Jump to content
FAS Goran
integralac

Kako se borite? / Dodatni posao

Recommended Posts

Eto probam i ja tu i tamo da ubodem neki posao, ali sve je teze i teze i uglavnom naletim na ovakve prevarante :)

 

image.jpg

 

Samo mi nije jasno gde ja posle da idem da ih trazim da mi vrate pare, u Jagodini, u Skoplju ili negde u inostranstvu :D

 

Ko zna koliko ce mucenika da im uplati 18oo dinara, sve u nadi da ce dobiti neki posao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koja je ovo zavrzlama i po meni cista prevara da covek ne veruje da ovako nesto postoji. Da bi se dobio neki pisljivi posao treba ti otvoren profil na internet stranici tamo neke agencije koja moze kasnije da manipulise tvojim licnim podacima i "sto" papira kao kad se zakazuje operacija ne daj boze.
 

Samo mi nije jasno gde ja posle da idem da ih trazim da mi vrate pare, u Jagodini, u Skoplju ili negde u inostranstvu :D


Rusiju, Maltu, Egipat, UAE kod Vucicevog drugara Seika

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne mogu da verujem koji prevaranti!!!

ma i da je 100% siguran posao ovu Šemsu ne bih mogao zvati pa nema šanse :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

50% ljudi ce da uplati ovaj iznos garantujem. U fazonu " nemam pa nemam, pa kako bude" . Takve i cekaju, koriste..m

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po nasem zakonu, ne mogu se uzeti pare za posredovanje u trazenju posla od onoga ko trazi posao ako je ta osoba nezaposlena. Ko god trazi pare od potrazioca posla je prevarant. Imate dosta HR (human resource, ne hrvatskih) firmi koje se bave time, proguglajte malo. A vec sam pisao, trazite posao direktno od firmi, saljite CV na konkurse, oni su javni.

Edited by The Punisher

Share this post


Link to post
Share on other sites

A izgleda svuda je isto...ja sam zavrsio elektrotehnicki fakultet i radim u firmi kojoj ni malo nije stalo do radnika kao pojedinca nego samo gleda profit. Uglavnom napreduju ljudi preko veze, ja posto nemam vezu naravno ne mogu da napredujem a znam mnogo vise od svih ti koji su napredovali, cak sam neke i sam obucavao kada su dosli. Oni zavrsili pripravnicki i posli na jaca mjesta its... To zna da bude opterecujuce i da smeta. Ali kao sto neko rece, plata ne kasni, sve je regularno, placa se sve po zakonu, cak i praznicno i prekovremeno sto je opet rijetko, za razliku od privatnika koji osiguravaju na minimalac, a ostatak daju na ruke ovdje je sve regularno i solidna je plata pa me time drze. Pomirio sam se sa time da ne mogu napredovati dok ne nadjem vezu i nekako sam psihicki odmorio jer znam sa nemam vezu. Jedno vrijeme sam radio nesto oko opreme i preko interneta dodatno u ovoj firmi i imao sam dodatnih 100e ali je prestala potreba za time(bilo je lijepo dok je trajalo).

Sindikati pod uticajem mocnijih poslodavaca dozvoljavaju sve preko ledja radnika. Uzmu mito i vozi. Sve potkupljeno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bojankov

Pa zar s elektrotehnickim fakultetom i (kolko vidim) nekim iskustvom mora da se trpi fako nesto?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mel ...Mislis da krenem nesto privatno? Pa razmisljao sam i razmisljam o tome. Imam i par prijatelja sa kojima bi mogao da upotpunimo znanje i da pokrijemo razne poslove da firma ima sirok dijapazon koji pokriva...ali... Kod nas u CG je problem sto manje poslove uzme neko ko radi za smijesne pare i pretranja to,nekako zavrsi posao, a veci poslovi su namjesteni jer je mala sredina i svako svakoga zna i vuce veze tako da svi radimo u firmama jer vec ima dosta firmi koji se bave svim i svacim, tako da mi je neisplativo gatati, razvijati posao i na kraju manje zarade nego sto mi je plata sada. Psihicki sam napravio balans i sada mi je sve do kosova ravno...rado bi bio svoj gazda i radio posao najbolje sto znam za sebe...ali to sada otpada kao opcija.

Edited by bojankov

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bojankov

Pa zar s elektrotehnickim fakultetom i (kolko vidim) nekim iskustvom mora da se trpi fako nesto?

 

Tek sa elektrotehnickim mora. Zivimo u zemlji idiota. Sto ne razumes, plasis ga se. Ljudi su daleko daleko od razumevanja elektrotehnike, nauke, IT-a, pa jelte zaziru od toga a oni bezobrazni nipodastavaju stuku. Jedan od jacih razloga sto zavrsavam pripreme da odem i ne vratim se ovde vise :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm... ne bih se baš složio oko ove priče oko elektrotehnike... u BG-u postoje firme koje primaju elektotehničare na "dobar dan" za početnu platu od 500-600€, a uz malo truda, traženja može da se prođe mnogo bolje... poslednji primer koji znam student koji je studirao 9 godina, sa "onako" prosekom (čini mi se 7,8-7,9) relativno lako se zaposlio u firmi za neto platu od 900€ mesečno + 2000€ na godišnjem nivou za garantovane bonuse + 3000-5000€ na godišnjem nivou za 13. platu, dividendu firme, specijalne bonuse za rezultate po projektima itd... zaposlen kao junior, a iznad njega postoje još i senior i expert pozicije... 

 

Isplati se upisati sad ETF pa za 4 godine se zaposliti ovako... :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dovla, ne pricam o programerima, to je stavka broj jedan. Za njih uvek ima posla.

Stavka broj dva jeste da ni o plati nisam preicao :)

Pricam o odnosu prema struci. Informaticka struka je slabo cenjena ovde. Da, programeri umeju biti dobro placeni, ali mahom u ispostavama stranih firmi ili u firmama koje su osnovali neki mladi ljudi. DB admini su takodje cenjeni ali se na njih gleda kao da se bave crnom magijom.

O sistemasima i networkashima da ne pricam.

Svaka velika firma kojoj IT nije primarna delatnost ce imati it sektor sa skoro najnizim prosecnim platama, a o odnosu prema it-evcima ne moram da govorim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam utisak da u nasoj zemlji posla ima, da plate nisu na nivou koji bi trebao da bude ali nikada i nece biti, imam utisak da je problem u motivaciji ljudi koji su zavrsili neke vise/visoke skole, koje je ubila svakodnevnica i karakteristicno jadanje naroda ove zemlje da nista ne valja i da nikuda ne idemo...

 

Ljudi nemaju zelju da rade, da traze posao, da jure.......kao da misle-skolu sam zavrsio i sad treba da neko mene da juri da bi mi dao novac.

 

Tu dosta utice (cini mi se) nas nacin vaspitanja i podizanja dece, koji ne moraju da rade, nece ostati gladni ili na ulici sve dok su roditelji iza njih. A kad vise nisu tu roditelji, onda postaje za decu kasno, jer obicno imaju preko 30, mozda i svoju decu...

 

Veoma je cest slucaj na mom fakultetu da nakon diplomiranja mnogo bolje prodju ljudi koji su ziveli relativno skromno, da ne kazem siromasno, i koji su morali da se bore za svaki dinar i za svaki dan u toj skoli. Takvi su jako brzo dosli do kakvog-takvog posla, ali jos bitnije poceli su da stvaraju, da se kuće, da razmisljaju o buducnosti.

 

Ovo sve sto sam napisao odnosilo se na ljude koji imaju "neke skole..." da se neko ne uvredi. Ko je zavrsio treci/cetvrti stepen srednje skole obicno je zarobljen izmedju pokvarenih privatnika, obecanja raznih "veza i vezica" i sl...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bocca 

U konkretnom slučaju lik nije programer ;) 

 

Problem je što se ni ti programeri ne trude. Moj ćale je jedno vreme radio u firmi gde su programeri bili stub firme. Nije mogao da nađe programera koji bi se samo malo uneo u posao pa da predvidi neke situacije i probleme i da ih predupredi... nego samo rade tačno ono što im se kaže i ni makac dalje. To ne rade zato što ne umeju ili namerno rade što manje, već zato što nemaju nikakvu inicijativu ni ideju. Bili su dobro plaćeni, ali jednostavno ne postoji inicijativa da se postigne nešto više, da se realizuje ideja više... samo ono što se kaže i to je to. 

 

Sličan problem imam i ja sada, ne mogu da nađem radnika da se samo malo uključi u ono što radi... imao sam dvojicu koji su radili po dva meseca i na kraju drugog meseca su i dalje gledali u uputstva koja sam pisao za poslove koje rade svaki dan po 10-15 puta... 

 

Upravo ovo što Janković kaže... kolotečina koja nas okružuje i stalno neko kukanje kako država neće da nam pomogne ništa, a ustvari odmažemo sami sebi... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam zavrsio energetiku ali sam u IT svijetu zbog svog interesovanja i trenutno radim bas u tome tako da znam raditi i jedan i drugi posao. Imam cak i prijatelje koji imaju licence za projektovanje i izvodjenje instalacija jake i slabe struje, i ja znam taj posao(ali nemam licencu). Bas smo pricali i razmisljali o tome. Svi imalo veci poslovi idu preko veze, a manje poslove uzmu pojedinci koji nisu skolovani nego rade za dz i ne odrade to kako treba. Programeri stvarno imaju posla kod stranih firmi, u CG ni oni nemaju neku prodju kao pojedinci, jedino u nekoj firmi koja preko veze dobija poslove jer bukvalno sve ide preko veze, osim naravno ako si vrsni programer pa da te svi traze. Kod doktora ako nemas vezu cekaces mjesec dana i vise. Inace web programiranje slaba vajda,imam prijatelja koji pokusava da radi sam i krpi kraj sa krajem, jedino neki dobar programski jezik koji se trazi. Ja licno sto zbog posla, sto zbog porodice nemam vremena da sada ucim programiranje(ucio sam na faxu i razvio osnovnu logiku) ali treba dosta vremena da bih se podsjetio a kamo li usavrsio...opet kod nas je malo trziste i opet bih morao kod privatnika koji ima veze ili online...

Share this post


Link to post
Share on other sites

+1 ^^

edit: ista prica kao malopre kolegina, ljudi se plase onoga sto ne znaju...

 

Zavrsio sam dizajn medija u obrazovanju, od konkretno svoje struke i posla u obrazovanju sam daaaavno odustao, konkurisao vise puta u grafickim firmama za dizajnera, pripremu stampe i sl, ali nista od toga.

 

Totalno sam batalio svoje zvanje i steceno znanje, pa sam se bacio na nesto eksperimentalno, sadnju paulovnije na hektar i po, racunao sam sa ovim inzenjerom sa kojim sam se savetovao i na ovu parcelu koju imam, uz neko prihvatljivo ulaganje, moze da donese prihod za par godina i to kada se podeli na mesecnom nivou imao bih neku prihvatljivu platicu od 400-500evra.

Edited by delakroa

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Sličan problem imam i ja sada, ne mogu da nađem radnika da se samo malo uključi u ono što radi... imao sam dvojicu koji su radili po dva meseca i na kraju drugog meseca su i dalje gledali u uputstva koja sam pisao za poslove koje rade svaki dan po 10-15 puta... 

 

 

Pre nekih 20-25god jedan covek odluci da napusti posao prof u jednoj srednjoj skoli i da zapocne privatno posao.... I tako ajde da zaposli nekoga i vidi da tu ima problema oko pronalazenja kvalitetnog kadra. Prilikom jednog druzenja sa covekom koji je vec iskusan i vodi svoj mali biznis vec godinama postavi pitanje:

 

-Treba mi pomoc-gde da pronadjem radnika koji ce se zaloziti za posao, koji ce juriti koliko i ja, kome ce napredak firme biti jedan od prioriteta, da mu bude uvek ukljucen mozak....

 

Odgovor koji je dobio je bio:

 

-Takvi koji su sposobni da se posvete poslu, koji su imalo otresiti i umeju da razmisljaju svojom glavom, takvi koji bi mogli da rade i po 15-20h dnevno......takvi ne rade kod drugih. Takvi razvijaju svoj posao. Bio to kiosk, vulkanizer, prodavnica ili projektantska kuca. Sve jedno.

 

Tako da Dovla - srecno u potrazi ;)

Edited by kolega.jankovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jankovicu, imas utisak zato sto ti je " Beograd uz guzicu" -sto bi rekla Sojka iz Mezgraje ( Sekula) . Sidji malo juznije pa budi i doktor nauka i nista...sem Norveske i Nemacke :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrlo moguce. Razlike u finansijskim, obrazovnim i ljudskim resursima kad je geografski polozaj u pitanju - ne mogu, ne umem, samim tim i ne zelim da komentarisem.  ;)

 

Blizina Beograda sa jedne strane dosta pomaze, ali mnogo i odmaze Smederevu kao gradu. No, to nije tema....

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Janković 

 

nisam ni u jednom trenutku očekivao da neko zapne kao ja... takav se teško nalazi, a i kao što si rekao veroatno već ima nešto svoje. Posao koji sam nudio je mahom mehanički tj. isti je posao samo se sitnice menjaju u zavisnosti do slučaja do slučaja. Ako se zainteresuje, naravno da može da napreduje i sa znanjem i sa platom, ali ovu dvojicu nije interesovalo ni da pogledaju nešto van opisa radnog mesta, a lafo završili neke škole jake... Inače uslovi su i više nego korektni... normalno fiksno radno vreme, klimatizovana kancelarija, bez rokova i pritisaka, a i plata mnogo veća nego u bilo kojoj drugoj firmi za taj posao. 

 

Ali jednostavno, on na kraju drugog meseca i dalje čita uputstvo za nešto što je uradio više od 500 puta. Nije u stanju da pusti dokument da se odštampa... do te mere sam se smorio da sam u fazonu da pređem na pravi kapitalistički režim i da zapošljavam samo klince na praksi koji su generalno napaljeni da rade nešto što nije "škola" i onda im lepo ništa ne platim ili im kupim 2 kifle dnevno (i to im je mnogo) i vrh meni, vrh njima. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A kakvu profesiju radnika si tražio?

 

Ono što meni mnogo smeta je što ne postoji diploma fakulteta ili bilo kakav sertifikat koji ti garantuje da je neko sposoban za posao.

Zbog ove nesrećne bolonje svi će kad-tad završiti fakultete. I onda ćemo imati 40-50% mladih koji su visoko obrazovani sa diplomama koje mogu da zakucaju na zid kada dođu komšije u posetu i ni za šta drugo im ni ne služe.

 

Na masteru je još gore. Mene je sramota kakvi ljudi dolaze kod mene na master da operu diplomu fakulteta za koje nikada nisam ni čuo. Na masteru bi trebalo sada da radim ozbiljno Android programiranje, a bez preterivanja došlo nam je par ljudi koji nisu znali pdf fajl da otvore niti šta je potrebno da instaliraju da bi isti otvorili.

I isto će završiti jednog dana jer će da plate radove i da dolaze na sve vežbe i predavanja kako bi skupili taj nesrećni 51 bod i dobili neku ocenu da završe.

 

Sutra kada dođu do Dovle da rade ima opet da nam se žali :laughing:

Jednostavno je ceo sistem takav i teško će tu nešto mnogo da se promeni.

 

A što se upustva tiče i ja ih gledam stalno :laughing: Ali samo za opipljive stvari kod kojih ne bi bilo baš ok da napravim grešku. Više volim i da napišem sam sebi na papir i proverim 10 puta nego da zeznem nešto što bi moglo veći problem da napravi.

 

Inače, ja sam pre bio jako zagrejan za doktorske studije. Sada kada vidim kakvi ljudi hoće da ih završe i koliko su sposobni nemam više nešto želju ni da gubim vreme sa tim..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...