Jump to content
FAS Goran
sokratbg

Fiat Nuova Tipo - parking kamera naknadna ugradnja

Recommended Posts

Danima pretrazujem net trazeci resenje za parking kameru za Tipa koja ne zahteva menjanje fabrickog uredjaja.

Zvanici servsi su mi odgovorili da to ne moze, mogu samo parking senzori naknadno. Gledajuci slike sam ustanovio da fabricka multimedija bez navigacije nema ulaz za video signal i da je to kraj. Skoro sam se pomirio da to ne moze kad naleteh na klip nekog turcina koji je bar prema klipu to resio.

Postupak je da se prvo omoguci preko MULTIECUSCAN-a opcija za parking kameru a onda se ubaci u standardni dzek jos dve zice na koje se spoji kamera.

Naravno procedura nije za nas laike ali mozda bi neko ko se vec bavi tim stvarima mogao da proba i komercijalizuje uslugu.

 

1a.jpg 2a.jpg

3a.jpg 4a.jpg 4b.jpg

 

 

 

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sokratbg zasto nije za laike? potreban je MES, lemilica, set za skidanje plastike, 2 konektora, imbusi i dobra volja. 
Covek je sve detaljno objasnio. 

Preko MES-a se ukljuci opcija za kameru. Doda se kamera na pin 31-32 u onom crnom konektoru, razvuku se kablovi do gepeka (ja bih ovde pratio postojecu instalaciju a ne kako je on razvukao), montira se kamera na mesto predvidjeno za nju (ona crna plastika) i napoji se kamera sa rikverc svetla. 

 

Uzmes jednu subotu i odradis sve. Prvi put ce ti trebati dan, sledeci 2h

Share this post


Link to post
Share on other sites

@andreja.micovic

Pa potrebna je vestina, alat, softver,  entuzijazam i strpljenje. E ovo poslednje bas nemam a i entuzijazam me napusta. Moj domet je zamena plocica, filtera, sijalica ako moram...

Da ne mora da se prcka po motornom  racunaru mozda bi se i naterao... ovako tesko.

 

Ali mi drago ako nekom ko zna pomogne da napravi na svojim kolima.

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako hoces kameru, imas po BG dosta njih koji se bave ugradnjom multimedija. Npr Kacimbas, pokazes mu video i ugradice ti. 

Iskreno, u svemu sto si naveo, najveci problem je nedostatak entuzijazma, tj volje, sto sam i napisao u svom postu. 

Razumem ja da smo svi mi razliciti, ali ovo se resi uz pivo. Jos ako pozoves nekog da pomogne u pivu, bude jos i zanimljivije. 

Meni je ovo jako zanimljivo, i sam sa sebi ugradjivao rikverc kameru na Marei. Cak sam i nasao onu koja pase na mesto sijalice za tablicu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, sokratbg said:

Da ne mora da se prcka po motornom  racunaru mozda bi se i naterao... ovako tesko.

Izmene su samo u Body Compu, ne u motornom racunaru ;) . Ukljuci se opcija u BC, pusti Proxy Alignment da ispegla novo stanje na CAN mrezi i to je sva mudrost oko konfiguracije. Par minuta posla, posto vidim da si iz BG, najavi se pa da dodjem i ja neki vikend do Intera na skup, zavrsicu ti to sa MES kao i gomili ljudi do sada ;) . Koliko vidim na MES sajtu, za Tipo je za konfiguraciju Bodija potreban samo ELM327 interfejs (koji imam): https://www.multiecuscan.net/SupportedVehiclesList.aspx

Jedino sto moze da bude "kvaka" - u klipu je auto iz 2016., a moze da se desi da poslednji Fiat modeli imaju dodatnu SGW zastitu, koja nece pustiti da se Proxy ispegla sa obicnom MES dijagnostikom. Nista ne kosta da se proba.

 

Sto kaze Andreja, meni su ovakve zezalice uzivanje i odmor, zadovoljstvo da nesto sam napravis svojim rukama i kasnije uzivas u tome... Naravno da ce ti u svakom ovlascenom reci da nista ne moze :D, a jos na Stila sam pre skoro 15 godina i sebi i drugarima pakovao tempomate, MF volane, navigacije... Auto koji je svojom tada naprednom konfiguracijom osnova maltene svega sto danas vozimo. Snalazio se sam za seme, a takodje nista nije moglo kod ovlascenih :D. Na Nuova Bravo sam "u fullu" sa svim opcijama napakovao fabricku InstantNav navigaciju, takodje uz malo istrazivanja, igranja sa zicama i parametrizacijama u Body Compu. I to sam sve sam provaljivao, a ovde u klipu je jos sve lepo sazvakano... Naravno, postujem i drugacija misljenja, cisto ohrabrujem ako se nesto nekome svidja od opreme i zeli da ima ;) .

 

PS: Davno napisah da sam po Aegeama u Turskoj vidjao nalepnice njihovog Aegea kluba - verovatno zaludjenici kao i mi ovde. I da nije lose pokusati izbunariti neki njihov sajt, forum i sl. - jer ih je upravo tamo na domacem trzistu ubedljivo i najvise prodatih, a video sam da i oni vole da cackaju :D :

 

IMG_20210805_085333.jpg.322a61d0589e1921153725fc57321ab3.thumb.jpg.978e335a1975f4f5a5f4d00ae3a2f1f8.jpg

 

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/73964-fiat-novi-tipo-mišljenje-iskustva-saveti/&do=findComment&comment=1618766

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad se setim... Jos na Libri ima opcija da se doda parking kamera. I malo je komplikovanije od ovog

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan Hvala unapred na ponudjenoj pomoci. Detaljno sam ja procesljao forum i zahvaljujuci bas tvojoj ideji sam eksperimentisao sa pretragom i nasao klip. Inace turci su vrsne zanatlije to im je u tradiciji.

Razmisljajuci o prepravci i ja sam dosao do zakljucka ce biti problem sa:

1. SGW zastitom,

2. takodje moguc problem sa samim uredjajem mozda izmenjen hardver ili softver u odnosu na uredjaj sa klipa.

Mada ako bude mogao da se zavrsi prvi deo softverski ovaj drugi zanatski moze da ceka priliku.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, sokratbg said:

Detaljno sam ja procesljao forum i zahvaljujuci bas tvojoj ideji sam eksperimentisao sa pretragom i nasao klip. Inace turci su vrsne zanatlije to im je u tradiciji.

Tacno tako, zato sam i rekao da se pronjuska neki njihov forum ako postoji ;) , pa Google Translate. Tamo u Turskoj je bukvalno poplava Aegee (tj. Tipa). Antalija ove godine preplavljena. A videh da vole da prckaju, e sad ima tu svega - od gedora stylinga, pa do bas lepo i sa ukusom sredjenih automobila.

Mali off - kada sam 2018. bio u Istanbulu na skoro nedelju dana, drugar koji ovde kod nas drzi radnju za prodaju auto-delova, opreme i kozmetike mi je rekao da obavezno obidjem istanbulsku cetvrt Yenikapi (znajuci da sam entuzijasta). Uspem da odvojim jedno popodne - ljudi moji, kao dete u prodavnici igracaka :D . Iz ulice u ulicu u celoj cetvrti gomila auto-radnji, stvari od igle do lokomotive, od jeftinih Kineza do skupocenih komponenti. Na koje se nastavljaju servisi, rade unutra dok ima mesta a onda krece da se kupusa napolju na ulicama :D - ugradjuju multimedije, kamere, osvetljenja, zatamnjuju stakla, presvlace volane i enterijere... Bukvalno sou :) .

@sokratbg

Ako podesavanje prodje (da ne postoji SGW), a ne uspes kasnije sa hardverom - uvek moze da se vrati na staro i opet poravna Proxy. Cackao sam to ljudima za table (Matrix i obicne), podesavanja navigacije i Blue&Me sistema, itd...

Nema na cemu naravno, bani na druzenje nedeljom i bez toga, a ako mozemo svakako cemo pomoci ;) .

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neki jesu, neki nisu.

 

Ja sam nesto pronasao otvarajuci ovaj moj pa pisao negde ovde ali slabo koga zanima.

Probao i na nekom drugom forumu gde ima aktivnijih članova ali...

 

Ako ti pise nonRVC onda nista od toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...