Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

Na jednoj pumpi u Arandjelovcu se pojavio biodizel sa cenom 106 dinara po litru... Pa me interesuje da li bi ja mogao njega da sipam u moju kiu sportage 2.0 turbodizel koji koristi obican D2 (zimi sam koristio evro dizel ) Posto idem na put dalji hocu da napunim rezervoar pa sam u nedoumici da li njega da uzimam? Da li ce biti nekih problema?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam sta da ti kazem. Moj kum ima kamione i znam kad je sipao biodizel dirktno u rafineriji da je imao velikih problema. A miris na auspuhu ne mogu da ti opisem. Nesto kao kad se peku palacinke :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gorivo je kvalitetno ali je problem je u njegovom "korozivnom" dejstvu na gumena creva i dihtunge i filter goriva pa se preporucuje kontrola i zamena istih nakon koriscenja biodizela. Neki proizvodjaci izricito zabranjuju upotrebu biodizela i o tome se treba raspitati direktno kod proizvodjaca, dileri malo znaju o tome da ne bude rekla kazala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiat ne preporučuje sipanje ovog goriva u svoje CR dizel motore.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozzz drugari,vozim dizela u kog iskljucivo sipam euro dizel...

Elem,kada krenem kuci sa posla,prolazim pored pumpe koja od skoro ima neki bio dizel...I mnogo je jeftiniji nego gore pomenuto gorivo...

E sad,moje pitanje da li uopste to sme da se sipa u nase masine i da li imate neka iskustva vezano za to...

Pozzzz svima!

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio diesel = bio Stilo. Sve ti govori a ti kako hoćeš.

Svaka cast na brzom i jasnom odgovoru...Tako sam i mislio i trazio o tome ovde na forumu,ali ne nadjoh nigde...Znaci od toga nista...Pa cemu onda to gorivo sluzi?

Bio bi omiljeni lik u komšiluku, za tobom bi uvek mirisalo na pljeskavice :D

Sve komsinice bi me volele,samo ne bi znao sta bi od tolike ljubavi :smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja baš gledam u zadnje vreme brdo nekih novih "dizela", sve bolji od boljeg i svi džabe u odnosu na cene na Nisu. Najjači su mi oni što prodaju aviodizel koji je isti kao ed samo mnogo bolji, manje se troši i džabe košta. Stvarno dođe čoveku da kupi avion i samo kod njih sipa :rofl: . Koliko sam ja upućen, avioni idu na kerozin koji blago liči na evro dizel, ali ne bi smeo u naše traktore i na avio benzin koji je potpuno druga priča.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se tiče bio diesel-a bilo je dosta problema sa nazovi D2 motorima i njihovim pumpama. Čak su riknjavali na kamionskim motorima. Tako da rizik sa novom generacijom motora i ubrizgavanja velik, bolje čekaj prodaju ložaka. Svi pričaju da je to ED.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj deda pravi taj biodizel, dok je vozio venta samo je to sipao u njega, sad vozi passata B5.5 i toci eurodizel, objasnjavao mi je zasto ne moze u novije dizele, ali nisam ja sve to ukapirao pa ne bi da lupam ovde svasta, mislim da mu je cena sad oko 110 dinara nisam bas siguran

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se tiče bio diesel-a bilo je dosta problema sa nazovi D2 motorima i njihovim pumpama. Čak su riknjavali na kamionskim motorima. Tako da rizik sa novom generacijom motora i ubrizgavanja velik, bolje čekaj prodaju ložaka. Svi pričaju da je to ED.

Ne pada mi na pamet da sipam ista se evro dizela...ali me bas zanimalo sta je to bio dizel...

Moj deda pravi taj biodizel, dok je vozio venta samo je to sipao u njega, sad vozi passata B5.5 i toci eurodizel, objasnjavao mi je zasto ne moze u novije dizele, ali nisam ja sve to ukapirao pa ne bi da lupam ovde svasta, mislim da mu je cena sad oko 110 dinara nisam bas siguran

Jeste,mnogo je jeftiniji...ja mislim da je ovde kod mene na pumpi gde sam video,sto dinara...ali dzabe kad se ne moze koristiti... :thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

I mene je zanimalo sta je stetno na tom biodizelu i nasao sam ovo gde objasnjavaju i koje su mu mane:

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.239.html:393685-Jeftiniji-biodizel-i-u-Srbiji

Sudeci po ovome tekstu, biodizel je vise za nove motore nego za stare, ali se ja ne bih usudio da ga sipam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, ja sam sipao bio disel u kola :) doduse ne nesto mnogo, ali sipao sam! Inace loz ulje ne mora uvek da bude D2, zavisi od proizvodnje, nas lozak je d2, ali uvozni je evrodizel. Bitno je samo da znas odakle je. Sve u svemu, dizel gorivo se oboji da bi isao za domacinstva itd, da podleze manjim akcizama i onda se prodaje kao loz ulje. Postoje i drzave koje vise nemaju D2, vec samoevro dizel, pa je kod njih loz ulje ustvari obojeni evrodizel. Kod nas uvozni lozak je evro dizel ustvari!

A sto se biodizela tice, imam jednog drugara koji ga testira i proizvodi. Sipa sebi u clia, dao je meni dvadesetak litara da probam u stilu. Ide isto, isto pali isto trosi isto vuce... Malo je druaciji miris, onako kao kuhinja posle przenica :) pOdseca me na to ili neko pecivo koje se pece... Ozb vam kazem, ja problema nisam imao, ali sma sipao malo samo. Inace ovaj drugar sipa u clia i jos jednom drugaru u vectru 2005. I za sad idu i jedan i drugi bez problema vec skoro godinu dana!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko sam ja upoznat sa tim država je valjda dužna stavlja oko 3-5% biodizela u ed, e sad ne može više jer ima više vode od običnog i mogu da zeznu motore dosta. Čuo sam i za priču da je čovek u C klasu sipao pun rezervoar bioD. i auto nije hteo ni da upali i pokazao vodu u gorivu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I mene je zanimalo sta je stetno na tom biodizelu i nasao sam ovo gde objasnjavaju i koje su mu mane:

http://www.novosti.r...izel-i-u-Srbiji

Sudeci po ovome tekstu, biodizel je vise za nove motore nego za stare, ali se ja ne bih usudio da ga sipam :)

Po ovom clanku koi sam procitao,ipak mislim da cu se zadrzati na evro dizelu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam upucen, tako da ne govorim ovo kao cinjenicu, vec kao pretpostavku... Ja nisam imao problema sa biodizelom, ali sam sipao 20 litara cistog, tako da sta mi je to jedno 400km voznje, tako da i da je stetan ne bi nista moglo za tako kratko da se desi... Ali nelogicno mi je da ako je stetan, kako onda zakonski da propisu da mora da bude u evrdizelu i da svesno to urade izazivajuci probleme na automobilima? Gde je tu logika...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

kako bre da procitam? Pa ovo na stranom jeziku... :) Za to mora i da budem pismen malo... :) Salim se, evo sad cu bas da iscitam, bas me zanima ova tema, jer pricao oko biodizela se provlaci vec duze vreme, a cini mi se da je i gsp imao neke buseve na koji ma je pisalo da su test vozila i da idu na biodizel.

A inace i ovaj drugar koji pravi i testira biodizel mi rece da je agresivniji od obicnog i da zna u starijim rezervoarima, filterima itd. da nagrize koroziju, necistoce i slicno i da napravi problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio dizel se po zakonu u odredjenom procentu dodaje u euro dizel. taj udeo se povecava svake ili svakih par godina. Koga zanima tacan odnos lako to moze saznati.

Prijatelj je to davno bio sipao u Golfa i trosio je mnooogo vise!

Ako zelis da unistis motor sipaj ga! a ako ne a mislis da ces nesto ustedeti onda ga dodavaj u euro dizel max 10%!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...