Jump to content
FAS Goran
Milutinac

Pijane vozače pred sud kao ubice

Recommended Posts

Vozačima koji pod dejstvom alkohola izazovu saobraćajnu nesreću i usmrte nekog, treba izricati kazne jednake onima koje se izriču za ubistvo!

 

418670_sudar01rasfoto_goran_srdanov_ff_j

 
 

To je stav Komiteta za bezbednost saobraćaja koji će uskoro pokrenuti inicijativu za izmenu krivičnih i prekršajnih odredaba u ovoj oblasti. Novi povod je petoro mrtvih za novogodišnje praznike u nesrećama koje su izazvali pijani vozači.

- Predložićemo Ministarstvu pravde, Visokom savetu sudstva i MUP-u da se izazivanje saobraćajne nesreće sa smrtnim posledicama izjednači sa klasičnim ubistvom i da zaprećena kazna, umesto dosadašnjih dve do 12 godina zatvora, bude od pet do 15 - kaže za “Blic” Damir Okanović, predsednik Komiteta za bezbednost saobraćaja.

 

Komitet će predložiti i da se pijani vozači, koji naprave saobraćajni prekršaj, tretiraju isto kao huligani na sportskim priredbama. To znači da posle odvođenja u policiju na trežnjenje treba da budu privedeni dežurnom prekršajnom sudiji koji će im odmah izreći kazne. Ako je vozač ranije napravio isti prekršaj, treba bez odlaganja da bude upućen na izdržavanje zatvorske kazne.

 

Inicijativu Komiteta podržava i Snežana Tripković, predsednica Udruženja porodica stradalih u saobraćaju.

- Takva rešenja već postoje u zakonima Slovenije i Hrvatske i smatram da je to jedan od najefiksanijih načina da se smanji broj ovakvih tragedija. Zaista je poražavajuća sudska praksa u Srbiji da, na primer, vozači koji su oglašeni krivim za smrt četiri čoveka budu osuđeni na manje od pet godina zatvora. Prema takvoj kaznenoj politici za oduzeti ljudski život se u zatvoru ostaje prosečno godinu i dva meseca - kaže Tripković.

Prema zvaničnoj statistici, pijani vozači su krivi za sedam odsto od ukupnog broja nezgoda koje imaju smrtni ishoda.
- Iako broj nije veliki, posledice su ogromne. U takvim situacijama život obično izgubi više ljudi, a oni koji prežive, zbog teških povreda često ostaju invalidi - navodi Jokanović.

Najnovija žrtva pijanih vozača je Slobodan Medić (47), komandant bivše paravojne jedinice “Škorpioni”, koji je 31. decembra poginuo sa suprugom Lj.M. (45) i sinom D.M. (17), na lokalnom putu Sremska Mitrovica - Veliki Radinci, kad je u njihov automobil udario D.K. (28), vozeći pod dejstvom alkohola.

Samo dan ranije, Milorad M. (60), koji je upravljao džipom sa 1,48 promila alkohola u krvi, usmrtio je u beogradskom naselju Dedinje pešake Ivonu Krstić (30) i Danila Srdića (35).

Crne hronike zabeležile su i slučaj pogibije direktora Doma zdravlja u Beočinu, Aleksandra Ćetkovića, kog je ubio pijani vozač BMW-a 13. decembra na regionalnom putu Novi Sad-Beočin kod Ledinaca, i tom prilikom teže povredio još troje ljudi.

Još jedna tragedija pukom slučajnošću izbegnuta je na deonici novog puta Bor - Zaječar, na kojem je još jedan pijani vozač džipom udario u policijska kola i teže povredio tri policajca iz Bora.

Jokanović smatra da pojačana represija ne sme da bude jedini odgovor države na ovakve slučajeve.

- Četiri kontrole vozača u Beogradu od oktobra do kraja decembra, u kojima je učestvovalo nekoliko stotina policajaca, pokazale su sledeće: Posle prve akcije u kojoj je registrovano 311 vozača pod alkoholom, očekivalo se da se taj broj smanji. Nažalost, to se nije dogodilo, pa je pri poslednjoj kontroli 27. decembra policija zapisala imena 333 pijana vozača - navodi Okanović.

 

Iz zatvora u smrt

 

Slobodan Medić, koji je zajedno sa sinom i suprugom 31. decembra poginuo u saobraćajnoj nesreći, bio je osuđen na 20 godina zatvora zbog ratnog zločina nad šestoricom Muslimana u Trnovu u BiH 1995. godine. Bio je u to vreme vođa paravojne formacije “Škorpioni”.

Kaznu je izdržavao u Kazneno-popravnom zavodu Sremska Mitrovica, a na privremenoj slobodi se našao koristeći zakonsko pravo na posetu porodici i rođacima za vreme vikenda i praznika.

- Pravo za odlazak na vikend i u vreme praznika Medić je stekao posle osam godina provedenih u zatvoru, računajući i vreme provedeno u pritvoru. U tom periodu nije napravio nijedan disciplinski prekršaj i juna ove godine je iz zatvorenog dela KPZ Sremska Mitrovica prebačen u poluotvoreni deo - kažu u Upravi za izvršenje krivičnih sancija.

Medić je uhapšen juna 2005. godine, dan pošto je u Hagu prikazan snimak ubistva šestorice Muslimana koji su napravili pripadnici “Škorpiona”. Na osnovu snimka srpsko Tužilaštvo za ratne zločine je podiglo optužnicu protiv Slobodana Medića, Pere Petraševića, Aleksandra Medića, Aleksandra Vukova i Branislava Medića.

 

Preuzeto sa Blic.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slažem se i podržavam. Takođe i oni što ne naprave nikakav prekršaj, a budu uhvaćeni pod dejstvom alkohola (što je jelte prekršaj :) ) treba da budu podvrgnuti određenom psihičkom maltretiranju čisto da gorenavedene odredbe ne budu često primenjivane jer džaba što je kazna 5-15god ako je neko poginuo ;) 

 

Pod "psihičkim maltretiranjem" podrazumevam da se recimo kazna za nekoga ko je uhvaćen preko 0,3 bude da se određen broj dana redovno javlja u policijsku stanicu. Dakle, jedno obično javljanje "ja došao", a službenica mu na šalteru tek tada kaže u koliko sati sutra da dođe. Pa mu jednom kaže da dođe ujutru u 6h, pa onda sledeći dan u 17h, pa sledeći u 21h i tako najmanje mesec dana uključujući i vikend da ne može da isplanira ni kada će u wc da ide. Naravno, ti šalteri obavezno da budu u redovima jer nije u redu da onaj za ličnu kartu čeka u redu, a ovaj pijani da ne čeka. Ako se ne javi jedan dan na vreme, produžava mu se javljanje za dodatnih 10 dana. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Vozačima koji pod dejstvom alkohola izazovu saobraćajnu nesreću i usmrte nekog, treba izricati kazne jednake onima koje se izriču za ubistvo!

 

 

Slažem se u potpunosti!I ne samo to treba poštriti kaznenu politiku za pijandure i uvesti stalne kontrole od strane policije ,ne samo kada je "akcija" već u vreme kada pijanih ima najviše na putevima,odnosno noću.Najveći strah mi je da ću ja ili neko moj nastradati u saobraćaju ne svojom krivicom već zbog nekog ko "vozi bolje pijan nego trezan".

Edited by VozimFiat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bih tu bio malo rigorozniji pa bih one sa evidentiranim procentom alkohola u saobracaju , bez da su nekoga nagrdili, "udario" zabranu (nakon isteka redovne) na upravljanje vozilom jacim od 1000cm3 ili 50-60KS za navek !

Edited by Mijailović P.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogu da menjaju zakon koliko hoce ali po meni jedino stalnim kontrolama ucesnika u saobracaju moze da se zavede red. Dzaba je da kazne budu i milionske ako nema ko da je uoci. I ovaj zakon kada je izasao bio je da kazem sok i bum, pa sada nista. Po meni se retko rade te kontrole na alkohol i ljudi su se opustili...

A i svidja mi se ovo maltrtiranje od strane kolege Dovla :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preventiva je najvažnija. Kada se desi za većinu je i 2 godine i više nego dovoljno (naravno to ne misle porodice nastradalih), ali kad on zna da šta ga čeka ako ima samo 0,4 neće mu pasti na pamet ni sirće u salatu da sipa. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

u bre sve sami filozofi ovde dajte malo statistike... ne lepitese ko odredjena vrsta domace zivotinje iz porodice kopitara na crvenu maramu...

u 90% slucajeva saobracajnu nezgodu izaziva ne prilagodjena brzina i NE ISKUSTVO subjekta(isto iz porodice kopitara samo uskracen za jedno ili oba jajeta) koji upravlja kocijama...alkohol u u veoma malom slucaju je krivac za saobracajne nesrece....


sta bi sa krivcima za onu pogibiju kod one ne dovrsene naplatne rampe jel tu odgovarao neko a vi bi ste odma nas pijance da kaznjavate

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

alkohol u u veoma malom slucaju je krivac za saobracajne nesrece...

 

Krajnje neverovatno ali 'ajde,Ovde se pričalo o pijandurama i o tome sam i filozofirao.Naravno da to nije jedini problem u saobraćaju i naravno da bi trebalo odrati i druge četvoronožne životinje po istom principu kao i pomenute.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To što je Dovla napisao je upravo to "maltretiranje" a ono se kosi sa pravima , itd...
Prema tome, lako se može oboriti ...
Bolje su trajne kazne koje se mere sa optužbom za predumišljaj ...


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

u bre sve sami filozofi ovde dajte malo statistike... ne lepitese ko odredjena vrsta domace zivotinje iz porodice kopitara na crvenu maramu...

u 90% slucajeva saobracajnu nezgodu izaziva ne prilagodjena brzina i NE ISKUSTVO subjekta(isto iz porodice kopitara samo uskracen za jedno ili oba jajeta) koji upravlja kocijama...alkohol u u veoma malom slucaju je krivac za saobracajne nesrece....

sta bi sa krivcima za onu pogibiju kod one ne dovrsene naplatne rampe jel tu odgovarao neko a vi bi ste odma nas pijance da kaznjavate

 

Uz gorenavedene izmene dodao bih i ponovno polaganje vozačkog ispita nakon isteka probne dozvole (posle 2 godine) pa onda na 3-5 godina redovno pri čemu moraju da postoje tačno definisane stvari šta neko mora da zna sa 2god vožnje, sa 5, sa 10... pa onda kad posle 10god dobiješ kvalitetnog vozača posle toga taj neće praviti probleme ;)

To što je Dovla napisao je upravo to "maltretiranje" a ono se kosi sa pravima , itd...

Prema tome, lako se može oboriti ...

Bolje su trajne kazne koje se mere sa optužbom za predumišljaj ...

 

To što je Dovla napisao se može "poravnati" sa društveno korisnim radom odgovarajućim definicijama u Zakonu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slažem se sa Dovlom u svemu. Oštro bih kažnjavao pijanstvo jer to nikako ne može da se desi slučajno kao prolazak kroz žuto npr koji je kod nas kazna gotovo za zatvor. Ako svesno pijan sedneš u kola i time ugrožavaš druge definitivno nisi ni za vožnju.

 

Mada smatram da ako bude novog ZOBS-a to sigurno neće biti radi povećanja bezbednosti nego radi povećanja budžeta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok' ! Sad mozemo otvoriti javnu raspravu i krenuti sa "lobiranjem" ali mi sve ovo lici na onu pricu sa cigom i potkovicom !

Mislim da se ovim nacinom ljudima ugrozavaju elementarna prava s tim da se remeti njihov rad i zivot i time dovode u situaciju da budu izopsteni iz sistema a to isto moze dovesti do njihovog bankrota. Nije cilj da proizvodimo socijalne slucajeve!

Ako bi se primenilo nesto iz onoga sto sam ja naveo , osoba bi i dalje bila u situaciji da izdrzava sebe i druge, ali sada bi te brzine bile daleko manje te bi sama voznja u pijanom stanju bila manje opasna. Naravno , pod uslovom da ima 00 da ponovi prekrsaj , svesno ili ne !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potpuno je nebitno kako se zove krivično delo za koje odgovara pijani izazivač smrtne saobraćajke. Bitno je kakva je kaznena politika. Danas je zaprećeno do 12 godina zatvora što verovatno nikad niko nije dobio. Ona budala koja je BMW-om napravila haos na pančevačkom putu je dobio, ake se dobro sećam, 8 godina. Ako on nije za maksimalnu kaznu ko jeste?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono što je pogrešno u ovom predlogu (ne tvom nego sa početka teme) jeste što se govori o kazni kada nekoga ubiješ u pijanom stanju. Objektivno, retko ko će reći "brate neću da vozim pošto sam popio, dobiću 5god ako nekoga ubijem", već će biti "ma mogu ja to samo ću polako da vozim i eto", ili će biti "nije mi se nikada desilo ništa". 

 

Ono što je moj stav jeste PREVENTIVA! Dakle, uvesti nešto što će određenog vozača naterati da ne sedne pijan za volan ni pod prisilom, a to je upravo ovo "maltretiranje". Na zapadu se to rešava odlaskom kod psihijatra, pa moraš da se ponašaš pa tek kada on kaže da si ok tek onda možeš ponovo za volan. I naravno njegove usluge si dužan da platiš uz kaznu koju su ti već propisali. Zar to nije veće maltretiranje od mog predloga? Ali je zato efekat izuzetan. Poenta je dobiti savesnog vozače, a ne vozače robijaše. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Strucnjaci ...

 

prvo sto vidim iz ovog teksa je da mora da se pomenu "navijaci" i odmah mi se zivot smuci, valjda bez poredjenja sa besnim navijacima ne moze nista da prodje u ovoj truloj drzavi

 

drugo, moze policija da napravi milion poteza i opet ce neki pijani da prodje i da napravi katastrofu 

 

trece, sta ako me na ulici unesreci trezan covek koji je vozio 120 tamo gde je ogranicenje 80, oce i njega po kratkom postupku u zatvor ili ce imati sanse da se izvuce, jer nije bio pijan

 

sto se tice ovog komandanta Skorpiona, jel vi stvarno verujete da je to slucajno ... ako mislite da je tako vama je demokratija ozbiljno ostetila mozak !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slučajan prolazak kroz žuto, udarac otpozadi, nekorišćenje retrovizora i slične stvari bi rešilo ponovno polaganje vozačkog na par godina... 

 

@Beli

 

A šta ćeš ti kao pešak na putu na kome je ograničenje 80km/h? :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

slucajan prolazak kroz zuto........ to ihzaziva smrt a ne alkohol...

Alkohol je glavni krivac,sulude su one izjave...Ja vozim bolje pijan nego trezan,vozi moj krastavac...;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne moram da budem pesak, mogu da budem u autu i da se neko zakuca u mene, spreda, od pozadi ... 

 

Izmedju ostalog, kriva je selektivna pravda, ovim ne osudjujem niti branim bilo koga, ali uglavnom naebe sirotinja, kad si video da neka poznata licnost odgovara i lezi u zatvoru zbog saobracajne nesrece ... Oni imaju para da kupe i sud i sudije pa im niko ne moze, konkretno ona novinarka je ubila coveka, nije kriva, ministri i njihovi soferi voze pijani i oni samo kazu, ja podnosim alkohol dobro i nema odgovornosti ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa na zalost Beli,u pravu si...kada toga ne bi bilo,sve bi se drugacije odigravalo. Tesko da bi nekom palo na pamet da sedne pripit za volan. A ovako kada in neko zaustavi,zovu Peru Perica da javi Miki Mikicu da se sredi kazna,i tako u krug ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda sam i pisao, ne secam se, uglavnom pricao mi je jedan covek koj radi i zivi u Nemackoj, kaze vracali se oni sa neke proslave, policija na jednom delu puta zaustavlja sve vozace da duvaju, on malo nagazio, njega izdvoje i napisu mu kaznu od 20-30 evra za prekoracenje brzine, a par njih je ostalo bez dozvola zbog preterivanja sa alkoholim, a njega nisu ni terali da duva, samo su mu napisali kaznu za brzu voznju i pustili ga ... inace po njegovim recima i on bi ostao bez dozvole jer je i on malo preterao ... ali eto izvukao se na neki nacin.

 

Kod nas ako te zaustavi zbog brze voznje, on te tera da duvas jer misli da si pijan, ako si cist,  pretrese ti gepek i auto sumnjajuci da si diler droge, a na kraju se zavrsi sa jednom ili dve crvene ili telefonskim pozivom ... 

 

Evo moj licni primer, kad sam poceo da vozim tamo negde oko motela Radmilovac preko pune preteknem 3 automobila ... zamnom panduri, obicni prasinari, zaustave me i krenu da smaraju, zainatim se ja i necu da im dam ni dinara, oni zovu saobracajnu patrolu i umesto prekrsaja koj bi mi odneo dozvolu na jedno 3 meseca i doneo poprilicnu novcanu kaznu ja dobijem kaznu za svetla ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E o tome se radi...a da je drzava kakva treba da bude,dobio bi kaznu za nasilnicku voznju a ne kaznu za svetla. Zato nam i jeste tako,bas zato sto sve moze da se zataska,da prodje sa dogovorom ili jednim naj obicnijim pozivom. Znam to iz licnog iskustva. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neko se tad opameti i normalizuje, neko misli, ma neka oni pisu za svetla, da vidimo mi koliko ovo moze da razvije i onda pune stranice crne hronike i odnose zivote ljudi kao da se zivot kupuje na trafici 

 

 

Kod nas ako te zaustavi zbog brze voznje, on te tera da duvas jer misli da si pijan, ako si cist,  pretrese ti gepek i auto sumnjajuci da si diler droge, a na kraju se zavrsi sa jednom ili dve crvene ili telefonskim pozivom ... 

 

 

 

ovo mi najvise ide na zivce, ako napravim prekrsaj, kazni me kako pise u zakonu, a ne da on krene da mi pretura po zivotu i da me pita kako mi je palo na pamet da sa 14 godina razbijem prozor na autobusu ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...