Jump to content
FAS Goran
nsmarea

Šta kada nafta zaledi?

Recommended Posts

I mi imamo 12 automobila koji u proseku prelaze 100.000 km godišnje. Od 2013. se toči samo na MOL-u. Ne znam ni sam šta da kažem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U firmi gde radim sipamo na NIS-u evro dizel obican i ove godine nismo imali problema sa paljenjem  vozila (putnicka vozila, kamion, viljuskari...). za viljuskare inace donosimo naftu u burice pa onda sipamo u njih i po pocetku rada posle nove godine kad smo pretocili naftu iz  bureta u balon da sipamo u viljuskar videlo se kako je krenula da se muti nafta :)

 

Pre jedno dve ili tri god ne znam tacno bio je neki opasan mraz i u caletovom autu redovno smrzavala nafta u filteru i tako mi se ugasi auto bas preko puta lukoilove pumpe, i posto sam nosio u gepeku balonce od 5 litara odem na pumpu da sipam naftu i da prevezem direkt dovod u balon... sipam na pumpi naftu  a ona mutna pitam onog radnika sta je ovo kaze pa jbg mraz :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tih godina, stanem nesto kasno uvece na Omv pumpi da sipam i radnik kaze ne moze, zaledilo crevo :D

Edited by MS PK

Share this post


Link to post
Share on other sites

te godine krenemo za novi sad sa drugarovim golfom mk1 i krene uz put da nam smrzava filter a covek stavio nov pre nego sto smo krenuli sipao benzin u naftu pripremio se sve al nista ne pomaze... i sta cemo stajemo na svaku pumpu i punimo flase vrelom vodom i polivamo filter kad smrzne a ujedno nam sluzile i za grejanje :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno vreme sam radio drugi, honorarni posao u Kragujevcu, a ziveo i radio regularni posao u Vrnajckoj Banji, pa sam svako poslepodne isao za KG i vracao se nocu u zlo doba. Jedna noc je bila toliko hladna da mi se smrzla nafta u toku voznje. Isto sam vozio Golfa keca, 1.6D. Poceo da trokira u sred nicega, oko mene samo bele njive, svetla nema kilometrina na vidiku... Ledio je u predfilteru ali sam srecom imao malo duza creva pa sam ga grejao na blok motora. Jeeedva sam se dovukao do prve pumpe (nis) i posle nije bilo problema. Ali uzasan osecaj...

 

Sa Eurodizelom stvarno nisam imao nikakvih problema, gde god da sam ga sipao

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ledilo je meni u voznji vise puta, nekada davno . Jednom, vracamo se iz Ks, bas nesto extremno hladno je bilo. Ajde u Blacu da sipamo gorivo, imali smo nego ajde. Od tog sipanja je isao normalno jos 2-3km i posle nikako, bez gasa samo bukvalno :)

Malo smo skrenuli sa teme "sta kada nafta zaledi" . Pa ja ne znam sta, ako je problem u filteru jedino da se greje ili zameni, ako je problem u rezervoaru....pa na putu..nista. Jedino ako pomogne sipanje na nekoj drugoj pumpi usput.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugar je posle toga ugradio grejanje filtera uzeo bakarnu cev neku tanku i umotao je iko filtera i prikljucio na sitem negde na creva ne znam tacno gde :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala ljudi.

 

Danas popodne sam otisao do parkinga i upalio bez problema. Jeste da je bio minus ali ni blizu -17. Poslusacu savet. Prelazim na MOL i sledeci put kad se desi tj. ako se desi pusticu ga da radi dok ne slozi rad. Sve najbolje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jutros u dedinom komšiluku i benzinci morali da se greju,polivali se raspršivači vrelom vodom samo tako.Bio na slavi u komšiluku pa prespavao kod dede,jutros kad sam ustao samo nose šerpe sa vrelom vodom.Ja upalio na keca dva grejanja i to sam grejao dva puta čisto onako da budem siguran.Akumulator Duracell 62A,grejači novi stavljeni pre 500km,filter goriva nov gorivo sa Mol-a.

 

Al skuter je sinoć platio cenu,mislio sam da je dobar antifriz jutros da proverim,prc zaledila tečnost nije 100% al se zgusnulo pošteno.Stavio sam skuter do kotla pa kako mu bude  :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam Grande Punta 1.3 jtd, 2006. god, i jutro u pola voznje, stade, prijavio gresku za motor, zbog hladnoce, verovatno je zamrslo gorivo, i ili pumpa za isti. Posle u toku dana je upalio bez ikakvih problema, i voznju sam nastavio, kad je temperatura otisla preko 0. Medjutim ostala je da svetli lampica za motor, zuta, check engine. Ne znam dal ce da nestane, da li moze da se resetuje nekako to, ili moram da odem na dijagnostiku? Hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam dok sam vozio dizela sipao Kastrolov aditiv u gorivo i nije bilo problema. Još mi je malo i lepše radio s tim i malo bolje vukao. Ne znam koliko sad košta, verovatno oko 1000, ali to ide na 500 litara. Sve je lepo izgraduirano, samo sipaš jednu ili dve crtice u zavisnosti od toga koliko goriva sipaš. Mada sam ja dodavao i malo više.A u baš prastara vremena dodavali smo normal benzin u gorivo. Nećete verovati, ali čak sam u Mercedesovoj fabričkoj knjižici (200D W123) ima tablicu mešanja s normalom.

Naravno da u novije dizele to ne ide, a i nema normala već odavno.

 

Šta kad zamrzne? Kompresorom se produvaju cevi ako se do njih može doći. I zamena filtera. A može i dugo stajanje u toploj garaži, ko ima mogućnost za to.

9 hours ago, bgolubovic said:

Imam Grande Punta 1.3 jtd, 2006. god, i jutro u pola voznje, stade, prijavio gresku za motor, zbog hladnoce, verovatno je zamrslo gorivo, i ili pumpa za isti. Posle u toku dana je upalio bez ikakvih problema, i voznju sam nastavio, kad je temperatura otisla preko 0. Medjutim ostala je da svetli lampica za motor, zuta, check engine. Ne znam dal ce da nestane, da li moze da se resetuje nekako to, ili moram da odem na dijagnostiku? Hvala.

Moraš obavezno i da promeniš pumpu na kojoj sipaš, jer uopšte nije bio neki težak minus dovoljan za zgušnjavanje, bar ne u BG, ako si odatle.

Edited by nesa 169

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...