Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Mnogo je lakse jednom godisnje odraditi balans na gumama nego ceo posao, demontaza, montaza pa balans, a pritom moze i da se ostete gume. Ja imam 2 auta i 4 seta guma sa felnama, za oba auta po set zimskih i letnjih...

Inace oba letnja seta sam punio Azotom i svake godine odem da isproveravam napunjenost guma i ponovo izbalansiram ukoliko je potrebno...

Edited by RazoR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljube, mislim da preterujes sa Tigrom. Premium guma (da ih ne imenujem) traje barem duplo duze od neke jeftine, provereno milion puta, pa je i posle toga odneses na protektiranje i opet traje jos dugo. Jesi li video nekada protekt na nekom tigru, trajalu ili kinezu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa da, ali sad je siguran da mu je guma savršeno proverena i izbalansirana. A da li si i ti?

Naravno bio sam 14.03 u beogumi odneo alufelne kupio gume namontirali izbalansirali i teraj. Ovaj zimski set takodje pred montazu cu isto izbalansirai u novembru. Mnogo je lakse cuvati gumu kad je na felni, spakujes ih u kesu polozis na neku policu i nemas brige, gumu bez felne moras d a drzis uspravno i da je sa vremena na vreme rotiras.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To-o cemu ti sad govoris Ivane,je takodje jedna ekstremna situacija,ili bolje reci-retka! Ja zaista ne znam kako izgleda protektirana guma,jer ako hocete da mi verujete,u zadnjih 12 godina,racunam da od tada vozim Mareu i Stila,samo sam jednom imao gumi-defekt,i nikada vise! Da kucnem u drvo! I ne sumnjam ja da je u SVAKOM pogledu Miselin,Pireli,pa i Fulda,bolji od Tigra,ALI su to situacije-vidis i sam-skoro nebitne.Neko danas spomenu-jeste da sam ja u pravu kada kazem da su svi pneumatici skoro isti u 99% slucajeva,ali taj 1% razlike ce da nam spase zivot? Koji 1% ljudi? Da li zaista verujete da je to do guma,a ne do svega drugog,a pre svega do uslova puta,stila voznje itd.Opet ponavljam ako i samo ako su gume nove,pravilno namontirane na ispravan auto! Ako su polovne ili nove,ali sa falinkom,onda cemo da ih itekako cujemo,auto ce da nam trese,vuce u stranu,i udobnost ce biti kao u "volovskim kolima"!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo mene opet narode,dok me jednog dana ne izbacite sa foruma! Sad ce neko da kaze evo ga opet ovaj sa Tigrom? Ne,nego evo mene opet sa ARGUMENTOM,jer moram da odgovorim Ivan.ik,koji kao i Sarance,govori nesto a nije prverio! Po njemu ispada da Tigar posle Sigure nije izbacio nijednu novu gumu,pa ga zato upucujem da se informise sta predstavljaju pneumatici Tigar Hitris,a poseno Tigar Synersis! Ova zadnje spomenuta guma,za velike brzinske indekse moze da se meri sa svakom Miselinkom,i za te pare je bolja od svake Miselinke! Toliko od mene-pozdrav!

LjubeVG slabo paziš na času. Ko je šta rekao za izbacivnje novih modela guma. Sigura je krš od gume i tu nema dileme, prebrzo se troši klizava na svakoj podlozi i nikad je ne bih stavio na kola (nisam je nikad imao, par mojih kolega su je imali i brzo se pokajali). Tačka

Što se tiče balansa, znam šta sam skinuo sa kola (nikakve vibracije i sl.) i znam šta vraćam (opet nikakve vibracije) i odkad imam zimski set imam i felne na njima (burazer isto).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvinjavam se,sad vidim da si napisao PROTEKTIRANJE gume,a ja sam otisao u off,misleci na gumi defekt!

Zaista ne znam za slucaj da se Tigrove gume ponovo "popravljaju" i vracaju u promet!

A u brzini nisam primetio,da je prethodni odgovor isao za MS PK,ali se nismo razumeli,jer sam ja mislio na kvalitet gume nakon krpljenja,a ne protektiranja.A ovaj sada ide za Ivana: "Sigura je krs od Gume",je posledica totalnog NE ZNANJA! Da si rekao dobra guma,ili solidna-mozda bih se slozio sa tobom! A sto je najgore,a pisao sam vec o tome-BATALITE te price sestra mog najboljeg druga je imala takve gume.Da li ste ih vi licno vozili? Ako niste,mesta diskusiji za tako nesto nema!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima pravo covek da kaze i misljenje njegovih ljudi, poznanika, rodjaka iz okruzenja, zar ne ? Nekome ce da odgovaraju Tigar i nece ga uopste interesovati kakve su, nego samo zato sto su najjeftinije, jer ovo je Srbija, a neko ce hteti top klasu i izabrace Premium gumu, jer jelte, probao je Tigar i nije mu odgovarala ni u jednom smislu. Sta tu ima cudno. Svako bira sta mu odgovara, misli ili je cuo za odredjene kvalitete/mane neke gume.

Edited by DoX

Share this post


Link to post
Share on other sites

mislim ljudi da je stvarno nebulozno porediti tigar(koji pri tom nije toliko los) sa nekim MISELINOM ili CONTINENTALOM. no dobro ima raznih iskustava ali znam da me nijedno nece ubediti u suprotno! pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da se mogu porediti,iz razloga koje sam naveo! Isto tako sam jasno i glasno napisao da je Miselin guma BOLJA od Tigrove u svakom pogledu,ali da te razlike niko od nas obicnih vozaca NEMA SANSE da primeti u udealnoj situaciji.Osim ako gume nisu ostecene,polovne ili nam trap nije u redu,tj vozilo! Do tada vam je Miselinka bolja samo zbog njene reklame i cinjenice da su vam one na autu,a Tigar je nesto domace-samim tim krs-kako neki kazu.Jos jedno poredjenje! Naravno da je i Golf V bolji od recimo mog Stila JTD 3V 2005 g,ali da li jeste s obzirom da je skuplji i do 2000 Evra? Za toliko sigurno nije,a kada bi Stilo imao samo bolja sedista,tek onda ne bi bio bolji.Ali,zaboga to je Nemacka masina,a ovo je tamo neki Italijan...Znaci,sve vreme pokusavam da objasnim kakav je neki proizvod na osnovu ulozeno-dobijeno,a ne na osnovu same cinjenice da je nesto bolje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nemam predrasuda sto se guma tice, imam 4 tigrove zimske i 4 michelin letnje :D

i sta mi fali?

zasto bas njih? 2 Wintere dobio uz auto, 2 kupio nove i to one XL, a zasto bas njih? Bile jeftine!

4 michelin kupio od druga, gume za malo nove, ali opet, Zasto bas njih? Bile jeftine! A i lepo je znati da se vozis na michelinu a ne trayalu koliko god da je razlika primetna ili ne ;)

Послато са U8815 користећи Тапаток 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da svako ima svoj ukus,ali sam ovde hteo da neodlucnim kupcima letnjih pneumatika,koji "kubure' sa novcem,porucim da nece pogresiti ako kupe Tigrovu letnju gumu-zato sto je i ja vozim,sa dobrim iskustvom u vezi nje! A pojedinci pokusavaju da ih odvrate,kao da ce odmah po montazi istih da se nesto-nedaj Boze-desi.Jer kako objasniti izjave tipa: "Sigura je krs...nju nikad ne bih stavio na svoja kola i sl".To je jako neozbiljno,i uglavnom NEPROVERENO! Eto,ja istupih jezik,pa cu vise da zavrsim sa gumama,naravno letnjim-dok ne dodje zima i vreme za zimske gume! Pozdrav svima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa vidis, kad smo vec kod toga, ja sam na proslom autu imao Tigar Sigura 15", i vise puta mi se upalio abs leti po mokrom nego na winterama zimi po snegu. Ja sam sa njima gurao jednu godinu i OPASNO sam razocaran gumom!!!

Sa druge strane, prosle godine sam vozio na Tigar Hitris 16", koje sad dajem za 30€, u dobrom stanju, a nece ih niko! Hitris se vec po meni mnogo mnogo puta bolje pokazala kao guma! Odlicno drzi, nema buke velike, potrosnja sasvim prosecna, cak i manja...

Послато са U8815 користећи Тапаток 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao sto rekoh,vise gume necu spominjati,ali ne mogu a da ne primetim jednu stvar! Lepo je cuti razna misljenja,kao sto rece i Jankovic da je razocaran sa Sigurom,iz iskustva naravno-i takva diskusija i treba da bude! Ali me nesto cudi! Vec dva dana ja "ratujem" oko te Sigure sa Sharancetom,a ti se kolega Jankovic za svo to vreme ubaci sa dva vrlo duhovita komentara,kojima uzgred budi receno,nije bilo ni mesto,a ni vreme: "Samo nek je vama lepo" i "Mudro zboris".Malo pre si spomenuo,kako vozis Winteru zimi,a Miselin leti,i to je uredu! Pitam te-gde si bio sa ovim komentarom da si VOZIO Siguru i da je guma uzas,kada je trebalo i kada je diskusija bila u jeku,nego si se sad odjedanput toga setio? Umesto da tada doprineses raspravi,i pomognes neodlucnima u vezi guma,ti sada to spominjes,tako da pomisljam da si to izmislio cisto da mi "udaris kontru".Ako gresim,ja ti se izvinjavam,ali si me sa ovim sto sam naveo,ostro demantovao!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i ja da se javim.Semperit je Nidzo bio i moj prvi pik, ali ih u Conningu nisu imali.U medjuvremenu stigli i ja otisao i stavio 4 nove.Probao sam ih na suvom par dana, vrlo tihe drze u krivini odlicno, sve u svemu zadovoljan kupovinom.Mislim i da 5960 nije skupo to je posle sigure bilo najjeftinije.Jedino sto mi momci rekli je da su mi otisle opruge, i da ako se otkace, mogu da mi pocepaju gume, tako da me ceka provera kod Mikija, da se ne desi da moram da kupim 6 guma za jednu sezonu :wallbash:

Ljudi, Sigura nikako!

Nije važna cena... Koliko je ranije bilo za Winteru DA, toliko sigurno se sad za Siguru može reći NE!

Za samo nijansu veći novac, može se kupiti mnogo, mnogo bolja guma.

Meni su se Sigure na pogonskoj osovini toliko istrošile za dve godine da su bile gore od onih pozadi, koje sam mislio da bacim, a da kupim Winteru za zimu i da je stavim napred.

Na stranu to , što mi školski drug radi u Agrohimu, kao vulkanizer... Kad sam mu pomenuo siguru, samo je okrenuo očima... :crazy:

+ Gojko, Miloš, Dragan i kad se setim biće još.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Višak je obrisan, svako dalje preucavanje koje nema veze sa temom će na plemenskom savetu biti predloženo za sankcije. Takođe, dovoljno je jednom reći mišljenje za određeni tip guma a ne ponavljati ga često jer se tada gubi poenta teme, a to je da koristi ljudima prilikom kupovine i odabira guma.

Hvala na pažnji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta mislite da lije bolje premazati zimske gume glicerinom ili sa ovim

535138.jpg

Imam dve ovakve boce koristim ih za zastitu lajsni i kedera, Dodje mu kao neko neki silikonski gel

Edited by Sh@rance

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bese treba ih odlagati na suvom, mracnom mestu po mogucnosti u nekom vakuum najlonu ?

Upravo tako,prostorija mora da bude bez vlage i preteranih oscilacija u temperaturi.I to je sasvim DOVOLJNO,ako se gume odlazu na period od 7 meseci,koliko nam traje sezona letnjih guma.Uslov je da budu i slozene pravilno,a sve drugo je stvar preterivanja i trosenja para.Na zapadu,pa i kod nas cuvanje guma u posebnim kesama,premazanih glicerinom,rade ozbiljnije firme,pod 1-radi psiholoskog efekta na musteriju koja donese gume na cuvanje,jer ne lici da te gume tek tako pobacaju u tamo neki magacin,a tu uslugu naplacuju i pod 2-u slucaju kada se gume odlazu na DUZI vremenski period.Za ovih par meseci kod nas dovoljno je ispuniti ovo sto si i sam vec DoX napisao-na suvom,manje vise mracnom mestu,bez vlage i naravno glodara,kojih ima u izobilju.Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

sharance@ ja taj turtle wax black in a flash isti samo u spreju koristim za lajsne kedere i sve crne plasticne stvari na autu i mogu ti reci da sam vise nego zadovoljan. doduse jedino sto se jakoo brzo trosi ali mozda i ja toga malo vise stavim :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je bolja varijanta ova u gelu. Ja kupio na molovoj pumpi jednu pa zagubio posle kupio drugu i nadjem oni prviu sto sam izgubio :laughing:. Stvarno se malo trosi jer uglavnom sipas malo na vlazan sundjercic i dovoljno da premazes sve lajsne kuciste retrovizora i kedere max dva puta da stavis na sundjer. Kad je dobar za kedere verovatno je i za gume dobar. Kederu i lajsnama bas vraca orginalnu boju i svezinu i veoma je postojan mislim da moze da izdrzi dva do tri pranja kola.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ima male razlike,sare su krive na jednoj,a na drugoj prave,ali takoreci,ista guma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ako nekog zanima kako ja odlazem gume mozda mu dam ideju :)

Napravio sam neku policu tj postolje za gume, od gredica ukupna visina 15cm

DSC_0054.jpg

DSC_0053.jpg

Na ovom postolju guma moze da stoji uspravno ako je bez felne ili polozena ako je na felni

Malim srafcigerom sam detaljno povadio kamencice iz sara iz sve 4 gume, i pranje i ribanje guma i felni. Na sve 4 felne sa unutrasnje strane su bili veliki nalepci blata rizle i soli morao sam tri puta da ih perem da bi detaljno skinulo to djubre sa felni.

DSC_0033.jpg

Ostaviti gume da se dobro osuse i premazati ih glicerinom rastvoren u vodi u razmeri 1:3 u korist vode. Zasto rastvoren mnogo lakse se maze, voda se osusi a glicerin ostaje na gumi. Ja nisam imao glicerin pa sam koristio turtle black in a flash silikonski gel za lajsne i gume na kolima sa vlaznim sundjerom, mada licno mislim da je glicerin bolja varijanta.

DSC_0064.jpg

Ide glancanje guma

Guma pre mazanja

DSC_0055.jpg

i guma posle tretmana :) vrati joj sjaj kao da je iz radnje

DSC_0056.jpg

DSC_0057.jpg

DSC_0051.jpg

Spakovati u kese i odloziti na policu

DSC_0061.jpg

I zaboraviti na njih do novembra :) Sve u svemu posao od mozda dva sata ali sam 100% siguran da ih na ovaj nacin stitim i odrzavam, da me sluze sto duze.

Isti princip radim i sa Letnjim kad ih skidam sa kola.

Ili mozete da uradite jednostavniju stvar kao moj Cale sa njegovim Tajger winterama :laughing: skinete ih sa kola i onak prljave samo bacite :laughing:

DSC_0063.jpg

Edited by Sh@rance

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ili mozete da uradite jednostavniju stvar kao moj Cale sa njegovim Tajger winterama :laughing: skinete ih sa kola i onak prljave samo bacite :laughing:

DSC_0063.jpg

Hmmm zato mene niko ne zove za gume :rofl:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...