Jump to content
FAS Goran
Damjanović

Čišćenje protokomera (MAF SENZORA)

Recommended Posts

Sasvim slucajno sam naleteo na ovaj oglas.

http://www.kupujemprodajem.com/PROTOKOMER-Fiat-Punto-Lancia-Brava-261263-oglas.htm?filter_id=6194

Kako pise, pohabana gumena membrana usisnog filtera dotoka vazduha na protokomeru najcesci je uzrok kvara.

Banetv, u kakvom je stanju je bila ta membrabna kod Vas kad ste cistili i nesto kasnije kada ste menjali protokomer?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikad ni čuo ni video tako nešto. Protokomer je odmah iza usisnog filtera (onaj veliki) i tu nema ništa. Protokomer je komplet sa jednom širom cevi oko 6-7cm i spaja se sa usisnim crevima. Meni ovo liči ne prevaru. Gumica od 10€

Što nisu naveli gde tačno ide? Proveri pa ćeš videti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko ce ga znati ..

Da je do toga, tj te gumice, verovatno bi svi Fiat serviseri do sada to zakljucili ..

A opet, moguce i da ona igra tu neku ulogu ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam svoj na stilu cistio break klinerom (forch) i super ga je ocistio i odmastio! A skinuo sam ga komplet sa uloskom jer nisam imao torekse sa rupom!

Share this post


Link to post
Share on other sites

pri ubrzavanju imam malo crnog dima u podrucju 1500rpm do 2000rpm, kad skinem steker sa maf senzora, u istom podrucju imam bar 3 puta vise dima. znaci li to da je seznor prljav i treba ciscenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav. ocistio sam mafsredstvom za ciscenje pcb i elektronike. imao je malo prljavstine na sebi i sad onako idealno cist ne radi. molim pomoc. koristio sam uputstvo od steva ania gore dato.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda je sredstvo bilo agresivno prema filmu maf-a. Ako vrednosti nema, a instalacija i konektor ok, ne gine ti zamena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

moze li mi iko dati link na nekoj internet prodavnici da vidim maf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem rjesen. :thumbsup: crkla zener dioda, auto je sredio, ne auto mehanicar nego rtv serviser. kad sam dosao kod mehanicara smijao mi se kad sam rekao da je dioda crkla i da ju treba mjenjati :thumbdown: , dok ovaj covjek kaze da mu je to vec neki put da mjenja diodu na protokomjeru, i da je uvjek ona bila u pitanju. tako da me je popravak kostao pola eura :D .

Auto sad ne dimi i dobro vuce, malo bolje nego prije kvara , a isto toliko manje kad je sa iskopcanim mafom, znaci zlatna sredina.

Sve u svemu prezadovoljan sam. Ko kome treba popraviti maf neka se javi, toplo preporucujem ovog covjeka

jedini problem je sto crknutoj diodi nismo mogli izmjeriti vrijednost pa kompjuter prijavljuje gresku sa ovom koja je priblizne vrijednosti , nadam se, ali bolje ikakav poluprovodnik nego provodnik.

ako iko zna koja je vrijednost za 1.9 jtd 85kw molim da mi javi. :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maksimalan napon je 5v, dakle dioda je sigurno između 1,2V i 4,7V. Probao bih od najmanje i polako povećavao i pratio rad. Nemam drugu ideju osim pažljivo i postepeno probavati. To je odgovor za zener diodu. Ali nisam siguran da je to baš zener. Taj elemenat koji je spolja služi za merenje temperature vazduha i nisam siguran šta je tačno. Nisam se ni upuštao u proučavanje - kad budem imao više vremena.

Edited by Banetv

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je stakleni termistor i bas kako Bane kaze sluzi za merenje temprature usisanog vazduha. To sto je Space uradio je klasicna zamena neodgovarajucim elementom pa je sad pomerana vrednost temperature vazduha. Samim tim i vrednost izmerene mase vazduha je pomerena jer je temperatura vazduha direktno vezana za izracunavanje mase. Otud i performanse i MIL ukljucen

Edited by Martini

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, upravo sam našao na netu da je to termistor. Još treba naći karakteristike.

Po nekim Bosch-ovim podatcima taj stakleni termistor treba na 20C da ima oko 370ohma (kod termistora se otpor menja sa temperaturom - tako ustvari radi kao senzor). Ali,opet kažem sa rezervom , to da bude polazna osnova za probu. Ne može ništa da se pokvari, samo neće davati dobre podatke.

maf3.jpg

Edited by Banetv

Share this post


Link to post
Share on other sites

znaci ja sam autu ecu u dao neku odredjenu nepromjenjivu vrijednostpo kojoj on pravi smjesu, otud je onda i potrosnja za oko pola litra veca. mogu li ista poremetiti ovakvim mafom. Moram priznati da je slicnost termistora sa zederom prevelika. Ima li igdje za nabaviti ovakav termistor, ovo je opet za baneta pitanje, mislim. LJudi hvala vam na pomoci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav sima ja sam danas cistio senzor alhoholom ali posto nisam imao zvezdasti a mrzelo me da skidam klestima ona dva safa ocistio sam cetkicom mekom i stapicem za usi samo onu metalnu zicicu sto ima nesto narandzasto na njoj i prebriso sam je stapicem za usi i na njima je ostalo tragova masnoce crnih e ostavio sam da se susi pa prekosutra javljam rezultate ako ista i znaci posto sam samo to ocistio...

Share this post


Link to post
Share on other sites

... ostavio sam da se susi pa prekosutra javljam rezultate ako ista i znaci posto sam samo to ocistio...

I koji su rezultati?

:welcome:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav sima ja sam danas cistio senzor alhoholom ali posto nisam imao zvezdasti a mrzelo me da skidam klestima ona dva safa ocistio sam cetkicom mekom i stapicem za usi samo onu metalnu zicicu sto ima nesto narandzasto na njoj i prebriso sam je stapicem za usi i na njima je ostalo tragova masnoce crnih e ostavio sam da se susi pa prekosutra javljam rezultate ako ista i znaci posto sam samo to ocistio...

Cistio si senzor temperature vazduha a ne element za merenje mase vazduha.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izbegavajte štapiće za uši - ja sam time zeznuo moj MAF koji je bio pri kraju. Jako meka četkica i veoma blagi potezi. Do sada se pokazao najbolji nitro-razređivač kao sredstvo za čišćenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

prvi put sam ocistio sa WD-om i auto je mrtvo bilo jedva je ubrzavalo dok nisam uzeo kontakt sprej i sa njim ga ocistio...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da dodam jedan koristan fajlic, direkt od FIATA :)

MAF SENZOR :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno pitanje kako se cisti protokomer ali onaj kockasti kao kutija na marei 2.4 td iz 1998 danas sam malo skidao crevo koje ide od filtera vazduha i tu ima neka klapna i jedna mali zicani krug a u tom krugu ima neki senzor ili dioda, ne znam sta je ali vidim da je unutrasnjost prljava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ukoliko nema fizicke opstrukcije pomeranja klapne na tom protokomeru nista neces dobiti ciscenjem jer uopste nemaju ni slican princip rada kao ovi sto je ovde pominju. Ako nemas problema savetovao bih da ne diras.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...