Jump to content
FAS Goran
Noćni

Stilo - promena sijalica na zadnjim stopajkama

Recommended Posts

Juce krenem na posao upalim auto i zapisti mi izbaci mi gresku zadnji stop,pogledam otisla sijalica

E sad dosta sam citao o promeni sijalica u faru a sta je sa zadnjim?

Moze li se to menjati "na parkingu" ili ipak majstor

Xvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lagano se menja.

Otvoris onaj dzep sa strane u gepeku,skroz ga otvoris dok ne vidis lim,karoseriju.

Zavuces ruku do stop svetla,imas tri ili cetiri srafa,mislim da su 10 kljuc,odvrnes i sa spoljne strane izvuces ceo stop,e onda sednes za astal i menjas sijalice :thumbsup:

Ako nesto nije jasno,slobodno pitaj :welcome:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima tri srafa 10 neki lulasti kljuc ili imbus je najlaksi za otvaranje. Pre toga raskaci lampu sa konektora. Kad ova tri srafa otpustis cela lampa ide napolje iz krila. Zatim krstastim sravcigerom otvoris lampu i dolazis do sijalica :thumbsup: Ja menjao sebi pre neki dan, lagano!

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel zna neko mozda, da li postoji da se samo kupi nova "metalna plocica" gde se ubadaju sijalice ili mora celo stop svetlo sa sve spoljasnjom plastikom?

Edited by mrgud

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to uglavnom ide u kompletu, jedino da nađeš nečije polomljeno pa da raspariš ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rekao sam da cu videti ali neka guzva mi bila ,pa fudbal...ionako sutra idem kod Lakija na dijagnostiku pa cemi tamo zameniti

da bi zamenio sijelicu treba ti visa skola :rtfm:

hvala u svakom slucaju

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mrgud

iz mog iskustva (imao sam neku patinu i prespajalo mi je kontakte na toj metalnoj pločici i crkavale mi sijalice) , sem u delti (nema samo ležište za sijalice, već ide komplet sa poklopcem fara - lampom), nema nigde da se nađe novo (ima na otpadima verovatno polovno, samo da je ispravno).

u ap sportu i kit komercu ima samo lampa (spoljni deo, poklopac), ali bez kontakata.

ako imaš problem sličan mom, ostavi to ležište da stoji u alkoholu, malo očisti posle sitnom smirglom i preprskaj nekim antikorozivnim sprejom ;)

Edited by Dimitrije Munćan

Share this post


Link to post
Share on other sites

sistemom eliminacije dodjoh do nekog zakljucka da mi ono pravi problem te mi komp stalno javlja da mi ne radi neka sijalica, sve sijalice rade, i sijalice su one koje trebaju da budu, cekam ondak jedan vikend sa lepim vremenom pa da probam tvoj savet ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako vec nisi, proveri kabl od mase, malo je zavucen ali videces drzi ga matica i usrafljen je na lim.

Meni je danima prijavljivao da ne radi sijalica(a sve sijaju) samo sam skinuo ocistio, malo contact spreja.

Godinu dana nije bipnuo za nista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ih, ti zadnji stopovi, ja sam se nekako naviknuo na to skidanje celog onog panela jos na bravu, a on hvala Bogu ima 3xpozicije na jednom stopu....

Al na Stilu je mnogo lakse zameniti sijalicu na stpovima, tri matice odvrnes i hop....

meni ponekad izbaci za maglenku pozadi, malo je cuknem i ona proradi, moram to prvom prilikom videti, sigurno je neka masa..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vozim ovo sto mi pise u profilu ;%29.gif postupak zamene sijalica na zadnjim farovima (migavci, rikverc svetla, stop svetla).... skine se ukrasna maska ako je slucaj na 5 vratima ili skine se t.j. otvori deo bocnog tepiha iza fara ako je slucaj u krilu....dalje...skine se dzek sa fara i onda se jednostavno pritiskom sa strane na 2 zabice skine cela ploca i izvrsi zamena sijalica....postupak vracanja ne treba da pominjem jer je naravno isti kao i skidanja samo obrnut :rofl:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postovi vezani za skidanje (zamenu sijalica) stopaljke na Nuova Bravo prebaceni u postojecu temu:

 

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/63364-fiat-nuova-bravo-check-right-side-light/page-2#entry1232991

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zadnja stop leva crkla, i far staroj nista ne fali, stavim novu ono opet nece i isto gresku prijavljuje, naprskam dzek sa wd i nista, 3v kupe, jel imao neko slicnu situaciju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro poznata lampica, i onaj momenat kada se molimo da nije prednji levi far.

DSC_0052.jpg

 

Već nedelju dana mi se žali stilo (3v) da mu ne radi neka sijalica pozadi, s tim što je sve radilo.

Prvo je greska bila 'rear bulb <'.

Dok sinoc nije stvarno prestala da radi štopaljka, oba vlakna sa sve pozicijom i greška se promeni u 'rear stop bulb <'.

Čuknem je koji put, ona proradi, ali jasna dijagnoza je da treba da se menja.

Desni štop mi pod tapacirom pa nisam hteo da gulim još kad već ne treba, a levi sakriven iza zvučnika, tako da nisam ni znao šta me čeka.

 

Krenem polako da skidam zvučnik, potreban je samo jedan torex, ima 3 šrafa, a obzirom da su mašinski, čim krenu da se odvijaju posle mogu i rukom dalje.

Kad sam skinuo zvučnik došao sam u situaciju koju verovatno većina već vidi u startu, a to je da imam čist prilaz maticama koje treba skinuti kako bi se far odvojio od šasije.

DSC_0054.jpg
 
Prvo naravno treba skinuti napajanje!
 
Lepo se vide 3 desetke, tako da je bilo jednostavno okastim ključem skinuti sva tri.
Tada se ceo štop izvuče lagano, tako da može da se stavi na sto i operiše.
DSC_0059.jpg
 
Kad sam već skinuo, bilo je zgodno i očistiti sve ono što se nađubrilo kroz kanaliće za vodu.
 
DSC_0055.jpgDSC_0057.jpg
 
 
Sad kad je far već spreman za operaciju, postoji 4 žabice koje se baš lako pomere i skine se cela tabla sa sijalicama.
DSC_0059.jpgDSC_0061.jpg
 
Budite oprezni jer kad je hladno može da se desi da te žabice popucaju relativno lako, a posle nalepiti ih tako da voda ne dolazi do kućista je zabava. Polako skidati sve jer ovaj diht između plastika je loš i hoce da se pocepa ili izvrne pa je dosadno vraćati ga kao što sam morao ja, evo i slike te 'gumice'.
DSC_0065.jpg
 
Nije me mrzelo da prašinu malo prebrišem suvom krpicom.
A evo i problematične sijalice.
DSC_0064.jpg
 
Sijalica koja me sačekala bila je 12v-21-5w. U svom kompletu za zamenu ja sam imao 12v-21-4w, tako da sam ćorunuo ćaletu iz njehovog kompleta jednu koja je bila ista kao ova sto je krepala.
 
Sijalica se skida laganom rotacijom obrnutom od smera kazaljke na satu, a stavlja se obratno, što je i logično.
DSC_0063.jpg
 
 
Podrazumeva se pre neko što se to sve upakuje nazad na kola, da bi trebalo probati da li sijalica radi jer uvek postoji šansa da nešto drugo zeza.
Sve uraditi ovim koracima u nazad i to bi trebalo da bude to
 
Kad ja mogu da zamenim, stvarno sam uveren da može svako ko ima novu sijalicu, 5 minuta vremena i ključ deset.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Dobro poznata lampica, i onaj momenat kada se molimo da nije prednji levi far.

 

Meni ne javlja nista za farove.

Jednom mi je i pozicija crkla i nista mi nije javio. Moguce da ce javiti tek ako obe u istom faru crknu.

Za h7, h1 i maglenku napred sam siguran da nista ne javlja na bordu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrlo slična situacija. Leva maglenka i dve pozicije i napred i nazad mi ne rade od kako sam pazario auto, nema nikakve greške, to ću ovih dana, sada nemam toliko vremena.

 

Ali za kratko svetlo mi se žalila u sekundi, čak i za osvetljenje tablice.

Karavan je mnogo bolje rešen u zadnjim svetlosnim grupama jer za zamenu bilo koje sijalice treba 2 minuta bez ikakvog alata.

Generalno sva kola imaju sad bolja rešenja za menjanje svih sijalica. Škoda oktavija ima pedalu koju nabodes i ispadne ti ceo far napred pa možeš da menjaš kako voliš.

Edited by m1hajlo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebalo bi ,bar kod mene je tako, da javlja za jednu od bilo koje dve sijalice pozicije napred. Javlja takođe i za zadnja svetla za maglu, kod mene je na primer problem bio komandna linija releja zadnjih maglenki a sijalice su bile ispravne. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stilo 5v pozadi takođe zamena za 5 minuta.
Šrafovi koji drže far lako dostupni.

Ploča sa sijalicama nije na žabicama nego na srafovima.

Ipak, kada nešto crkne napred svi pevamo istu pesmu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozadi javlja za sve zivo, pa i za maglenke, ali meni do sada nista napred nije javio. A crkla mi je jedna pozicija u levom faru i dva puta h7 kod suvozaca (godinu i 9 meseci je stilo kod mene a h7 u faru sa vozaceve strane i dan danas radi..) :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...