Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Nove tablice / male tablice / obaveznost prednje tablice / bez tablica? / tablice po želji?

Recommended Posts

tablice-x.jpg

Ministarstvo unutrašnjih poslova neće ni do kraja ove godine početi sa izdavanjem novih registarskih tablica za automobile.

U Informativnoj službi MUP-a rečeno je da će tablice morati da sačekaju početak stupanja na snagu novog zakona o bezbednosti saobraćaja, što je najavljeno tek za šest meseci.

„Razgovor na temu novih registarskih tablica nije celishodan i sveo bi se na nagađanja dok se ne donesu i svi neophodni prateći podzakonski propisi", saopštava MUP.

Direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja Damir Okanović kaže za Press da je sasvim izvesno da izdavanje novih registarskih tablica neće početi do početka sledeće godine.

Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

jbm li ga. Ja iskreno sumnjam da ce i to poceti na vreme. Ta prica oko novih tablica je pocela jos pre vise od godinu dana, nadovezana na pricu kako ce jos dosta opstina da dobije svoje oznake za tablice. Pa se nista po tom pitanju nije promenilo ko zna otkad. Evo ortak je cekao 15 dana da mu daju ove "obicne" tj stare tablice, koje su NIKAD GOREG kvaliteta. To ne da su kinezi pravili na OTO-u, nego africka deca vezbala ritualno ukrasavanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po onome sto sam ja saznao nove tablice ce biti od Nove godine, e sad to je trebalo i ranije pa su uvek zbog neceg odlagali, a sto se mene tice meni ni ove stare ne trebaju ali ne daju plavci bez tablice da se vozi, steta,xaxaxaxxa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

izgleda da će ta 2010- biti godina konačnog izbacivanja Jugoslavije iz ove države:

1. stići će nove tablice sa srpskim oznakama (krajnje vreme ove stare ko da nas ima ko kineza 6-cifara!!!) :unworthy:

2. Jat- će postati SERBIA AIR, Serbian airlines ... :thumbsup:

3. možda izbace i nazive YU iz silnih muzeja, pozorišta, kinoteka .... :thumbup:

4. a možda donesu zakon da je ćirilica obavezna za sve medije - uključujući i forume.... :whistle: :whistle: :respect:

Share this post


Link to post
Share on other sites

JAT postaje SARS :) Serbian AiRlineS :D

btw ja cu uskoro i da zaboravim cirilicu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

u današnjoj / tj jučerašnjoj Politici -malii članak kako od septembra kreće izdavanje novih tablica...?!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

zbog njihovog "evo sad ce nove tablice" ja nisam napravio ramove vec godinu dana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nove tablice ce sigurno ostaviti za sledecu godinu i to ce im biti osnovna stavka u budzetu za sledecu godinu, a mozda i odluce da krenu na jesen sa novim tablicma ako ne "nabruse" dovoljno para od registracije da zakrpe ovogodisnji budzet :chris: pljacka rodjaci!

Edited by chila

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ja nešto ne vidim da je to bitna stavka... to će doneti par miliona dinara to je ništa... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stvarno ozracise sa tim tablicama nikako da pocnu , kad bi bila prednja kao italijanska bile bi bas smekerica :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ili kao kod švicera, oni isto imaju lepe male tablice napred. Ali nema od toga ništa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ili su se kod kod mene u kraju pojavili neki žestoki buržuji ili je ovima iz mup-a zafalilo 6 cifrenih tablica 999, pa su počeli potpuno novim Puntićima da stavljaju 5 cifrene table 124 ...

izgleda da se bliži doba novih tablica !!! :sofa::lol::animier::respect::thumbup::cheers:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moram nešto da primetim... a da ne "popujem" mnogo. Ne znam koliko naša Policija ili Sekretarijat za saobraćaj koristi usluge grafičkih dizajnera, ali čini mi se da kao da iz decenije u deceniju pravimo sve ružnija dokumenta. Počelo je pametno sa ličnim kartama (kao platne kartice, plastificirane), potom iz zameniše sa samoraspadajućim brzoreciklirajućim ličnim ksrtama, glomaznim, u čijoj sadržini je bila samo prva strana svrsishodna. Svi ostali listići - nepotrebni. Potom dobropoznati (crveni) pasoš zamenismo sa lepim plavim, a onda najnoviji crveni, biometriski koji ima samo ćitilični natpis, nakazni tip fotografije, i još gori otisak na plastificiranoj strani.

Posebna priča su tablice. Ko je birao dizajn slova? Redosled označavanja. Zašto ide prvo grad, pa grb, a ne obrnuto? Ovako ispisana tabla neodoljivo potseća na oznake vojnih vozila. Prikazana tablica ima modifikovan font slova u odnosu na medjunarodni standard (uporedi):

Ts12863S.png

što u nemačkoj varijanti izgleda ovako:

Ts127y8S.jpg

u crnogorskoj ovako:

Ts127I7r.jpg

u bosansko-hercegovačkoj ovako:

Ts127PBS.jpg

Ukoliko uporedite sa gore predloženim našim novim, vidite da ne samo što se sve medjusobno razlikuju po slovima (bosansi font je boldiran, crnogorski zastareo-iz predhodnog perioda, naš restilizovan).

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nove table su se pocele izdavati i u BiH. Doslo je samo do blage promjene fonta i umjesto prvog broja je slovo:

novetablicezenicki.jpg

0909240201mn.jpg

Takodje, tablice za Taxi vozila ce se razlikovati od obicnih:

taxitablice.jpg

Saobracajna dozvola je takodje izmjenjena, skoro je ista kao Njemacka a od novih dokumenata tu su Potvrda o vlasnistvu vozila, Potvrda o registraciji vozila i Stiker o tehnickom pregledu vozila

:welcome:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Damjanovic

To su stare "crnogorske" tablice, odnosno SCG tablice koje su aktuelne i kod nas.

Ovo su nove crnogorske tablice:

Ts15kbMr.jpg

Nove srpske tablice neće izgledati baš onako kao u prvom postu ;)

Edited by TOGO

Share this post


Link to post
Share on other sites

...ima i jedna priča da ne može nacionalni simbol na EU table već samo lokalni (grad, opština, region) tako da je više nego jasno da ćemo ako ikad uđemo u EU 3001 god , opet morati da menjamo table ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
...ima i jedna priča da ne može nacionalni simbol na EU table već samo lokalni (grad, opština, region) tako da je više nego jasno da ćemo ako ikad uđemo u EU 3001 god , opet morati da menjamo table ...

Koliko ja znam, drzavni grb ne moze na plavu traku al moze izmedju slova i brojeva

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma dobro valjda znaju šta rade ( pare da nam vade !!!), inače super su vam nove table !!!

nego jel imaš foto tog Stiker o tehnickom pregledu vozila i gde se kači kako se skida kasnije? i jel svake god novi ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiker se lijepi u gornjem desnom uglu sajbe (kod motora na tablicu - bolje da su i za auta tako ostavili...)

Kazu da je fin, providan...Svake godine ide novi

por_4.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo predloga za naše tablice...

th_post-7025-1201581298.jpg

Font je preuzet original Nemački. Šta ja znam... meni više smeta što table nisu ćirilične, a da ispod grba ide latinično ;)

ili su se kod kod mene u kraju pojavili neki žestoki buržuji ili je ovima iz mup-a zafalilo 6 cifrenih tablica 999, pa su počeli potpuno novim Puntićima da stavljaju 5 cifrene table 124 ...

izgleda da se bliži doba novih tablica !!! :sofa::lol::animier::respect::thumbup::cheers:

Ne mora da znači... jeste tačno da su istrošeni svi brojevi, ali to ne znači da su svi u upotrebi... prema nekim podacimau BG-u ima 350 000 registrovanih vozila sa sve autobusima, privrednim i teretnim ;) Što znači da ima ~650 000 slobodnih brojeva... do kraja se stiglo pre 20-ak dana kada su počeli da dele 5-cifrene slobodne brojeve i tako će praviti sada novi krug. Slično onom slučaju s kraja 90-ih kada su takođe došli do 999 999 ;)

Nove table su se pocele izdavati i u BiH. Doslo je samo do blage promjene fonta i umjesto prvog broja je slovo:

novetablicezenicki.jpg

0909240201mn.jpg

Saobracajna dozvola je takodje izmjenjena, skoro je ista kao Njemacka a od novih dokumenata tu su Potvrda o vlasnistvu vozila, Potvrda o registraciji vozila i Stiker o tehnickom pregledu vozila

:welcome:

E super su... sledeće godine idem lično da regujem auto i da biram broj :D Imaš li neku info koliko će koštati broj po izboru? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haha drago mi je da ti se svidjaju :)

Ne, nemam informaciju koliko bi to kostalo (ne znam ni da li moze) mada ako imas nekog u osiguranju ili MUP-u to se moze lako rijesiti haha :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

e konačno da i neko na forumu pomene ĆIRILICU kad mogu Bugari, Rusi, Grci sa onim svojim hiroglifama, o arapima da nepričam - ne znam što smo mi veće pape od samog pape, ali tako valjda to tako mora kod nas ...

ps: nisam znao da je i 90-tih bio sličan problem ...

@ dovla - :thumbup::respect::respect:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nove tablice svuda u Evropi moraju da imaju glavne latinicne oznake.

Grci su imali stare tablice sa svojom slovima, dok su nove latinicne.

Bugari su se snasli, pa za gradove koriste latinicna slova koja postoje i u cirilici (Sofija - C ili CA, Plovdiv PB, Haskovo X....)

Cak je i kod Rusa isti sistem, samo slova koja postoje i u latinici.

Mislim da bi kod nas to bio problem, pocev od Beograda, ili Sapca npr.

Ts1gIs4r.jpg Ts1gIJxr.jpg Ts1gI__r.jpg

Edited by LybraJTD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mada se potpisujem ćirilicom - pišem latinicom. Tako mi je nekako iz navike. Počev od tehničkog pisma, tehničkih šablona, tehničkih opisa, crteža, kompjutera... Lično mi je svejedno. Nacionalna obležja se mogu manifestovati na sto drugih načina. A i ne moraju. Lična stvar svakog. Medjutim ima jedna praktična stvar. Krenete kolima u instranstvo...Napravite prekršaj, registraciju vam u pokretu pokuša da zabeleži policajac!? Kad bude video ćiriličnu oznaku, recimo grada, "БГ"(Beograd) ili "CM" (Sremska Mitrovica) ili ПА (Pančevo), teško da će uspeti da napiše baš kako treba. Vizuelno pamćenje bazira na asocojacijama, jedino što će ,recimio madjarski, policajac biti siguran da je vozač iz Srbije, a iz kog grada i kako će to reprodukovati u izveštaju - vrlo teško. Kada su braća Rusi mogli da progutaju ovaj sistem, Grci sa svojom alfabetikom - i nama neće biti teško. Drugo je pitanje da li treba imati trobojku, trobojku i grb, ceo grb sa sve krunom, orlovima, mačevima, ocilima i krstom, ili to pojednostaviti na najveću moguću meru. A ni Rusima ne stoji orao, a i Nemci odustaše od svog. Ono "SRB" u svakom slučaju OBAVEZNO.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...