Jump to content
FAS Goran
oktopod

Fiat Punto mk.2a 1.2 16v / 1.8 16v - potrošnja ulja u motoru

Recommended Posts

Curelo mi je ulje na dihtungu glave motora (nije probio na vodeni prostor), skinuta glava, obradjena i odradjen hidro test, oslajfovani ventili, zamenjene gumice ventila, semering bregaste i radilice, termostat, dihtung izduvne grane, novo ulje i filter i stavljen novi dihtung glave (viktor reinc), auto radi odlicno (isto kao i pre intervencije) ali mi se pojavila potrosnja ulja eve posle 1000 predjenih km ulje je spalo sa maximuma na pola sipke (dolio sam oko 400-500ml) danas pogledao posle 300 predjenih km od dolivanja malo spalo sa maximuma. Inace kada je skinuta glava nikakvih luftova u klipovima i karikama nema, nikakava dodatna intervencija nije trebala da se radi, po recima majstora-koji je od poverenja, motor je u odlicnom stanju kao i sam auto, stvarno perfektno izgleda. Koristim iskljucivo selenia 20K, ranije je znao na 5000km da mi potrosi 200-300ml, ali ovo je po meni mnogo i nemam pojma sta se desilo tu da pocne da trosi ulje? curenja ulja na spolja vise nema, sve je suvo kao barut znaci da ga sagoreva ali zasto? Ja sumnjam na kvalitet gumica ventila, stavljene su neke corteco ja mislim. Fabricke gumice koje su bile malo su otvrdnule vec kako je majstor rekao ali svakako su zamenjene kada je motor vec otvaran. Imate li neku ideju sta moze da bude i sta mi je ciniti??

 

P.S. ako su eventualno gumice ventila da li one mogu da se zamene bez skidanja glave motora?

Edited by dakyle

Share this post


Link to post
Share on other sites

E druze a kolko kosta zamena tih gumica ventila...ja imam slican problem kao sto sam vec pisao na temi...meni auto super ide ne dimi al trosi ulje...oterao sam ga kod majstora od poverenja on rece da nigde ne curi a kad je vec otvarao motor da je primetio da je na jednom klipu slabija kompresija nego na ostalima i da su karike dobre ali da bi trebalo zameniti tj mora da se zamene gumice ventila koje su fabricke...za to mi trazi delovi plus ruke 100e...jel to ok po vama posto sam skoro radio mali servis uzeo motul polusintetiku ulje,zamenio sve filtere po kolima i masina piciiiii ☺

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnogo ti to trazi za zamenu gumica,one se mogu menjati bez skidanja glave(na 1,2 8v)provereno,gumice su 30-40 din po komadu,i treba dihtung izduvne grane,dihtung poklopca,i za tu radnju max od 2-4000din za ruke!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel ima neko nešto od stručnih da mi da savet šta da radim, koliko je to sigurno da na Putu 1.2 8v da bez skidanja glave mogu da se zamene gumice ventila?

Edited by dakyle

Share this post


Link to post
Share on other sites

Post iznad tvog.

Hvala na odgovorima i lepim vestima da to moze da se uradi bez skidanja glave motora. A sada ono glavno ako nije trosio ulje pre sredjivanja dihtunga glave i ravnjanja iste i zamene gumica ventila..a sada trosi, da li je stvarno moguce da su gumice (corteco) toliko loseg kvaliteta pa otud ovolika potrosnja ulja ili je tu nesto zeznuto sa njima prilikom montaze? Taj majstor se cudi i kaze da mu se nikad nije desio ovaj slucaj kao kod mene, i prosto ne moze da veruje da su gumice? Ima li jos neko neko iskustvo kao sto je moje, i koje gumice da kupim sada, koja marka, sta je proverena??

 

da li i sada moram da se menja dihtug izduvne grane i ako je promenjen pre 1300km, kada je i sve ovo navedeno radjeno?

Edited by dakyle

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sinoć je potpuno promenio zvuk paljenja, duže verglanje uz neki rolerast-pištaviji zvuk paljenja..jutros je isto tako upalio na prvo jutarnje paljenje i jako je dimio prvi put da sam uopšte video da dimi,plavkasto-siv dim, to je oko minuta trajalo i posle toga uopšte nije dimio a i zvuk prilikom paljenja se vratio u normalu-da li su paljenje, dimljenje i gubljenje ulja u nekoj direktnoj vezi? . Trudim se da dijagnostikuje gde je problem u motoru i kolike su šanse da su samo gumice ventila, napominjem da gubi rapidno ulje posle ravnanja glave i zamene gumica ventila i dihtunga. Majstor mi predlaže da otvori motor i da nalije benzin u cilindre gde idu klipovi i karike da prenoći tako da vidi da li će neki da propusti (ne znam za tu metodu provere karika?) kaže da merenje kompresije zbog pojave ulja u kompresivnom prostoru nije merodavno i da ako propusti na nekom klipu benzin u toku noći da se zamene karike i opet gumice ventila ali drugog proizvođača.???

Edited by dakyle

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi razumem ja da svaki motor mora potrositi bar malo ulja, ali ja to nisam primetio. Sipao mi majstor ulje na maximum, pred zamenu izvadim sipku ono opet maximum. Znaci golim okom ne primecujem... Selenia 10-40 je u pitanju a motor 1.6 16v Znaci ne prodajem auto pa da ga sad nesto hvalim ali kazem vam da Bravo sa 125.000 pravih kilometara zaista ne trosi ni gram ulja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Blago tebi...moj 1.2 16v vec na 5k kilometara od servisa moram da mu dolijem ono sto je ostalo prilikom zamene a vec na 8k ulje na minimumu..

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od kad sam kupio fiat trosi mi ulje.Sipam oko 300 ml na jedno 800 km predjenih.Dali je to normalna potrosnja za fiat punto 2002 el 1.2 benzin motor

Mozda trosi i manje oko 200 ml na 1000 km nisam merio sad cu da pocnem ako neko ima slicna iskustva neka pisa.Planiram da prodam kola pa me interesuje dali ce odbiti kupce i dali uopste da im kazem da trosi ulje?

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izmedju 300ml na 800km i 200ml na 1000km je ogromna razlika :D Izmeri to lepo pa napisi onda. Tih 200ml na 1000km je njemu skroz normalno, fabricka tolerancija mu je bese do 300-400ml na 1000km

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
32 minutes ago, MS PK said:

fabricka tolerancija mu je bese do 300-400ml na 1000km

Moj na 5-6.000 km potrosi toliko, ne znam odakle podatak da potrosi blizu 0.5L na 1.000 km. :unsure:  Nije to Alfa :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parkiraj na ravnom, sacekaj da se motor ohladi, najbolje ono od uvece do ujutru pre nego da krenes na posao. Dolij mu ulja npr do max i vozi 1000km. Ponovis proceduru, dolijes opet do max i vidis koliko je potrosio za tih 1000km

Moj nije trosio takoreci uopste ali vecina trosi ulja po malo. Otvori fabricku knjihicu pa procitaj sta pise
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta god da ti neko kaže, motor ovog tipa i konstrukcije NE TREBA DA TROŠI ULjE, može da zafali ulja ako je interval za zamenu blizu recimo na 8 000 km za seleniju gold može da se primeti da fali malo, novo ulje ne sme da nestaje i tačka. Na istom autu ne dolijem ni gram ulja od zamene do zamene, ulje menjam na 8k kilometara sipam drljavu seleniju i mećem original filter, do sada sam sa puntem prešao oko 60k kilometara i nisam nikada dolivao ulja.

Pošteno je da kažeš da troši ulje, bolje tako nego...da uvališ auto i prećutiš tako nešto, možda su karike loše, možda su gumice, možda prosipa na neki semering...raspon popravke od 20e do 200evra...

 

 

Edited by neshaoct
rečnik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja da sam cekao 1000 kilometara da dolijem ulje na bivsi punto ne bi imao sta da sipam, zakucao bi motor :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma taj bio dobar nego onaj sivi jtd sidje 30 km nizbrdo svuce 300 grama ulja i 50 grama nafte :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja km sat resetujem samo da bih znao kad da mu dospem ulja uhvatio sam caku, evo dve god i 35k km se nista ne menja...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/5/2018 at 10:00 PM, Axic said:

Moj na 5-6.000 km potrosi toliko, ne znam odakle podatak da potrosi blizu 0.5L na 1.000 km. :unsure:  Nije to Alfa :lol:

dok sam ga vozio, kupim 3 l ulja i sipam 2,8. Ostatak od 2dl dolijem negde na 5-6-7000km, kad se setim. Vozim do 10000km i menjam ulje. Po mom rezonu, do 2l na 10000km je ok da motor potrosi, ako je sklon potrosnji 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...