Jump to content
FAS Goran
NenadAleksic

Obavezna oprema u automobilu / Osvežavanje kompleta prve pomoći

Recommended Posts

Ne kupuju se sijallice za Punto, Astru ili Golfa...već kada su rekli odgovarajuće sijalice za automobil, misli se da ne možeš imati rezervnu H1 sijalicu ako u tvoj far idu H7 sijalice... :thumbup:

To vazi i za stila( za levi far) ?:D ili za megana za koga sam gledao neki klip gde je majstor skidao 30 minuta pola delova da bi zamenio sijalicu .. HM, malo mi je cudno da zakon ide na podrazumevanje i da je "zakon isti za sve"...

To je bio problem i u EU, jer su na taj način vlasnici automobila terani da idu u servis i da plaćaju čak i za običnu zamenu sijalica. Sve je to stiglo do nekih evropskih komesara i doneta je jedna od direktiva kojom su naterani proizvođači automobila da više ne smeju praviti takva rešenja kod kojih ljudi nisu u stanju sami promeniti sijalicu...i uopšte obaviti neke osnovne stvari sami.

Pogledaj npr. kako je kod Grande Punta, ili novog Brava, ili nove Delte...imaš mesta koliko hoćeš...i menjaš sijalicu za pola minuta. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bas me zanima koji ce to pandur da mi trazi sijalice i onda izvadi spisak bas za mog stila i pocne da nabraja koje sijalice stilo ima. :whistle: P.S. Ako se neki navadi mozda i hoce, ali do sad sam imao pozitivno iskustvo, dva puta su me zaustavili u sred bijela dana ne radi vam svjetlosna signalizacija, i upozorili me. :thumbsup:

Desni sam mijenjam, ali ako lijevi crkne dzaba mi milion sijalica rezervnih ja ne umijem zamijeniti, ne na putu, nego ni kuci kad sam. :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hahahahahah kakve baljezgarije su ovo sve ljudi moji..... zlo :)...prvo samo zamishljam pandura koji mi odmotava flaster da vidi jel ima 5 metara, zatim uzima metar iu ruke i meri gaze dal su tih dimenzija....jao haos bice smejurija zesca...:) sto se tice cebeta ja imam neku nemachku prvu pomoc dobio sa autom... gde ima sve to plus termo cebe..to vam je ustvari kao folija velicine kabanice...koja se ogrne oko "ranjenika" da ne gubi toplotu....sve u svemu njesra....al ajde...ajmo sad... ko zna pravilno da masira srce i daje usta na usta????(ne racunam mica bjukenona i lepotice koje sve to znaju )... i sad ja kao stavim onaj smrldjivi device na usta i odradim to i sta posle? gde se to kupuje? apoteka? ima li to kao stalni artikal u apoteci? :p: :p:P:P ma nek su nama oni zivi i zdravi...debili

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ništa vi nista shvatili šta je MILOBOR hteo da kaže... :D

Staviš na ćebe ribicu...ovo ono...za to može korisno da posluži... :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

hahah,da to,na cebe ribicu i VOZI MISKO, + neki mali jastuk za dodatni komfor :D

meni se licno svidja sto su uveli to za cebe,sad kad otvorim gepek niko vise nece sa cudjenjem da me gleda kao "sta ce ti cebe" :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ovako,malo pre ulazim u kucu i mama mi reche kako je slushala na vestima da od sutra stupa na snagu neshto u vezi sa xenonima i zatamljenim staklima... Kao da ce xenoni morati da odgovaraju bash tom automobilu na koji se stavljaju. Jel zna neko neshto vishe o tome ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ali ima li nechega u tom pravilniku u vezi sa xenonima ? Da li cu ja morati da platim neku kaznu kad ih budem imao na Stilu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ne budeš imao autonivelaciju ili prskalice za farove - hoćeš. A nećeš moći ni da registruješ auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Shta je autonivelacija???

Zjeee,pa onda ce svi popiti kazne :S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo se vi vadite.Drzavi treba para....

A tih "aftermarket"kineskih ksenona na rastelovanim farovima mi je preko glave.Sve bih ja to poskidao na licu mesta,da se ja pitam.Ali nazalost se ne pitam :rolleyes:

Edited by sasha015

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma seru bas ovi sto donose nove pravilnike,e kome smeta xenon ako nema prskalice,da bas ce oni da oslepe vozaca iz suprotnog pravca,ako je xenom kao malo prljav,odnosno farovi :wallbash:

ja nisam ugradio xenon da auto bolje izgleda noci,a i danju :wallbash:nego da sam bolje uocljiv a i sam da bolje vidim po mraku kad vozim.pa mene oslepe neki kome su bas rastelovani farovi i koji i nemaju xenone,e tu se otvara nova tema dosta ljudi da saobracajnu na uvid pri registraciji,a  uopste neide na tehnicki pregled i to bas i nije mali broj ljudi takvih u zemlji :thumbdown::thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li ce saobracajci imati spisak svih proizvodjaca po svakom vozilu sa svakim paketom opreme da znaju u koji auto ide koja sijalica da bi mogli da iskontrolisu da li imas sve sijalice po propisu, i koliko vozaca zna koja sijalica ide gde, pogotovo zenski svet, ja ne znam koje sijalice idu kod mene u punta, znam samo da ide H1 u oborena svetla zato sto sam ih menjao nekoliko puta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja inache chim budem stavio xenone idem pravac u ovlashceni Fiatov servis da mi nashteluju svetla kako valja ;)

Inache ja ih stavljam da bih nocu bolje video jer se uglavnom vozikam nocu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tebi su 100% neophodni ako kazesh da se vozikash nocu ... da ne bi upao slucajno u neku rupu (ili kad mozda bash planirash da upadnesh u neku rupu) B-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imate u Tempu za 2500 dinara novi komplet Hitne pomoci by Galenika. Nemam pojma gde su spakovali cebence, ali u specifikaciji pise da ga ima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To zapravo nije ćebe onakvo kakvo smo mi naučili da izgleda već jedna folija koja je pravljena od takvog materijala da zadržava toplotu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

:book: Obavezna oprema :thumbsup: : zimske gume (zimi,zbog licne bezbednosti), neka sijalica koja radi, prazna kutija od prve pomoci(za mirniju savest), neko uze, rezervni tocak, prsluce(moz' i od djubretaraca), trougao, nitro boca (za bezanje od policije, ako nemate termo cebence u prvoj pomoci)

A da, i 1000 dindzi u saobracajnoj za izazivanje privremenog slepila i amnezije kod policije :rofl:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja inache chim budem stavio xenone idem pravac u ovlashceni Fiatov servis da mi nashteluju svetla kako valja ;)

Inache ja ih stavljam da bih nocu bolje video jer se uglavnom vozikam nocu...

bacas pare.

po hiljaditi put, xenon farovi se od halogenih razlikuju i po socivu a ne samo po sijalicama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, nemojte kupovati bezveze komplete prvih pomoći,bar ne još,pogledao sam u firmi gde radim u programu "Cekos In Ekspert" (program za sve zakone u Srbiji, uvek sa svim novi izmenama) za koju firma plaća oko 100.000 godišnje službene glasnike po kojima piše šta sve treba da bude u vozilu, kada stupa na snagu zakon itd... Tu piše sve, koje rezervne sijalice treba da budu u auto, koji prsluk... Zainatio sam se, pa sam zbog toga pogledao, jer me žešće nerviraju više sa tim nekim njihovim novinama, samo para da uzmu... Neke najznačajnije su:

po članu 115. piše kakva treba da bude prva pomoć, a posle po članu 138. piše da taj član 115. počinje da važi TEK 19.SEPTEMBRA 2011.godine, tj. nakon godinu dana od kada je izašao službeni glasnik...

Ljudi su nažalost već pokupovali silne prve pomoći, za koje još nema potrebe, ipak će oni da imaju i rok važenja, što bi da lisada pare, kada još nemora... bar po meni... :thumbup:

Po članu 121. stav 5 piše da lanac za sneg u vozilu NE MORA da poseduješ u naseljenom mestu (na primer ako te zaustave u BGd, ne može da ti pišu prijavu)...

Pomenuti ceo taj zakon sam skinuo, i imam ga u PDF-u, samo mi treba Vaša pomoć kako da je postavim na sajt, kako bi bilo svima dostupno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...