Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Nove tablice / male tablice / obaveznost prednje tablice / bez tablica? / tablice po želji?

Recommended Posts

Država na registracijama profitira 88 miliona eura

tablice%20srbija.jpg

Godišnja registracija automobila niže klase, poput Punta ili Yuga, vozače u Srbiji ukupno sa svim taksama košta oko 15.500 dinara, od čega polovina ode direktno u republički budžet. Pošto je u Srbiji registrovano oko 1.5 miliona putničkih automobila, računica kaže da samo od obavezne godišnje registracije država godišnje zaradi najmanje 97 miliona eura. Od te sume na održavanje puteva ode tek 2.4 miliona eura, za izradu nalepnica šest miliona, dok je ostatak od 88 miliona eura čist profit državne kase!

Naime, u Udruženju pružaoca usluga za prenos i registraciju vozila objašnjavaju da je, pored osiguranja, za registraciju vozila potrebno uplatiti još sedam taksi. Tako, iako su već platili porez na kupovinu vozila od 18 odsto ili na prenos apsolutnih prava od 2.5 odsto, vozači svake godine prilikom registracije vozila plaćaju državi porez na upotrebu motornih vozila, kao i komunalnu taksu za održavanje motornih vozila. Za registraciju automobila niže klase to je trošak od oko 4.000 dinara. Pored ovih taksi, državi treba platiti i administrativnu taksu od 1.400 dinara za ''uslugu'' administracije, ekološku taksu, troškove izrade nalepnice od 400 dinara, koje dele MUP i NBS, kao i naknadu za održavanje i izgradnju lokalnih puteva, koja je najniža i iznosi 160 dinara.

- Sve u svemu, država dosta para uzima od registracije. Ne mogu da tvrdim da li su baš sve takse opravdane, ali je činjenica da najmanje novca ode na održavanje puteva, koji se jedini troše prilikom korišćenja automobila - ocenio je za Alo! Branislav Milošević, predsednik pomenutog udruženja. On, međutim, dodaje da će vozačima kojima je istekla saobraćajna dozvola ili moraju da zamene tablice troškovi registracije biti uvećani za dodatnih 3.200 dinara (2.000 za tablice i 1.200 za saobraćajnu).

- Za razliku od ranijih godina, kada su se tablice vadile ukoliko su oštećene ili ukradene, po novim propisima su vlasnici vozila u obavezi da ih menjaju na sedam godina. Ne razumem zašto su vozači tim troškom opterećeni kad tablice mogu da traju i duže, osim što na njihovoj izradi neko debelo zarađuje - istakao je Milošević.

I opštine ubiraju milione

Pravilnik o registraciji motornih i priključnih vozila, koji je stupio na snagu početkom prošle godine, omogućio je zaradu i opštinskim organima. Ovaj pravilnik zahteva od vlasnika vozila, koji ne žele da po četiri sata gube u MUP-u, da overe punomoćje koje daju agencijama za regestraciju. Overa punomoćja najčešće se vrši u opštini i u proseku košta 450 dinara.

- Smatramo da je pomenuti pravilnik u suprotnosti sa Zakonom o opštem upravnom postupku, tako da smo Ustavnom sudu podneli zahtev za njegovo obaranje - istakao je Branislav Milošević.

Registracioni nameti

Javni putevi - 160 dinara (naknada za održavanje i izgradnju lokalnih puteva)

Komunalna taksa - 2.088 dinara (Naknada za držanje motornih vozila)

Budžet RS - 2.010 dinara (porez na upotrebu motornih vozila)

Administrativna taksa - 1.400 (naknada za administrativne usluge)

Fond za zaštitu životne sredine - 398 dinara (ekološka taksa)

MUP RS - 185 dinara (naknada za izdavanje nalepnice)

Zavod za izradu novčanica - 215 dinara (naknada za izradu nalepnice)

Osiguranje - 8.630 dinara

overa punomoćja - 450 dinara (naknada opštini)

Ukupno: 15.536 dinara

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro BRE Neso brate , sto sad BRE ovo stavljas ? :whistle: Jel da vadimo oci il' da izedamo dzigeru ?! :thumbup:

Kakve rupe , kakvi putevi kad "oni" voze na >17"(standardno) pa ne osecaju ni kratere... :X

Uh, samo da sam ja neka VLAS' ! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

mozda bi hteo sa mesta mladjeg referenta da bude kapetan na belu ladju kao Sojic. A Sojic je vodio racuna o regulativi :rofl:

Share this post


Link to post
Share on other sites

a ovi nasi na vlasti ne vode racuna o nicemu, zabole ih, a evo danima na televiziji obecavaju sve sto se pozeli,samo ako dodju na vlast :rant:,a mi tonemo li tonemo

a drzava ,eto na registraciju uzima milione, i ne drzava nego pojedinci koji imaju po par stanova i vila po bg, pa svake godine pljackaju narod na legalan nacim :rofl::rofl: sa ovim registracijama i taksama

100 nekih taksi svake godine placamo, pa bar da imamo neke koristi, ovako nista

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nisam ni stavljao nalepnicu, stoji mi u kaseti a necu je ni staviti iz principa! Svaki put me pominju da je stavim ali ne pada mi na pamet, tek kad je budu napravili kako treba onda :)

Jedini dokaz da ti je auto registrovan je ta nalepnica.Ne znam kolika je kazna,ali kada te "opali" a opalice te ima da se pusi.To sto si prolazio do sada je vise sreca nego pamet.

Kvalitet nalepnice je sasvim dobar da se zalepi iz prvog puta.Nema popravnog.Ako ti je nalepnica loseg kvaliteta ili ostecena,imas pravo da izvadis drugu uz placanje taksi.

Iskreno,tvoja prica mi malo lici na "lovacku",jer da sam ja pandur odma bi te "odrao" za neisticanje nalepnice, bez ikakve opomene.Mozda to mozemo izjednaciti kao i da ti je vozilo neregistrovano.Sta ces,siguran lova :thumbup: .Malo drzavi,malo za platicu.Idealna zrtva.

Lepi to(makar i sa papirom) i ne teraj inat sistemu,jer nema svrhe :welcome:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko znam jedini koji ne moraju da imaju registracionu nalepnicu, su vlasnici vozila registrovanih na teritoriji gradova Kosmeta, jer oni prilikom ulaska na Kosmet moraju da imaju stare tablice, tipa PR, GL, KM i slicno, ove nove im semenkari skidaju i prave problema oko toga, zato ono ne moraju da zalepe nalepnicu jer imaju opravdan razlog.

Mene interesuje druga stvar, danas mi je stigla zabrana upravljanja vozilom u sledeca 3 meseca, a registracija istice za nekih 20 dana, pa sam ja mislio da auto ne registrujem odmah, neko tamo pred kraj zabrane, da li u tom slucaju gubim trenutne tablice i mora da placam nove, jer sam cuo da auto mora da se registruje u roku od mesec dana od isteka, ali ne znam koliko je to tacno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imaš rok od 30 dana ako u tih 30 dana ne izvršiš produženje registracije vozilo se odjavljuje i vraćaju se tablice,tako da bih ti preporučio da ga ipak registruješ ako hoćeš da zadržiš te tablice i da ne plaćaš registraciju 4000din više,zbog novih tablica,saobraćajne i takse za odjavu vozila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Budite oprezni sa istekom registracije, tj. sa istekom roka od 30 dana za produženje registracije. Počeli su da šalju kazne na kućnu adresu zbog neprodužavanja registracije tj. kada istekne rok od 30 dana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ucite se na tudjim greskama i sacuvajte novac...

Juce sam registrovao makinu, a registracija mi je istekla pre vise od 30 dana.

Zbog svoje nemarnosti bio sam u obavezi da doplatim za nove tablice i novu saobracajnu, nije mi pomogla ni jedna agencija niti veza... :no

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cekaj cekaj....stani malo.

Kakve bre kazna za ne produzenje registracije? Dal me zajeb*vas?

Pa sta ako necu da registrujem? Sta ako uzmem drugi auto pa mi ovaj en treba i necu da ga registrujem uopste?

Sta ako nemam kesa duze od 30 dana da registrujem auto. Stize mi kazna jel?

Pitam se ko smislja vise zakon, imaju li trunke zdravog razuma u glavi.... :veryangry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je oduvek tako, to nije ništa novo. Samo se ranije tolerisalo jer nisu imali brojeva, a i verovatno se nije niko ugrađivao u tablice pa nije bilo interesantno. Dakle, kada istekne registracija imaš rok 30 dana da istu produžiš ili da odjaviš auto. Svaka odjava povlači vraćanje tablica i uzimanje novih prilikom naredne registracije. Pa ti sad izvoli u skladu sa svojim potrebama i mogućnostima. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta ako nemam kesa duze od 30 dana da registrujem auto. Stize mi kazna jel?

Ne. Odeš i odjaviš auto, vratiš tablice.

Ali, zato kada budeš hteo da registruješ, platiš opet tablice, nov obrazac saobraćajne...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo kaze moj drugar, kod njih je i noz i kolac, koliko ti odrezu toliko dobijes, silne greske su pravili u saobracajnim dozvolama, sad treba da se vade opet nove i naravno i one o nasem trosku, drugar kad je registrovao auto bilo je ili da plati dodatno za tu saobracajnu ili ne moze da registruje kola sa kojima radi i od kojih zivi ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hteli smo u Evropu. Eto je, dolazi. Namerno kažem da dolazi jer je još uvek daleko od toga da je "došla". Stavka 1 - sve se plaća. Stavka 2 - kad potpišeš završio si. Prilikom preuzimanja dozvole moraš da potpišeš papir na kome verovatno (između ostalog) piše da si proverio podatke na saobraćajnoj i da potvrđuješ da si je preuzeo. To kad potpišeš sam si kriv.

Došlo je vreme masovnog oslobađanja odgovornosti što potpisima, što sitnim slovima. Šestoro očiju je malo da bi se sve predvidelo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je dosla ta evropa, nisu nam u oci ugradili citace za cipove, kako ti da vidis sta pise u cipu, njemu je problem bio oko boje nesto se nije slagalo... U policiji i saobracajnoj i ovoj drugoj rade sve neki nepismeni koji su medjusobno i rodjaci, tako da mi je skroz jasan onaj vic da nema seksa u drzavnim sluzbama medju radnicima ... Sve je to fEmilija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja cekam da dodje ta Evropa o kojoj pricate, pa da drugacije pricam sa tim nasim govnima.

Valjda ce doci vreme, kad ce moci lakse i brze preko suda da se resvaju takvi ispadi u nasem zakonu, pa ce se onda valjda i stabilizovati malo sve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...