Jump to content
FAS Goran
Damjanović

Čišćenje protokomera (MAF SENZORA)

Recommended Posts

U temi o signalizaciji airbag-a možeš da nadješ slučajeve da nisam jedini koji je poskidao džekove i direktno spojio i niko nije imao problema sa tim. Po meni svrha džekova ispod sedišta da ako nekad iz nekog razloga vadim sedišta da kulturno izdžekam udžekam a ne da sečem žice da bi izvadio sedište, tepih ili šta već... Drugar povadio džekove i spojio žice direktno i istina to je šljakalo poprilično nije palio grešku, medjutim to je zapravo bilo samo privremeno rešenje pošto je krenuo malo malo pa upali sve dok nije konstantno gorela lampica. Posle sam promenio centralu airbega tako da sada, da čuknem u drvo, nema greške nema lampice. Da ne offujemo dalje...

Edited by M-a-r-k-o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim,ali nisam sigurna da se check engine pali ako je centrala air baga u problemu,jer vuce u safe mode,ali rekoh nisam sigurna.

Da ne sirimo dezinformacije, posto je covek pitao za Stilo, airbag poruke nemaju nikakve veze sa motorom i safe modom. I ako je centrala u problemu, manifestovace se onako kako je Marko opisao - airbag lampica i poruka "Airbag failure - Stop Engine" iz dva dela (kao i za druge slucajeve).

Posto je covek pomenuo taj problem, neka ovih par postova eventualno ostanu ovde, ali odgovarajuca tema je: http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/25511-stilo-nuova-bravo-signalizacija-airbeg-a/ . Sve detaljno sazvakano.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svetli crvena lampica za airbag na instrument tabli u delu brzinomera?

Da, svetli crvena lapmica bas kao sto je Mimmy rekla ''kao lopta na sedistu''. Mimmy ne secam se vrednosti, ali nadam se da cu ga sutra ponovo staviti na dijagnostiku nakon sto ocistimo leptir gasa koji je ujedno i protokomer na stilu ili gresim? Ali hvala ti ako su ovo vrednosti koje treba da pokaze. :) Posto ste ljubazni zamolio bih vas da mi neko napise da li Stilo 1.6 16v ima katalizator? Senzor temperature vazduha se nalazi u leptiru gasa? I on treba da pokaze vrednost spoljnog vazduha ili?  A MAP senzor koji meri pritisak vazduha je na usisnoj grani posle leptira? I koju vrednost treba da pokaze senzor pritiska vazduha, 0.3 bar-a jer vlada podpritisak ili?

 

Hvala :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako misliš na senzor koji meri temperaturu vazduha, stepen C, spoljnu temperaturu koju ti pokazuje na bordu, se nalazi u vozačkom ogledalu, ako uopšte mislimo na isti senzor? A gde se nalazi Map imaš u temi o čiśćenju map senzora, ja pisao skoro kad sam čistio svoj map.

Edited by M-a-r-k-o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ovim čistim, čini mi se da su neki čistači za kočnice preabrazivni ili sadrže supstance koje se lepe kao zaštita

 

air_sensor.jpg

Edited by Mimmy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre dve godine korišćen Wurth i nikakvih problema. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da to ciscenje vise moze da skodi nego da koristi. Jos nisam cuo od nekoga da je makar na neko vreme resio problem tako :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čišćenje sigurno pomaže, oseti se i u radu motora, ali samo ako MAF nije umro skroz. Logično je da se senzor zamasti jer ga maste uljna isparenja i iz inter-kulera i iz samog motora. Na taj masni sloj dalje se lepi fina prašina (koju filter ne može da izfiltrira). Zbog toga senzor daje delimično neispravne podatke i čišćenje klinerom pod pritiskom (ne potapanje, samo prskanje), dovodi MAF u stanje čistog i daje ispravne podatke ECU-u. Već 7god, to radim 1-2 puta godišnje i motor savršeno radi, i po pitanju performansi i po pitanju potrošnje, a i trajnosti. Ne potapa se iz razloga što duže izlaganje filma može da ošteti isti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobio sam info da je najbolji Bernerov brake cleaner jer je najmanje mastan i najlakse isparava/susi.

Informacija nije proverena ali dolazi od jakog servisa pa...ako vec mozete da birate....

Nijedan kvalitetan brake cleaner nesme da bude mastan, zar ne? On treba da odmasti zamscen disk da bi auto lepo zakocio....

Inace kao sto kolega .ik rece wurth je odlican, isto kao i berner, imao sam dodira i sa jednim i sa drugim i sa jos par njih tog kvaliteta i svi su isti... Ali imao sam i sa nekim koji su jaaako agresivni, toliko da skidaju boju a to je previse agresivno za jednu elektro komponentu.

Na wurth je naglaseno da ne ostecuje lak, isto tako i na forch, a mislim da je i na berner-u, tako da je preporuka traziti neki koji ima to naglaseno.

Ili jednostavno kupiti carbon cleaner, ali i to treba uzeti nekog poznatijeg proizvodjaca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se tiče potapanja, više sam mislio na bućkanje u rastvoru, da se razumemo :)
Pošto je moj MAF bio suv i čist ja ga nisam potapao i bućkao već dam samo prsnuo 2-3 puta cleaner unutar senzora.

Interesantno je da maf bio kao iz kutije izvađen.
Možda zbog nedoststka interkulera :)

 

cxcv990788.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislis Carb cleaner?

Bas to, carb od carbon, posto su u pitanju karbonske naslage, a mnogi to povezuju sa karburator.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i objasnjenje kako izgleda na 1.8 16v: Mala crna kockica 4x4cm koju drze 2 krstasta srafa. Potvrdio neko strucniji od mene(citaj Martini).

Edited by Ivan
Ne citiraj prethodni post

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj protokomer na Stilu je bio otkazao. Gledao sam da kupim drugi, ali nov Bosch ima paprenu cenu (i to je pitanje da li je original) a ovi zamenski mi bas nisu ulivali poverenje. Otvorim svoj i imam sta da vidim, pun ulja, jer mi je pre toga crkla turbina i verovatno bacala ulje na usis. Narucio sam dva spreja od preko za ciscenje protokomera za mene i drugara. Ja svoj lepo ocistim i vratim na auto i sve radi kako treba. Odusevljenje, em sto sam uspeo sam da sredim problem, em sto 100 eur osta u dzep :)  Drugar u medjuvremenu proda auto i ostade mi taj drugi sprej (nov), a od mog polovina. Ako nekom treba ovaj novi bih prodao, a ovaj otvoreni ostavljam za nedaj boze :)

Edited by Rax011

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prodajes sprej ili sta vec?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E Ovako kao sto znate i ja sam imao problem sa protokomerom.

Kad ga prikacim nije hteo da ide bas onako tromo i onda sam ga vozio odkacenog mesec dana.

Skinuo sam protokomer a unutra je bilo oko milion musica bio sam se sav iznenadio.

Isprskao sam ga  klinerom za kocnice posto ja taj cistac uvek imam sa sobom i vratio nazad i prikacio sve.

Posto imam upamcenu gresku zbog njega,skinuo sam masu sa akumulatora pustio oko 40 minuta vratio i probao auto.Kazu da se tako resetuju i resetovao se ECU

Greska je ostala upamcena ali sada vuce bolje nego sto je vukao bez njega dok je bio odkacen.Sad posto mi sve radi jedino da nadjem nekog sa dijagnostikom da mi obrise tu gresku.

Ako ima neko ko dolazi na adresu nek mi se javi na poruku i da nije derac da mi odradi to na dijagnostici.Ja sam na Vidikovcu.

Edited by DaliborLazarevic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super je što si rešio samo sa čišćenjem!

Otidi u bilo koji servis, obrisaće ti grešku za siću.

Tim servis u Patrijarha Joanikija ti je blizu a oni imaju dobre preporuke ovde na forumu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super je što si rešio samo sa čišćenjem!

Otidi u bilo koji servis, obrisaće ti grešku za siću.

Tim servis u Patrijarha Joanikija ti je blizu a oni imaju dobre preporuke ovde na forumu.

Hvala care na informaciji.Resicu to onda sa njima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...