Jump to content
FAS Goran
obelix

Kolika vam je potrošnja goriva?

Recommended Posts

On 9/28/2016 at 11:06 AM, Dule 021 said:

Ja sam sa istim motorom u Bravu imao potrosnju pri 80 km/h citavih 2,9L a pri 100 km/h je potrosnja bila 3,7L.

Pri 160 km/h je trosio negde oko 6-6,5L.

I tog Brava sam vozio nekoliko meseci i istestirao potrosnju vise puta tako da je ovaj podatak  tacan.

 

Ja ne znam brate kako su ove brojke moguce. Idem obilaznicom od Borce do Zemuna svako jutro i sa tempomatom na 100km/h potrosnja ide oko na 4.5l, kada idem 120kmh onda pokazuje oko 5.5l (pricam za ravne deonice, male uzbrdice i nizbrdice ne racunam).

 

Po bordu pise da je prosecna 6.5l, po mom odokativnom merenju je 7l, mozda za nijansu vise, ali ga ne stedim, saltam na 2-2.5, 3000 obrtaja, zavisi kako kad. Znam da je to dosta na prosecnu brzinu od oko 35kmh ali pripisujem stilu voznje.
Ono sto ne bi smelo da se razlikuje je potrosnja po ravnom otvorenom putu i ili mom Bravu nesto definitivno ne valja, ili si ti merio na 1.6/2.0 mjet iduci 80km/h u 6oj brzini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pošto u firmi uvek unosimo kilometražu prilikom sipanja goriva, slično sam počeo da radim i na svom autu. Možda nekome to bude dobra ideja?

Uvek pišem kilometražu (zadnja tri ili četiri broja) prilikom sipanja goriva i u trenutku kada upali žutu lampicu. Na taj način lako "od žute do žute" znam koliko sam prešao sa kojim litražom. To ovako izgleda:

 z362. 7,5. z473, 3,6 na 496.zuta na 545. 3l. . 36l na 630. z221. 3,6l na 310. 50l na 1350.ž 2197. 36,5 na 2243. z2830. 14,4
na856*. z062. 10,75 na 072 plus 9,4l. z421. 7,2l na 435. Z566. 7,4 adidiz na 619. Zuta na 691. 7,4 na 709 adidiz.
zuta na 800. 8,7 ed na862. z949. 14,2 adi na 954. ž na 4177. ed 14,5. žuta na 374. 14,5 ed na 4197. Žuta na 4592.

Možda na prvi pogled izgleda konfuzno, ali je zapravo vrlo jednostavno i dovoljno precizno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto sam staromodan, kod mene to ide u mali rokvnik pri svakom sipanju (iskljucivo od cepa do cepa), a kolone su sledece :) :

- datum

- ukupna kilometraza

- parcijalna kilometraza

- broj litara

- cena po litru / tip goriva (u mom slucaju obican ili aditiviran ED)

- ukupna cena / pumpa na kojoj je sipano

- prosecna potrosnja / prosecna brzina

 

Uzme minut vremena da zabelezis, a ko zna koliko puta mi je bila korisna neka od ovih informacija... Sa druge strane rokovnika servisi i odrzavanje i ceo istorijat i troskove oko auta imas na jednom mestu.

Takvu evidenciju vodim ko zna od kada, a isto ovo je sada dostupno i u elektronskom obliku, u vidu raznoraznih aplikacija koje generisu i dodatne podatke, grafikone i sl.

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imenjak, ti si još precizniji od mene, jedno šest puta :D

 

Inače, bord mi dobro računa prosečnu potrošnju. Razlika je, ili vrlo mala ili je nema. Dok, trenutna potrošnja uglavnom nema veze sa vezom. Kada upalim auto i krenem, prijavljuje nerealno veliku potrošnju, a posle padne na veoma malu potrošnju. Deluje mi kao da ne radi neki nepovratni ventil, pa se sva nafta vrati u rezervoar i zbog toga pumpa u početku vraća veću količinu goriva nazad u sistem. Tako mi deluje, ali ne mora da znači da tako jeste. Nikada nisam imao priliku da vidim kako to radi na drugim librama.

Edited by Ivek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najlakša kontrola (praćenje) potrošnje goriva je: skinite sa Google Play programčić Fuelio

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Najlakša kontrola (praćenje) potrošnje goriva je: skinite sa Google Play programčić Fuelio

 

Fuelio je sjajna aplikacija za auto, imam je od prvog dana i daje sve moguće statistike, naravno ako ga redovno hranite informacijama kao što su gorivo, servisi, delovi itd..

Sent from my m2 note using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do servisa još nisam stigao (na svu sreću, a realno bilo  bi prerano), a što se tiče statistike za potrošnju goriva ... zaista je sjajan programčić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

500 L 1.4 - benzinac

 

po bordu: 7.9 - 8.2  ( 98 % grad ).

 

e sada shto njemu zasvetli lampica, a imsh 6 L  i mogu da predjem josh sigurnih 70-75 km to je druga stvar.

 

 

PS

 

smatram da se lampica prerano pali.

 

nekad bilo imash josh 25 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

merio sam potrosnju tako sto sam sipao 20 litara kada mi je zapistala lampica za minimum i vozio do sledece opomene da je na minimumu. Relacija je 90% Beograd-Pancevo , ostalo gradska voznja. Presao sam 305 km sa tih 20 litara , sto je otprilike 6,5 l/100km. Fiat Stilo 1,9 jtd-85kw. Comp mi je pokazivao prosecnu potrosnju od 5.8 l/100 km. Probacu da sipam na drugoj pumpi pa da uporedim kvalitet dizela

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, lapobb said:

e sada shto njemu zasvetli lampica, a imsh 6 L  i mogu da predjem josh sigurnih 70-75 km to je druga stvar.

 

PS

 

smatram da se lampica prerano pali.

 

nekad bilo imash josh 25 km.

 

Ti si uzeo nov auto i vozis ga na rezervi i jos kukas sto ti prerano trazi jos goriva? :huh:

Verovatno ce biti i nova tema ovde kada se jadan L naguta mulja i pocne da podriguje od voznje na isparenjima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Passat B5.5 4motion, 131ks, tjuniran :D

 

Potrosnja pre cipa bila za skoro litar veca (iste destinacije, uglavnom grad), na otvorenom 0.6L razlike za brzine do 120kmh.

 

Grad od 9 do 10.2L.

Otvoreno od 5.8 do 6.3L.

 

Skoro pa isto kao prosli B5 sa 15ks manje i automatskim menjacem. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
23 hours ago, FantomX said:

Passat B5.5 4motion, 131ks, tjuniran :D

 

Potrosnja pre cipa bila za skoro litar veca (iste destinacije, uglavnom grad), na otvorenom 0.6L razlike za brzine do 120kmh.

 

Grad od 9 do 10.2L.

Otvoreno od 5.8 do 6.3L.

 

Skoro pa isto kao prosli B5 sa 15ks manje i automatskim menjacem. :)

Si to merio tako sto si sipao pa video koliko si presao ili gledas komp?

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 22.11.2016. at 8:25 PM, aleksa_indjija said:

Ispostovana procedura za ulazak u Bosnu:lol:

IMG_20161122_095058[1].jpg

Hahahahha, genijalna fotka, ali i cista realnost ko god da je u mogucnosti, a nasi samo neka zidaju cene. I ja slicno dolazim na granicu kada krenem na tu stranu, doduse ne palim bas lampicu za rezervu, ostavim bar 15-ak litara u rezervoaru. Naravno, po povratku je kazaljka na gornjem podeoku. Uz ovu bih dodao i detalj iz moje teme:

101120163951.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo pazi gde sipas.Nasi se zalete pa za 5 -10 feninga nize sipaju na manjim privatnim pumpama,a u Bosni uvoz baznog ulja skocio.

Npr.zadnji put sipam u pezoa i vidim 2 pistolja za dizel.Cena 1.59 km.Ista na oba.

Sta ce mu 2 pistolja na 1 stanici za isto gorivo?

Pitam malog sto radi,kaze jedno je aditivirano.Kazem mu da sipa aditivirano.

On podje rukom na levi,pa uhvati desni pistolj.

Ja se pravim da ne vidim,kao debil sam.

I jesam debil,trebao sam da zatvorim rezervoar i da predjem na NIS preko puta.Al tamo je bili 1.69.

Hteo da ustedim.Zato Hdi radi ko traktorce do sledeceg punjenja.

Inace bezolovni 98 osmica je 1.65 ili oko 102 din,a dizel je 1.59 ili 99 din,ultra D je 1.69 ili 105 din.Cene su od sinoc.Dugo nisam sipao 98 u Kiu,mada cini mi se da je jedina razlika u odnosu na 95 oktana u mojoj glavi.

NIS pumpa na Sepku kod Loznice.Samo sa druge strane granice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo kakva je potrošnje Punta mk2 1.3 multijet u prethodnih 1.800 km. Od toga oko 450km auto puta sto ispada oko cetvrtina predjene kilometraze a ostalo je gradska voznja. Za sad trip pokazaje prosečnu brzinu 32 km/h i prosecnu potrosnju 5.3l na 100 km.

Da ne bude zabune ovo sto je uneseno npr. 1476,60 je sa popustom od par dinara na litar nasutog goriva na OMV pumpama uz njihovu karticu. 

 

 

Screenshot_2016-11-24-19-02-25.jpg

Screenshot_2016-11-24-19-02-11.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 hours ago, aleksa_indjija said:

Skroz je dobar osecaj kad tamo sipas.:D

Slazem se, sipas i ne mislis :) . Nije malo skoro 40 dinara razlike, primeti se na punom rezervoaru. Pa putovanje na more me ja sa tim cenama kostalo 23 EUR u jednom pravcu :D .

Ako se desi da idem na tu stranu preko grane, sipao sam iskljucivo Petrolov Q-Max 6 ED. Po onim manjim pumpama ,pogotovo u RS, ED bude i 0.2 KM jeftinije (jos 12 din manje u odnosu na Petrolov aditiviran), ali nisam nikada sipao na njima.

Sa Petrolovim gorivom nisam primetio skoro nikakvu razliku u odnosu na "Mol" ED koji iskljucivo sipam kod nas. Slicno ide, maltene u deci ista potrosnja...

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 hours ago, Axic said:

Evo kakva je potrošnje Punta mk2 1.3 multijet u prethodnih 1.800 km. Od toga oko 450km auto puta sto ispada oko cetvrtina predjene kilometraze a ostalo je gradska voznja. Za sad trip pokazaje prosečnu brzinu 32 km/h i prosecnu potrosnju 5.3l na 100 km.

Da ne bude zabune ovo sto je uneseno npr. 1476,60 je sa popustom od par dinara na litar nasutog goriva na OMV pumpama uz njihovu karticu. 

 

 

Screenshot_2016-11-24-19-02-25.jpg

Screenshot_2016-11-24-19-02-11.jpg

Koja je ovo aplikacija? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...