Jump to content
FAS Goran
NenadAleksic

Obavezna oprema u automobilu / Osvežavanje kompleta prve pomoći

Recommended Posts

Po ovome svi koji imaju xenone na kratkim svetlima,OBAVEZNA AUTOMATSKA regulacija nivoa i pranje farova.To znaci da ogroman deo fabrickih xenona nece proci....dry.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

E a kako ovi na tehnickom znaju kako izgleda uredjaj za automatsku nivelaciju svetala. Ja sam video stila sa fabrickim ksenonima i jedina razlika u faru je sto ispred oborenog svetla ima kao raster staklo a i on nema auto nivelaciju pokusacu da ovih dana uslikam sve to. Citroen C5 ima automarsku nivelaciju a cak ni nema ksenon (ovaj koji san ja vozio). Po meni bi se trebalo imati samo uredjaj za nivelaciju iz kabine i naravno nastelovani i tehnicki ispravni farovi i to zbog svih ucesnika u saobracaju. A lako je ovima sto donose zakone da se prose***aju kad se vozaju u sluzbenim audijima, meckama i bembarama sa full opremom koje smo im mi kupili. Sve u svemu raja je hebena strana.

Ajde da napravimo spisam obavezne opreme koja se mora nalaziti u vozilu

1.Prva pomoc

2.Rezervni tocak

3.Uze za vucu

4.Reflektujuci trougao

5.Lanci za sneg koji obgovaraju profilu tocka na vozilu

6.Protivpozarni aparat

7.Set rezervnih sijalica koji odgovara sijalicama na vozilu

8.Reflektujuci prsluk (1 kom) koji se mora nalaziti u kabini vozaca

Ko se seti jos necega neka dopise pod narednim rednim brojem. A mislim da bi dobro dosla i vlazna krpa za odrzavanje cistoce farova.

Edited by speedster

Share this post


Link to post
Share on other sites

O obaveznoj automatskoj regulaciji smo pisali pre nekoliko meseci kada se znalo da će biti obavezna. Postavljali smo i klipove... :thumbup:

Proverava se lako jer po startovanju motora, regulacija odradi svoje...svaki put. Ako tog odrađivanja nema, jasno je da automobil nema automatsku nivelaciju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

To njima automatska nivelacija. :rofl: Mislim da im mogu doskociti za jednom spravicom koja ce klasicnom motoricu dati taj nalog a inace nivelacija visine fara koja moze biti mnogo ispravnija od bilo kakve elektronske naprave je nivelacija putem zemljine teze i mislim da je Lada Niva ima. Mada smo mi takva nacija uvek trudimo da zakonu doskocimo nego da ga postujemo :whistle:. Da li ce braca kinezi dati odgovor na to kao i na sve ostale stvari. A moguce je napraviti i nesto sto ce imati ulogu prave automatske nivelacije farova.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to sa projektorom je jos lakse on se oslanja u dve tacke a moze i da se rasturi par kineskih laserskih libela i eto ti je automatska nivelacija. Necu da pricam da mi kinezi ne maznu patent. Ako uspem da to sve napakujem javljam i naravno to nece biti prevara vec prava automatska nivelacija a ovo za pranje ce se vec pojaviti to je daleko prostije. A posle ovoga ce verovatno da dodaju da mora biti fabricka automatska nivelacija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da obavezno treba napomenuti da protivpozarni aparat nije obavezan za sva vozila. PP aparat treba da bude u svim vozilima osim u vozilima vrste M1- putnicka vozila i vozila za prevoz putnika do 9 sedista koja ne vrse javni prevoz lica. Takodj treba reci da lanci nisu obavezni u grdskim sredinama, tj moraju biti u vozilima koja se nadju na putu gde je obavezna upotreba lanaca u slucaju sneznih padavna, sto je naredjeno saobracajnim znakom. Rezervne sijalice:

1) jedna sijalica za dugo svetlo;

2) jedna sijalica za kratko svetlo (može biti kombinovana sijalica za dugo i kratko svetlo);

3) jedna sijalica za prednje poziciono svetlo;

4) jedna sijalica za pokazivacpravca;

5) jedna sijalica za zadnje poziciono svetlo;

6) jedna sijalica za zadnje stop svetlo (može biti kombinovana sijalica za poziciono i stop svetlo);

7) jedan osigurac od najviše 10 A;

8) jedan osigurac od najviše 20 A.

Vozila koja su opremljena svetlosnim telima bez žarne niti (gasni izvor svetla, LED i sl.), ne moraju imati rezervne sijalice za ta

rasvetna tela. To je mislim bokija vec napisao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uze za vucu ili mora sajla za vucu?

Neko mi danas pricao da je citao da mora bas sajla, tj. da ne mogu ona uzad (sa buvljaka :rolleyes: ) koju verovatno svi mi imamo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to sa projektorom je jos lakse on se oslanja u dve tacke a moze i da se rasturi par kineskih laserskih libela i eto ti je automatska nivelacija. Necu da pricam da mi kinezi ne maznu patent. Ako uspem da to sve napakujem javljam i naravno to nece biti prevara vec prava automatska nivelacija a ovo za pranje ce se vec pojaviti to je daleko prostije. A posle ovoga ce verovatno da dodaju da mora biti fabricka automatska nivelacija.

Da,automatska nivelacija mora biti od poznatog proizvodjaca Trte Mrtkovica i moze se kupiti samo u objektima Delta trgovina.Kao i sve ostalo....realmad.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uze za vucu ili mora sajla za vucu?

Neko mi danas pricao da je citao da mora bas sajla, tj. da ne mogu ona uzad (sa buvljaka :rolleyes: ) koju verovatno svi mi imamo.

Ja imam kinesku sajlu sa buvljaka ali mora izgleda samo atestirana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvinjavam se ako pitanje nije baš konkretno u vezi sa forumom, ali svi ste vozači ovde pa možda imate pravu informaciju.

Planiram put u Grčku svojim autom, pa me interesuje da li tamo protivpožarni aparat spada u obaveznu opremu (npr. aparata S-1A)?

U AMSS-u nisu znali odmah da mi kažu, neki kažu da, neki ne...pripremam rute na navigaciji ovih dana, kad tamo, za Grčku mi program u informacijama o toj državi izbaci i podatak da je potreban protivpožarni aparat. Nije nikakav izdatak u odnosu na 50eur po osobi :), ali ne bih da me kažnjavaju zbog ovoga.

Takođe, u Puntu ne postoji nikakav držač za pp aparat, je l' bezbedno da se samo stavi u gepek, zbog tumbanja, cimanja i sličnog u toku vožnje?

EDIT: Sad sam video da postoji deo foruma gde bi ova tema trebalo da se nađe, pa ako neko od moderatora može da je prebaci u Opšti deo/Bezbednost u saobraćaju.

Edited by jane

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije obavezno ni za grcku ni za makedoniju (osim ako nemas plin ili si teretnjak) ali je stvarno glupo nemati pp aparat za 1000din mozes sebi ili nekome da spases auto velike stete. za makedoniju ti je obavezna medjunarodna vozacka i zeleni a za grcku samo zeleni karton.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prosle godine su smarali za protivpozarni aparat i trazili su da bude S2 e sad za ovu nemam pojma . . . Ja sam moj stavio u gepek uz zadnje sediste i nema nigde da mrda :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja planiram da kupim S1, S2 je malo veliki za putničke automobile čini mi se. :)

@Bane23 - Je l' imaš neku sliku kako izgleda taj nosač...mislim, je l' se kupuje negde, ili sam da pravim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pp aparat sa nosacem imas u metrou.

u grckoj ti niko nece naplatiti kaznu sve i da nemas nesto od obavezne opreme, nisu zlotvori k'o ovi nasi panduri. kao turista moras da napravis mastan prekrsaj da bi te kaznili

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni samo makednoci trazili dozvolu i to "obicnu" ne medjunarodnu i zeleni karton. Grci samo pasos, ni zeleni karton. A sto se tice PP aparata nije lose imati u kolima. Uzmes onaj kao sprej, ne znam kako da ga nazovem, imas i to u Metrou. Sto se tice tumbanja, pa kontam da ce ti gepek biti pun stvari i da ces ga vec nekako uglaviti :thumbup:

edit: od kada je obavezna nova prva pomoc?

Edited by MilanLaki

Share this post


Link to post
Share on other sites

ko nije kupio prvu pomoc, a planira, umesto 2500 koliko je svuda, ima u AP sportu za 1800, a sa popustom nekih 1700...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ne budeš imao autonivelaciju ili prskalice za farove - hoćeš. A nećeš moći ni da registruješ auto.

To bi voleo da vidim,50% su ti kecevi ,jugici,marutici,i sl,da nece i oni prskalice i nivelaciju da montiraju???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potrebno je montirati ili jedno ili drugo ili oba. Onaj ko ima da se pruži za xenone na pomenutim automobilima, prižiće se i za dve prskalice i 2m creva ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...