Jump to content
FAS Goran
Martin

Radim i kuću gradim/kućne majstorije

Recommended Posts

A da mačora protera jednom mesečno kroz kanale i pokupi sve mikrobe ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

…jedino što se može uraditi jeste da se više pažnje posveti mogućnostima održavanja ventilacionog sistema…

O tome i pričam svo vreme

Ne postoji (sem robota koji poseduje jedna jedina firma u Srbiji) nikakav način da se očisti kanal na "dubini" od recimo 4m na kom se još nalazi par krivina sem eventualnog skidanja istog što je složićeš se Sizifov posao sa xy stvari koje ga čine neisplativim i nerentabilnim.

Angažovanje pomenute firme nadmašuje vrednost sistema instaliranog u privatan objekat...

Edited by Markobgd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste, zbog svega toga fokus treba držati na sistemima ventilacije kroz dimnjak ili ti iskoristiti prirodan sistem strujanja vazduha.

Dimnjak je deo svake kuce i traje koliko i sama kuća a neretko kuće imaju i po 2-3 dimnjaka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A opet, ako u autu održavaš ventilacioni sistem, verovatno ćeš i u prostoru u kome provodiš 85% svog vremena isti taj sistem održavati još pažljivije.

Problem je što i to održavanje ventilacionog sistema u vozilu je pod velikim znakom pitanja. Da li je iko oprao ijedan kanal u svom vozilu? Ne računam razne Aerosole sa crevcima koja prskaju po kanalima kojekakve hemikalije. To je da se ne lažemo šarena laža-maskiranje problema kojekakvim mirisima.... Ko je platio skidanje isparivača ili bar otvaranje kućišta istog na vozilu i njegovo pranje i dezinfikovanje? Niko! Zašto? Pa zato što je nerentabilno i skupo jer iziskuje rasklapanje pola auta i veliku satnicu majstora! Ali kako kažeš (a sa tim se slažem) u autu se provodi možda 5~15% vremena pa se to nekako i ne stavlja pod prioritet ali dom je nešto sasvim drugo!

Jeste, zbog svega toga fokus treba držati na sistemima ventilacije kroz dimnjak ili ti iskoristiti prirodan sistem strujanja vazduha.

Dimnjak je deo svake kuce i traje koliko i sama kuća a neretko kuće imaju i po 2-3 dimnjaka.

Ovo je već nešto drugo o čemu nisam govorio.

Iskoristiti odžak kao odvod "zagađenog vazduha" a neke druge načine za ubacivanje svežeg je odlična ideja.

Edited by Markobgd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ubacivanje svežeg vazduha se može jednostavno odraditi otvaranjem rupe u donjem delu zidova kuće ili ako kuća ima podrum, na podovima kuće.

Ovde samo treba voditi računa da ne bude prevelikih toplinskih gubitaka i stvar rešena.

Edited by srdjos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slažem se. Nije loša ni opcija postavljanje žaluzina sa štelujućim zazorima na mesta ubacivanja vazduha radi eventualne kontrole priliva hladnog vazduha ako za to bude potrebe u baš hladnim danima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imaju ti sistemi uveliko, 

http://beodom.com/sr/quality/ventilation

pitanje je samo koliko koštaju, kontam da su rupe po zidovima i odžak koji ima ventilaciju mnogo jeftiniji za ugradnju.

 

Inače, na te otvore u zidu/podu se stavljaju oni ukrasni limeni poklopci koji isto imaju mogućnost štelovanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

malo mi čudno što za svaku prostoriju treba praviti (zidati) ventilacioni kanal. ukoliko sam razumeo? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ne treba za svaku prostoriju, jedan ventilacioni kanal može da odvodi ustajao vazduh iz dve-tri sobe ili sa cele jedne vertikale, samo se mora spojiti odvod iz soba na kanal i iskoristiti prirodno strujanje vazduha .

Edited by srdjos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve jo lepo dok se ne nastane životinjke

Stari dobri kip rešava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

u ljudi kolkio je ovo dobra tema,hvala gosn makiju sto je poceo....ja ima dilemu sa gospodjom....ona oce da zidamo kucu (rodjena u kuci pa navikla) ja hocu da kupim stan (rodjen pa naviko :D) ...sto se tice placa imam u jajincima velicine 5.75 ari i vec postoji stara kuca na njemu .Imam i struju i vodu i kanalizaciju i telefon,kablovsku,dakle sve u fullu,Kuca je 60m2 i ima podrum ispod nje,a na placu postoje jos dve prostorije,jedna supa za ugalj/drva i jedna radionica dosta velika gde mogu recimo dva auta komotno da stanu...e sad moje pitanje sta bi vi drage kolege radili....da rusim staru kucu i da sirim temelj pa da zidam ili radim montaznu kucu? citam i ovo za grejanje aj dok sam mlad mogu da cepam i slazem drva (ili da platim rumuna nekog)....ili da batalim sve to i da dignem kredit pa da kupim stan....Kuca =25/30K evra a stan bez 70k evra ne vredi ni da gledam,posto imam dva deteta i treba mi bar 60 kvadrata stan.Kuca =komfor i dvoriste ali ima da se radi uvek nesto ,a ja nisam lenj vec jednostavno cesto putujem i imam **ebeno radno vreme nekad po ceo dan....Stan= bleja nema sta da radis al opet u 4 zida si....joj ljud najvise mrzim da odlucujem a ova odluka je 4 life dakle mora pametno....hvala i izivinite na smaranju teme,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po meni je najbolja solucija kuca, posto sa stanom uvek imas nedostatak prostora. Sto se tice gradnje tu ne mogu nesto mnogo da te posavetujem, jer moras da odlucis koju ces kvadraturu, pa na osnovu toga planiras ili postojeci temelj ili rusis sve pa gradis ispocetka. Montazna kuca je dobra solucija, pogotovu sto je danas izbor istih fantastican.

 

Za grejanje mogu samo da kazem da je trenutno najbolja opcija kotao na pelet, jer sam skoro pricao sa drugarom koji projektuje grejanje i klimatizaciju na obicnu i alternativnu energiju. Po njegovim recima pelet je najisplativiji, i kroz racunicu ispadne da je potrebno oko 2 tone za kucu od 100 kvadrata sa izolacijom od 10cm. Takodje je njegov savet koji je on primenio kod njega bio ugradnja bojlera od 400l (nisam siguran kako se strucno zove) koji je povezan na kotao, tako da kotao non stop radi punim kapacitetom i nema gubitka energije, plus sto non stop imas toplu vodu tokom grejne sezone. Postoji i mogucnost potpune automatizacije sistem gde je potrebno na pocetku sezone napuniti bunker sa peletom, i posle samo stelovati temperaturu, kao i bunkera za automatsko odlaganje pepela.

 

Ako budes razmisljao o kuci, dobra stvar su i solarni paneli koji kostaju od 500 do 5000 evra, ali neka sredina je oko 1500 evra za dobre koji su u klasi (nisu najbolji, ali nisu i najgori)....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da vidis sto ima manjka prostora u stanu, samo kad imas dovoljno kesovine. Prijatelj oma duplex, mogu da se jure gore dole, jedina mana je sto nema dvoriste za neke akcije, pranje auta ili rostiljanje i slicno, ali ima park i setaliste preko puta zgrade, moze da pljune do Dunava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Beli brate, slazem se sa tobom, ali znas li ti koliko kosta duplex od 100 kvadrata u bg-u (mozes glat da napravis 2 kuce od 250 kvadrata)... Ja kada sa, gledao stanove od preko 100 kvadrata u Kg-u ni jedan nije bio ispod 120000 evra (dodusa sada su jeftiniji zbog krize, ali ih skoro niko ne kupuje jer je rizika prevelik) pa sam odustao jer je rata sa ucescem bila wau...

 

Izmedju stana i kuce ja barem uvek biram kucu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ziveo sam i u stanu, trenutno zivim u kuci i postoje neke stvari koje ne mogu da se porede, pre svega dvoriste, to ne bih menjao ni za stan u centru Beograda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ni ja ne bi isao u centar bg nikad uvek je bolji stan na periferiji ima zelenila nema kola toliko itd...ne znam zena tolko zapela za kucu da cu da odlepim ....citam gledam vagam al izgleda da ce kuca da pobedi ...al videcemo jos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kuca je mnogo bolja opcija ako imas klince, da trce po dvoristu i naravno prave pi*darije :)

Sto se tice gradnje, ja sam uvek za montaznu kucu iz vise razloga, zdravija kuca za zivot, manji troskovi grejanja s obzirom na danasnje cene energenata

Toplotna pumpa je mama Huanita za grejanje, kakvo crno cepanje drva...

 

A kad omatoris, lako kucu promenis za neki jednosoban stancic....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znas kako, ceo zivot sam u kuci, ceo zivot se u nesto ulaze, dogradjuje, zida, kosi trava, sredjuje ograda, negde prokisnjava.............milion gluposti. Jos mi je dvoriste na brdu pa auto ne mogu da uteram u dvoriste vec je garaza ukopana ispred kuce tj ploca od garaze je neki vid terase ispred kuce.

 

Znaci toliko sra nja oko dvorista i kuce da je to cudo. Ali opet kada dodje lepo vreme, pa rostilji, pa klinac po dvoristu jurca, pa tu je i pas...... Ima svojih prednosti.....Ali i gomila obaveza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A kad ti komsija kuca na vrata I pita sta da radi jer mu se pokvario prekidac za svetlo ispred vrata na spratu ?

Lepse je kositi svoje dvoriste :)

@shortee

Imas plac , imas s

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znas kako, ceo zivot sam u kuci, ceo zivot se u nesto ulaze, dogradjuje, zida, kosi trava, sredjuje ograda, negde prokisnjava.............milion gluposti. 

 

Znaci toliko sra nja oko dvorista i kuce da je to cudo. Ali opet kada dodje lepo vreme, pa rostilji, pa klinac po dvoristu jurca, pa tu je i pas...... Ima svojih prednosti.....Ali i gomila obaveza.

:thumbsup:

Sve tačno. Toliko zna da te nervira, ali zna da bude i lepo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ah komsija :D

 

Ti taman legao a on cepa drva, ujutru u 8h uzeo da pokosi travnjak jer je tad ladovina, da ne sprzi ćelu u 12, ti taman cepkas drva za rostilj a komsinica bogorada jer je bas sad rasirila opran ves da se susi, ker kao za inat sve kenja uz njegovu ogradu, jos kad tvoj orah zaklanja sunce koje eto namenjeno bas za njegovu bastu vecinom dana - eto veselja :D

 

Biseri svaki dan oko nas, mada, realno, u svojoj ulici imam najbolje komsije.....bar gledajuci one ostale u ulici :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

2014511183212.jpg         

   

Evo i ja da se umesam u temu....radim i kucu gradim....slika je od prosle godine....sada je jos dosta toga uradjeno...:)

 

 

Edited by neshaoct
popravio sliku

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...