Jump to content
FAS Goran
zlox

Cene goriva...

Recommended Posts

Beograd -- Gorivo na pumpama u Srbiji bi već od sutra moglo da poskupi u proseku za 3,7 dinara po litru, odnosno 3,9 odsto, saznaje "Danas" u Ministarstvu energetike.

Kako prenosi list, stručne službe tog Ministarstva uradile su presek cena sirove nafte na svetskim berzama i uputile zahtev za korekciju maloprodajnih cena naftnih derivata ministarstvima finansija i trgovine. Ako ta dva ministarstva budu odobrila korekciju, na snagu bi stupila odmah po objavljivanju u Službenom glasniku, odnosno sutra.

Cene sirove nafte tipa “ural“ na svetskim berzama u poslednje dve sedmice skočile su za 6,5 odsto u odnosu na poslednju promenu cena naftnih derivata u Srbiji.

Motorni benzini poskupeće u proseku 3,3 dinara po litru, odnosno 3,2 odsto, a dizel goriva za 3,9 dinara po litru, što je poskupljenje od 4,5 odsto.

Litar motornog benzina i bezolovnog motornog benzina od 95 oktana poskupeće sa 101,7 dinara na 105,01 dinar po litru, a dizel gorivo D2 poskupeće sa 89,5 dinara na 93,1 dinar.

Cena litra bezolovnog motornog benzina od 92 oktana porašće za 3,12 dinara, na 103,3 dinara, a litar evro premijum benzina poskupeće sa 109,2 dinara, na 112,9 dinara.

Eko 350 dizel će poskupeti 3,76 dinara po litru, na 96,3 dinara, eko 50 dizel za 4,04 dinara po litru na 100,2 dinara, a cena evro dizela biće povećana sa 98,4 dinara na 102,5. Litar lož ulja poskupeće za 6,7 dinara, tako da će nova cena biti 71,8 dinar.

U Ministarstvu rudarstva i energetike Srbije navode da su se uslovi za poskupljenje goriva u Srbiji stekli, jer je od poslednje promene, cena nafte na svetskom tržištu povećana u proseku za 7,3 odsto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma sve mogu da razumem ali aj po 100ti put najlosije gorivo ubedljivo imamo,a najskuplje....

edit:dobar tekst o gorivu ovde

Edited by boki

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovo je vise zezanje naroda,pa sta bre misle ovi ko god je vec nadlezan.kako zafali para ajde po raji,samo daj a nista evo

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja licno ne pamtim kad je bilo EVO...,jedino sto je bilo dobar onaj period kada je bio oko 75din ali od tad objasnjavaju neke stvari(kako se otima od naroda)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma vidim i po mom poslu-struja poskupela,alat poskupeo,dazbine podigli,ukinuli povracaj poreza na sredstva za rad a mi narod iscedjeni pa digni cene rada-trt.pritezi kajs dok mozes a posle sta-katanac pa kod "gazde" za crkavicu.ne znam kako je mucenicima koji imaju po 1 ili 2 auta dnevno u servisu,kako opstaju?a sad opet gorivo dizi cenu ima da nas vrate na taljige

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam samo kad sam uzeo auto u dec 2008 da je NSD bio oko 58 dinara, a sada :wallbash:

edit: u dec 08 je bio 64 a u jan 09 je 58

Edited by MilanLaki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo logike zašto nafta više poskupljuje od goriva. Zato što manje trošiš, manje plaćaš poreze lopovima, imaš para za dizel auto, bezobrazan si što se uopšte čudiš itd. Mogao bih da ti navedem još jedno 2158 razloga ali bojim se za zdravlje moga srca i mentalnu stabilnost. :realmad: Pa kao da dokažu MMFu da oni štede hmmmm, ček da probam da uđem u njihove glave, hej šefe (to je premijer, ili neki ministar) dolaze opet oni zajebani iz MMFa. Huh stvarno Mićo a kako da im prikažemo one Škode Superb i ovoliki deficit, a već sam spustio platu i dnevnice na mizernih 20000€. Pa poskupi im gorivo oni se neće nikada buniti jer većina kraducka kao i mi, a šta će mo sa poštenim svetom šefe?! Ma jeb.... im mater i šišaj. To je bilo pre dva tri dana u vladi. A ti gosp. Damjanoviću se samo čudi, pa ti vidi. Ma muka mi je, idem da spavam!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma mi smo lenji i glupi!

Jbt. oni Belgijanci blokirali pola zemlje kada im je cena skocila nesto mizerno.Odmah sve doslo na svoje.A mi ovde kukamo i kuckamo cekajuci da padne cena za dinar-dva.Nista se nece resiti dok narod ne izadje na ulice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zadnji put kad sam izlazio na ulice doveli smo bas ove koji su sad na vlasti. Pa me nesto strah sta ce da se desi ako opet izadjemo :D

i proslog leta je cena bila vrlo slicna ovoj, pa je zimus pala cena nevidjeno.. pa se istorija ponavlja

Share this post


Link to post
Share on other sites

...ma nemoj da se plasis, znas da revolucija jede svoju decu tako da se pojedinci nisu basjh dugo zadrzali nacelu drzave....

a,to sto narod cuti oni obilato koriste i zlostavljace nas dok cutimo....biip- magare dok je u blatu !

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^...cuti tebra taman sam zaboravio....(godine stigle a shvaba alchajmer sakriva stvari po kuci...) :doc:

Share this post


Link to post
Share on other sites

...od 105 dinara za 1L bezolovnog na pumpi :

- 40 dinara košta na izlazu iz rafinerije.

- 5 dinara je bruto zarada pumpadžija. Neto imaju u proseku oko 3.5 dinara po litri.

- državni nameti su 60 dinara po litri ( 44 din. na osnovu akcize i ostatak na osnovu PDV-a )

Nije skupa nafta...nije skupa ni njena prerada.

Da se plati uvozna nafta, da se transportuje do Srbije, preradi u našim rafinerijama, svima isplati plata u tom lancu, transportuje do pumpe, uračuna zarada pumpadžija...- cena za sve to je oko 45 dinara po litri bezolovnog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije isto. Ne znam kolike su sad akcize ali su manje, samim tim i pdv izadje manje. Zarade naftnih kompanija su ovde prilicno vece od ovih 5 dinara koliko dobijaju za ostale derivate. Tu je ustvari i najveca zarada i mozda i jedina ozbiljnija zarada pumpasa.

Edited by MilanLaki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ahaaaa... zato sinoć nikog nije bilo na pumpi koja je UVEK puna :) Nije mi samo jasno... ako recimo imaš rezervoar 50l i RECIMO da puniš do vrha (što vrlo retko ko radi) i ako gorivo pojeftini za 2din ti praktično štediš 100din... pa to nisu ni žvake :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogli su opusteno da pojeftine i 10 dinara po litru i opet bi ostalo skupo gorivo.Toliko su nabili cenu da ne mogu da je svedu na normalu a da to ne bude veliko pojeftinjenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja predlažem da to uradimo kad bude bila ova gej parada... da ne idemo dva puta do grada nego sve o jednom trošku... ionako su ista sorta :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razmisljam dal' ce cena goriva da prati proslogodisnji trend? Proslog leta je dizel bio 105-108 din/litru, pa je zimus palo na nekih 65din/litru (mozda malo gresim za koji dinar, neka me ispravi neko).

Da li ce i ove zime da gorivo toliko pojeftini? Ebes mi mater ako ne budem kupio cisternu da smestim 6 000 l u stek, cisto da ima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...