Jump to content
FAS Goran
NIXIE

Kupujem originalne prednje zvučnike za Grande Punto 1.3MJ 2009 godište

Recommended Posts

Kupujem par novih (ili očuvanih polovnih) originalnih prednjih zvučnika za Grande Punto 2009 godište. Zamenski me trenutno ne zanimaju.

Poželjno je da to bude u BGD da mogu da ih vidim i proverim ispravnost pre kupovine, ne bih uzimao ništa na neviđeno.

Ako neko zna auto otpad gde toga ima, a da nije mnogo daleko, neka me uputi. Zahvaljujem unapred.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)
2 hours ago, darkman14 said:

@NIXIE Kidi auto otpad :D
Dobices i izvod iz maticne knjige zvucnika...


Ako imas stare, mozda da ih repariras, mislim da ces teze na otpadu naci u kvalitetu koji trazis
 

Hvala, vidim gde je to otprilike, nije daleko.  Jednom sam išao na tehnički pregled tu blizu, Maus centar.

Kad dođem do starih, ako ima vajde repariraću ih. Menjao sam već vešanja gornja na više komada kućnih zvučnika uspešno, iz čiste radoznalosti. Od babe devojka, to su mi omiljeni poslovi. Imam i premaz za stare papirne membrane, ostalo mi, Visaton LTS50. Nego sad mi treba zum-zum samo da se zamene na brzinu. Ko ća dva puta da skida obloge vrata.

Edited by NIXIE

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, NIXIE said:

Hvala, vidim gde je to otprilike, nije daleko.  Jednom sam išao na tehnički pregled tu blizu, Maus centar.

Kad dođem do starih, ako ima vajde repariraću ih. Menjao sam već vešanja gornja na više komada kućnih zvučnika uspešno, iz čiste radoznalosti. Od babe devojka, to su mi omiljeni poslovi. Imam i premaz za stare papirne membrane, ostalo mi, Visaton LTS50. Nego sad mi treba zum-zum samo da se zamene na brzinu. Ko ća dva puta da skida obloge vrata.

Problem sa originalnima skinutih sa vozila je sto su upitnog stanja vesanja, posto proizvodjaci forsiraju penasta. Dobices ti zvucnik u boljem stanju, ali to vesanje je isto radilo godinama i nacela ga vlaga/UV/Jeca&Ceca pa je upitno koliko ce trajati nakon ugradnje (mesec? godinu? pet?). Zato preporuka kad skines svoje da im se zamene vesanja i budu negde u rezervi...

Inace Nixie cevke su bas retro, ali fensi stvar ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@NIXIE salio sam se za kidija, izvini sto sam te naveo na pogresnu stranu.


Ali mozes cimati Pedju i Nesu iz Indjije. Oni su korektni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maki Sabac isto za sad bez greske. 

Najbolje stavi aftermarket neke zvucnike, JBL ili GZ. Prvo sto je kvalitetniji zvuk, drugo sto ce trajati duze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, znači Kidi otpad eliminišem iz razmatranja.

Zavisno od stanja tih polovnih zvučnika, neće mi biti teško da im zamenim gornja vešanja, ako su membrana, kalem i donje vešanje (centrator) u dobrom stanju.

Aftermarket zvučnike neću zaista, auto će biti u mom posedu možda još godinu dana. 

 

 

 

18 hours ago, ostoja said:

Inace Nixie cevke su bas retro, ali fensi stvar ;)

Imam nešto od toga kući, na jednom audio uređaju sopstvene izrade. Dosta su popularne te lampe, tinjalice u suštini.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Propadne vesanje (krene da se kruni), retko membrana bude u problemu. Ako se duze tako koriste (dok prduckaju) hoce i centrator da strada tj kalem krene da cese. Ovo je dosta redje, uglavnom ljudima to prdi pa ne pojacavaju puno. Na otpadu ces naci da prodaju ispravne zvucnike (osim ako bas ne insistiras na neispravnim), nego kazem pitanje koliko ce to vesanje dugo trajati jer je dosta veka vec provelo u kolima ako uzimas fabricke zvucnike skinute sa vozila. Nove ne verujem da ces igde naci.

Mogu da se uzmu i vec reparirani fabricki zvucnici (zamenjena vesanja), ali sam vidjao svakakva mackanja lepkovima koji nisu za tu namenu i u kolicinama koje su iscurele na sve strane i koje bi i slona zalepile, a ne tanusno vesanje. Ne znam sta bih ti rekao sem da na licu mesta pogledas.

Edited by ostoja

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, darkman14 said:

@NIXIE
Ali mozes cimati Pedju i Nesu iz Indjije. Oni su korektni.

Samo što i oni nekad jednom a dešavalo se i 2-3 puta pošalju pogrešan deo :D jedino direktno na otpad pa sve iz prve ruke

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neša iz Inđije ima na KP neke koji liče da su očuvani, barem vešanja dobro izgledaju membrane su naravno izbledele, cena čak 2000din/komad.

GP zvucnici.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svojevremeno su novi kod ovlascenog dilera kostali 20ak eura. 

2000 je previse za polovan tog kvaliteta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

On 3/7/2024 at 9:59 AM, Nikola 1.6 said:

Najbolje stavi aftermarket neke zvucnike, JBL ili GZ. Prvo sto je kvalitetniji zvuk, drugo sto ce trajati duze.

 

To je diskutabilno i veoma upitno. Ima 100 različitih stvari koje utiču na zvuk, karakteristike itd.

 

On 3/7/2024 at 1:17 PM, ostoja said:

Propadne vesanje (krene da se kruni), retko membrana bude u problemu. Ako se duze tako koriste (dok prduckaju) hoce i centrator da strada tj kalem krene da cese. Ovo je dosta redje, uglavnom ljudima to prdi pa ne pojacavaju puno. Na otpadu ces naci da prodaju ispravne zvucnike (osim ako bas ne insistiras na neispravnim), nego kazem pitanje koliko ce to vesanje dugo trajati jer je dosta veka vec provelo u kolima ako uzimas fabricke zvucnike skinute sa vozila. Nove ne verujem da ces igde naci.

potpis.

 

Ja bi najpre popravio stare.

To je najjeftinije i verovatno najkvalitetnija varijanta.

Bio je neki momak u Svrljigu, vrlo jeftin a sam je pravio sunđerasta vešanja. 

Ako treba nešto još tipa centrator, da se zakrpi membrana uradiće i to.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cena polovnih dosta skače kad nema novih, a nema ih više izgleda. Ideja je bila prvo to da nabavim.

Od tog iz Svrljiga sam uzimao vešanja i kalote za par tih zvučnika koje sam sam reparirao.

Ima i jedan u BGD na Altini isto ogroman izbor tih delova, a radi i servis.

Ima ih još naravno koji servisiraju zvučnike, Siniša Rankov, Branko Bin itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Servis zvučnika Golub, proguglajte, čovek je sa Medakovića, bilo je 1000 din zamena vešanja, ja plaćao pre 2 godine, be vrujem da je poskupelo.

(broj je 064/110-43-10)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@NIXIE

Karakteristike zvučnika će ostati približno iste kao što su bili kada su ugrađeni. ako ih uradi neki normalan serviser. Sve ostalo je budževina. Polovne zvučnike već imaš, spremne za servis a svaki drugi polovni je već verovatno spreman za servis.

Ne moraš dva puta da skidaš. Skineš i ne vraćaš dok se ne poprave zvučnici :) 

Što se tiče majstora, toga je nekada bilo baš dosta. Meni je često popravljao Neša Đorđević sa Bež. Kose. Uradi svaki put korektno, nema tu šta, košta toliko koliko košta, ali radi. Radio mi je Rankov za neka ozvučenja isto tako, vrlo korektno. 

Ovaj momak iz Srvrljiga mi je zanimljiv, zato što sam pravi vešanja, tamo je bila i fabrika Ei Srvrljig, a kako znamo da je sve što je  50 km od BGD "umrelo" uvek sam spreman da nekoga ko se trudi i radi podržim, barem na način da mu "namestim" posao :) 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Popravka drajvera mi nije problem, već rekoh da radim sam povremeno. Samo da nađem par jeftinih polovnjaka, jer je činjenica po onome što vidim, da svakom treba zamena vešanja i impregnacija membrane.

Evo ga jedan Poljski Tonsil 10" s kraja prošlog veka, vraćen u život.

Tonsil 1.jpg

Tonsil 2.jpg

Tonsil 3.jpg

Tonsil 4.jpg

Tonsil 5.jpg

Tonsil 6.jpg

Mislim neviđena glupost je u kola stavljati drajver sa papirnom membranom i sunđerastim vešanjem. Tu ide plastična membrana (metalna, kevlar, carbon fiber, glass fiber) i gumeno vešanje. Jednostavno papir bez impregnacije i poliuretan nisu dovoljno trajni u tim uslovima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...