Jump to content
FAS Goran
Ivan

Stilo - naknadna ugradnja MF (sa dugmićima) volana

Recommended Posts

Zna se sta je spulna - deo iza volana (na stubu) koji omogucava rotaciju kablova airbaga/sirene/volana/radija zajedno sa volanom.

A ta "potkovica", kako je zoves, je Digital Network Node volana (predstavlja MF volan CAN mrezi, tj. Body Compu) i njegov je sastavni deo.

Naravno, ako se ne naprave pametni, pa ga skinu :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma razumem sve to, nego sam samo spomenuo sta se desilo kada mi je rekao kozni volan sa spulnom za 20e :D

Na kraju je izaslo 40, jer je za DNN mislio da je spulna :D

Tako da sam skrenuo paznju onima koji zovu, da se lepo raspitaju, da ne ispadne posle 20e vise kao kod mene :)

A volana ima raznih, cene su od 20ak pa na vise, zavisi od stanja. U svakom slucaju treba nazvati pa proveriti sta i kako pre nego sto se uputite tamo :)

Edited by Angell

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre oko 4 meseca kožni mf volan i špulnu sam platio 20 eura a poslao mi je umesto jedne 2 špulne,kacio sam i slike nekoliko postova iznad..Samo da napomenem:

da je volan u extra stanju (vidi se sa slika) i da sam ranije uzimao neke delove od njega i njegove devojke, pa možda je na volanu uračunao neki popust.

Edited by jure

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moguce,ali devojke mu nema vise tamo, radi sada valjda sa burazerom :)

Cuo sam da on radi sa Fiatom, burazer sa Alfom :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko ako nije tajna, sramota je lagati I ukrasti....

Hahaha, 2000 din bez spulne - mf volan sa 11 dirki ;)

 

Ovaj me zeza, kaze juce zvacu da ti javim ima li, nema ga, posle ga ja zovem opet se ne javlja, izgleda da ima foru samo jednom dnevno da se cujes sa njim :D

Sad ste mi ubacili bubicu u glavu, sta ako je izvadio elektroniku i salje ceni prazan volan 2 soma xD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam volan spulnu i ablender video samo na slikama koje mi je poslao preko vibera i kada je paket stigao sve je bilo isto kao na slikama.Stalno su u guzvi i covek sigurno zaboravio da zove,ja sam morao po nekoliko puta da ga zovem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konacno sam dobio info od Pedje, ima samo neki sa izlizanim dugmicima, nesto ga i on hejtuje ovako, prakticno je rekao da nema. Tako da se potraga nastavlja.'

U osnovi samo dugmici su mi i bitni, ostalo ako ne valja presvuce se u kozu i super.

 

Ako neko ima neki info, il mu nesto naleti, nek me se seti, bio bih mu zahvalan ;)

Edited by m1hajlo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Video sam na placu jedan, cini mi se za 40e, u lestanima, izgleda odlicno, ima 11 dugmica, to mi je najsvezije sto sam video da valja :D

Osim tu kod Pedje, retko gde ces naci dobre a povoljne volane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hajde da od tehnicke teme ne pravimo svastaru o kupovini. Moze po neka korisna informacija, ali da ne pravimo totalni off.

 

Za takve stvari imamo temu "Gde mogu da kupim": https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/41777-gde-mogu-da-kupim/

Ili "Neko negde nesto prodaje": https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/38528-neko-negde-ne%C5%A1to-prodaje/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Situacija je sledeca. Imam mf volan i imam spulnu. Trenutno na kolima je obican volan i obicna spulna.

Planiram da uradim sledece, skinem svoj volan i spulnu, stavim ove mf i probam da li to sve radi.

Nakon toga skinem opet taj volan vratim svoj trenutni da bi' ovaj mf slao na presvlacenje koze, sredio nekako dugmice koje sam izgulio cisteci ih  :2guns:  :2guns:

 

Da li bih mogao jednom kad zamenim spulnu(stavim ovu mf) da ne vracam ovu moju staru kako bih smanjio obim posla, jer ocigledno planiram 3x da skidam/stavljam volan?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne moras uopste da skidas volan i spulnu da bi testirao "novu" MF spulnu i volan.

Dovuces potrebne nove linije u dzek spulne, stavis MF volan i spulnu pored i povezes ih. Ako sve radi, presvuces volan i sve natenane montiras kad zavrse...

 

Obicno tako i uradim kad montiram kod nekoga, nikad ne kupusas nista na svom autu dok se ne uveris da li je novi komplet ispravan, zbog eventualne zamene. Ovde smo kod drugara nesto dodatno radili pa je skinut volan, ali evo spulni i volana povezanih u paraleli samo radi testa kupljene opreme (naravno zbog dzeka, samo jedan moze biti aktivan):

 

Par slicica sa ugradnje Abarth MF volana (sa podrskom za CN+) kod drugara. Na slicicama je testiranje kupljene prosirene spulne i samog volana:

10122011064.jpg 10122011065.jpg

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od večeras mi neradi MF volan i nemam podatke na CN+ tipa  vreme temperature,i ostalih podataka sa borda,dok podatke na kilometar satu normalno izbacuje. Na brzinu sam pretraživao po forumu ali ne nađoh ništa odgovarajuće pa ako neko ima ideju šta bi to moglo biti u pitanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prsla ti je komunikacija preko CAN magistrala od Body-ja do volana i CN+. Da probam da pomognem, ali mi treba par informacija:

1. da li su volan i CN+ naknadno ugradjeni?

2. ako jesu, da li je problem blinkanja kilometraze resen poravnanjem Proxy-ja ili timerom?

3. ako jesu, odakle su za koji uredjaj uzete CAN A i CAN B linije kao i dodatni napon sa kontakta?

3. ako je volan dodat naknadno i poravnat Proxy-jem, da li se po davanju kontakta lampice na dugmicima na volanu sada upale i ugase posle 4sec?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prsla ti je komunikacija preko CAN magistrala od Body-ja do volana i CN+. Da probam da pomognem, ali mi treba par informacija:

1. da li su volan i CN+ naknadno ugradjeni?

2. ako jesu, da li je problem blinkanja kilometraze resen poravnanjem Proxy-ja ili timerom?

3. ako jesu, odakle su za koji uredjaj uzete CAN A i CAN B linije kao i dodatni napon sa kontakta?

3. ako je volan dodat naknadno i poravnat Proxy-jem, da li se po davanju kontakta lampice na dugmicima na volanu sada upale i ugase posle 4sec?

 

1.volan da, a cn+ je zamenio običan cn (mono hromatski)

2.nije rešavan ni jednom metodom

3.Konektori su bili fabrički ožičeni.Pošto je cn već bio u autu a konektor špulne volana je takođe bio fabrički ožičen tako da sam samo utakao u špulnu i sve je proradilo i radilo do večeras uz blinkanje kilometraže.

4     volan je dodat naknadno i nije poravnat proxijem,sada se lampice po davanju kontakta upale i ostaju upaljenje i nakon 4sek (stalno svetle)ali komande ne reaguju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko vidim, ti si i za volan i za CN+ imao fabricko ozicenje.

Ono sto na osnovu odgovora pod 4 mogu da zakljucim ovako daljinski je da je verovatno volan ispravan. Zasto? Imas napon (sijaju lampice), a i u slucaju problema sa CAN linijama tipke se automatski gase posle 4 sec, sto kod tebe nije slucaj. Tako da je vrlo verovatno da su volan i spulna u redu i da komuniciraju sa Body Compom.

Onda bi se problem sveo samo na komunikaciju CN+ sa Body Compom (ili je problem u samom CN+). U tom slucaju imam jos jedno pitanje:

- da li se, kada das kontakt, CN+ sama upali?

Ako se upali, onda je onaj dodatni napon na pinu 4, A konektora (koji inicira komunikaciju sa BC) u redu i problem se svodi samo na CAN A i CAN B magistrale (ili CN+).

Ako se ne pali, treba skinuti dzek i proveriti zasto nema napona na tom pinu (samim tim ni CN+ ne moze da komunicira sa BC). 'Ajde proveri ovo pa javi da vidimo sta dalje.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

kada dam kontakt cn+ se sam pali . ne znam da li ima veze po meni nema ali izvađena je sim kartica iz cn+,pošto sutra radim 1. smenu nesto mi se i neizlazi napolje da je vraćampogotovu što pada sneg napolju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema SIM nikakve veze sa tim. Ako se CN+ pali na kontakt, znaci i da je napon na pinu 4 OK i da je moguca CAN komunikacija, ali da je do nje problem.

A reci mi, pre toga ti je sve normalno radilo, ispisivalo podatke, reagovalo na komande s volana?

Po meni ovako daljinski, imas neki problem na CAN A ili CAN B magistrali od Body Compa do CN+. Ili je problem u samom CN+.

Ono sto bih ja uradio je da proverim te linije pozadi na dzeku CN+ (pin 1 je CAN B, pin 3 je CAN A). Ako je i to u redu, prvo bih skinuo kleme sa akumulatora na par minuta. Pa ako ni to ne pomogne, odradio bih flesovanje firmware navigacije verzijom 9.8, mozda se ona nesto zaglupela. Ako ni to ne prodje, onda je neki problem u hardveru - ili na liniji CN+ - BC ili u samom uredjaju. Ono sto uvek mozes laicki da uradis je da umesto CN+ od nekoga pozajmis fabricki Visteon CD/kasetas i proveris komunikaciju, tj. lociras da li je problem u mrezi vozila ili u samom uredjaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proveri dzekove (obrati paznju na A konektor, pin 1 i pin 3, kao sto ti rekoh), ako ti deluje OK a ne radi ni posle provere skini kleme sa akumulatora na par min.

To je ono sto najlakse mozes i sam, pa da vidimo ima li pomoci i sta dalje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledao sam konektore na cn+ izgledaju mi ok ,skidao sam minus klemu na 5 min. Kada sam je vratio stanje je sledece:

Podaci i vreme resetovano

Na cn+ na mestu za sat pojave se 0 sto pretnodno nije bio slucaj (bile su samo crte).

Sada ni na tabli ne ispisuje vreme ni datum tj.sat krene odbrojava vreme ali neprima podesavanja sa cn+ iako prodjem proceduru setup i pojavi se pescanik ali ne prihvata podesavanja

Sada sam skinuo i plus i minus klemu i ostavicu pola sata ili sat vremena pa cu ponovo probati

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...