meseci vožnje na neadekvatnoj gumi, i mnogo više narušavanja bezbednosti nego da se cele godine vozi na letnjoj gumi. 

Što se mene tiče, zimski set ne stavljam dok ne vidim da će sneg napadati kako treba. 

Prošle godine sam 'ladno mogao na Jahorinu sa letnjom gumom. 

A one priče, kako letnja guma neće držati na niskoj temperaturi iako je suv asfalt su preterane...

Neka je ne znam koji minus, ako sa 17'' letnjom dimenzijom uletim u krivinu, držaće bolje od 15'' balona koje imam za zimski set. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, banjo1990 said:

Neka je ne znam koji minus, ako sa 17'' letnjom dimenzijom uletim u krivinu, držaće bolje od 15'' balona koje imam za zimski set. 

Zasto u tu istu krivinu ne uletis sa 17" zimskim setom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad procitam Okanovic dodje mi da ga mlatnem dizalicom iz gepeka 😂

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 21.10.2016. at 7:50 PM, Woodoo said:

Zasto u tu istu krivinu ne uletis sa 17" zimskim setom?

 

Na prošla dva manja automobila sam imao dimenzije 195/50 R15, i letnji i zimski set. Jako dobro sam osetio razlike, i ponašanje automobila po ovoj našoj ''zimi'' .

Sa Puntom i Fiestom sam naročito imao jako neprijatne situacije zimi u toku suvog vremena. Mnogo neprijatnije čak i od onih kada sam celu zimu gurao sa letnjom gumom, jer prosto ako je napolju led i sneg, jednostavno ne sedam u kola, ili ako se mora, vozi se polako i oprezno. 

Sa druge strane, zimske gume su me izdavale uvek po lepom vremenu i kada je suvo, bez obzira na to što je zimski period u pitanju.

 

O trenutnoj situaciji koju imam na Alfi, pa sa 215/45 R17 pređem na 195/60 R15 neću ni da pričam. A mnogo je takvih koji zimi koriste viši profil gume.

 

Jedinu pravu ulogu zimske gume sam osetio kada je na putu sneg. 

 

Zato uvek kažem da trenutni zakon nema nikakve veze sa bezbednošću. Ako bi zakon glasio da se od 1.aprila moraju imati sve četiri letnje gume, to bi za mene bila mnogo veća briga o bezbednosti. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne znam kako vi to terate pa dolazite u neprijatne situacije, ali X puta sam imao priliku da i leti vozim auto sa zimskim gumama. U normalnoj vožnji apsolutno ništa dramatično i nebezbedno.

E sad, jedino ako imate naviku da se npr. na petljama prilikom izlaska sa auto-puta isključujete sa 90 km/h, ili da tako nekom brzinom ulazite u lakat krivine... onda moguće

Inače, ima ovde komentara i ocena nekih zimskih guma od ljudi koji su sa njima prešli možda 5 kilometara po bljuzgi u gradskoj vožnji, ali ih to ne sprečava da procene da je vrhunska i da su prezadovoljni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako nemate problema sa saobracajem, onda ste ocigledno vi koji stvarate drugima problem :D Moje iskustvo je da zimi imam najvise iskustva sa suvim i mokrim kolovozom i jeftine zimske gume koje sam probao ni jedne nisu bile dovoljno dobre da bih ih bezbedno vozio u takvim uslovima. Moze da se vozi, ali jednostavno nisam spreman na takav kompromis. Dok sa jeftinijim letnjim imam iskustva da su razumno dobre.

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj stav je oduvek bio da svako sam odluci sta mu je bolje. Zato nikada ne komentarisem sta ne valja kod drugih vec samo moja iskustva. Prosle zime sam kupio sve 4 Lassa Snoways 3 i montirao ih sredinom novembra. Za NG sa zenom otisao u inostranstvo. Vreme suvo, hladno i suncano. Ali 2.1. krece kijamet i od Subotice pa prema BG haos od snega. Ljudi jedva voze, zanose se...a ja vozim 60 km/h bez problema i potpuno kontrolisuci kola. Ako je i samo zbog toga, meni su zimske gume opravdale kupovinu i montazu....Inace, i letnje i zimske su mi u istoj dimenziji, 215/55 16 i ne vidim razlog za drugu dimenziju, ovo je odlican kompromis udobnosti, izgleda i stabilnosti na putu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...