Jump to content
FAS Goran
Ivan

Stilo - naknadna ugradnja MF (sa dugmićima) volana

Recommended Posts

Naravno, pratim ovu temu već duze vreme, samo me interesuje : kakav je središni deo tj poklopac sa aer begom na kožnom volanu pošto volan dobijam bez njegovog aerbega, pa moram staviti sa mog najobičnijeg volana nadam se da neće štrčati

Share this post


Link to post
Share on other sites

Airbag je isti na svim volanima od stila bilo da je obican, kozni ili mf potpuno je identican tako da mozes slobodno da ga uzmes i montiras....

 

 

:band:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ti ista znaci zbog sigurnosti kupovine, samo da dodam +1 za sve ovo sto ti je cenjeni kolega vec ispricao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sutra bi  trebalo da stigne pa ću okačiti slike ,kloiko ja zaključujem po slikama volan je u extra stanju kožni sa 11 tastera ,a trebalabi stići i špulna sa konektorom.Ako bude nekih nejasnoća javiću se za pomoć

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikakav problem ako negde zapne slobodno se javi tu je uvek neko raspolozen da pomogne kolegama u nevolji.....

 

 

:band:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stigao volan mf+spulna sa konektorima 2 kom.+svetlo gepeka2kom cena ? ne smem da kažem...manja od simboločne  sve ovo je ušlo u cenu a kožna ručisa menjača dobijena na poklon

Share this post


Link to post
Share on other sites

@maki

Kako si spojio Can vodove sa radiom da liisto kao sto je urađeno na konektoru od spulne ubacivanjem žica u konektor sa Can magistralom na rsdiu ( kod mene na conect navy)

Edited by Ivan
Skinut nepotreban citat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sa ubacio u konektor posto sam picajzla pa volim da to izgleda kao fabrika sto na kraju i jeste bio slucaj nista se ne vidi. E sad ne treba ni preterivati, odradis kako je tebi lakse mozes kao i ja a mozes i najprostije da izblankujes canA i canB linije tj. ogolis izolaciku namotas zice koje dovedes sa spulne izolujes i gotovo. Kako god uradio dobro je samo je bitno pogoditi prave linije mada to imas vec sve objasnjeno i tekstualno i slikovito.

I jos nesto obavezno stavi osigurac na vod +12V koji ide na kontakt, nije neophodan ali kako rece kolega Ivan "ne trazi leba"

Posto se bavim popravkom laptopova i elektronika mi uopste nije strana potrvdjujem ovo sto je rekao kolega Ivan i jos jedna tvrdnja da oni u fabrici nisu blesavi sto su stavili gomilu kojekakvih osiguraca sto nasi ljudi vrlo cesto zanemare.

Nadam se da sam pomogao, ako ima jos neka nedoumica slobodno pitaj......

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/7/2015 at 11:49 AM, jure said:

Kako si spojio Can vodove sa radiom da liisto kao sto je urađeno na konektoru od spulne ubacivanjem žica u konektor sa Can magistralom na rsdiu ( kod mene na conect navy)

 

Razlika u ova dva konektora je sto u onom kod volana nemas napon i CAN magistrale i tu se mogu ubaciti 3 nove kleme (dovodis linije koje ne postoje u konektoru).

Dok su na konektoru navigacije potrebne 2 CAN magistrale vec prisutne i izvlacis signal sa njih.

Tako da ih mozes ili blankirati (i kasnije lepo izolovati, sto je sasvim dovoljno). Ili ako si picajzla kao ja, mozes da izvuces konektor, izvuces zuti osigurac koji oslobadja kleme, izvuces potrebne kleme, zalemis novu liniju na postojecu i vratis sve nazad.

Vodi racuna posto imas navigaciju i vise linija u tom konektoru (u odnosu na Visteon CD). CAN B je na pinu 1, CAN A na pinu 3, a +12V ti je na pinu 4. Stalni napon je na 7, a masa na 8.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima to sve na slikama koje smo postavili i samo prati tutorijale i nema greske, bitna je funkcionalnost a estetika ne posto se to i ne vidi ali ko hoce i jedno i drugo rezultat je isti samo treba malo vise vremena i pedantnosti......

Ja licno koji se bavi dugo godina elektronikom nisam imao susreta sa ovim vidovima nadogradnji u stilu posto ga logicno nisam vozio ali sad kad je tu i kad sam ga malo prostudirao vrlo je lako resavati njegove probleme ili se igrati sa njim.

Stoga druze otvori ladno pivo odvoj sat vremena, debelu ladovinu i laganice odradi ovaj posao......

Edited by fiat maki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš sam se danas naoštrio da ugradim mf volan ,kupio ladno pivo ,pripremio žice konektore i ostali sitan nespecifirani sitan materijal al ne lezi vraže nije iskočio aer beg njega sam obišao al iskoči špulna....integrisana sa ablenderom i onda je ceh platilo ladno pivo.Volan će da sačeka dan dva dok ne nabavim ablender.Pokušaću da nađem onaj sa tempomatom kad već rasturam volan i okolinu da ugradim i to čudo tehnike.E sad pošto sam i ja u struci pa imam veoma velika iskustva sa osiguračima imam jedno pitanje u vezi osigurača na +12v vodu :Kolega Maki je stavio kako sam procitao u njegovom postu osigurač od 7A ,da li grešim ako kažem da mi je tih 7A malo previše za funkciju koju bi trebalo da ima taj osigurač.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja u momentu ugradnje nisam imao manji ali je u medjuvremenu nabavljen i zaboden osigurac od 3A sto je sasvim dovoljno. Generalno nece on ni zatrebati ako Bog da to je cisto radi preventive nista vise.

Steta za spulnu ali sta je tu je kad je vec sve ostalo nabavljeno greota je da se to ne ugradi.

Gde si nabavio kako ti rece povoljno (slobodno napisi cenu) volan i ostalu boraniju ako nije tajna? Mozda nekom nesto zatreba pa da se zna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve što sam nabrojao sam platio 2000 dindži plus 280 din za dostavu,uzeo sam od dečka iz Inđije naleteo sam na njegove oglase na  sajtu kupujem-prodajem pitao ga za svetlo gepeka i tepih gepeka koji je bio na oglasu,a  onako usput za volan i špulnu.Mislim da radi Fiatov program sudeći po oglasima. Ja sam takođe razmišljao o osiguraču od 3A a možda ako nađem i nešto manjem ,jer osigurač ipak prvenstveno treba da služi svrsi i da nedaj bože da zatreba pregori na vreme

Edited by jure

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cena je smesna i vise od toga, ostavi njegov kontakt i ime ovde slobodno naravno ako zelis a sto se tice osiguraca stavi sta imas uopste nije bitno moze i 1A. Kako rekoh nema tu neke velike bojazni od nekog kurslusa i slicno ali cisto zbog savesti tj. da ti znas da je tu. Ne brini znam dosta ljudi koji su odavno ugradili mf volan i to bez ikakvog osiguraca i to im sljaka i dan danas bez problema.....

 

 

:band:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako vas bas kopka taj osigurac - po defaultu on ima vrednost od 7,5 A.

Evo kako to izgleda bas fabricki. Konektor spulne D47 na 5. pinu dovodi do volana napon od +12V sa kontakta. Ako pogledamo narednu sliku videcemo da je taj pin 5 na D47 povezan sa pinom 8 na konektoru D97Q:

 

zza6360.jpg

 

Sa iduce slike se vidi da je D97Q razdelnik, koji salje +12V sa kontakta i na volan, ali recimo i na onaj dodatni pin 4 na ConnectNav+ (pisao sam o tome na mojoj temi o ugradnji navigacije). Znaci sa svog 6. pina na pin 4 navigacije P20A, a sa svog 8. pina na pin 5 spulne volana D47:

 

zza6361.jpg

 

A sa poslednje slike mozemo videti da se cvoriste D97Q preko svog 7. pina, tj. pina 3 na Junction Unitu (kod Body Compa) , nalazi iza osiguraca F49 od 7,5A.

 

zza6362.jpg

Sto mu dodje fabricka vrednost ako sami hocete da stavljate osigurac u naknadno dovucenu instalaciju za napon volana ili navigacije. Taj osigurac, pored navedenih uredjaja, koriste jos neki kao sto su Bluetooth, komande klime, senzori za kisu/svetlo, parking senzori, "My Menu" kontrole sa leve strane volana, prednja plafonjera, itd... Mozemo slobodno reci - "multifunkcijski" osigurac.

 

Na kraju, ko ne voli da se igra sa elektronikom, za proveru ovih detalja moze da konsultuje i tupavo korisnicko uputstvo za Stilo, gde se sve ovo poklapa sa onim sto sam pokazao na semama instalacije:

 

zza6363.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala kolegi Ivanu na veoma korisnom i iscrpnom infu.Ako sam dobro ukapirao ,onda u konteksu tvog objašnjenja treba samo da vod +12 V za napajanje volana spojim na odgovarajuću tačku posle osigurača F47 od 7.5A pošto je to MF osigurač i time otpada potreba za dodatnim osiguračem,  pošto je dotični već predviđen za tu namenu(mf volan).Vod +12V za Connect Navy+ tj instalacija je već fabrički bila tu tako da tu nisam ništa radio samo zamenio uređaje pošto je fabrički bio sa običnim grafičkim displejom i veoma unakažen.


Cena je smesna i vise od toga, ostavi njegov kontakt i ime ovde slobodno naravno ako zelis a sto se tice osiguraca stavi sta imas uopste nije bitno moze i 1A. Kako rekoh nema tu neke velike bojazni od nekog kurslusa i slicno ali cisto zbog savesti tj. da ti znas da je tu. Ne brini znam dosta ljudi koji su odavno ugradili mf volan i to bez ikakvog osiguraca i to im sljaka i dan danas bez problema.....

 

 

:band:

Tip se zove Peđa iz inđije tel 062 554 380   i  devojka mu (zajedno rade) Jelena 066 138 201

Edited by jure

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala kolegi Ivanu na veoma korisnom i iscrpnom infu.Ako sam dobro ukapirao ,onda u konteksu tvog objašnjenja treba samo da vod +12 V za napajanje volana spojim na odgovarajuću tačku posle osigurača F47 od 7.5A pošto je to MF osigurač i time otpada potreba za dodatnim osiguračem,  pošto je dotični već predviđen za tu namenu(mf volan).Vod +12V za Connect Navy+ tj instalacija je već fabrički bila tu tako da tu nisam ništa radio samo zamenio uređaje pošto je fabrički bio sa običnim grafičkim displejom i veoma unakažen.

Jure, upravo tako, moze i to da se iskoristi. Mislim da bez problema mozes da uzmes i napon sa 4. pina navigacije (takodje sa kontakta i D97Q). E sad, tu ima jedna caka koju sam ja primetio iz iskustva, posto sam ugradio gomilu tih stvari. Desi se ponekad da kad za dva CAN Node (cvora, uredjaja) uzmes napon sa istog mesta, posle poravnanja Proxy ostane ponekad da blinka kilometraza posle davanja kontakta. Nije bas logicno ali tako je, to smo primetili i kolega Branko i ja. Pisao sam o tome na svojoj temi o ugradnji navigacije, u trecem postu: https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/65115-stilo-diy-naknadna-ugradnja-connectnav-uredjaja-navigacije/

 

Ako te mrzi da trazis, komotno moze da se uzme i napon sa kontakt brave ili upaljaca.

Ja nisam imao nikakvu instalaciju, pa sam napon za volan uzeo sa brave, a napon za navigaciju sa upaljaca.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stigao i ablender sa sve špulnom, sada imam 3 špulne + 1 moju sa ablenderom.

Moram čekati vikend da kompletiram mf volan a do tada da smislim šta još da ugradim ili da potražim ručicu za tempomat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ablender sa špulnom koji je danas stigao je 1500 din. imam sada višak delova pa ću ponuditi na odgovarajućoj temi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pedju i njegovog burazera bukvalno svima preporucujem, veoma korektne cene i kul momci, Stefan mi se samo pozalio da su malo neodgovorni ali jbg verovatno imaju puno posla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pedju i njegovog burazera bukvalno svima preporucujem, veoma korektne cene i kul momci, Stefan mi se samo pozalio da su malo neodgovorni ali jbg verovatno imaju puno posla.

Jedino moraš da ga podsećaš jer zaboravlja a ni je čudo jer imalju posla, i svaki moj razgovor sa njim je bio  da je čovek razgovrao na dva možda i tri telefona istovremeno,meni to nesmete da ga podsećam.

toliko, da ne idem off

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...