Jump to content
FAS Goran
BaneT

Punto mk.1 & mk.2 - stanje svećica / koje svećice?

Recommended Posts

Ja pitao za NGK DCPR7EN10 svecicu...ona ide na noviji tip motora od 2004 pa na gore a i ne moze da se usrafi u ovaj motor jer je precnik manji tako da cu staviti ove BKR5EZ pa javljam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ponedeljak/utorak stavljam svecice nove, e sad izbor je ili NGK standard, ili NGK V-line, zna li neko koja je razlika i vredi li stavljati V-line koje su neznatno skuplje?

Sada cu malo googlati ali cisto ako neko je probao, ili zna, cuo, video... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Može savet koje svećice i kablove za Punto 2 1.2 8v da uzmem? Koji proizvođač i gde ima?

Edited by neshaoct
spojena tema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kablove nemoj nikako Facet, par ljudi sa foruma imalo problem da spadaju sa svećica pa i ja lično, ako imaš novaca original su bili manje od 7000 dinara pre godinu dana, ako možeš nađi Bosch, Tesla takođe nisu loši ako nemaš plin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze li mi neko reci sa koji svecicama za Punta 1.2 sporting je zadovoljan? Trenutno koristim Champion ali nista ne valjaju...

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

NGK DCPR8E-N ,fabrički preporučena svećica,kod mene rade perfektno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ja danas promenio svecice uzeo sam NGK BKR5EZ 380 din kom. za sad sve ok! U pitanju je punto2 1.2 8v 2001 god.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pozz svima...ja sam pre 13000km menjao svecice,uzeo sam DENSO i bilo je ok.ali mi se sada desava da malo slabije vuce.e sada moje pitanje na koliko km da ih menjam ili sam mozda vec trebao?kablove nisam jos menjao a mislim da bi bio red i oni da se promene...i da li da opet uzmem denso ili da ipak uzmem NGK?hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na "plinu" se najpre oseti da su svecice i/ili kablovi vec za zamenu. U principu , neces ze prevariti bilo koje da uzmes s tim da bude odgovarajuca toplotna vrednost. Sve to stoji u katalozima u samim radnjama kod prodavaca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

onda cu ipak sve da zamenim da ne bude nekih problema...kupicu denso ko i prosli put.hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel zna neko šta fabrika preporučuje od sveća za Punta HGT 1.8 16v :) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajde jedno laičko pitanje...

I meni su u prodavnici preporučili za puntića NGK BKR 5EZ. E sad, pročotah negde da upravo one mogu da budu problem seckanja, jer je navodno ta temperaturrna vrednost svećice suviše mala, pa pravi problem. Ako ti se ugasi, navodno ne možeš upaliti auto dok se svećice ne ohlade...Da ne napominjem što po tehničkom uputstvu idu NGK DCPR 7E-N-10....

U čemu je fora?

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo samo da kazem danas sam zamenio svecice(denso) i kablove magneti mareli i auto ide ko blesav :smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajde jedno laičko pitanje...

I meni su u prodavnici preporučili za puntića NGK BKR 5EZ. E sad, pročotah negde da upravo one mogu da budu problem seckanja, jer je navodno ta temperaturrna vrednost svećice suviše mala, pa pravi problem. Ako ti se ugasi, navodno ne možeš upaliti auto dok se svećice ne ohlade...Da ne napominjem što po tehničkom uputstvu idu NGK ....

U čemu je fora?

Meni u tehnickom uputstvu za Z10 2007. stoji ovo sto si napisao,BKR 5EZ.

To ni fabricki nije bilo u njemu. Sad su mi trenutno DCPR 7E-N-10, a pre toga su mi u ovlascenom servisu stavili neke sa toplotnom vrednoscu 8 !!!

I dan danas mi nije jasno ko me je zajebao, a ko nije...:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Standardno ne mogu da pogledam nista sa postimage...

Po mom uputstvu u Z10 idu svecice sa toplotnom vrednoscu 5.

ALI, auto sa tim svecicama nije ni stigao. Bio je NGK sa vrednoscu 7.

Prva zamena u ovlascenom servisu, stavili su NGK sa toplotnom vrednoscu 8!

Druga zamena svecica, po NGK katalogu ide vrednost 7, ponovo.

Pa sad mi recite ko koga tu...?

A, što vrtiš servise? Šta te briga šta oni pričaju? Šta te briga i da sam Isus Hrist siđe sa neba ponovo posle 2012. godina i kaže koje ulje se sipa u menjač... :D

Šta te sve to briga kada imaš knjižicu u kojoj piše koje ulje treba, koliko litara, znaš koje karakteristike to ulje ima. :thumbup:

Šta za svećice...nisam razumeo?

Jel' ne idu ove NGK ili Bosch koje su napisane:

svecice.jpg

Ne znam da li odlazis u servise gde samo ostavis auto i kazes sta treba da se uradi? Mislim na ovlascene . I nemas nacina da vidis sta je sve uradjeno i sta je sipano ili ugradjeno.

Ako odes u toj varijanti, otkud znas ko radi po kojim normativima i sta sipa od motornog, menjackog, kocionog ulja, koje svecice stavlja...?

Svako ti moze potvrditi da servisi, i ako svi ovlasceni, imaju razlicite preporuke o odrzavanju vozila, ukljucujuci cak i servisne intervale, kao i sve gorepobrojano. O razlikama u ceni i da ne govorimo.

Zato je jako uputno cuti se sa ljudima preko telefona ili licno.

Da ne shvatite pogresno, to je samo moje misljenje na osnovu godina i godina odrzavanja auta vecinom u ovlascenim servisima.

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Još ako u igru uključiš i kataloge proizvođača svećica, ulja i ostalog onda igranka može da počne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je to.Katalozi proizvodjaca mogu da se ne slazu sa fabrickim podacima. Pored toga sto se servisna uputstva samo stancuju i nekad u pojedinim detaljima ne odgovaraju situaciji na autu( svecice kod mene), sama fabrika jednostavno promeni preporuceno ulje. Menjacko na pr., bez obzira sta je stiglo sa kolima i da li moze da se mesa.

Onda fabrika da razlicite preporuke razlicitim ovlascenim servisima.

Na kraju vlasnik sam nema pojma sta mu je u kolima i sta dalje da stavlja.

Edited by Hardvet

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Po mom uputstvu u Z10 idu svecice sa toplotnom vrednoscu 5.

Možeš li da uslikaš taj deo teksta gde piše da idu svećice sa tom i tom toplotnom vrednošću?

Okačio sam gomilu vlasničkih uputstava na forum, svako morao da pregledam od prve do poslednje strane da vidim da je sve ok urađeno, skenirano, prebačeno u pdf ili šta je već sa tehničke strane urađeno, i nigde nisam pronašao da tako nešto piše, već piše koji proizvođač i oznaka. Nikakve toplotne vrednosti...

Imamo vlasničko uputstvo za Punto Classic na forumu:

http://www.fiat-lanc...showtopic=44461

sve.jpg

- NGK DCPR7E-N-10

- Bosch YR7DEU

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toplotna vrednost je sadrzana u nazivu svecice.

Iz ova tvoja dva primera:

DCPR 7

YR 7

Bez obzira sto su razliciti proizvodjaci, vidis da je ista toplotna vrednost.

Kod mene pise BKR5EZ, Fiat ili NGK sa istim oznakama. Toga se secam i imam upisano kod sebe, jos kad je trebalo prvi put menjati svecice na 30k.

Ovo vlasnicko uputstvo sa foruma je izgleda ok. Moja verzija je ocigledno malo zastarela i netacna. To mislim po tome sto znam da su stariji 1.2 8v motori iz Puntica stizali upravo sa ovim svecicama propisanim kod mene u uputstvu.

S obzirom da imam neki podatak da je glava na tom motoru menjana od 2004, mozda je od tad i preporuka za svecice promenjena, a u pojedinim uputstvima su nastavili da pisu neistine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

bas tako,to je za stare euro 3 motore,za starije glave i navoj je drugaciji,imas ti mnogo nebuloza oko zastave 10,pa ukucas sasiju u fiatovom programu i ono kaze punto 1.9ds iz 99god,jer su te sasije povukli iz otina koje su bile slobodne i dodeljivali kod nas,e sad to kao kristalisu,ali ne mogu sve,sve u svemu kod tebe svecice idu 7,a ulje ono koje ti je nesa napisao,ali opet ponoavljam i ti si rekao istinu,kada jednu kazu ovo ulje drugi kazu ono,ma u sustini bitno je da se kupka ,da nije suvo !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro, sad bar saznah da mi sasija nije iz proslog veka! :)

Moja izbacuje adekvatne podatke kad se proveri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...