Jump to content
FAS Goran
Ivan

Stilo - naknadna ugradnja MF (sa dugmićima) volana

Recommended Posts

Uradio sam proxy alignment, mreza vidi MF volan, ne blinka kilometraza, medjutim komande na volanu sijaju samo onih par sekundi i gase se posle. Ima li nekog softverskog resenja, ne bih da ugradjujem tajmere i slicno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne rece nam najbitnije - reaguje li uopste radio na komande? I za to vreme dok diode sijaju i posle toga?

U slucaju kada su se dugmici gasili (bar ovo sto sam ja vidjao do sada) ni komande nisu bile u funkciji.

Tajmer ti sluzi iskljucivo za sprecavanje blinkanja kilometraze (staro resenje od pre 10 godina, dok nije "provaljen" Proxy Alignment). I bez jednog i bez drugog komande normalno rade, jedino sto kilometraza blinka, a resava se pomenutim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav,

 

Spojio sam sve prema uputama iz teme još davno i radi savršeno na originalnom radiju.

Stvar je sad da ne koristim više originalni radio.

Je li netko spajao ovo na neki drugi radio (ne originalni) i zna koji adapter treba za to da se uzme?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo da javim da sam resio ovaj problem sa osvetljenjem volana. Na kraju sam morao "seljacki", premostio sam kontakte sa stalnog minusa na minus za osvetljenje volana i sad radi. Probao sam sa spulnom Stila 2004. kao i spulnom od Brava 2010. i imao sam istu gresku, gasi svetlo nakon par sekundi a komande uredno rade.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, drugari, pozdrav, evo da ja obnovim temu o kojoj ste pisali koliko vidim jako davno.. :D
Imam fiat stila 3v 1.9 mjet 2005 god. 103kw 140hp.
Imao fabricku navigaciju na njega i imam onaj njegov fabricki vufer pozadi, radilo je sve to u fulu, MF volan sa 11 dugmica radile su i komande sve kako treba.
Onda sam resio da sa ali expresa(poslacu vam link od multimedije na kraju poruke da vidite o cemu se radi) kupim pomenutu multimediju, android, ubacio nju, neki "majstori" mi to povezivali, sa rikverc kamerom, uspeli su nekako, multimedija radi, kamera radi, zvucnici rade, sad imam problem sa vuferom. Vufer se cuje, ali tipa kao zvucnik, cuje se da je "ziv" ali nema basa uopste, treba tu ocigledno jos nesto da se poveze, doda, da bi to radilo i sljakalo kako treba i kako je bilo. Jedno od pitanja je to, pomozite mi, sta, kako. gde koju zicu jos da vezem, jel treba tu 2 pobude, sta kako, nisam vest, a nisu ni ovi majstori kod mene po Krusevcu? Ukoliko budem resio, docicu u BG kod nekog od vas da mi poveze to jer ovde slaba vajda od ovih mojih.. Ajde da kazem da je je to sporedni problem za ovu temu.. Usput i to mi treba.
Druga stvar je taj MF volan, pogledajte multimediju, link cu ostaviti, da li je moguce na nju da se povezu komande sa tog volana, navodno u opisu multimedije stoji da multimedija podrzava povezivanje komande volana.. Ukoliko u fiat stila to moze bilo bi super, mada vidim da vi ovde mozete i krila da ugradite u auto pa verujem da to sve moze :D :D :D Nisam siguran da li stilo ima taj CAN, tu stvar koju ni ne znam kako se zove koji moze da se veze sa ovom medijom ili to mora da se kupi pa tek onda da se poveze? Ukoliko treba da se dokupi to, bio bih zahvalan da mi recimo posaljete ovde link od toga sa alija ili ako neko od vas ima da uzmem to i da povezem... :)
Hvala najlepse na odgovorima ako ih bude, a evo linka od moje nove android multimedije:

 

https://www.aliexpress.com/item/32946430734.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.186d2e0eEzXCR5

Ova sa 1gb rama i 16gb interne memorije, sa rikverc kamerom, nju sam uzeo.
P.S. Hvala Ivanu koji mi je pomogao oko ovog u PM, ali evo da otvorim i temu pa da vidim moze li neko to i preko kamere zajedno sa mnom da odradi ako bude trebalo, jer nisam nesto puno upoznat oko tih stvari. Jer verujem da mi ostalo jos mozda jedna zica koja treba negde da se poveze i to je to. :/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam siguran da li je za ovu tvoju potrebno, ali vecina tih android multimedija zahteva i canbus decoder za komande na volanu, bilo je toga na aliju a cene su bile oko 50€, kontaktiraj prodavca od kog si narucio pa vidi sta on kaze za taj uredjaj...

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda moze slucajno@Flex da ti nesto pomogne oko toga, uputi na majstora i sl.

Послато са SM-J330F помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice povezivanja (ja sam dodao vufer i pojacalo) posao sam odradio kod Zvonka (preko puta Nove pijace, kod knjizare Joca) i to je ok (izvlacio mi je napajanje sa akumulatora i doveo cinceve do medije). Oko povezivanja komandi se nisam nesto posebno interesovao (nemam mf volan) ali mislim da bez pomenutog decodera to nece moci.

Inace, u Krusevcu slaba vajda da mozes bilo sta da resis sto je zahtevnije od demontaze tocka.

P. S. Ako hoces dacu ti Zvonkov broj a mozemo i zajedno do njega posto ga znam. Mislim da znam i tebe ako je plavi Stilo XC. default_).gif

Sent from my SM-J530F using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo molba da od teme ne pravimo kupusaru ;) . Znam da je za pokretaca najlakse da sve probleme koje ima zbog ugradnje aftermarket multimedije iznese na jednom mestu, ali na taj nacin pravimo haos od topica. Imajmo u vidu da je problematika namenjena povezivanju MF volana.

Sto se woofera tice, vec sam ti na PM poslao seme. Od 20 linija, 18 ostaje isto (16 linija za zvucnike, napon sa akumulatora i masa). Ostaju ti jos ISO A2 i Mini ISO C6. Sve to je u ovoj temi i postu (popravio sam i slike), tako da se slobodno tamo dopisi oko woofer-a, ako ima potrebe: https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/41574-fiat-stilo-ugradnja-pojačala-i-vufer-na-fabrički-cd-player/&do=findComment&comment=1273383

17 hours ago, BeX said:

Nisam siguran da li stilo ima taj CAN, tu stvar koju ni ne znam kako se zove

Na svakom modernom autu, uredjaji ne komuniciraju direktno jedan sa drugim (jer bi trebali kilometri kabliranja), nego preko BodyCompa, centralizovano. A sva ta komunikacija ide preko CAN magistrala, to ti je u najkracem, imas detaljno po forumu ako te zanima.

Ako multimedija treba da komunicira sa BodyCompom (i MF volanom), treba da ima CAN adapter. On moze da bude ugradjen u multimediju, koja je onda tipska za neki model/marku. One su obicno malo skuplje, oko 250-300 EUR za Android. Imaju mogucnost komunikacije sa MF volanom, prikaz gomile podataka sa BC, tipa temperature, otvorenih vrata, itd... Ako nema adaptera, moze da se dokupi naknadno (kao eksterna "kutija" :)) ako postoji ta mogucnost, cene su od 30 do 60 EUR, kao sto rece Kuvalja.

Znam za varijatu da se recimo tipske multimedije za VW ugradjuju u Fiat. Ako se nema adapter, onda se tri linije MF volana presretnu i prevezu direkt na multimediju, po ovoj semi: https://www.fiat-lancia.org.rs/Korisno/multimedia/Comandi-al-volante.pdf .

I onda se na multimediji samo kroz interfejs "kodira" za sta koje dugme na volanu sluzi (na osnovu naponskog nivoa kada se stisne odredjena tipka). Imas o tome i na ovoj temi za Bravo/Deltu, slicno je za Stilo: https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/76283-nuova-bravo-nuova-delta-ugradnja-2din-aftermarket-navigacijemultimedije/

Obicno za ove jeftine aftermarket multimedije navode da su "univerzalne". Jesu, ali u smislu da rade samostalno, bez komunikacije sa ostalim sistemima na vozilu, samo vezane na struju (bez CAN magistrala). A kod prodavaca "sve to moze" i vise ih nigde nema kada prodaju, tako da se pre kupovine treba dobro raspitati. Da ne off-ujem vise, i za aftermarket multimedije imamo odgovarajuce teme.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav ljudi, kupujem mf volan za stila 3v, 2002
E sad, pitanje ko se razume,imam fabricku navigaciju, interusuje me da li ima fabricke dzekove za mf volan, il treba jos nesto da se doradjuje?

 

Edited by Ivan
Spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako fabricki auto nije imao MF volan, pored samog volana potrebna je sa njim uparena MF spulna sa vecim brojem linija (pored osnovnih za sirenu i Airbag). Pa se na tu novu spulnu dovlace CAN A i CAN B magistrale sa nekog drugog CAN cvora, kao i dodatnih +12V. Ako se sve poveze kako treba, radice, ali blinka kilometraza na boardu (kao indikacija nepoznatog novog cvor na CAN mrezi). Zbog toga je potrebno uraditi Proxy Alignment i to je sva mudrost.

@Skocko

Spojio sam pitanje sa mojim detaljnim DIY od pre 10 godina, imas ovde bukvalno sve sazvakano sa slikama. Zanemari samo pricu o timeru iz prvog posta, posto je to bilo resenje od pre deceniju dok nije provaljen Proxy. A o tome imas na narednim stranama.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da dopunim ovu temu sa novim detaljima. Ukratko, morao sam da menjam airbag i spulnu, ali naisla je povoljna prilika za odlican kozni volan sa odlicnim ablenderom i integrisanom spulnom. Hteo sam da uzmem mf spulnu i odgovarajuci volan, ali u tom momentu nisam nasao dobro ocuvan. Na integrisanom ablenderu koji sam kupio postoji i polozaj za automatsko ukljucivanje svetala. To sam imao i na starom ablenderu i to funkcionise jer mi auto ima tu mogucnost. U medjuvremenu kupim mf volan  i integrisani mf ablender koji nema automatski polozaj za svetla.  Posto sam hteo da mi ta opcija postoji i dalje, rasturio sam obe spulne, uvideo slicnosti i razlike i prepakovao flet kabl sa konektorima sa jednog ablendera na drugi. I sve radi. Komande sa volana prenose se na ConnectNav+, dugmici svetle.

Poenta price je da moze da se kupi obicna mf spulna i prepakuje flet kabl na bilo koju spulnu. Ostaje da se uradi prilagodjavanje kao sto je napisano u prethodnim postovima ukoliko ne postoji fabricka instalacija. 

20230404_154137.jpg   20230411_151457.jpg   20230411_201910.jpg

Edited by sibonios

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...