Jump to content
FAS Goran
integralac

Kako se borite? / Dodatni posao

Recommended Posts

Generalno svakom izleda da je bolje živeti tamo gde su drugi. Ovo kažem zbog par stvari koje sam zapazio u zadnje vreme. Evo, na primer, odemo devojka i ja do Vrnjačke i čudimo se kako je jeftina hrana i generalno koliko je sve jeftinije nego u Beogradu. To je tačno, ali su i plate manje nego u Beogradu. 
Meni dođe sestra iz inostranstva i, pošto je bila tu samo 2 dana, potrudim se da je izvedem u par skupljih kafića i za 2 izlaska smo potrošili više nego što ja potrošim inače za mesec dana. Kad je odlazila kaže mi da joj je žao što ne živi kod nas jer je mnogo viši standard ovde  :laughing: Ja sam pod sto pao od smeha.

 

Generalno svuda je kriza i jako ćemo teško izaći iz ovog. Mora privreda da krene i treba nešto da se proizvodi kod nas, a kada se to desi, biće posla za sve nas, od zemljoradnika do menadžera i svako će naći svoje mesto pod Suncem. Dok toga ne bude možemo svi samo da mlatimo praznu slamu i ubeđujemo se kome je bolje ili gore. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada se dozovemo svojoj sopstvenoj pameti i prestanemo da krivimo druge zato sto nam je vlastito dvoriste u neredu, mozda i promeni nesto na bolje.

Dok se bude zabadao nos u tudji tanjir i dok se zaglupljujemo pricama kako su politicari ili neki drugi lopovi krivi za nase stanje i pri tome prihvamo takvu realnost kao ne promenljivu, to gazdi  govori da bez borbe predajemo bitku i da pristajemo na ropstvo.

 

=Ropstvo je odnos među ljudima, grupama ljudi ili narodima temeljen na ekonomskoj, pravnoj, moralnoj, idejnoj ili političkoj zavisnosti i pokornosti.

U svom užem smislu predstavlja formalnu instituciju krajnje zavisnosti jednog od strane drugog čovjeka koji je temelj društvenog sistema zvanog robovlasnistvo.

Osoba koja je rob nema nikakva prava, odnosno predstavlja vlasnistvo drugog čovjeka ili grupe - gospodara. Ona je prisiljena obavljati rad i druge usluge za svog gospodara, a za to nije ovlaštena primiti nikakvu naknadu (iako iz praktičnih razloga može očekivati najosnovniju hranu i prenoćište).=

Edited by kičerica

Share this post


Link to post
Share on other sites

... Evo, na primer, odemo devojka i ja do Vrnjačke i čudimo se kako je jeftina hrana i generalno koliko je sve jeftinije nego u Beogradu....

 

A zamisli kad je nama iz Ts-a skupo da izađemo u Vrnjačku Banju, a to je 10min kolima od nas  :laughing:  Ko god dođe iz Bg-a prvi put i sednemo negde u kafić, prvo se začudi na račun, pa ne veruje, pa onda počne da se smeje i na kraju uzme da plati i ponese račun u Bg da pokaže jer misli da neće da mu veruju kad im bude prepričavao  :laughing:  Jedno vreme sam imao drugara, rođeni Beograđanin, koji je jednom izašao u Ts i posle je počeo svaki vikend da dolazi u Ts da izađe, kaže meni je jeftinije da dođem ovde i da obrnem par tura sa vama, nego da izađem tamo..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam iz Vrnjacke Banje a zivim i radim u Beogradu i ne slazem se sa tim da je u Banji sve jeftinije, pice u kafanama kosta isto, klopa u kafanama kosta isto, cene u prodavnici su iste, šišanje placam skuplje u banji, pljeskavicu plaćam skuplje u banji. Generalno Vrnjacka Banja važi za jako skupo mesto za život.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je jeftinije da ne izlazim, vec da kupim sinu obucu, odecu, igracke, da ga vodim negde-more, planina, suma, livada....

Svaki izlazak cak i u smederevu odnese skoro 30-40€ ako zelis da odes negde gde je nazovi in i da obrnes par tura i sl. Znaci za 3 izlaska 100€! Ne hvala.

prosli vikend smo moja zena sin i ja i drug sa zenom i sinom za 30-40€ napravili riblju corbu+rostilj+pice+sladoled!

Ceo dan na travi, deca jurcaju, uzivanje daleko lepse, trajnije i korisnije od jednog izlaska...

bar za mene sa skoro 30god

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izlasci ? - Sta je to ?

Ja sa tim nemam problema. Ne petljam se u te rabote.

Zadnji put smo svratili na Petrovaradin , sa "Prvomajskog uranka" i to mi je dosta za celu godinu ! :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja svratim sa drugarima na pivo u pivnicu ali to ti je cena skoro kao "pred prodavnicU" :D

jedino sto sam gurman pa volim te rostilje kotlice saceve i sl.....

a da pocnem da krecim po kucama? nisam nesto brz, al sam zato aljkav do bola :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo sto mi zivimo(prezivljavamo) se zove neokolonijalizam,zovite kako hocete,ali to je to.Porodicne,verske,drustvene vrednosti vise ne postoje,nema casti i mere.Probacu da navedem citat iz jedne knijge,(neko ce mozda prepoznati iz koje,ali poruka vredi)tj. parafraziracu.Radni covek u ponedeljak se vraca kuci sa posla,nije bas raspolozen ,malo je placen ,nije jeo na poslu a ni kuci nema bog zna sta.Utorak,jos gore,jos vise je radio itd.Sreda jos gore ,u kuci samo jedan obrok ,i to mrsav, za celu porodicu.Cetvrtak jos gore,usput je istukao zenu i decu.Najzad petak, dobio je bednu platu za tu nedelju i sad je sve lepo ,dva obroka za celu porodicu,planiraju subotnji izlazak.... Nedelja ,razmisljanje o novoj radnoj nedelji...   Napisano je 1926g.         :crazy:

Edited by Transporter131

Share this post


Link to post
Share on other sites

ista prica i kod mene. samo ne tucem zenu i decu. imam jedan obrok dnevno, kad dodjem s posla. ali to sam sam kriv. i ne bude bas mrsav obrok... :D

ali zato ne izlazimo subotom :lol:

osim mozda nocu u neku :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam izašao pretprošle godine za drugi Božić, pa pre 3 nedelje. Po Kg-u nisam izašao nikad nigde uveče, preko dana par puta sa nekim drugarima iz Ts-a koji budu u prolazu kroz Kg, sve skupa možda 5-6 puta, u Ts-u sam dva puta mesečno na po 1-2 dana i tada sednem na kafu sa drugarom preko dana, a uveče povedemo i devojke i to je to, baš izbegavam skroz ta sedenja po kafićima, jer pored toga što se potroše pare, ume da se čuje i mnogo glupih stvari od džabalebaroša koji sa 35 nemaju dan radnog staža, žive na kičmi roditelja i piju kafu od 60din na recku i to je rastežu po dva sata i prosipaju šuplje priče klincima kojima su ti isti idoli, da bi se otvorili da mu plate tu istu kafu... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Beogradjani ce prepoznati koji je to kafic, pre par godina me vodi drugarica po kalemegdanu i kaze idemo na kafu nisi probao takvu, neki kao lepo uredjeni kafic, secam se da je odmah od ulaza sa desne strane dugacak sank i festa im je kafa za poneti, koja je onda kostala 250-300 dindzi, jeste da je dobra i da ih ima 100 vrsta, i pio sam je pola sata (pola litra kafe), ali kume da je mnogo-mnogo je.

 

da ne bude da palamudim, uhvatili smo se za kafe i kafice, jbg skuplje je to u BG u odnosu na Nis ili neki manji grad, ali to u danasnje vreme i ne mora svaki dan... skuplji su i stanovi... ali: hleb, mleko, jaja - to mora svaki dan a to kosta isto i u Beogradu i u Vlasotincu. Kad krenemo na more, u Disu ili Maxiju cemo isto para potrositi, isti benzin sipati, isto platiti smestaj na primorju potrositi isto para, samo sto ce onaj sa BG tablicama potrositi 2 plate, a onaj sa Prokupackom 3 ipo... Jaooo zemljo...

p.s. nemojte mi zameriti, nista zlonamerno ne pisem, samo po mom vidjenju stvari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Došlo vreme za naplatu grehova iz prošlosti...
Ljudi grade svoje države po 300 godina, pa i dalje imaju još nešto da nadograde. Mi svoju gradili 45, najeli se belog 'leba, pa daj brže bolje da opljačkamo i rasprodamo to malo sirotinje što smo stekli. Današnje stanje u državi je posledica delovanja razne nepismene stoke, bitangi i korova koji je izrastao nakon raspada SFRJ.

Žalosno je što neki novi, mladi naraštaji ispaštaju za grehove koje nisu počinili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi svoju drzavu gradimo i vise od 300g.Uz sve nedace koje su nas zadesile.Danasnje stanje je pocelo 1918g, a zadnji ekser u kovceg nam je udaren29.11 1943g.Od tada vladaju takvi koje si naveo,ali to je neka druga tema, tako da ne bih o tome.  :cheers:

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo sad čuh, u FAS u u Kragujevcu,na proizvodnim trakama namerno izgrebano 32 Fiata 500L ( ostavljene neke poruke sa šrafcigerom ) nezadovoljstvo radnika ili bahatost istih, ko će ga znati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo sad čuh, u FAS u u Kragujevcu,na proizvodnim trakama namerno izgrebano 32 Fiata 500L ( ostavljene neke poruke sa šrafcigerom ) nezadovoljstvo radnika ili bahatost istih, ko će ga znati.

i ja sam cuo malopre na vestima, kazu nista nece izvestavati i nagadjati dok ne se uvidjaj ne okonca...

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Uf, svašta si sada napisao.

Ne bih da širimo dalje  :cheers:

Danas je: Pondeljak 27 Maj 2013 (po starom srbskom kalendaru*: 14 Maj 7521)

 

http://glassrbije.org/kultura/%C4%8Dlanak/srpski-kalendar-najzna%C4%8Dajniji-dokument-srpskog-naroda

 

 

Mislio sam isključivo na ekonomiju.

I ovih 45 godina države se odnosilo samo na ekonomiju. Bez istorije.

O bilo kakvoj ekonomiji i privredi u Srbiji pre II svetskog rata ne možemo diskutovati iz razloga što je gotovo nije ni bilo.

Današnja ekonomija je započela svoj razvoj još u 18. veku. Mi smo se uhvatili u tok 2 veka kasnije, gradili 45 godina, prestali u 46. godini, i u narednih 20 godina sve to lepo porušili do temelja.

Budućnost nam je crna rupa jer u 2013. godini mi opet nemamo privredu.

Na žalost, sami je ponovo nikada nećemo izgraditi. Niti će nam to dozvoliti.

Sad će lepo za koju godinu da dođu Nemci i ostali kapitalisti, uzmu ove ruševine za džabe i naprave svoje fabrike i svoju privredu, i to u sred Srbije.

Mi ćemo biti totalno nebitni u svemu što nam predstoji, radićemo što nam se naredi, bez pogovora.

 

Omladino, školujte se, učite strane jezike, skupite što više "međunarodnih" diploma sa raznoraznih majmunskih kurseva. Na taj način ćete biti više pogodni novim robovlasnicima.

Edited by lalic1709

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda baš mogu da govorim o ekonomiji i privredi Srbije pre II svetskog rata, i baš bih voleo da mi nabrojiš neke značajne privredne subjekte toga doba koji su gurali razvoj nacije napred?

 

Tekstove dotičnog  "ekonomiste" i "istoričara" Samardžića ne bih da komentarišem, kao ni njegove tvrdnje i opažanja.

Edited by lalic1709

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi tezimo ka istom, da sto manje radimo, sto lakse zivimo, sto vise imamo i to je u neku ruku normalno. Medjutim pravi trud se vidi tek onda kada pozicija/posao postaje klimav, kao vekovna borba za opstanak!

Drugi deo su oni koji nemaju/ne znaju kako i gde vise da napreduju pa to rade gazeci po drugima!

Uvek ce biti onih koji nisu zadovoljni i uvek ce liciti da ih ima vise jer je pobuna uvek glasnija!

Ekonomija, kao i ceo zivot, lici na sistem spojenih sudova, znaci da bi negde imao vise, negde moras imati manje. Pun frizider ili rezervoar=prazan dzep i obrnuto!

Neko mora da na ovom svetu da da pola plate za pun rezervoar da bi Amerikanac imao standard i mogucnost da to isto uradi sa 1/10 plate. Tako se uspostavlja ravnoteza inace bi svi davali po trecinu plate npr!

Zato se vode ratovi na istoku, zato se ubijaju vodje zemalja najvecih proizvodjaca goriva, zato sto se tako delovanjem van svoje zemlje, obezbedjuje standard u svojoj zemlji.

Dve suprotstavljene strane nikada ne mogu obe biti zadovoljne-kupac je uvek skupo kupio a prodavac jeftino prodao, poslodavac uvek mnogo placa radnike, a radnici uvek jedva krpe kraj s krajem i to je uvek bilo tako i ostace!

Bolestan ima samo jednu zelju, a zdrav milion. Svi bi mi voleli da imamo dobar auto i pun rezervoar, ali onda kad ih dobijemo, zanemarujemo, zelimo lepu kucu, posle letovanja, zimovanja, vikendice...... I na kraju bi tim putem dosli u kozu jednog Miskovica, Karica, Kostica, Dacica, Mitrovica i slicnih ljudi koji imaju imperiju (za nasa shvatanja) a nije im dosta i zele jos, jos i jos!

Dokle? Kraja nema, to je nagon, instinkt!

Nase je samo da se cesto okrenemo oko sebe, budemo zahvalni na onome sto imamo i guramo napred kako i koliko mozemo.

A te price drzava,narod i sl. Od kad sam rodjen evo skoro 30godina u ovoj drzavi vlada haos! Zato ja volim Srbe i Pravoslavlje jer to jesam ja, ali Srbiju kao drzavu bas i ne. Ne mrzim je, ali nemam neka osecanja jer to je 3-4-5. Ili koja vec po redu drzava u kojoj zivim. Zvala se ona sfrj srj scg srb i nemacka, italija, grcka.... sve mi je jedno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...