Jump to content
FAS Goran
bojan dim.

Biciklizam

Recommended Posts

Ja sam u Planet bike-u kupio “dosta” Polara. Jedno pet komada Polare Mirage Pro-a (i danas su “živa” dva komada, ostatak davno pokraden ) i dva Mirage Comp-a za klince (pokradeni).

Mislim da im je “Mirage Pro” relativno dobar odnos cene i kvaliteta u odnosu na tržišne uslove novih bajseva, mada je činjenica da je nivo kvaliteta nekih komponenti vremenom oboren (a posebno menjačkih grupa), a nekih podignut (kočnice). Npr, najstariji od “živih” bajseva mi je baš jedan “Mirage Pro” iz 2013. godine i sećam se da je “na akciji” plaćen 300 evra, a danas je “na akciji” nešto preko 400. Ovaj danas ima hidrauliku kočnice i točkove 29”, ali i lošije menjače. No, pedale su ostale iste …

Naravno, ako imate dosta dobre volje, vremena i sreće, za te pare može da se kupi i odličan (pa i bolji) polovan bajs. Ja sam imao taj maler da mi se prodavnica Planet bike-a nalazi na 300 metara od stana ... :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je logika u kupovini novog da se manje cimam i vise vozim, za sve. Ali eto, neki put ne upali bas :D 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za iste novce dobijes daleko bolji bajs ako kupujes polovan nego nov naravno potrebno je da znas sta kupujes ili povesti nekog ko zna

Malo jeste cudno da se kaseta i lanac tako brzo potrose mozda su iz najjeftinije serije a cak i da je lanac za 8 a kaseta za 9 brzina ko zna sta su brljali da bi spustili cenu mozda su kineske komponente stavljali

 

Moguce da je stradao zbog nepravilnog saltanja brzina nikada se ne vozi ukrsten lanac recimo napred i nazad najveci lancanik i obrnuto tada lanal ide ukoso ubrzano trosi lancanike i dobija luft

 

Kaseta se obicno menja kada potrosi dva lanca i veoma je vazno da se stavljaju lanac i kaseta od istog proizvodjaca i klase kvaliteta

 

Ako lanac preskace ali ostaje na istom lancaniku onda je do lanca ako preskace uvek na istom lancaniku onda je do kasete a ako preskace sa lancanika na lancanik onda je do menjaca

Ako si iz BG mogu ja da bacim pogled a mogu i da ti preporucim dobar servis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako ti na polovnom bajsu da znaš, primera radi, stanje ležajeva točkova i/ili srednjeg pogona i sličnih stvari koje optički nisu vidljive? Možeš videti "stanje zuba" na lančanicima, istegnutost lanca, da li dobro šalta i koči, ali, ne možeš sve da vidiš. Deo sklopova ti ipak ostaje čista kocka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@clockwork_orange hvala :) Javljam ti se ako nastavi da zeza.

Juce sam isterao 15ak km od zamene lanca i deluje ok. Samo je jednom poskocio nakon promene brzine na prednjem menjacu.

 

inace, obracao sam paznju i da ne koristim prve 3 brzine na najvisem srednjem lancaniku i poslednje 3 na najmanjem, tako da nije ni to. Bukvalno misterija sta sam mu uradio :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije baš uvek tako očito. Nekada treba veoma dugo i jako opterećenje. Posebno sa patronom srednjeg pogona.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za lanac postoji alat kojim se meri istegnutost mada moze i sa metrom meri se 10 clanaka minimum i odsupanje je recimo 2 max
Dok za kasetu i pogon jedino vizuelni pregled mada je to jako tesko, odsutpanja su minimalna
Lezajevi su jako jeftini tako da je to zanemarljiv trosak kao i sajle i buziri
Vazno je da je ram prav da nije negde napukao i da je viljuska dobra kocnice ako su hidraulicne ili obruci ako je Vbrake. Vazan detalj je kuka menjaca koja ako je kriva pravi probleme pri promeni brzina  sto takodje moze da bude uzrok preskakanja lanca. Kuka menjaca je osetljiva i jako ju je tesko naci kao rezervni deo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako nema da se kupi odgovarajuća, "kuka menjača" se lako napravi na CNC mašini. Moj klinac je iskrivio dve, na naizgled vrlo glup način. Jednom je vozio je kroz jaku i visoku travu (pa se upetljala za lančanike kod zadnjeg menjača i sve maltene "isčupala"), a drugi put je zakačio za neku granu.

"Ležajevi točkova" (samo za sebe) jesu jeftini, ali, retko se pohabaju samo kuglice. Kao što se ne haba samo lanac (a da se ne habaju istovremeno i lančanici), tako je i sa "ležajem". Moraš da menjaš cele "nable", koje niti su uvek jeftine, ni baš jednostavne za zamenu.  Naravno, sve to može da se zameni, kao i svaki drugi pohabani deo, bez dileme.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kuka menjaca sluzi da pri padu, udarcu ili sta vec strada kuka a ne ram ili menjac stoga bi covek pomislio da je to jeftin deo koji se lako menja ali za razliku od ostalih delova koji su univerzalni za svaki bicikl, kuke se razlikuju svaki proizvodjac pravi razlicitu cak i onda imaju vise tipova u zavisnosti od modela bicikla
U zavisnosti od ostecenja i materijala od koga su napravljene kuke mogu da se ispravljaju, vare ili prave na cnc masinama sto opet nije jeftino i jednostavno

Sto kolega rece nekad stradaju i nable pa ih treba menjati ali vec duze vreme postoje i tockovi sa industrijskim lezajevima koji znatno duze traju i menjaju se samo lezajevi

 

Popravka i odrzavanje bicikla nije nikakva nauka niti zahteva mnogo alata osnova je redovno podmazivanje svakog pokretnog dela (osim diskova) i redovno pranje lanca i lancanika

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/27/2024 at 2:40 PM, clockwork_orange said:

 

 

Moguce da je stradao zbog nepravilnog saltanja brzina nikada se ne vozi ukrsten lanac recimo napred i nazad najveci lancanik i obrnuto tada lanal ide ukoso ubrzano trosi lancanike i dobija luft

 

Kaseta se obicno menja kada potrosi dva lanca i veoma je vazno da se stavljaju lanac i kaseta od istog proizvodjaca i klase kvaliteta

 

Ako lanac preskace ali ostaje na istom lancaniku onda je do lanca ako preskace uvek na istom lancaniku onda je do kasete a ako preskace sa lancanika na lancanik onda je do menjaca

Ako si iz BG mogu ja da bacim pogled a mogu i da ti preporucim dobar servis

A ja sam mislio da su automobili komplikovani :) 

Vise nisam siguran da se ono sto sam ja vozio i zvala bicikla, bilo je to nesto sa dve pedale, tockovima, sedistem... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To i ja rekoh pre neki dan na servisu. Kazu mineralno ulje ide u bicikl, to ti je 1500din po kocnici, pa menjaj kasetu, lanac, mozda su i paknovi losi, pa stelovanje menjaca,.. rekoh ljudi da ja uzmem jednog Punta da se jeftino vozim, skup ovaj bicikl :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/27/2024 at 3:28 PM, moron said:

Posebno sa patronom srednjeg pogona

Ona doduse ume da krcka pod opterecenjem kada se vozi stojeci, tkz s noge na nogu. Tad se lako manifestuje da li je losa ili ne. Moze se cuti tako i ako ima lufta izmedju rama i same patrone.

 

On 2/27/2024 at 8:34 PM, clockwork_orange said:

Vazan detalj je kuka menjaca koja ako je kriva pravi probleme pri promeni brzina  sto takodje moze da bude uzrok preskakanja lanca. Kuka menjaca je osetljiva i jako ju je tesko naci kao rezervni deo

Bar kod ovih komercijalnih bicikala, skines kuku menjaca ili odes sa celim delom u npr Cariolo ili Planet pa na licu mesta uporedis. Tako sam ja uzeo u Capriolu za Inoc MTB, cirka 400 kinti. Moze i CNC sto kaze kolega, malo je cimanje ali moze.

 

1 hour ago, igor0511 said:

Kazu mineralno ulje ide u bicikl, to ti je 1500din po kocnici, pa menjaj kasetu, lanac, mozda su i paknovi losi, pa stelovanje menjaca,.. rekoh ljudi da ja uzmem jednog Punta da se jeftino vozim, skup ovaj bicikl :lol:

Kad vozis neku ozbiljniju grupu komponenti a zelis da ostanes pri istoj, sto se tice rezevnih delova, moze dooobre pare da izuje. Istina, kod nas su zaista cifre prenaduvane ali trenutno najbolji odnos cena/kvalitet je novija Tiagra ili 105. Sora eventualno ako jos postoji, nisam pratio. Sve preko je luksuz.

 

Vidi, nemoj gledati toliko kroz novac odrzavanje bicikla ako ga bas vozis. Osecaj da si u nekom sportu/radu koji ti prija, bolje zdravstveno stanje i uopste fizicki izgled su samo dodatni benefiti koji te prate ostatak godine. Mene je biciklizam dugo spasavao od operacije vena (genetika) i kad sam prestao da vrtim zbog klinje, jako brzo je doslo na naplatu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam ja dobar bicikl na prodaju, greota da stoji, 2 godine nisam seo, Trek Zektor 2, nov lanac i nova zadnja kaseta ( cak i dodat neki zupcanik, Marko iz Sport Ofisa mi to pakovao ). Trebalo bi gume srediti/zameniti, kad stignem da uslikam okacicu ga na forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ISV_01 slazem se sve, samo mi je nekako 100e za mali servis na biciklu cudno :D 

Inace, TIagra je za drumase? Ja razmisljam da uzmem sam krajem sezone da sredjujem bicikl, samo gledam koji mehanizam bi tu odgovarao da bude 3x9 i tu je samo Alvio. 

 

Mada i drumasa bih mogao malo da sredim :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 minutes ago, igor0511 said:

ISV_01 slazem se sve, samo mi je nekako 100e za mali servis na biciklu cudno :D 

Inace, TIagra je za drumase

Zavisi sta smatraju pod malim servisom. Ako je to podmazivanje lanca, dotezanje, promena ulja u hidraulici i po koji bandas da se malo dotera, meni deluje mnogo. Mada i vekna hleba da valja nije ispod 100 rsd pa vise ni ja nisam siguran jer unazad 2.5g nisam nit vozio nit servisirao bajk.

 

Ima Tiagra i za drum i za Touring (salterice, za zadnji i prsdnji menjac nisam siguran).

12 minutes ago, igor0511 said:

bude 3x9 i tu je samo Alvio. 

Imas i stariji XT mislim da je 77x serija sto se tice menjaca i prednjih i zadnjih. 781 je vec x10.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zar nisu XT uglavnom 1x10?

 

EDIT: Moja greska, nisu :D 

Edited by igor0511

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, MiloshBg said:

Imam ja dobar bicikl na prodaju, greota da stoji, 2 godine nisam seo, Trek Zektor 2, nov lanac i nova zadnja kaseta ( cak i dodat neki zupcanik, Marko iz Sport Ofisa mi to pakovao ). Trebalo bi gume srediti/zameniti, kad stignem da uslikam okacicu ga na forum.

I ja imam jedan dobar MTB Genesis, koji sam nekada vozio "samo nedeljom do pijace", kao na slici ispod :) Ali, već godinama na njega nisam seo. Sve ispravno. I godinama sebi kažem da ću da ga slikam i okačim na oglas. 

 

Poslednjih godina uglavnom vozim samo "poslovni" Capriolo (imam dva apsolutno ista), ali, svaki dan, možda jednom mesečno provozam i E-bajs (samo zbog zdravlja baterije, klinac tražio pre dve godine da ga uzmemo), a imam i dva MTB Polar Mirage Pro. Koji takodje uglavnom samo sakupljaju prašinu.

viber_image_2024-02-29_10-54-22-204.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
37 minutes ago, igor0511 said:

Zar nisu XT uglavnom 1x10?

To je unazad nekoliko godina postalo popularno 1x10-11-12 pozadi u rasponu 11-52 ili veci, kako kome treba :)

 

VIdjao sam ja svasta na MTB, od funkcionalne ali blokirane rucice za prednji menjac i zadnji koji salta 9-10 brzina na samaraljkama pa do krute vile na MTB u brdu.

 

Sve je dobro dok nemas egzotiku poput Capanjola :) Tu nema kalkulacija, to ti je sto ti je :) Sve ostalo, Sram (donekle), Microshift (ako je jos uvek ziv), Sensah (aktuelan) ti je kompatibilno sa Shimanom. Razlike su uglavnom u tipu tj nacinu menjanja brzine i hodovima za menjac, zavisno od proizvodjaca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad si me zainteresovao da skupim komponente pa da menjam krajem sezone :)

Ove je steta jer je tek pocela, a i taman da skupim lepih 5-6kkm pre toga sa ovima da mi ne bude zao da ih zamenim.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 minutes ago, ISV_01 said:

Sve je dobro dok nemas egzotiku poput Capanjola :) Tu nema kalkulacija, to ti je sto ti je

Nemoj da mi vredjaš Capriolo, molim te.

Vidi ovu moju poslovnu "lepotinju". Može i radnim danom za odlazak na posao, a i za vikend u prirodi :) A ide i po snegu :) 

viber_image_2024-02-29_11-28-48-455.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

@moron

 

Extra fotka, nista lepse nego kad se namucis bajsom uzbrdo. Bacis pogled s visine, ono uzivas. I posle se expresssno brzo spustis do kuce.

 

Ona fotka na planini. I more se vidi.

 

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...