Jump to content
FAS Goran
BaneT

Punto mk.1 & mk.2 - stanje svećica / koje svećice?

Recommended Posts

tu si u pravu......svi pljuju te champion svecice.....jbg ako nemas gde da kupis ngk ili bosch probaj sa tim champion pa vidi sta se desava.

poz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam imao pre NGK Champion i sluzile su bas dugo, doduse na benzin. Kazu da su ok, osim ako ne nabavis neke turske tj fals. Turci i Kinezi kopiraju sve... Kupi ih u proverenoj prodavnici i ne bi trebalo da imas problema...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Planiram da zamenim svecice, uzeo one bkrz5e, kad ono ne odgovaraju, navoj je 14mm, a meni treba 12mm.. Koliko je pametno da stavim NGK dcpr8e-n, one idu na 1.2 16v? Hoce li to da nesto remeti, smeta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inače na autu su mi bile Denso svećice, sa kojima sam prešao čitavih 48.000km i jedva osetno se u poslednje vreme dešavalo da auto trzne pri prebacivanju na plin, znači samo "cak" i nastavi normalno sa radom.. Poslednjih par jutara kada ga upalim i krenem, na taj prvi gas proguta knedlu i nastavi sasvim normalno...

Danas sam imao nameru da počastim auto i ubeđen sam bio da idu NGK BKR5EZ, ali skinemo filter za vazduh, skinemo staru svećicu, da stavimo novu, a ono neće nešto, i posle malo mučenja ustanovimo da je svećica 2mm deblja od ove koju smo skinuli..

 

Onda mi kolega iščita saobraćajnu i predloži ove koje si ti naveo prve NGK, ali drugi kolega se seti da ima ove DCPR8E-N i da ne kupujem bezveze, kaže aj da ih stavimo, pa vidi kako ti se auto ponaša, pa ako nešto ne valja, uzmi te nove... Ja pristanem i stavimo njih.

Upalim auto, isturiramo par puta i on već prebaci na plin, bukvalno neosetno. Pustim da dođe na radnu temperaturu, napravim krug onako malo žustriji i imam utisak da mnogo bolje prima gas, nego što je do sada.. Videću ujutru kako će da se ponaša na hladnom paljenju i za koliko će da prebaci na plin, uglavnom za sada su utisci pozitivni... 

 

Ako postoji neki razlog zašto ne valja da ostanu na autu neka kaže, ono što sam ja uspeo da izguglam je da su ove koje smo stavili "hladnije" od tih koje bi fabrički trebalo da idu..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko sam ja upoznat duzina navoja im je ista, sto je veoma bitno a taj 1 stepen sto je hladnija (2 tople-------11 hladne), ne verujem da ce da ti pravi neki problem.


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li prilikom promene svecica menjati I kablove I razcodnu kapu?

 

Punto nema razvodnu kapu nego direktno sa bobina idu kablovi . Kablove promeni ako su losi ako ne ne moras da ih menjas ako ti se ne trose pare zavisi na kolko menjas svecice sve ima svoje tako da najbolje da pitas majstora nekog 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamolio bih nekog da mi kaze koje svecice idu za moj auto, zastava 10, 2007 god, 1.2 8v

Na prvoj slici se nalazi podatak iz uputsva za zastavu 10, 2007god a na drugoj za fiat punto 2008god.

rasanete.jpg

rerenehe.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragi svi posedujem Punto 2003 godiste 1.2 8V i danas sam kupio svecice iz naslova (Champion rc9yc4) kako bi zamenio postojece. Obzirom da nisam uspeo na internetu nigde da nadjem da li su ove odgovarajuce za moj auto a posto sam planiram da ih montiram voleo bi da mi ako znate, potvrdite da li su ove svecice odgovarajuce za moj Punto i kakav je kvalitet ovih svecica. U pitanju je copper plus verzija i prodavac kao i svaki drugi kaze da nije do sada imao reklamacije na ove svecice. 

 

Hvala unapred,

Igor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na zalost na ovom sajtu ne pise da li mogu da koristim ove za moj punto a kada iz pretrazivaca izaberem moj punto daje mi neke sasvim druge svecice...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potrazi na netu objasnjenje za svaku oznaku svecice pa uporedis sa ovim sto ti je sajt ponudio pa ako se razlikuje u gabaritima i toplotnom broju .. onda nisu odgovarajuce... meni je tako logicno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugari, ja od kako sam kupio punta 2009. godine nisam menjao svecice. 62 000 km sam presao do sada. Radi normalno , nemam nikakvih problema. Skoro sam pitao poznanika koji prodaje ulje i filtere i radi zamenu istih. Rekao mi je da nista jos ne diram . On ima svecice , prodaje ih. Ali zasto da ih menjam ako se jos nista ne primecuje pri radu motora. Kaze mi, ja mogu da ti zamenim svecice i da ti uzmem pare ali nije mi to u interesu . Guraj jos. Kazite mi sta da radim ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zbog takvih koji savetuju da ne diras nista se i desavaju kojekakve zajebancije na motoru.Imas knjizicu gde ti pise kad i na koliko km se sta menja.Pridrzavaj se toga i uzivaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svećice se preventivno menjaju na svakih 30.000 km. Ako se to ne radi rizikuje se otkaz neke od njih kada ti najmanje treba, povećana potrošnja (lošije sagorevanje) pa čak i crkavanje bobina. No svako održava svoj auto kako najbolje zna i želi. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako prepoznati da su svecice pred otkaz/menjaje? Meni normalno radi auto, pali, ne trokira, ne cima.....nista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...