Jump to content
FAS Goran
Ivan

Stilo - naknadna ugradnja MF (sa dugmićima) volana

Recommended Posts

Alo, bre, nasvirani, sta mi se mesas u biznis, ovo pivo ja zaradjujem? Nemoj koliko nocas da ti posaljem par njih iz reciklazne brigade da te ojade bar za felne :laughing: ?

Bez zezanja, malopre sam se cuo telefonom sa Nemanjom i sve mu objasnio, shvatio je. Ostalo je jos da mu posaljem sliku na PM, ali je to moj prijatelj i ucenik Nole majstorski odradio :thumbsup: .

Samo skinite ovaj poklopac, ispod su pinovi, ja sam ga na slici oznacio zutom bojom:

 

zza6282.jpg

 

Odnosno, kod tebe sada trenutno namontirano taj poklopac je sa gornje strane (isto oznaceno zutom):

 

zza6283.jpg

 

Druga varijanta je da se ide sa ta tri kabla kroz fabricki konektor na glavni dzek spulne, samo treba ubosti pinove (ja sam birao prethodnu varijantu). Kako je vama lakse...

Ako odaberete varijantu kroz fabricki konektor i proradi, obavezno stavite semu sta u tom slucaju gde ide na konektor spulne. Zbog ostalih eventualno zainteresovanih forumasa... Ja sam tu semu imao ali sam je negde zaturio posto sam radio po prvobitno opisanoj varijanti.

Aj' nek je sa srecom ceprkanje, pa javite rezultate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ime, patentiraj dok nije kasno. Sa brojem patenta pored piva biće tu i za meso. :book::phone::geek::banned::ice:

Za ideju rad i sve ostalo samo :unworthy: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala ime ;) . Jbt, zar moze i vise od piva?

Ideju za volan sam dobio kada sam jos pre nekoliko godina po netu video da ljudi naknadno ugradjuju CN+, pa sam skapirao da dosta jednostavno moze da se ubaci i MF volan. Malo sam kopao po "Manuale Tecnico-Fiat Stilo" i netu, malo me zanima i elektronika...

Tacnije, hteo sam i ja da ubacim navigaciju (CN+) zajedno sa volanom, ali sam odustao jer je tada bila paprena, a i nisam zeleo da mi auto bude meta po parkinzima tako da je ostao fabricki CD (bar za sada :rolleyes: ). Ali i ovo je lep detalj u enterijeru.

Nego, lepe vesti, Nemanja mi se javio telefonom, izgleda da je sve povezao. A ono sto mi je jos draze, izgleda da su uspeli da povezu na ovaj drugi nacin, kroz fabricki konektor, pa se nadam da ce u par recenica i semu opisati i taj nacin, uz ovaj vec postojeci.

Ali da sacekamo njega...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ćao društvo!

Uspeo je teča sve da poveže kako treba, ostalo je još da uključim opciju volana na računaru preko FES-a.

Postaviću i nekoliko fotki..! :)

Poz i hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema na cemu, drago mi je da je sve OK ;).

Obavezno (ako imas) postavi neku slicicu i ukratko opisi i taj drugi nacin, kao sto si mi telefonom rekao da cete pokusati (provlacenjem CAN linija i napona kroz fabricki konektor, a ne lemljenjem zica na spulnu kao sto sam ja radio).

Takodje bi bilo interesantno da nam kazes ako uspes da ukljucis opciju volana preko kompa. To bi bilo super, u tom slucaju ne bi bio potreban ni timer. Pozdrav !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nažalost deda mi je preminuo, tako da neću naširoko i nadugačko da pišem, već samo da ispunim obećanje.

Nakraju smo morali da prelemimo, ali kroz konektor.

Sigurno će moći Proxy Alignment da reši problem da ne treba tajmer, jer tajmer ne treba kod mene ni za naknadno ugrađeni CN+.

Evo nekoliko slika:

Isecanje konektora i spremanje za provlačenje žica.

 

zza6284.jpg

 

Seckanje žica na pravu dužinu i skidanje izolacije.

 

zza6285.jpg

 

Priprema za lemljenje na špulnin konektor.

 

zza6286.jpg

 

Lemljenje na žicu 12V sa ključa ispod volana (mislim da smo se nakačili na tempomat).

 

zza6287.jpg

 

Stavljanje termo bužira.

 

zza6288.jpg

 

Povezivanje na CAN A i CAN B sa CN+ i stavljanje termo bužira.

 

zza6289.jpg

 

Special:

Shema gde idu +, CAN A i CAN B

 

zza6292.jpg

 

Pozdrav od teče i mene!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se Stila tice, identicni su...

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala,pitam jer sam nasao volan sa 11 dugmadi,al je air-bag malo nacijepljen kod znaka,i covjek me ubjedjuje da su razliciti,hvala Ivane!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema na cemu ;) . Ovo ti pricam iz prve ruke, znaci provereno 100% u praksi i to vise puta, nemas brige. Pisali smo vec iznad, ako hoces da to povezujes da sljakaju i dugmici, obavezno uzmi spul koji ide uz taj volan.

Pusti strucnjake po otpadima, svega i svacega sam se naslusao od "znalaca".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sale, druze moj, cisto da te podsetim kako smo bas taj nabudzili kod Noleta :harhar: :

 

zza6290.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, da, procitao sam celu temu i sve vezano za mf volan in njegovu ugradnju...Moram kupiti taj volan i ugraditi ga.Prava je stvar. Lepo je kad sve sija :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trenutno ugradjujem mf volan u moj auto prema uputstvima kolega Ivana i Nemanje. Odlucio sam se na drugi nacin,povezivanje preko konektora spulne. Doveo sam CAN1 I CAN2,a napajanje sam za probu pustio iz napajanja radia,pin A7 na Ivanovoj slici zadnje strane stilovog radia. Sve sljaka :) Pitam se da li mogu da ostavim tako ili iz nekog razloga ne moze? Tako mi je bilo najlogicnije,nalazi se na istom dzeku kao i CAN1i2,pa reko kad vec cackam oko njega,daj da dovedem napajanje odatle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imaj u vidu da ti je to sto si doveo sa zadnje strane radija stalnih 12v.

Pozeljno je da napajanje bude sa kontaktom.

Mada i kada dovedes na dugmice samo napon bez CAN A i CAN B magistrala, gase se posle 4 sekunde. Probaj pa ces videti.

Ja bih struju doveo sa kontakt brave, a lako je i sa upaljaca, tu imas i osigurac.

Jesi li blinkanje kilometraze resio sa tajmerom ili Proxy Alignment-om?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da to mu dodje, stim sto mu navigacija ne radi u srbiji, ne postoje mape

Share this post


Link to post
Share on other sites

ConnecNav + (CN+).

Tj. radio / MP3 player / telefon (sa posebnom SIM karticom, ne BT) / navigacija (bez mapa za SRB) / prikaz putnih podataka board comp-a ...

Nego, kakve to veze ima sa ugradnjom MF volana :) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste Ivane,bio si upravu. Kada sam vezao na radio, stalno su mi svetleli dugmici na volanu,cak i kada je auto ugasen,jer je to stalni plus. Prevezao sam na upaljac i jos mi ostaje da sredim treperenje kilometraze preko proxia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako sam ti i rekao, na standardnom dzeku za radio je samo stalnih +12V (pored CAN A, CAN B magistrala i mase). U tom dzeku postoji fabricki napon sa kontakta samo na ovim verzijama sa instalacijom za CN.

Tako da se i u slucaju naknadno ugradjenog volana i navigacije, mora dovuci taj signal odnekle. Sa brave, upaljaca..

Proxy Alignment ti je najlaksi i najelegantniji (da ne kazem fabricki) nacin da resis blinkanje kilometraze zbog novog cvora na CAN mrezi. Cak sam se razmisljao i da izbacim timer koji sam pravio kod sebe i samo cekiram to u konfiguraciji. Mada radi bez problema godinama, pa me mrzi da to opet kupusam...

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sad imam pitanje vi koji ste menjali obican u taj "mf" volan i kad ste stavili te nove spulne sta ste radili sa starim oce neko da proda svoju staru :) da mu ne skuplja prasinu :D oni konektori su mi se raskokali ne znam na koji fazon ali svi su pokrivljeni ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skini spulnu pa probaj da polako ispravis pinove, da ne bacas pare (ako nisu bas urnisani). I polako posle sa dzekom.

A ako odustajes od toga, vidi po oglasima u delovima ovde na forumu ili na nekom otpadu. Sada su spulne jeftine i lako ces naci. Ja sam za moju polovnu uspeo da uzmem 40 evrica, ali to je bilo poodavno.

Samo povedi racuna (ne znam koje ti je godiste Stilo), da li su ti spulna i ablender odvojeni. Na par novijih koje sam rasturao idu u kompletu (ne moze se razvojiti samo spulna).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ime, razradi način da se tempomat ukomponuje u MF volan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stilo mu je 2002 godiste, i razdvojena mu je spulna, a njoj su pinovi bukvalno urnisani, to je neko ranije nesto pokusavao, tako da nema popravke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...