Jump to content
FAS Goran
Just_D

Fiat Punto - veličina felni

Recommended Posts

Jesi ti to probao, ili samo pretpostavljaš? Mogu da ti uslikam ili napravim video da vidiš da kod mene ne kači. Nazad ni ne može tako nisko da legne jer odbojnici ne dozvoljavaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da sam probao, sin je na AR 145 imao ET 25, drugar sa Sportingom JTD, hteo da ih kupi, i probali. Odmah smo ih skinuli, jer češe na sve strane.

Jedino je moguće da je na benzincu smanjen trag točkova, pa su uvučeniji. Ovo bre štrčalo napolje, auto stajao kao Pit-bul!

Edited by vicent

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbg, hoće ljudi da naprave monster-car. Pročitao sam negde da je max izbačena felna ET 34 (doduše za JTD), proguglajte malo, ljudi sve proverili.

PS. nisam mislio na spuštanje, već na raspon točkova na istoj osovini. Verovatno je na jtd -u veći raspon, pa zato kači.

Edited by vicent

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teško da je različit raspon točkova kod benzinca i dizela. Recimo JTD Sporting ima potpuno iste fabričke felne kao i benzinac Sporting. Da je drugačiji raspon imale bi i drugačiji ET

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigurno je različit raspon, kod tebe uvučen pod suknjicu, kod JTD -a štrči bar 2 cm.

Edited by vicent

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako je punto sa 5v..kacice ti sigurno pozadi..ja sam imao 15,et35,7j pa su kacile o sraf amortizera...na svakoj vecoj neravnini je udaralo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

I onda se tu stave distanceri i tako se resi problem ? Ej Buco ipak sam se odlucio za varijantu 15.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I kod Punta sa troje vrata je to dosta blizu unutrasnje strane, ali se to distancerima od 5-6 mm (mogu oni od Yuga) to resava. Ja sam ipak za 16ice, mnogo lepse stoje na Puntu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam manji problem a zove se deda preko 0,2tone. Plus kad potovari koncetrat za zivotinjke ima varnice od auspuha da iskacu. Zato gledam da sve koliko toliko bude fabrika !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je sa tvorničkim felnama i 185/55 R15 povremeno kačio, ali imam neke distancere i nešto je spuštan, ne znam točno koliko, auto je bio u Uroša i stampeda, pa bi se to dalo proverit na temama. U svakom slučaju, bilo nas je 4ero, plus stvari za prvi Maj, pa nije ni čudo da je kačilo na par jačih rupa, inače sve ok, jako sam zadovoljan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je istina. Mislim da ne treba odstupat puno od tvorničkog, osim ako nemaš auto koje već ima gume koje vire izvan karoserije i to mu nije problem, ali dobro... tko hoće van propisanih dimenzija, neka ga, ali moglo bi kačit pri opterećenju, jer je ipak Punto manji auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel ce biti problem na trovratnom Puntu felna od 16" 7J ET 41 sa gumama 195/45 ili ce morati distanceri od par mm da se smanji ET ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Screenshot_114.jpg

 

evo sta kaze Borbet

 

to je verovatno neka sredina, Borbetova preporuka, ali može tu i malo veći ET. Imam kod kuće ET 45, pa ću možda probati nazad da vidim koliko je blizu unutrašnje strane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hteo bih da kupim alu felne za mog puntica za 165/70R14 gume. Koje felne treba da trazim koje dimenzije, na sta da obratim paznju???

Edited by darkocetnik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dimenzije tih originalnih čeličnih felni koje imaš na autu su 14 inča, 5.5J, ET 35, razmak rupa 4x98, pa se orijentišeš pri nabavci prema njima odnosno tim podacima. Mislim da je najuža alu felna (originalna) za Punta Mk2b bila 6J, međutim na njih ta guma širine 165 mm ne može da ide (uska je suviše, viriće rub felne napolje pa ćeš je derati o ivičnjake), minimum za 6J je 175 a preporučljivo 185 mm, pa vodi računa i o tome. Možeš ići i na veće od 15 inča - ako već kupuješ nove gume, najčešće su one sa Sporting modela.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvinjavam se sto budim temu iz mrtvih, ali imam par pitanja, mozda iskusniji Puntasi imaju neki savet. 

 

Kupio sam prosle godine felne BBS, 4x100, 15, 6j. 

 

Na njima su bile gume 195/45/15. Znao sam da mi trebaju safovi sa plivajucim konusom, kupio iste, medjutim sa pomenutim safovima nisam uspevao da namontiram felnu. Sa originalnim safovima (klasicni bez plivajuceg konusa), namestio felne bez problema. 

Medjutim, nazalost zadnje gume kace saf amortizera.

Tek kasnije sam primetio da su felne ET45, za razliku od fabrickih Punto felni.

Te felne su ostale u garazi, posto zimi vozim na celicnim, ali kako se blizi April, tako sve vise razmisljam o tim felnama. 

Pre mesec dana sam kupio 4 gume 185/55/15 i namontirao na auto, cisto radi probe. Malo provozao, tada nisu kacile za saf amortizera, medjutim, meni se ucinilo da u nekim krivinama malo kao struguce. Drugar je vozio, i rekao da se ne cuje nista. Nazalost nije mi palo na pamet da ga opteretim malo vise pozadi da proverim 100% da li ce kaciti.

Moguce da i ja malo tripujem, pa sam cuo struganje, skripu itd, Mislim, ipak je auto 15 godina star.

 

Moje pitanje je, da li neko zna, da li cu moci bez problema da prodjem sa ET45, 6j,  felnama i 185/55/15 gumama, ili cu ipak morati da stavljam distancere, skidam podlosku amortizera itd?

 

Na pravini i kada sam sam u kolima, 100% ne kaci, kada automobil stoji mogu da zavucem prst (programerski kaziprst, nije nesto veliki :D )izmedju safa i gume.

 

Cisto da se spremim na vreme, da mi se ne desi da namontiram sve 1og aprila i da posle 2-3 km pocepam gumu.

 

Drugo pitanje, koliko je komplikovano skinuti podlosku sa amorta, da li mora da se skida ceo amort, itd, koliko majstori uzimaju za nesto tako?

 

Sta mi je bolja solucija(ako budem morao da radim), 5mm distanceri(neko rece od yuga), ili skidanje podloske?

 

ubih vas sa pitanjima, ali sta da radim, nemam sa kim da se konsultujem, znam da je ovde dosta ljudi proslo kroz ove muke :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...