Jump to content
FAS Goran
rstefan88

Chip Tuning (čipovanje)

Recommended Posts

GT1749V koristi gomila TDI motora, čak i V8 je u paru sa njim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koristi ga i bmw 2.0d i pezo/citroen, ford takodje, cini mi se i toyota 2.0 d4d, ubedljivo turbo koji se najbolje pokazao i koji se najvise koristi u svetu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze,isto ti je kao da bacis pare kroz prozor,bolje te pare daj u neko sirotiste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To kad ljudi nemaju cak ni osnovno znanje...ali nije greh, ne moze svako sve znati...

Krivi su i razni strucnjaci koji ne znaju ni gde se nalazi komp, razne price, oglasi (prodajem punta 1.2 sportski, cipovan, 100 konja!!!)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam sto ljudi uvek otpisuju atmo kod cipovanja... Ok, nije dobitak 20% pa da je tako ubedljiv, ali ako je neko realan sa svojim ocekivanjima moze sasvim lepo da bude... Sad ne kazem da bih dao 200e za cip i 2-3ks, ali neki naplacuju naspram dobitka. Ja sam moj platio 45e i ekstra sam zadovoljan. Takodje dobitak moze da bude mozda 2-3ks gore ali moze da bude veci tu oko srednjih obrtaja. Ja sam odmah primetio da ide bolje iznad 3000 obrtaja iako nisam znao sta je menjano tacno da bih posle saznao da je samo iznad 3000 menjana mapa... Ok, ja sam mozda i malo vise zadovoljan dobitkom jer je blokada bila fabricki nisko postavljena na 6250 obrtaja, a sad kad je podignuta na 7500 obrtaja, mogu u nizim stepenima prenosa da vrtim malo vise motor od fabricke blokade (ne mislim bas da moram vrteti do 7500, cisto da ne bude zabune) pa pri saltanju i visi stepen prenosa ne padaju obrtaji previse sto je uticalo dosta na ubrzanje jer se bolje koristi kriva razvoja snage. Ne kazem da je svaki atmo super cipovnje ali neki mogu lepo da se unaprede, normalno dobitak je retko u nizim obrtajima pa necete biti zadovoljni ako ne planirate da vozite u visim obrtajima. Sigurno moze i taj 1.2 da dobije par zdravih ks, sigurno da je ulenjen sa mapiranjem, iz 1242ccm ima manje ks nego moj iz 1116ccm...

 

Off: Sto se tice 1.4, ako je karb, moze bregasta od 1.1 iz Zastave, ima jacu bregastu, malo da se obrije glava da se dobije stepen kompresije od 10.5:1 i stavi neki 34/34 karb, ici ce jako dobro ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cipuje se i atmosferac, kao i dizel sa i bez turbine. Dobija se najvise na turbaku, jer za vise goriva mora i vise vazduha a to turbina obezbedjuje. Kod atmosferca se moze raditi remap i moze se dobiti 5-15ks zavisno od stanja automobila. Ukoliko se stavi filter vazduha veceg protoka, srazmerno tome se moze povecati i ubrizgavanje. Sa druge strane, dok kod dizel turbaka se remap svodi na dizanje ubrizgavanja i turbine, kod atmosferca se ide na stelovanje detonacija i malog povecanja ubrizgavanja koji je srazmeran povecanjem protoka vazduha koji se dobija filterom vazduha veceg protoka, pecurka i sl. Razlike su osetne ali daleko manje nego kao kod dizela. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod atmo motora bez mehanicke prepravke moze samo da se nagadja i sanja o performansama,ubace se jace dizne,druga bregasta,stave se kraci izduvni ventili i tako dalje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bez turbine nema cipovanja.

 

Ja cipovao, a nemam turbo ;)

 

Cipuje se i atmosferac, kao i dizel sa i bez turbine. Dobija se najvise na turbaku, jer za vise goriva mora i vise vazduha a to turbina obezbedjuje. Kod atmosferca se moze raditi remap i moze se dobiti 5-15ks zavisno od stanja automobila. Ukoliko se stavi filter vazduha veceg protoka, srazmerno tome se moze povecati i ubrizgavanje. Sa druge strane, dok kod dizel turbaka se remap svodi na dizanje ubrizgavanja i turbine, kod atmosferca se ide na stelovanje detonacija i malog povecanja ubrizgavanja koji je srazmeran povecanjem protoka vazduha koji se dobija filterom vazduha veceg protoka, pecurka i sl. Razlike su osetne ali daleko manje nego kao kod dizela. ;)

 

Retko kad je problem u filteru. Retki su motori gde je filter i njegova protocnost usko grlo, vecinom se razlika dobija izbacivanjem svakakvih redukcija u usisu i snizavanje temperature usisanog vazduha.

 

Kada pricamo o atmo motorima - pricamo li o cipovanju ili o pomeranju parametara rada motora?

 

Sta ti podrazumevas pod cipovanjem, a sta pod pomeranju parametara rada motora? Cipovanje je softversko pomeranje parametara motora.

 

Kod atmo motora bez mehanicke prepravke moze samo da se nagadja i sanja o performansama,ubace se jace dizne,druga bregasta,stave se kraci izduvni ventili i tako dalje.

 

Kakvi su to kraci izduvni ventili? Sta se time dobija?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao sto sam i rekao chip - tuningom smatram "igru" sa parametrima turbine i njenih pritisaka.
To sto si ti podigao blokadu pa ti ne padaju obrtaji koliko bi bez -toga- padali pa ti je motor "spremniji" za narednu brzinu i imas utisak da je sve to bolje i jace  - meni to nije chip - tuning
 

Kada govorim o chip - tuningu mislim na ovo

10644701_10153348431029167_7973467830913

Atmo motori, govorimo o ovome kao sto je deki rekao...
Dizne, brega, izduv, usis, ventili, turpijanje...
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to sto ti nesto smatras je jedna stvar, a ono sto je opste prihvacena terminologija je druga stvar. Cipovanje je uvek bilo i bice softversko menjanje parametara unutar ECU-a... A sad da li je to pomeranje paljenja za 1 stepen ranije, blokade 200 obrtaja gore, pomeranje duzine ubrizgavanja za 1mS ili podizanje pritiska za 3 bara ne pravi razliku sem toga koliko ce to na kraju dati ks.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Cipuje se i atmosferac, kao i dizel sa i bez turbine. Dobija se najvise na turbaku, jer za vise goriva mora i vise vazduha a to turbina obezbedjuje. Kod atmosferca se moze raditi remap i moze se dobiti 5-15ks zavisno od stanja automobila. Ukoliko se stavi filter vazduha veceg protoka, srazmerno tome se moze povecati i ubrizgavanje. Sa druge strane, dok kod dizel turbaka se remap svodi na dizanje ubrizgavanja i turbine, kod atmosferca se ide na stelovanje detonacija i malog povecanja ubrizgavanja koji je srazmeran povecanjem protoka vazduha koji se dobija filterom vazduha veceg protoka, pecurka i sl. Razlike su osetne ali daleko manje nego kao kod dizela. ;)

 

Retko kad je problem u filteru. Retki su motori gde je filter i njegova protocnost usko grlo, vecinom se razlika dobija izbacivanjem svakakvih redukcija u usisu i snizavanje temperature usisanog vazduha.

 

Pa pod stavljanjem filtera veceg protoka sam podrazumevao i prepravku celog usisa. Vidjao sam neke modele atmosferca koji su dobijali par mg/i sa promenom filtera, tj stavljanjem pecurke ali originalne.

Pod remapom se smatra i gasenje egr-a bez ostalih modifikacija. Cim nesto mrckas po ecu-u smatra se kao cipovanje ili remap. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razumem ja bre ljudi terminologiju...ali bukvalno izjadnacavamo onu gore crvenu ibizu sa mapom nasviranom za nitro i gasenje egr-a softverski (na primer) jer eto spada pod istu terminologiju, aj` ok...

Ja mom caletu i burazu na JTD-u ugasio EGR, sad kad ga budu prodavali opusteno mogu da stave u oglas cipovan...ok...i to sve upravo dovodi do onoga cime sam i poceo prvi svoj post u ovoj temi danas: -prodajem punta 1.2 8v, cipovan, 81.4 konja...zna se sta je cipovanje a sta nije

Ali ok, ako vi kazete - terminologija...

PS - drugim recima - pise i na tarabi... ;)

Edited by milutin-NS

Share this post


Link to post
Share on other sites

E to je to sto mene nervira po oglasima. Auto je cipovan. Sta cipovan? Sta je menjano? Neko objasnjenje? To je ko da stavim oglas prodajem mobilni, overklokovan. Sta je ovorklokovano? ram ili procesor? na koliko? ...

 

E sad jbg, sto terminologija zbunjuje i izjednacava, sta da radimo. Recimo neke eco mape koje sam vidjao sa kojima ne dobijas ni HP ni Nm, pa se opet smatra pod chipovanjem ili remapom i izjednacava sa onim sto ti podrazumevas pod cipovanjem kao sto je na tvojoj slici.

 

I da ono na slici nije auto, nego parna lokomotiva. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off: Sto se tice 1.4, ako je karb, moze bregasta od 1.1 iz Zastave, ima jacu bregastu, malo da se obrije glava da se dobije stepen kompresije od 10.5:1 i stavi neki 34/34 karb, ici ce jako dobro ;)

Da taj, hvala za info ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Može da se čipuje i motor bez turbine,ali je dobitak znatno manji nego kod motora sa turbinom. Međutim,ni taj dobitak nije zanemarljiv. Svojevremeno (pre 22-23god), Suzuki Svift 1.3 GTI, 101 ks.,uz čip tuning u Austriji (500dm) i male izmene na bregastim osovinama(300dm),bio je sa svojih oko 140ks,veoma konkurentan na trkama. Bez mehaničkih prepravki (samo remap),postiže se bolji odziv na gas, bolja kriva snage i veći max. obrtaji,što i nije baš zanemarljivo. Naravno, dobitak je manji nego kod turbo motora,ali uopšte nije naivan (u poređenju sa istim autom).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije zanemarljivo cipovanje na atmosfercima, dobija se cca 10% snage i obrtnog, oseti se.

Imao sam sportinga 1.2 16v cipovanog i sa protocnim izduvom i bio je jako blizu restajlingu 1.4 16v po performansama, a recimo 520i 150ks chip plus izduv i isao je cak malo bolje od 520i restajlinga sa 170ks

Edited by vagenovac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...